Computer Games Magazine

Οπως τα λεει ο DINO εγινε.
 
DINO είπε:
Βασικά ξεκίνησε σαν ένθετο του Computer & Software και μετά έγινε αυτόνομο περιοδικό... (αν με βοηθά και μένα η μνήμη μου)...
Paspartoo είπε:
Οπως τα λεει ο DINO εγινε.


Nemo είπε:






Δεν γνωριζω πως ξεκινησε, παντως σιγουρα για ενα διαστημα κατεληξε σιγουρα σαν ενθετο του Computer & Software πριν ενσωματωθει πληρως στο περιοδικο.

Κι επιμενω οτι

δεν γνωριζω πως ξεκινησε ,αλλα ειμαι 100% οτι για ενα μικρο διαστημα μετα την ανεξαρτητη κυκλοφορια του ,διετελεσε ενθετο του C&S.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το ενα Οκτωμβριος 92 ειναι το ανεξαρτητο περιοδικο (δρχ500 :eek: )

....

και το αλλο με σαφως μικροτερο μεγεθος (και σε σελιδες που δεν φαινεται )

με ημερομηνια 15 Ιανουαριου 93

[edit] Dead pictures [edit]

Υ.Γ.

Αναρρωτιεμαι σαν κατακλειδα μηπως ειναι πολυ πομπωδες το ...

'Οπερ έδει δείξαι :tease:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η μικρη λεπτομερεια ειναι οτι το Computer Games ξεκινησε ως ενθετο - εγινε ανεξαρτητο - απετυχε παταγωδως και επεστρεψε ως ενθετο. Καλυτερα τωρα ? :D
 
Συμπληρώθηκε το παζλ! :D

Τελικά φαίνεται πως το διάβαζαν αρκετοί ε;
 
Παιδιά, έχω κι'εγώ πολλά τεύχη του περιοδικού. Όντως ξεκίνησε σάν ένθετο, και μάλιστα ήταν το ένθετο που με ώθησε να πάρω Amiga όταν στο σπίτι είχαμε ακόμα τον Amstrad 1512. (Τον Amstrad τον "μοιραζόμουν" με τον πατέρα μου, ο οποίος αγόραζε το Computer & Software, επίσης πολύ καλό περιοδικό) Χορταστικό περιοδικό, σίγουρα το μεγαλύτερο σε μέγεθος που έχουν δεί τα μάτια μου ! Επίσης είχε και τρομερές αφίσες στο κέντρο του, που κοσμούσαν το δωμάτιό μου ! Και δέν ασχολείτο μονάχα με games, είχε συχνά-πυκνά πολύ ωραία αφιερώματα (3d construction kit, Deluxe Paint κλπ)

Όσο για το πώς ακριβώς ξεκίνησε, αρχικά ήταν στήλη μέσα στο περιοδικό, και μετά έβγαλαν τη θεματολογία εκτός κάνωντάς το ένα ένθετο ξεχωριστό, με "μαλακό" χαρτί. Άν θυμάμαι καλά, είχε ένα Cockpit στο εξώφυλλο το πρώτο ένθετο, δέν θυμάμαι το παιχνίδι, θα ψάξω να βρώ τα τέυχη του. Το ότι επέστρεψε σάν ένθετο δέν το θυμάμαι, αλλά είχα σταματήσει την ανάγνωση του C&S έτσι και αλλιώς.

Πάντως είχε αξιόλογα reviews, ωραία αφιερώματα, και γενικά χόρταινε το μάτι σου. Πολλές καλές αναμνήσεις...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλά που μας το θύμησες το είχα ξεχάσει εντελώς
 
Nemo είπε:
το ενα Οκτωβριος 92 ειναι το ανεξαρτητο περιοδικο (δρχ500 :eek: )
....

και το αλλο με σαφως μικροτερο μεγεθος (και σε σελιδες που δεν φαινεται )

με ημερομηνια 15 Ιανουαριου 93

και σαν bonus οριστε το πολυ ταλαιπωρημενο- μη ραφιναρισμενο δυστηχως προς το παρων - Computer Games ενθετο της 15ης Ιανουαριου 93.

[edit] Dead pictures [edit]

Το εχω ανεβασει σε 2 διαφορετικα sites , μια και θα ηταν προτιμοτερο να μην ανεβει σε αυτη την μορφη στον server, πριν σουλουπωθουν οσο ειναι δυνατο εμροσθοφυλλο και οπισθοφυλλο ,κατι που θα γινει οταν με το καλο γυρισω ,μια και θα λειψω απο Βδομαδα.

size~26MB

[edit] Dead urls [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οποιος έχει ερωτήσεις για την πολύ ιδιαίτερη πορεία του CGM σε σχέση με το... CGM (ουσιαστικά δύο διαφορετικές εκδόσεις αλλά με κοινούς παρονομαστές), ας ρωτήσει :p :p:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πες μας, πες μας! :)
 
το ξερω οτι αυτο που ποσταρω δεν ειναι απολυτα σχετικο με το θεμα αλλα αυτο το εχετε ξαναδει???

[edit] Dead pictures [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το έχω ξαναδεί παλιά. Νομίζω λέγεται Marlboro Lights, έχει κάτι άσπρους κύλινδρους μέσα με καπνό. Το ανάβεις και το εισπνέεις. Εχω την εντύπωση ότι υπάρχουν κι άλλες μάρκες.

Καλά, ΟΚ. :p Το CS ήταν από τα πιο παλιά έντυπα της Motorpress (πέρασα 2 χρόνια εκεί). Ξεκίνησε κάπου το 1983-84 κι έκλεισε σχετικά πρόσφατα, αν δεν απατώμαι το 2007?
 
DINO είπε:
Βασικά ξεκίνησε σαν ένθετο του Computer & Software και μετά έγινε αυτόνομο περιοδικό... (αν με βοηθά και μένα η μνήμη μου)...
Leon είπε:
Θυμάται κανείς μετά τί έγινε; Αν θυμάμαι καλά από standalone περιοδικό δινόταν αργότερα μαζί με περιοδικό πληροφορικής (Computer&Software; ).
Leon είπε:
Α νόμιζα ότι έγινε ανάποδα, αλλά μάλλον έχεις δίκιο.


Nemo είπε:
Δεν γνωριζω πως ξεκινησε, παντως σιγουρα για ενα διαστημα κατεληξε σιγουρα σαν ενθετο του Computer & Software πριν ενσωματωθει πληρως στο περιοδικο.
Paspartoo είπε:
Η μικρη λεπτομερεια ειναι οτι το Computer Games ξεκινησε ως ενθετο - εγινε ανεξαρτητο - απετυχε παταγωδως και επεστρεψε ως ενθετο. :D

DINO είπε:
Συμπληρώθηκε το παζλ! :D
και για να συμπληρωθει ακομα καλυτερα το παζλ

απαντωντας στο ποτε ενσωματωθηκε : 15 Οκτωβριου

και ποιο ειναι το τελευταιο αυτονομο τευχος 28 Οκτωβριος 1992

picture.php
 
ΒΤW

Την αρκετα φιλοδοξη διαφημιση της Motopress με το top model τοτε Ιωάννα Παπαδημητρίου ,πιθανοτατα μια απο τις Top5 ποιο αποκαλυπτικες-sexy ελληνικες διαφημισεις ...

διαφημιση της οποιας το videακι υπηρχε και στο Cd(Computer & Software/chip) του περιοδικου τοτε ....

δεν την θυμαται κανεις ???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kuv είπε:
Το έχω ξαναδεί παλιά. Νομίζω λέγεται Marlboro Lights, έχει κάτι άσπρους κύλινδρους μέσα με καπνό. Το ανάβεις και το εισπνέεις. Εχω την εντύπωση ότι υπάρχουν κι άλλες μάρκες.
Καλά, ΟΚ. :p Το CS ήταν από τα πιο παλιά έντυπα της Motorpress (πέρασα 2 χρόνια εκεί). Ξεκίνησε κάπου το 1983-84 κι έκλεισε σχετικά πρόσφατα, αν δεν απατώμαι το 2007?
το πακετο ειναι εκει για να δηλωσει το μεγεθος τσεπης βεβαια του περιοδικου

πρεπει να ηταν promotional το μεγεθος αυτο

μιας και μου το ειχαν στειλει με το ταχυδρομειο
 
Περιοδικό Computer Games (1990-1991)

Φωτογραφίες εξώφυλλων. Είχε λιγότερες σελίδες απ' το Pixel αλλά μεγαλύτερο μέγεθος χαρτιού.

Picture 1168.jpg
 
Το εξώφυλλο του πρώτου τεύχους:

image_52606.jpg.3b47629cbe9c68777ca7b72d8aa4371b.jpg

Ιδιαίτερα ευαίσθητο, καθώς είχε το ίδιο πάχος με τις εσωτερικές σελίδες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιος ο Dino ,aπο το 90 βλεπω ε;;


.



.



..



..


 


Eχω και εγω ενα τετοιο μικρουλι,απο οτι νομιζω εβγαινε μαζι με το μεγαλο γιατι εχω και τον αδελφο του.


breakbeatsz είπε:
το ξερω οτι αυτο που ποσταρω δεν ειναι απολυτα σχετικο με το θεμα αλλα αυτο το εχετε ξαναδει???[edit]Dead pictures [edit]
 
Πίσω
Μπλουζα