Computer Κανέλλης

Λευτέρη, αν βλέπεις έχεις pm σε παρακαλώ!
 
DINO είπε:
Έχουμε περίπου κοινή πορεία (800XL-ST).

Αλήθεια, τα μηχανήματα τα έχεις κρατήσει;
Δεν έχω κρατήσει τίποτα δυστυχώς.

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια.

Επίσης ο Atari ST ήταν και η αφορμή να ασχοληθώ με τη μουσική τεχνολογία μέσω MIDI, αφού ο Atari ST είχε MIDI Interface. :)

Πως τα φέρνει η ζωή ...

Του Κανέλλη του άρεζε από παιχνίδια το Arcanoid και το Crystal Castle.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με την ευκαιρία, να και μια συσκευασία που έχω φυλάξει από το 1992, από μια επέκταση μνήμης που είχα παραγγείλει από τον Κανέλλη για τον Atari μου.

picture.php


Διακρίνονται :

* Ένας σχεδιασμένος Atari στην απόδειξη (Mega ST)

* Οδηγίες στα Ελληνικά για την τοποθέτηση (από τον Κανέλλη)

* Οδηγίες στα Γερμανικά (από Γερμανία ήταν η επέκταση, φυσικά)

* Κατάλογοι με Atari ST Software και Hardware
 
Είσαι ωραίος.

Απόδειξη και κατάλογος ήταν από πρόγραμμα που είχε φτιάξει ο Κανέλλης που ονομαζόταν "Αποθήκη".

Μια προγραμματάρα λογιστικής διαχείρησης που έφτιαξε και χρησιμοποιούσε από την αρχή της εταιρείας του δηλαδή 20 χρόνια.
 
leftmtps είπε:
Είσαι ωραίος.Απόδειξη και κατάλογος ήταν από πρόγραμμα που είχε φτιάξει ο Κανέλλης που ονομαζόταν "Αποθήκη".

Μια προγραμματάρα λογιστικής διαχείρησης που έφτιαξε και χρησιμοποιούσε από την αρχή της εταιρείας του δηλαδή 20 χρόνια.
Και μάλιστα μέχρι που έκλεισε το μαγαζί δούλευε σε ένα falcon με 12" VGA mono και 1 scsi HD. :) O δε κατάλογος του ήταν μάλλον μια cut down έκδοση αυτού του προγράμματος.

Πραγματικά πονάω όποτε περνάω από την Αγγελάκη και βλέπω αντί για την πινακίδα με το /|\ και το χαρακτηριστικό banner "I Love Atari" να γράφει Apple.

btw: http://web.archive.org/web/20021120053133/http://www.kanellis.gr/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι ήταν άλλο πρόγραμμα για τους καταλόγους.

Όλα γραμμένα σε Megamax C, Pure C.

Επίσης ένας άλλος μεγάλος προγραμματιστής ήταν και ο κ. Κέντρος φίλος του Κανέλλη ο οποίος προγραμμάτιζε σε Assembly και είχε φτιάξει μια μηχανή βάσης δεδομένων για τον Atari. Την οποία χρησιμοποιούσε και ο Κανέλλης σε όλα του τα προγράμματα.
 
Μήπως το όνομά του ήταν Ηλίας; 8)
 
Εμφανισιακά ήταν λίγο γεμάτος και με μούσι. Είχε και αυτός μαγαζί πληροφορικής κάπου προς Εγνατία. Πρόσφατα τον πέτυχα στην Infoquest από μακριά που σημαίνει ασχολείται με εμπόριο. ;-)

Τα λογότυπα τα είχε σχεδιάση ο ίδιο ο Κανέλλης, από σακούλες μέχρι πάνω στα τιμολόγια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
leftmtps είπε:
Εμφανισιακά ήταν λίγο γεμάτος και με μούσι. Είχε και αυτός μαγαζί πληροφορικής κάπου προς Εγνατία. Πρόσφατα τον πέτυχα στην Infoquest από μακριά που σημαίνει ασχολείται με εμπόριο. ;-)
Για άλλον λέω τότε εγώ...

Είχα αγοράσει τον ST μου εδώ στην Πάτρα από κάποιον Κέντρο...

Βέβαια όλα αυτά το '89...
 
Θυμάστε τα αυτοκόλλητα για το αυτοκίνητο που υπήρχαν I Love Atari? Το Love με καρδιά κόκκινη. Μεγάλη επιτυχία.

Τώρα με τον iMac που έχω έβαλα τα Μηλαράκια στη μηχανή μου.
 
Χε χε...

Ορίστε ο 800XL μου σε όλη του τη μεγαλοπρέπεια, με το αυτοκολλητάκι που αναφέρεις... ;)

picture.php
 
Μιας και αναθερθηκε το I love atari,δειτε και τι εχω κολλημενο καπου στο δωματιο:

 
Από τον Κανέλλη είχα αγοράσει τον 1040 STE και μετά συνέχιζα να αγοράζω software απο τον ίδιο μέσω ταχυδρομείου.Από αυτο το thread μαθαίνω ότι πέθανε.R.I.P.
 
DINO είπε:
Για άλλον λέω τότε εγώ...Είχα αγοράσει τον ST μου εδώ στην Πάτρα από κάποιον Κέντρο...

Βέβαια όλα αυτά το '89...
Πρόκειται για τον Ηλία Κέντρο, που τότε είχε το κατάστημα του (Infosystem) στην οδό Μουρούζη (για Πάτρα μιλάω). Ήταν ο μόνος που είχε Atari. Όχι σπουδαία πράγματα αλλά απ' ολότελα... Θυμάμαι πως είχε φέρει κι εκείνα τα απίθανα Atari PC με την πορτοκαλί οθόνη (Hercules κάρτα?)

Ήξερα πως σχετιζόταν με τη Θεσσαλονίκη αλλά δεν γνώριζα λεπτομέρειες. Στεναχωρήθηκα με τον θάνατο του Κανέλλη. Κάποιες παραγγελίες είχα κάνει τηλεφωνικά. Μνήμες και HD drive για ST, επιταχυντή για το Falcon. Αν και εξ αποστάσεως, μου είχε δημιουργήσει την εντύπωση ενός επαγγελματία με την καλύτερη έννοια της λέξης.

Καλώς σας βρήκα.
 
Όπως τα λες για τον Ηλία Κέντρο ! :thumbup:

Eίχε και έναν συνέταιρο, τον κ. Μπαλάρη!

Atari PC1, είχαν αγοράσει από εκεί, 2 φίλοι μου...

Να υποθέσω Πατρινόπουλο και με ST;

Welcome! :)
 
Και ST και Falcon, για το οποίο Falcon είχα χακέψει το spectre ώστε να βλέπει το scsi port. Ωραίες εποχές.
 
Καταχώρηση από PIXEL #124 / Σεπτέμβριος 1995:

attachment.php


(ΕΜΕΙΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΑΚΑΘΕΚΤΟΙ)
Άπειρα RESPECT για την υποστήριξη στους "δύσκολους" καιρούς.
 
To μαγαζι και ο ιδιοκτητης ειναι πραγματικα προς μιμηση. Στην Ελλαδα εκανε οτι μπορουσε, ηταν μακραν το καλυτερο μαγαζι για αταρι και ειχε συνεχη υποστηριξη. Αυτα να βλεπουν κατι αντιπροσωπιες μεγαλων εταιριων και να ντρεπονται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα