Copied games on saturn

leno1232

RetroWannaBe
Joined
14 Απρ 2020
Μηνύματα
88
Αντιδράσεις
19
Γεια χαρά, σε όλους!

Ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να παίξω αντεγραμενα παιχνίδια στο Saturn. Έχει να κάνει με το pseudo Saturn;

Όποιος έχει κάτι κατά νου ας μου απαντήσει!

Σας ευχαριστώ!
 
Υπαρχουν δυο περιπτωσεις να δοκιμασεις.
1. Να εγκαταστησεις ενα modchip.
2. Να δοκιμασεις με Pseudo Saturn αλλα υπαρχει περιπτωση να μην εχει συμβατοτητα με ολα τα παιχνιδια.
3. Υπαρχει και το swap disc αλλα δεν σου προτεινω.
 
Τα φτηνοτερα Pseudo Saturn Kai cartridges ξεκινανε γυρω στα 20€ αλλα ειναι μη αναβαθμίσιμα. Τωρα Action Replay Plus (πραγματικα ή κλωνοι, ενας θεος ξερει) ξεκινανε γυρω στα 40€, αλλα θα πρεπει να βρεις κανενα που να εχει περαστει ηδη το Pseudo Saturn Kai firmware.

Για 100€ υπαρχει το Fenrir ODE. Για μενα ειναι ευκολα η καλυτερη value for money λυση.
Για 130€ υπαρχουν τα Rhea/Phoebe, αλλα δεν ειναι παντα διαθεσιμα.
Για 180€ υπαρχει το Terraonion MODE που τα σπαει, αλλα δεν ειναι ακριβως φτηνο και μπορεις να το δικαιολογησεις μονο αν θα χρησιμοποιησεις τα εξτρα πραγματα που προσφερει.
Για 220€ υπαρχει το Satiator, το οποιο ειναι ενα τεχνολογικο θαυμα, αλλα ειναι μονο για πλουσιους.

Οι τιμες δεν εχουν κοστος αποστολης. Ολα εκτος απο τα MODE και Satiator ειναι διαθεσιμα απο την ΕΕ οποτε δεν υπαρχουν καταστροφικοί δασμοί και τέλη εκτελωνισμού.
 
Το Satiator σε κλωνο απο ανατολη θελω!:fafoutis:
 
Μου ερχεται καποιος κλωνος απο AliExpress με 23 ευρω, συνεχως σαν διαφημιση αλλα δεν εχει τυχει να το πατησω να δω περι τινος προκειται.
Την επομενη φορα, που ελεω Μερφυ δεν θα ειναι ποτε φοβαμαι, θα το ζουμπηξω να δουμε.
 
Δωσε το link να δουμε περι τίνος πρόκειται.
 
Nα βαλω εγω ενα να μας πεις αποψη μεχρι να ερθει ο γουαλη.
Ειναι plug and play;

1.jpg

2.jpg

3.jpg

sega saturn pseudo saturn 6.324 direct CD read​


Tested and working.

Allows you to play all your CDs.
Works on PAL, USA and JAPAN consoles.
It cannot be updated because the updater doesn't support this chip.
Make sure the power is off when you insert or remove it.
Κανα 22 ευρω μαζι με τα μτφ απο ευρωπη!
 
Αυτο ειναι που ανεφερα:

Τα φτηνοτερα Pseudo Saturn Kai cartridges ξεκινανε γυρω στα 20€ αλλα ειναι μη αναβαθμίσιμα.

Το βασικο θεμα για αυτα ειναι οτι ηδη το firmware που εχει ειναι κανα δυο εκδοσεις πισω απο το πιο προσφατο και δεν μπορεις να το αναβαθμισεις. Γι΄ αυτο και κατι τυπου Action Replay Plus ειναι για μενα προτιμοτερο. Αλλα ειναι και ακριβοτερο.
 
H αναβαθμιση τι παραπανω να προσφερει δηλαδη ,το ζητουμενο ειναι να παιζει τα backup σου απαξ και το κανει τελειωσε ,ευκολια χρησης και βελτιωμενο μενου αμα σου δινει σε καθε firm update μπορω να το παραβλεψω λογω τιμης.:confused:
 
Αυτη η λειτουργία δεν ειναι ολα ή τιποτα. Καποια πραγματα παιζουν, καποια οχι. Ειναι κατι που βελτιωνεται σταδιακα. Γι' αυτο θεωρω οτι ειναι σημαντικο να μπορεις να αναβαθμιζεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μου ηρθε και μενα σημερα το sega saturn pseudo saturn 6.324 εκαψα κανα 2 cd δεν καταφερα να τα τρεξω ,παντως ενα αυθεντικο δισκακι που δοκιμασα μεσω της καρτας το ετρεξε κανονικα αρα το μηχανακι ειναι οκ.
Θα δοκιμασω απο φθινοπωρο πιο εκτεταμενα .

1 (1).jpg

1 (2).jpg

1 (3).jpg
 
Πολυ ενδιαφερον οτι παρολο που ελεγε οτι ειναι η παλια εκδοση firmware, τελικα ειναι η πιο προσφατη!

Αν θες μας λες τι μαρκα δισκακια δοκιμασες, τι ειδος images, με πιο προγραμμα και σε τι ταχυτητα τα εγραψες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωωπ εχεις δικιο ,δεν το προσεξα οτι ειναι αλλο firmware.
Δισκακια Verbatim CD-R.
Image το παρακατω ειδος, (εφαγα τον κοσμο να βρω bin cue).
Capture.JPG
Και προγραμμα το imgburn σε 10x ταχυτητα την χαμηλοτερη που εχει το cdr του λαπτοπ μου.
 
Γεια χαρά σε όλους σας και πάλι!
Αγόρασα pseudo saturn kai και το αναμένω τον άλλο μήνα. Είναι το κόκκινο με όλα τα features 1MB / 4MB μνήμη 8ΜΒ κλπ.

Η ερώτηση είναι πολλαπλή και είναι η εξής:

Έχω μια κονσόλα η οποία έχει τα pins του cartridge σκουριασμένα. Έχει οξειδωθεί από ότι φαντάζομαι;

Υπάρχει κάποιος απλός τρόπος να τα συνέφερω;

Θα παίξει άραγε;

Να χρησιμοποιήσω εκτός ισοπροπυλική αλκοόλη και κάρτα με ύφασμα, πεπιεσμένο αέρα για να βγάλω τυχόν σκόνες, ή θα το κάνω χειρότερα;

Φαίνεται ότι αυτός που το είχε δεν το χρησιμοποίησε ποτέ και γι'αυτό σκουριασε επειδή τα pins όπως τα είδα προσεκτικά είναι ανέπαφα.


Θα το εκτιμούσα αν μου δίνατε τα φώτα σας και εννοείται πως θα επανέλθω με update.
 
Με γεια! Απαραιτητο εξαρτημα για τον saturn fan, αλλα εσυ μαλλον πηρες την κορυφαια εκδοση! :cool:

Οσο για το slot:

Ε ξεκινα με ενα φυσηματακι και αν εχεις kαι κανα πινελο να καθαρισεις τις σκονες.

Τωρα δεν χανεις τιποτα να το περασεις με ισοπροπανολη, αλλα δεν ειναι και η πανακεια που νομιζουν μερικοι.

Εγω θα ελεγα οτι ενα σπρέι electronic contact cleaner ειναι απαραιτητο για το hobby μας.

Αναφερεις κατι για καρτα με υφασμα. Προσοχη να μην ειναι κατι που να εχει μεγαλο παχος και στραβωσει τα pins του slot.

Βγαλε μερικες φωτογραφιες την καρτα αυτη και το slot για να δουμε τι παιζει.

Υπαρχουν αυτα τα προϊόντα 1upcard για καθαρισμο slots κλπ, αλλα δυστυχως δεν υπαρχει αντιπροσωπος στην ευρωπη και δεν λεει να πληρωσει κανεις δασμους και εξοδα εκτελωνισμου για δαυτα.

Επισης αμα ερθει το pseudo saturn kai περιμενουμε παρουσιαση!
 
Γεια χαρά!!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!

Εννοείται πως θα ανεβάσω φωτογραφίες όταν έρθει στα χέρια μου, και θα κάνω και μικρή παρουσίαση!

Βέβαια αυτό που μου εκανε εντύπωση σε αυτά που είπες πιο πάνω είναι για το σπρέι καθαρισμού ηλεκτρονικών επαφών. Δηλαδή αν βάλω για παράδειγμα σε μια οδοντόβουρτσα και το περάσω κάποιες φορές είναι καλύτερα από ισοπροπυλική αλκοόλη; Ή αφού καθαρίσω τις σκόνες απευθείας να ψεκασω με το σπρέι επάνω στο slot και να κάνω κάποια τριψιματα με την οδοντόβουρτσα;

Να είσαι καλά και περιμένω την απάντηση σου!
 
Απευθειας πανω στο slot.

Αυτο που κανουμε συνηθως ειναι να ψεκάζουμε το slot και να βαζωβγαζουμε το cartridge μερικες φορες μεχρι να καθαρισει.

Εφόσον εσυ δεν εχεις ακομα cartridge, μπορεις να δοκιμασεις με την οδοντοβουρτσα. Προσοχη ομως μην ειναι πολυ σκληρη ή πιαστουν τα pins στις τριχες της οδοντοβουρτσας και γινει ζημια.

Παντως αν αυτη η καρτα με το υφασμα που λες δεν ειναι υπερβολικα παχια, τοτε ισως ειναι καλυτερη λυση απο την οδοντοβουρτσα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωραία, σε ευχαριστώ θερμά για την απάντηση σου.
Αναφέρομαι σε απλή πιστωτική κάρτα αλλά να δω όμως αν χωράει άνετα έτσι ώστε να μην κάνω ζημιά στο slot.

Ωστόσο θα το τριψω απαλά και με μια οδοντόβουρτσα
 
Γεια χαρά παιδιά!

Το καθάρισα με σπρέι επαφών και πιστωτική κάρτα και παίζει χάρμα!!

Σας ευχαριστώ όλους!
 
Πίσω
Μπλουζα