CRT Gaming

Απο το sega rally 2 του dreamcast στο wrc 5 (xbox 360 - ps3 - pc - ps4 - xbox one) σε crv tv 21"

minimum vs high crt graphics

1.jpg

2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ξεκινησα και εγω εστω και τωρα το far cry 5 του 2018.Το τελευταιο που ειχα παιξει ηταν το far cry 2.

Ψευτικα μου φανηκαν τα γραφικα του far cry 5 στην led οθονη μου σε 1080p αλλα ομως μετα στην crt τηλεοραση με 480i αναλυση και αρκετο φωσφορο μεσω shadow mask εγινε σαν να βλεπω ταινια πρωτου προσωπου με ποιοτητα 90ς στην crt.

Τον φωτισμο του φωσφορου τον ανεβασα αισθητα μεσω service menu και τωρα οπως βλεπω το παιχνιδι ειναι τοσο αληθινος που μονο με τον πραγματικο φωτισμο μπορει να συγκριθει.

Εννοειται το αποτελεσμα που εχω στην crt tv μου ειναι πολυ καλυτερο σε σχεση με τις φωτο.

Far cry 5 σε επιπεδη CRT TV 21" υψηλου φωσφορου

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg



10.jpg
 
Βραδακι με CRT TV και fps επιστημονικης φαντασιας με πολυ δραση.

The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena (κυκλοφορησε το 2009)

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg
 
Μεσα σε 40 λεπτα χαλασε η λειτουργια του και ανεβοκατεβαινε η οθονη στην crt.
Ενας χρονος μετα με τον ιδιο ανταπτορα και χαλασε η λειτουργια του και εδειξε χαλασμενη οθονη.Ακριβως την ιδια περιοδο του καλοκαιριου.

Ο λογος τελικα απ οτι καταλαβα ειναι λογο θερμοκρασιας που το καλοκαιρι επειδη ειναι αυξημενη βγαινει off καποιο εξαρτημα απ το pcb.

Eχω παρει και εναν καινουργιο ολοιδιο hdmi to rca μετατροπεα με μαυρο χρωμα με τις ακριβως ιδιες προδιαγραφες για καβατζα για μια τετοια περιπτωση και οταν τον συνδεσα ειχα καποιες διαφορες στην εικονα παλι με τις ιδιες ρυθμισεις στην αντιθεση που πρεπει να ξανατσεκαρω τα παιχνιδια γιατι το contrast στην crt ειναι το Α και το Ω .Στην full screen ειναι καλυτερα με τον καινουργιο στην ιδια αναλυση.

Ξαναδοκιμασα και τον παλιο παλι και παιζει τελεια.Δεν αντεχει ομως τις μεγαλυτερες θερμοκρασιες του καλοκαιριου.

Παντως το καλο με τα ποιο βαρια συγχρονα παιχνιδια μιας και εχω την καρτα gtx 1050 ti 4gb ειναι οτι στην χαμηλοτερη αναλυση 1024x760 που τα παιζω κερδιζω περιπου απο 25 εως και 40 fps σε σχεση με την αναλυση 1080p και τα παιζει ανετα στις ποιο υψηλες ρυθμισεις.

Επισης και στο xbox 360 στην crt tv με αναλυση 640x480 η θερμοκρασια ειναι λιγοτερη κρατωντας το μηχανημα ποιο δροσερο.
 
Οντως πολλα απο αυτα υπερθερμαινονται...

Να το ανοιξεις και να του βαλεις ψυκτρα και ανεμιστηρα! :headbangdude:
 
Μπορω να πω οτι ποιο ευκολα μπορει να παρει καποιος τις ενοτητες του ecdl παρα να μαθει πως λειτουργει ο μετατροπεας hdmi to rca που εχω για τα σωστα frames για καλυτερο contrast και για το πως θα εχουμε περισσοτερες επιλογες αναλυσεων.

Αν υπηρχε θεμα σε εξετασεις πληροφορικης και ημουν εγω ο καθηγητης και εβαζα την εξης ερωτηση: Ανοιγουμε το pc με aspect ratio 4:3 και αναλυση 1024x768 στην CRT TV.Πως μπορουμε να εχουμε ομαλη κινηση των frames στην αναλυση 1024x768 για τα παιχνιδια (μιας και σχεδον ολα η τα περισσοτερα υποστιριζουν αυτη την αναλυση) που θελουμε να παιξουμε στην CRT TV με τον συγκεκριμενο μετατροπεα??? Αν μου εγραφαν

1) Βαζουμε τον διακοπτη του μετατροπεα σε PAL 50 hz για ομαλη κινηση θα ηταν λαθος και θα επαιρναν μηδεν

2) Αν μου εγραφαν βαζουμε τον διακοπτη του μετατροπεα σε NTSC 60 hz για ομαλη κινηση παλι θα ηταν λαθος και θα επαιρναν παλι μηδεν γιατι θελει αλλη ρυθμιση για τον συγκεκριμενο μετατροπεα που εχω.

Επομενη ερωτηση θα ηταν για την ρυθμιση: Πως μπορουμε να αλλαξουμε την ενταση της αντιθεσης ασπρου μαυρου σε καποια παιχνιδια μονο απο τις επιλογες αναλυσεων χωρις να πειραξουμε την συγκεκριμενη ρυθμιση απο την τηλεοραση η απο τις ρυθμισεις αντιθεσης που εχει το pc???

Ευκολη ερωτηση για οσους εχουν ασχοληθει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οντως πολλα απο αυτα υπερθερμαινονται...

Να το ανοιξεις και να του βαλεις ψυκτρα και ανεμιστηρα! :headbangdude:
Eντωμεταξυ οσον αφορα την τροφοδοσια του μετατροπεα παιζει και χωρις τα extra 5volt και τροφοδοτειται απο το hdmi της καρτας γραφικων αλλα σε αυτη την περιπτωση δεν ειναι καλυτερα να υπαρχει και η extra συνδεση 5volt με το καλωδιο usb σε περιπτωση που ειναι οριακη η τροφοδοσια ωστε να υπαρχει πληρες καλυψη αν χρειαστει λιγο ταση παραπανω?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ειχα παρατηρησει κατι παρομοιο με τον εξαγωγεα αναλογικου ηχου απο HDMI που χρησιμοποιω στον τοιχο με τις κονσολες, αλλα δεν εχω μπει στον κοπο να πειραματιστω, απλα χρησιμοποιω το τροφοδοτικο του, οπως πρεπει.

Ισως να θες να πειραματιστεις να δεις αν οντως ειναι απαραιτητη η τροφοδοσια και αν κανει και διαφορα στην θερμοκρασια της συσκευης. Γιατι αν δεν κανει διαφορα, γιατι να ψαχνεσαι;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Eντωμεταξυ οσον αφορα την τροφοδοσια του μετατροπεα παιζει και χωρις τα extra 5volt και τροφοδοτειται απο το hdmi της καρτας γραφικων αλλα σε αυτη την περιπτωση δεν ειναι καλυτερα να υπαρχει και η extra συνδεση 5volt με το καλωδιο usb σε περιπτωση που ειναι οριακη η τροφοδοσια ωστε να υπαρχει πληρες καλυψη αν χρειαστει λιγο ταση παραπανω?
λίγη παραπάνω ένταση αν της δώσεις τάση θα καεί!
 
Aρκετες δοκιμες με τον νεο μετατροπεα hdmi to av για την καλυτερη εικονα και ολα κομπλε. Σε πολλα παιχνιδια που δοκιμασα την χειροτερη εικονα την ειχα σε 720p (1280 x 720) γιατι μου βγαζει ξεθωριασμενο contrast και χειροτερη αισθηση στην αναλυση στην εικονα.Ποιο ωραια crt αναλυση εχω οταν το παιχνιδι τρεχει με αναλυση 1024x768 60hz και βγαζει και σωστο λαμπερο contrast .Λιγο χειροτερα ειναι και σε 800x600 - 640x480 γιατι θολωνουν λιγο τα παιχνιδια.

Mετα την unreal engine 3 και 4 ηρθε η ωρα και της unreal engine 5 με το remnant 2 σε CRT TV. Τσεκαρα για κανα 3ωρο το παιχνιδι μεχρι στιγμης με 1024x768 για την crt tv και ρυθμισεις απο medium εως και high στις βασικες ρυθμισεις για την Unreal engine 5 και η 1050 ti τρεχει ανετοτατα το παιχνιδι στα 60hz και χωρις να ζοριζει πολυ την καρτα και με αψογη καθαροτατη ομαλη κινηση χωρις εννοειται το motion blur.

Σαν retro gamer που παιζω και διασκεδαζω στην crt tv με τα 3d παιχνιδια του ps1 - saturn - n64 - dreamcast - ps2 κλπ μολις βαζω το pc με τα συγχρονα παιχνιδια το σαγονι πεφτει και μενει κολλημενο στο πατωμα.

remnant 2.jpg
 
Crt gaming και ειναι και τα ποιο παλια 3d παιχνιδια εποχης xbox 360 που εχω αρχισει στην crt tv ειναι και τα καινουργια ειναι και τα retro και απο που να αρχισεις και που να τελειωσεις :biglaugh: Το καλο παντως ειναι οταν ανοιγει η crt tv αρχιζει η διασκεδαση στον μαγευτικο κοσμο των video games.

Singularity σε crt tv.Fps παιχνιδι και κυκολοφορησε το 2010 για xbox 360 - ps3 - pc με γραφικα της unreal engine 3.

Θυμιζει το half life 2 και το bioshock αλλα για μενα ξεπερναει το bioshock κατα πολυ σε διασκεδαση και γενικα ειναι απο τα ποιο κορυφαια fps εκεινης της γενιας με αφθονη δραση με φοβερες τοποθεσιες και τα γραφικα δειχνουν ωραιοτατα ακομη και σημερα στην crt tv.

To αποτελεσμα εννοειται οτι ειναι καλυτερο σε σχεση με τις φωτογραφιες.

1.jpg

2.jpg
 
Crt gaming και αφθονη διασκεδαση με ποιο παλια 3d - 2d παιχνιδια.

CRT TV 21"

Rainbow islands (1987)
Resident evil - GameCupe (2002)
Soulcalibur - Dreamcast (1999)
Resident evil code veronica - Dreamcast (2000)
Remnant From The Ashes (2019)

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οπως εγραψε ο φιλος freaktmp η λυση ειναι ψυκτρα και ανεμιστηρας διαφορετικα σε χαμηλης ποιοτητας hdmi to av υπαρχει γρηγορη υπερθερμανση και ειδικα το καλοκαιρι σε θερμοκρασιες δωματιου 26 - 27 βαθμων οποτε χωρις προσθηκη ψυκτρας και ανεμιστηρα καταληγω μεγιστη ωρα λειτουργιας μεχρι 2 ωρες σε θερμοκρασιες 26 - 28 βαθμων και μετα κλεισιμο μεχρι να κρυωσει καλα.Σε μεγαλυτερες θερμοκρασιες μεχρι 29 - 30 καλυτερα να ειναι off ο χαμηλης ποιοτητας ανταπτορας η να ειναι on για μικροτερο χρονικο διαστημα.

Τον χειμωνα με 19 - 20 βαθμους ακομη και μεχρι και 3 ωρες συνεχομενης λειτουργιας πιστευω ειναι οκ χωρις ψυκτρα και ανεμιστηρα μιας και δεν ειχα θεμα με τον χαμηλης ποιοτητας hdmi to av.

Για περισσοτερες ωρες συνεχομενης χρησης καλοκαιρι η χειμωνα εννοειται χρειαζεται ενας ποιοτικος hdmi to av.

Και ενα βιντεο με διαφορες στην ποιοτητα hdmi to av

 
Τελευταία επεξεργασία:
Οπότε είναι θέμα τυχης αν σου βγει ο αντάπτορας καλός.
 
Οπότε είναι θέμα τυχης αν σου βγει ο αντάπτορας καλός.
Η μαρκα orei απ οτι ειδα και στο βιντεο εχει βγαλει εξαιρετικο hdmi to av αλλα δεν βλεπω να υπαρχουν τωρα στην αγορα.Με τους υπολοιπους ναι ειναι και θεμα τυχης.

Δεν βρηκα να παρω τον μετατροπεα της orei και πηρα παλι εναν φθηνο hdmi tro av (μαυρου χρωματος). Αυτος ζεσταινεται λιγοτερο απο τον ασπρο μετατροπεα που εχω αλλα και παλι θα προσεχω τωρα το καλοκαιρι με μεγιστη ωρα συνεχομενου παιχνιδιου τις 2 ωρες.

Ειχα παρει παλια πριν χρονια και 2 μετατροπεις vga to av με διαφορετικο σχημα που και οι 2 χαλασαν ακριβως οπως ξεκιναει και χαλαει και ο μετατροπεας hdmi to av μετα τις 2 ωρες συνεχομενης λειτουργιας με την εικονα να αρχιζει να χαλαει σιγα σιγα λες και αλλαζει σημα σε 31khz αντι για σταθερο σημα σε 15khz.Δεν καταφεραν να βγαλουν το καλοκαιρι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Crt tv 21" με ποιο παλια παιχνιδια 3d παιχνιδια της unreal engine 4 αλλα και πολυ ποιο παλια οπως το crysis καιι 2d των 80ς.(Εννοειται πως δεν γινεται χωρις το retro gaming).

Ti μαγεια ειναι αυτη η επιπεδη samsung crt tv 21" για τα συγχρονα παιχνιδια (αλλα ομως πρεπει να υπαρχουν και οι σωστες ρυθμισεις).ειδικα για μενα που εχω συνηθισει με τα crt 3d γραφικα των Dreamcast - PS2 - GameCupe και σαν gamer απο τα τελη των 80ς ειναι κατι το απιστευτο να παιζω με τα συγχρονα γραφικα στην crt tv.

Και οπως εχω ξαναγραψει αλλο να βλεπεις το παιχνιδι κανονικα στην crt και αλλο απο τις φωτο.

Ride του 2015 και σιγα σιγα προχωραω και το Remnant From The Ashes (2019)

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg
 
Απο την θεση του οδηγου στo super manaco gp για το 16μπιτο mega drive στο asseto corsa.

Εκτος τον φωτορεαλισμο και η αισθηση της ταχυτητας στο asseto corsa με την f1 στα 300 χλμ ειναι εξαιρετικη στην συγκεκριμενη samsung CRT TV 21"

Αν υπηρχαν αυτα τα γραφικα στα 90ς arcades σε καμπινα με CRT οθονη,τιμονι με κραδασμους και f1 - πιστα nurburgring θα ειχε φαει τονους και τονους κερματων.

1.JPG

2.jpg

3.jpg
 
Crt tv και η διασκεδαση αρχιζει στον μαγικο κοσμο των video games.

Τα ποιο συγχρονα παιχνιδια στην crt tv που ευτυχως εν ετη 2023 υπαρχουν αρκετες καλες επιλογες.Εκτος την διασκεδαση συνεχιζουν για μενα εξαιρετικα και τις 3d CRT εποχες ενθουσιασμου με Dreamcast και την ολη φαση με τα φοβερα λεπτομερη 3d crt γραφικα με τα εκατομμυρια πολυγωνα, τις νεες υφες στα textures κλπ που ξεκινησε στις 14 οκτωβριου 1999 με την κυκλοφορια του Dreamcast για το gaming στο σπιτι.Μεχρι τοτε το ps1 στα 3d πολυγωνικα γραφικα ειχε τερματησει και μονο το n64 κρατουσε σε ποιο αξιοπρεπη επιπεδα 3d πολυγωνικα γραφικα για την εποχη.Τα arcades εννοειται ειχαν ηδη ανεβει αρκετα απο το 1996 με την sega model 3 πλακετα.

Και εκτος το συγχρονο gaming αλλη λατρεια το retro gaming με τις αυθεντικες ρετρο κονσολες και τα arcades- emulators με τις
αυθεντικες τους αναλυσεις και την μεγιστη crt tv ποιοτητα.Soft15khz με hd 4350 και μετα απο χρονια ακομη το σαγονι μου πεφτει στο πατωμα με την crt ποιοτητα που εχω στα arcades.Oυτε στα 90ς arcades δεν θυμαμαι να ειχαν τετοια ποιοτητα.

Απο την 2d διασκεδαση στο nes με rad racer στα ποιο συγχρονα 3d φωτορεαλιστικα γραφικα του asseto corsa και γενικα απο επιλογες
στα games αρκετες.

1.JPG

2.jpg

3.jpg

4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ενας χρονος gaming με συγχρονα παιχνιδια στην CRT TV και η μαγεια των videogames συνεχιζει.

Aνεβαζω και βιντεακια στην ιδιωτικη ομαδα του fb The C.R.T. Collective

Σε δημοσια ομαδα games στο fb εννοειται δεν θα ανεβαζα τιποτα για παιχνιδια και ουτε καν σχολια γιατι μπορουν να τα δουν ολοι οι φιλοι σου στο fb και δεν ειναι καλη ιδεα να βλεπουν αναφορες σου για videogames :fafoutis::fafoutis::fafoutis:

Eδω ο χαζος ελληνικος κανονας ειναι ενας. Τα videogames ειναι για τα πιτσιρικια και ειναι ντροπη για εναν μεγαλο να παιζει ακομα με παιχνιδια στην τηλεοραση λες και ειναι 8 χρονων.
 
Πίσω
Μπλουζα