Crysis 2 [Official thread]

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
155
Νομίζω ότι το παίγνιον τούτο αξίζει ένα δικό του νημάτιο,εν όψει της επικείμενης κυκλοφορίας αυτού... :p

Ας βάλουμε εδώ τα πρώτα trailers λοιπόν,ας γράψουμε τις εντυπώσεις μας και θα έχουμε μέρες να σχολιάσουμε τα πάντα,έως ότου το δούμε στις οθόνες των PCs μας!

(ΟΚ,ΟΚ και των κονσολών σας..! :p )

First ever trailer:

(το πιο "αποκαλυπτικό" έως τωρα βίντεο για το παιχνίδι...)

Η γνώμη μου είναι ότι η Crytek είναι έτοιμη για μία ακόμη φορά να δημιουργήσει ένα εντυπωσιακότατο οπτικό αποτέλεσμα.Αυτό που μένει να δούμε είναι αν αυτό θα συνδυαστεί και με αξιόλογες επιδόσεις σε μηχανήματα που να κυμαίνονται στη σφαίρα του...λογικού και φυσικά το όλο gameplay του τίτλου.

Πάντως προσωπικά το πρώτο trailer με ενθουσίασε.Το αίσθημα μελαγχολίας και απελπισίας του ανθρωπίνου γένους που αποπνέει,μαρτυρά ότι οι άνθρωποι της εταιρείας πρέπει να έχουν δώσει βαρύτητα (και) στην ατμόσφαιρα του παιχνιδιού,πράγμα ιδιαίτερα σημαντικό για οποιοδήποτε παιχνίδι φυσικά!

Ενδιαφέρον θα έχει ασφαλώς το γεγονός ότι θα κυκλοφορήσει και στα...παππουδοκονσόλια (ε,τα έχουν τα χρονάκια τους πλέον) της εποχής μας (360,PS3) οπότε θα δούμε τι είναι ικανά αυτά να κάνουν με έναν τέτοιο τίτλο.Ρισκάρω να προβλέψω πάντως ότι το PS3 θα τα πάει καλύτερα από το 360.Όχι ότι με πολυνοιάζει κιόλας,αλλά είδωμεν...

Εσείς τι λέτε κύριοι; :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πιστεύω ότι η Crytek έμαθε το μαθηματάκι της μετά το φιάσκο του πρώτου παιχνιδιού, πάντα από τη μεριά των πωλήσεων.

Οι περισσότεροι τίτλοι σήμερα απαιτούν μηχάνημα τριετίας για να πάνε σφαίρα και κάρτες γραφικών 8800gt. Παράδειγμα το DIRT II. Το DX-11 δεν προσφέρει σχεδόν τίποτε οπτικά σε σχέση με to DX-10 ή 9, μια και οι διαφορές είναι τόσο μικρές που στην καμία δεν κάνουν τη διαφορά.

Οι κάρτες γραφικών DX-11 για μένα (ΑΤΙ only) έχουν τρελά χαρακτηριστικά για μείωση κατανάλωσης και είναι σφαιρίδια σε DX9/10 και μέχρι εκεί.

Το Crysis II πιστεύω ότι θα είναι πανάλαφρο σε σχέση με το πρώτο της σειράς. Πρώτα θα δοκιμαστεί στο παλιό μου μηχάνημα, έναν Core2Duo 8400 με μια ATI 5770, 4 giga και φυσικά στο νέο μου που πατάει κάτω τα πάντα. Το στοίχημα είναι αν θα τρέξει στο παλιό, πιστεύω ότι δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. (Η 5770 μπήκε γιατί το μηχάνημα δεν κλείνει ποτέ, καταναλώνει 18 watt σε σχέση με τα 90 της παλιότερης 4870 που είχε πάνω, πάντα για καταστάσεις idle) .
 
pooky(1) είπε:
Οι περισσότεροι τίτλοι σήμερα απαιτούν μηχάνημα τριετίας για να πάνε σφαίρα και κάρτες γραφικών 8800gt.
Εντάξει,νομίζω -και ρισκάρω δυσοίωνη πρόβλεψη εδώ- ότι το Crysis 2 με 8800GT κάρτα δε θα πηγαίνει κι ακριβώς σφαίρα.

Με μια 4870 και άνω όμως,οφείλει να πηγαίνει έτσι. :)

Ενδιαφέρον θα έχει να δούμε και το DX11 mode του παιχνιδιού και τι βάρος θα πέσει εκεί... ;)
 
άρα είμαστε οριακά... (8800gts, 320mb)

τεσπα, θα δοκιμαστεί στο παππουδομηχάνημα και αν "δεν πάει" θα γίνει η αντίστοιχη αναβάθμιση.

τώρα δε που αφήσαμε τις ζούγκλες και θα πιάσουμε τις πόλεις σίγουρα θα πέσει πολύ λιώσιμο.
 
Με την 8800gts 320 mega έχω τελειώσει πάμπολλα παιχνίδια, μέχρι και το DIRT II, σε χαμηλότερες αναλύσεις φυσικά.

Τολμώ να πω ότι με μια 5750 θα παίζει μια χαρά. Οι εποχές που τα παιχνίδια έβγαιναν και έπαιζαν μόνο σε hardware αιχμής πέρασαν ανεπιστρεπτί. Το hardware αιχμής υπάρχει και θα υπάρχει για τους πωρωμένους, αλλά μη ξεχνάμε ότι τα κέρδη και οι πωλήσεις παίζουν στα "γήινα" μηχανήματα.

Το γεγονός ότι έχουμε πόλεις και όχι ζούγκλες (τα δέντρα με τα φυλλώματα και οι κάθε λογής βοσκές και γκαζόν είναι μανίκι) λέει από μόνο του πάρα πολλά.

Ο 8400 μου περιμένει, σε stock ρολόγια φυσικά, το παιχνίδι!!!!!
 
Το περιμενω σαν τρελος, λογικα το παιχνιδι σιγουρα θα ειναι πιο "ελαφρυ" επειδη θα ειναι σε πολη ολο το σκηνικο και δεν θα βρισκεται σε ζουγκλα, με ολα τα δεντρα και φυτα μερικες καρτες γραφικων δεν μπορουσαν να κρατησουν ενα σεβαστο frame.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλα που μου το θυμησατε, μολις τελειωσω το Borderlands (το expansion με τα ζομπι που ειμαι τωρα ειναι απιστευτο) θα πιασω το Crysis... 1! Τοτε που ειχε βγει δεν το ειχα δοκιμασει καν γιατι επρεπε να παρω μαζι κι ενα μηχανημα απ το μελλον. Για να ιδουμε...
 
Ακριβως Vagos. Ειναι προφανες οτι πανε σε πιο "ευκολη" γεωμετρια ωστε να τσουλησει ο τιτλος και σε απλα high-end PCs και κονσολια.

Aπο την αλλη, η Epic με το νεο revision της UT μηχανης (που μαλλον θα ντεμπουταρει στο Gears of War 3) παει σε folliage και αντιστοιχες περιπλοκες geometries. Εχουν φροντισει να λυσουν τα θεματα αποδοσης εξ αρχης...
 
Wally είπε:
Ειναι προφανες οτι πανε σε πιο "ευκολη" γεωμετρια ωστε να τσουλησει ο τιτλος και σε απλα high-end PCs και κονσολια.
Aπο την αλλη, η Epic με το νεο revision της UT μηχανης (που μαλλον θα ντεμπουταρει στο Gears of War 3) παει σε folliage και αντιστοιχες περιπλοκες geometries. Εχουν φροντισει να λυσουν τα θεματα αποδοσης εξ αρχης...
Κάτι τέτοια γράφει ο Πάνουλας και με μιάς με κάνει χαρούμενο που ανοίγω thread περί σύγχρονου game... :p :p :p
 
Αντε να βγει μιστερ Μανο να κανουμε κανα συγκριτικο μεταξυ κονσολας και καλου (στα ορια της λογικης εννοω) PC.

Ξεψειρισμαααααααααααααααααααααααααα :)

Πλακα-πλακα ποτε βγαινει?
 
Αύγουστο-Σεπτέμβρη έχουν πει..

Μιχάλης
 
Εχω γράψει παλιότερα εδώ οτι με το προηγούμενο SETUP μου το πρώτο CRYSIS πήγαινε σ.....α σε κάποια σημεία. Εαν κάνει τα ίδια πάλι η CRYTEK δε θα έχει σημαντικές πωλήσεις.

Η 4870 είναι πολύ αργή.

Προηγούμενο SETUP.

Ι7 965 XTREME@3.6

12GB RAM@1600

3χssd INTEL

2x285 (2048mb each)

Σε 2560χ1600 μετά πολύ βιας 56-59 καρέ.Εννοείται με όλα ανοιχτά.

Ηταν το μόνο παιχνίδι που πήγαινε σχετικά αργα.

Επίσης για να μην πει κανείς πως η 295 είναι πιο γρήγορες στα παιχνίδια καλύτερα ας σταματήσει. Μόνο νούμερα έβγαζαν. Δεν το λένε τα REVIEW και τα BENCH. To λέω εκ πείρας αφού πέρασαν 3 απο τα χέρια μου οπως και πολλοί άλλοι.

Τέλος..........

Αναμένουμε την διπύρηνη FERMI να δούμε τι ψάρια πιάνει, οχι οτι η GTX480 είναι αργή αλλά λέμε τώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Seaside είπε:
Αναμένουμε την διπύρηνη FERMI να δούμε τι ψάρια πιάνει, οχι οτι η GTX480 είναι αργή αλλά λέμε τώρα.
Τι ψάρια θα ψήνει πες καλύτερα...

;)
 
Σημερα ανεβαινει το demo για 360. Στο μελλον θα ανακοινωθουν ημερομηνιες και για PC/PS3

Για να δουμε, τι θα δουμε...

Direct feed

 
Ελπίζω η μηχανή του πράγματι να είναι πιο ελαφριά. Ειδικά σε DX10 το Crysis 1, δεν παιζόταν στο τελικό boss. Με 4850 και Phenom 2.5GHz, όταν το έπαιζα εγώ είχε κάποιου είδος leak. Καθώς, έπαιζες όλο και βάραινε, ώσπου μετά απο λίγα λεπτά να σέρνεται απίστευτα. Σε DX9 πήγαινε κανονικά παραταύτα. Αυτά πριν απο 1+ έτος. Δεν ξέρω αν έφταιγε και ο driver η κάτι αλλο αλλά γενικά το παιχνίδι ζόριζε πολύ το σύστημα.
 
εγώ δεν αγχώνομαι γιατί το βρίσκω μάπα το παιχνίδι.. ιδικά το 2 απο τα demo που είδα.. αλλά θα το τσεκάρω να δω τι ψάρια ψήνει η 4870x2
 
Αφού θα το "σηκώνουν" οι (...κουβαδάκια περιωπής πλέον όσον αφορά τις επιδόσεις...) "next gen" κονσόλες, θα παίζει λογικά και σε PC 2ετίας αέρα.

Μπορεί και να είναι το πρώτο παιχνίδι στην ιστορία όπου το sequel θα είναι ελαφρύτερο από το αρχικό. :p
 
Εφόσον βγαίνει στις κονσόλες το παιχνίδι, σίγουρα θα παίζει σε PC 5ετίας (έστω και με θυσίες). Λογικά και το full του θα παίζει αέρα σε ένα φετινό/περσυνο PC.

Edit με πρόλαβες maddog !
 
Πίσω
Μπλουζα