CRT Gaming

Eδω ο χαζος ελληνικος κανονας ειναι ενας. Τα videogames ειναι για τα πιτσιρικια και ειναι ντροπη για εναν μεγαλο να παιζει ακομα με παιχνιδια στην τηλεοραση λες και ειναι 8 χρονων.

Ναι αλλά αν δεν κάνεις αυτό που θες γιατί θεωρείται (κακώς όπως λες) "ντροπή" τότε είναι σαν όντως να ντρέπεσαι. Δηλαδή σαν να συμφωνείς και να πηγαίνεις με τα νερά αυτών που το θεωρούν ντροπή.

Προσωπικά τα απεχθάνομαι τα social media και δεν πολύ ποστάρω ούτε εγώ αλλά αν μου κάτσει κάτι και θέλω να το ποστάρω, το μόνο που με περιορίζει είναι ο νόμος. Σιγά μην με νοιάξει αν ο τάδε φίλος μου που είναι κομπλεξικός θα με κράξει ή όχι ή αν κάποιο κοριτσάκι με θεωρήσει λιγότερο άντρα γιατί ποστάρω για games αντί για την λαδωμένη ηλιοκαμένη σωματάρα μου στην παραλιά με γυαλί ηλίου να πίνω την καφεδάρα μου με τον ατμιστή δίπλα. Κλαίω.

/offtopic
 
Ενας χρονος gaming με συγχρονα παιχνιδια στην CRT TV και η μαγεια των videogames συνεχιζει.

Aνεβαζω και βιντεακια στην ιδιωτικη ομαδα του fb The C.R.T. Collective

Σε δημοσια ομαδα games στο fb εννοειται δεν θα ανεβαζα τιποτα για παιχνιδια και ουτε καν σχολια γιατι μπορουν να τα δουν ολοι οι φιλοι σου στο fb και δεν ειναι καλη ιδεα να βλεπουν αναφορες σου για videogames :fafoutis::fafoutis::fafoutis:

Eδω ο χαζος ελληνικος κανονας ειναι ενας. Τα videogames ειναι για τα πιτσιρικια και ειναι ντροπη για εναν μεγαλο να παιζει ακομα με παιχνιδια στην τηλεοραση λες και ειναι 8 χρονων.
Ποσο, μα ποσο πολυ μαρεσει να τρεπομαι που παιζω παιχνιδια στα πισια και στις ρετροκονσολες. Κι ακομα γουσταρω να ντρεπομαι οταν με κατηγορουν οτι παιζω παιχνιδια σε αυτην την ηλικια.
Ειμαι ενας ντροπαλος πουρειτζερ παιχνιδοπεχταρας! Ντροπη μου!
 
Καμία ντροπή μάγκες.
Κάνε αυτό που σε κάνει να νιώθεις καλά, σαν παιδί, έτσι πιστεύω. Εγώ στο μέτρο του δυνατού, και όσο μπορώ, συνεχίζω να γράφω κώδικα (στην 5η δεκαετία της ζωής μου) με το ίδιο πάθος. Τώρα, αν γεράσω και μου΄ρθει ο ντουβρουτζάς ίσως να σταματήσω τότε (μάλλον). Εδώ σκέφτομαι πως θα ήθελα μια κάποια στιγμή να αγοράσω ένα raspberry pi 400 και να λιώσω με αγαπημένα Amiga games αραχτός στο χαλί.
Κε Φουσέκη, μια πρώτη δήλωση...
 
Η καλυτερη εικονα που εχω δει στα arcades απο την δεκαετια του 90 και γενικα στο enulation ειναι σε αυτη την crt sony 21" που ειναι η 1 απο τις 8 συνδεδεμενες crt τηλεορασεις που εχω τωρα.Σε αυτην την crt εχω μονο το pc με windows xp και soft15khz με ολες τις αναλυσεις οπως 240p 224p 288p κλπ με vga to scart rgb που βγαζει απιστευτη και ομως αληθινη εικονα (φτιαγμενο απο τον telonio - Μαριο) Eικονα μια και μοναδικη.Aν εισαι ψειρας με τα 80ς - 90ς γραφικα εννοειται οτι δεν προκειται να δεις σε καμια συγχρονη οθονη αυτη την ποιοτητα στα γραφικα.Οι φωτο ως συνηθως ειναι κατωτερες σε σχεση με την πραγματικη εικονα.


1.jpg

2.jpg

super mario bros.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σύνδεσα την CRT στα Desktop Windows 10 μέσω Displayport σε VGA μετατροπέα αλλά δυστηχώς δεν μου δίνει την ελευθερία αναλύσεων του Linux.
Δεν ενδιαφέρομαι να παίζω παιχνιδια σε υψηλές αναλύσεις αλλά σε χαμηλές, κυρίως στο Retroarch. Ενας λόγος που η οθόνη είναι μεταξυ 30-71khz

Οταν βάζω ανάλυση 640x240 η οθόνη περιορίζεται σε ένα μικρό πλαίσιο που δεν μπορείς να μεγεθύνεις σε όλη την οθόνη γιατί δεν φτάνουν οι αριθμοί μεγέθους της οθόνης στο μενού ελέγχου.

Επίσης όταν πήγα να βάλω ρυθμό ανανέωσης 120 χερτζ στην παραπάνω ανάλυση, μου πετάει πως το σήμα ξεπερνά τη συχνότητα, ενώ στο Linux παίζει κανονικά. Και αυτό γιατί στα Windows παρόλο που βάζω αυτήν την ανάλυση, η οθόνη στο μενού αντί αυτό, γράφει 1024χ768 που ο ρυθμός ανανέωσης είναι το πολύ 85 χερτζ.

Δεν γίνεται με τίποτα γενικά να πάω σε ανάλυση κάτω από 240 και υπάρχει περιορισμός στις αναλύσεις. Πχ δεν μπορώ να βάλω 600χ224 ή 600χ240. Και όλα αυτά με άλλα βοηθητικά προγράμματα, γιατί το Nvidia Control Panel δεν κάνει για αυτά.

Στο Linux μπορούσες να κάνεις όποιον συνδυασμό ήθελες, αρκεί να μην ξέφευγε κάτω απο τα 30 ή πάνω από τα 71. Αν και στο όριο των 30, έβγαζε ψιλοχιονάκια σε κάποιες. Bεβαια εκεί δεν μπορούσα να βάλω 640χ400χ70 ακριβώς παρά 71,72.

Θα παραμείνω στο laptop Linux μου φαίνεται για τα 2d arcades, consoles, DOS και όταν ανέβω θα φέρω την οθόνη gsync για να φτιάξει κάπως τα πράγματα στο desktop.

Προς το παρόν καλή και η απλή Asus 27"
 
Δεν έχω ιδέα από linux αλλά στα pc, για να δείξει εικόνα κάτω από 640x480 μέσω vga σε scart crt χρειάζεται ati κάρτα γραφικών. Θυμάμαι μόνο λίγες παλιές nvidia λειτουργούσαν και αυτές με αντάπτορα.
 
Στο Linux μπορούσες να κάνεις όποιον συνδυασμό ήθελες, αρκεί να μην ξέφευγε κάτω απο τα 30 ή πάνω από τα 71. Αν και στο όριο των 30, έβγαζε ψιλοχιονάκια σε κάποιες. Bεβαια εκεί δεν μπορούσα να βάλω 640χ400χ70 ακριβώς παρά 71,72.

Γιατί δεν δοκιμάζεις να έχεις μια διανομή σε φλασάκι ή εξωτερικό σκληρό, να δοκιμάσεις και έτσι?
 
Γιατί δεν δοκιμάζεις να έχεις μια διανομή σε φλασάκι ή εξωτερικό σκληρό, να δοκιμάσεις και έτσι?
Μπορώ να κάνω και ολόκληρη εγκατάσταση με dual boot.

Αλλά πιο βολικό και γρήγορο για τα συγκεκριμένα παιχνίδια είναι να ανοίγω το laptop που έχει ήδη Linux από το να κάνω επανεκκίνηση στο desktop.

Aσε που για τα παιχνίδια Steam πρέπει να τα έχεις σε ξεχωριστό φάκελο για τα δυο λειτουργικά, χαραμίζοντας χώρο έτσι.
 
Έχω ευχαριστηθεί τον τελευταίο καιρό στο ps2 το gt4. Βέβαια για να το ευχαριστηθώ όσο καλύτερα γίνεται, έβαλα hack με όλα τα αυτοκίνητα κ άπειρα λεφτά. IMG_20231026_095728.jpg
 
Κυριακη και η φραπεδια οπως ξερουμε απο τα 90ς συνδιαζεται αριστα με CRT TV , arcades και ρετρο κονσολες.

Μαγικα CRT 90s 2d γραφικα 240p και μαγικο gameplay. Χανεται η λεπτομερεια στισ φωτο αλλα δεν πειραζει ας υπαρχει μια κινηση στο θεμα.

Απο που να ξεκινησεις στο retro gaming και που να τελειωσεις?

metal slug 3.jpg
 
είπα να κάνω μια τελευταία απόπειρα στο desktop με Windows 10 μιας και έχει ενσωματομένη μια παλια Ιντελ 4600 και συνέδεσα την οθόνη με αυτή αντι την Νvidia. Και όντως εντόπισε την οθόνη crt vga αλλά δυστηχώς και εκεί οι custom αναλύσεις στην εφαρμογη της κάρτας είναι κλειδωμένες και δεν πάει κάτω απο 800χ600.
Δοκίμασα και το πρόγραμμα beta της Intel στο Μιcrosoft Store που είναι ανανεωμένο, αλλά εκεί η οθόνη δεν ανιχνεύεται καν και κολλάει στο ψάξιμο.
Αρα πίσω στο Linux
 
Δοκίμασε με την εφαρμογή Soft15KHz
 
Δοκίμασε με την εφαρμογή Soft15KHz

διαβάζω εδώ αυτο


Note: The NVidia GeForce 8-, 9- and GTX series require an EDID-Dongle for resolutions below 512x384.

δηλαδή κάτι τέτοιο;

 
είδα τεράστια διαφορά όταν δοκίμασα το Duke Nuked 3D μεσω eduke32.

Στα Windows 10 σε σύστημα με τουλάχιστον διπλάσια γραφική ισχύ κοβόταν η ροή εικόνας ιδίως σε ανοιχτούς χώρους όταν το έβαζα στο polymer renderer που βάζει εφφε σκίασης και φωτισμού, με όλα στο max ακόμα και σε χαμηλότερες αναλύσεις, πχ 1024x768. Θα δοκιμάσω και σε gsync αργότερα μήπως έχει διαφορά. Ο ρυθμός της οθόνης ήταν 74 hz.

Σε οθόνη crt αντίστοιχα στα 1024x768x85hz στο Linux και στο υποδεέστερο laptop η εικόνα με όλες τις ρυθμίσεις στο max ήταν πολύ ομαλή στις ίδιες ρυθμίσεις και ανάλυση
 
CRT gaming και τι να πρωτοπαιξεις.Ανοιγω και παιζω και με το δευτερο setup για emulators απο την ετοιμη θυρα svideo 15khz μιας ati 4890 (1gb gddr5) σε μια crt tv 14"

Καλυτερο αποτελεσμα εννοειται απο μετατροπεις.Χωρις καθολου scanlines εδω σε οριζοντια κινηση λογο υψηλης αναλυσης 640x480.
Σε αυτη την περιπτωση μονο σε καθετη κινηση γινονται ορατες οι scanlineς

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

9.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
To Segamodel 3 κατευθείαν αλλάζει την ανάλυση σε 496 384
 

Συνημμένα

  • IMG_20231203_232640.jpg
    IMG_20231203_232640.jpg
    1,1 MB · Προβολές: 5
Αλλη αίσθηση σε οθόνη CRT. Περισσότερο μου αρέσει από την ultrawide ips gsync. Πειραματισμός μεταξύ 640x480 και 600x240, σε μηχανές source (GZDoom + Vkquake + Υamagi) αν και η δεύτερη ανάλυση θέλει αλλαγή στο FOV. Η συχνότητα πάει 132 στην πρώτη και 159 στη δεύτερη.
Δυστηχώς στις φωτογραφίες η εικόνα είναι χειρότερη όπως και τα χρώματα και οι σκιάσεις.
 

Συνημμένα

  • heretic.jpg
    heretic.jpg
    248,4 KB · Προβολές: 10
  • quake.jpg
    quake.jpg
    251 KB · Προβολές: 9
  • quake1.jpg
    quake1.jpg
    222,5 KB · Προβολές: 10
  • quake2.jpg
    quake2.jpg
    282,9 KB · Προβολές: 10
Ναι αλλά αν δεν κάνεις αυτό που θες γιατί θεωρείται (κακώς όπως λες) "ντροπή" τότε είναι σαν όντως να ντρέπεσαι. Δηλαδή σαν να συμφωνείς και να πηγαίνεις με τα νερά αυτών που το θεωρούν ντροπή.

Προσωπικά τα απεχθάνομαι τα social media και δεν πολύ ποστάρω ούτε εγώ αλλά αν μου κάτσει κάτι και θέλω να το ποστάρω, το μόνο που με περιορίζει είναι ο νόμος. Σιγά μην με νοιάξει αν ο τάδε φίλος μου που είναι κομπλεξικός θα με κράξει ή όχι ή αν κάποιο κοριτσάκι με θεωρήσει λιγότερο άντρα γιατί ποστάρω για games αντί για την λαδωμένη ηλιοκαμένη σωματάρα μου στην παραλιά με γυαλί ηλίου να πίνω την καφεδάρα μου με τον ατμιστή δίπλα. Κλαίω.

/offtopic
Aφου ετσι λεει η μοδα "μαλλι, γυαλυ και παντελονι Lee"
 
Πίσω
Μπλουζα