Crysis 2 [Official thread]

To multiplayer δείχνει αρκετά ενδιαφέρον. Θα δοκιμάσω το demo μόλις μπορώ.
 
Το έπαιξα το demo και μπορώ να πώ ότι δεν με απογοήτευσε αλλά δεν με ξετρέλανε κιόλας. Τα γραφικά είναι απίστευτα αλλά έχοντας συνηθίσει στα 60fps του Call of Duty τα 30 σου φαίνονται λιγότερο ομαλά αλλά κυρίως κάνουν το παιχνίδι να φαίνεται αργό. Οι ιδιότητες της στολής είναι ενδιαφέρον χαρακτηριστικό (πέραν από τα κλασσικά πλέον perks και customization στα όπλα) αλλά προμοτάρουν το camping αντί το κυνηγητό και γενικά την δράση. Γενικά το demo δεν μου φαίνεται ότι διαφημίζει καλά το παιχνίδι. Το ολόκληρο παιχνίδι χρειάζεται κοινότητα, γιατί αν μετά απο 3-4 μήνες δεν βρίσκεις κανέναν μέσα τι να το κάνεις. Είδωμεν...
 
Φρεσκο 360 gameplay trailer

 
Config: Pentium 5300 (2,7ghz stock), 4Giga DDR-II, ATI 5770, ( με επιπλέον 1Χ80 boot HDD IDE, πάναργο κατασκευής 2005 με 24000+ ώρες πάνω του, 4X2tb storage HDDs SATA, 19'' 1680X1050 monitor-tv LG, no optical) το παιχνίδι στην native ανάλυση που σηκώνει η οθόνη πάει μια χαρά. (Το μηχάνημα είναι ο file server μου, η κάρτα γραφικών είναι πάνω του για να μπαίνει multi display αν χρειάζεται) .

Αυτά τα ολίγα, δεν το δοκιμάζω αλλού, δεν υπάρχει λόγος, μια και σε λίγο καιρό θα το έχω πρωτότυπο στα χέρια μου με τη κυκλοφορία του επίσημα. :) :)
 
Βγηκε το demo και για PC. Το επαιξε κανεις?

Βλεπω αρκετα νευρα στην PC κοινοτητα. Eχει Temporal AA!! Και απο τα screenshots δεν βλεπω καμια τρελη διαφορα απο την 360 εκδοση. Αααα εχει και default το auto-aim :)

2j3o6z8.jpg
 
Το "παιχνίδι" δεν παίζεται στα screenshots αλλά στα FPS και στην ανάλυση. Στατικές εικόνες = τίποτε!

Όπως είπα με το παραπάνω μηχάνημα (ξέρω είμαι στην ignore list πολλών από εδώ μέσα, οπότε δεν περίμενα και πολλές απαντήσεις :p :p ) έτρεξα το leaked παιχνίδι μόνο για να δω πως και που πάει. Επαναλαμβάνω "έτρεξα" δεν το έπαιξα. Δεν χαλάω την εμπειρία μου με τίποτε.

Εκτός από το γεγονός ότι έκανε μισή ώρα να ξεκινήσει (ναι 28 λεπτά περίπου, άλλωστε το ήξερα ότι έχει πολλά προβλήματα) το παιχνίδι πέταγε. Αναμένω το πρωτότυπο που θα πάρω την πρώτη μέρα κυκλοφορίας.
 
Βρε κοιτα την εικονα και δες το αεροπλανο μπροστα στον ουρανοξουστη που λογω temporal AA ειναι διαφανο :)

ΒΤW η PC version κυκλοφορει ως DX9 only. Αργοτερα θα ερθει DX11 patch...

Aλλωστε και ο Yerli απαντωντας σε ερωτηση δηλωσε:

You said recently that PC is easily a generation ahead of PS3 and Xbox 360 and suggested that the current consoles are holding PC back. Are consoles holding Crysis 2 on PC back in any way and would a new console cycle be a good thing for PC development?.....

That being said, I think if Crysis 2 was just a PC game it probably would be a different game right now, but ultimately it would have been our last Crysis game because we wouldn't be able to sell anywhere near enough to recoup the costs, plus we probably wouldn't have spent as much money on it. So although it holds Crysis 2 back in some ways, it also guarantees that Crysis 2 on PC will have a higher production value than it would have because we can spend more money on it.
 
Crysis 2: PC Vs. Xbox 360 Side by Side Graphics Comparison (HD)

 
είναι και αυτό μια ευθεία δρόμος;
 
Μόλις τελείωσα το πρώτο (και αρκετά μεγάλο) gaming session στο 360.

Το παιχνίδι αναβαθμίζει το dashboard της κονσόλας σας, αν δεν το έχετε ήδη κάνει. Το gameplay στο 360 είναι εξαιρετικό, προσωπικά τα μόνα FPS που έχω παίξει με pad είναι τα HALO. Τα υπόλοιπα παίζουν στο PC και πουθενά αλλού.

Η κίνηση έχει το motion blur της αλλά σε καμία περίπτωση δεν προβληματίζει κανένα. Το gameplay είναι smooth και ο έλεγχος από το χειριστήριο άμεσος και εξαιρετικός. Τα γραφικά είναι απλά απίστευτα, δεν πιστεύεις ότι βγαίνουν από μηχάνημα 6ετίας. Βέβαια σε κάτι κοντινά, δείχνουν μεγάλες αδυναμίες και πιξέλιασμα, θυμίζοντας εποχές DX6, (στον υπόγειο σιδηρόδρομο για παράδειγμα, αν πάτε κοντά στο τηλέφωνο τοίχου θα καταλάβετε τι εννοώ) , αλλά δεν ενοχλεί καθόλου.

Περιμένω να το δω στην τελειωμένη έκδοση στο pc για συγκρίσεις.

Το παιχνίδι το έπαιξα σε 100'' οθόνη στο προβολικό. Σταμάτησα γιατί η σύζυγος θέλει να αράξει μετά από τόσες ώρες δουλειά, αλλά αύριο συνεχίζω ακάθεκτα μια και θα είμαι home alone all day.

Kudos στην Crytek για το παιχνίδι. Απολαυστικότατο.

Αυτοσαρκασμός; Το πρώτο achievment έγραφε "It can run Crysis" !!!!!!!!!!!!!!!
 
Συμφωνω 100% με τον Pooky!

Ειναι τετοιο το fidelity, τοσο πλουσια τα γραφικα-ο κοσμος-η δραση που δεν μπορεσα να το παιξω στη 40αρα και το σηκωσα στο προβολι.

Οντως το αποτελεσμα ειναι εκπληκτικο οταν μιλαμε για hardware 6ετιας+

Shaders Extravaganza!

1152x720 (1024x720 στο PS3) και real-time global illumination

Παραπονα μεχρι στιγμης...καποια πτωση των καρε σε σκηνες υψηλης δρασης και ο παραξενος τροπος ΑΑ

It can run Crysis! :)
 
Πραγματικά το density των γραφικών στη κονσόλα είναι παραπάνω από εκπληκτικό.

Το τέλειωσα και το ξαναρχίζω στο pc. Μέχρι στιγμής τη διαφορά τη κάνει το mouse και το πληκτρολόγιο, αν είστε εξοικειωμένοι με το 360 pad στα FPS δεν θα σας λείψει καθόλου ο υπολογιστής.

Αξίζει το προβολικό με τα 1000 παιδιά.
 
πάντως στο pc 4ετίας (nv 8800gts 320mb) που έπαιξα κανά 2ωρο ζορίζεται λιγάκι.

στο ps3 δεν έχω άποψη. και εξαιρετικό να είναι, δεν μπορώ να το κρίνω αφού δεν μπορώ με ΤΙΠΟΤΑ να παίξω fps με sixaxis. και έτσι χάνω και τα KZ2-3
 
Φίλε κατέβασε το Crysis 2 advanced graphics settings, πρόγραμμα που έφτιαξε ένας τύπος και το πόσταρε στα φόρουμ της steam. Κάνει δουλειά, και έχεις τις κανονικές επιλογές γραφικών που έχουμε συνηθίσει σε PC games, όχι τις τρείς επιλογές που σου δίνει η Crytek (Gamer, Advanced Hardcore) που δέν ξέρεις κάν τι περιέχουν σάν ρυθμίσεις ! φαντάσου το παίζω σε AMD X2 4200+, 2GB Ram, 8800GT 512 με ελάχιστο overclock cpu/gpu και είναι όλα τουλάχιστον medium προς high σε ανάλυση 1920χ1200 ! Απλώς έριξα αρκετά το ΑΑ και έβαλα mid κάποια βαριά πράγματα όπως shadows κλπ. Το παιχνίδι δείχνει άψογο, σαφώς πιό τούμπανο απο οποιαδήποτε κονσόλα και φυσικά σε μεγαλύτερη ανάλυση. Δέν αξίζει να παίζει κανείς FPS σε κονσόλι με joypad, καμμία σχέση....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To config αυτο εχει 4 επιλογες στους περισοτερους τομεις (Low-Mid-High-extreme).

Nομιζω πως οι κονσολες ειναι αντιστοιχες του Mid.

"Κοψε ΑΑ, κοψε σκιες κτλ" δεν νομιζω να ειναι καλη συγκριση...
 
Τελειωσα το Crysis 2 στο 360, να πω την Αληθεια δεν εντυπωσιαστηκα οπως με το Crysis και το Warhead.
 
Wally είπε:
To config αυτο εχει 4 επιλογες στους περισοτερους τομεις (Low-Mid-High-extreme).Nομιζω πως οι κονσολες ειναι αντιστοιχες του Mid.

"Κοψε ΑΑ, κοψε σκιες κτλ" δεν νομιζω να ειναι καλη συγκριση...
Είναι σίγουρα αντίστοιχες του Low (Gamer), σε σύγκριση με αυτές του PC δηλαδή. Τώρα για τις επιλογές γενικά, ευτυχώς που βγήκε αυτό το 3rd party tool για να μπορούμε να κάνουμε τις ρυθμίσεις μας σάν άνθρωποι !! Φυσικά θα κόψεις το 16Χ MSAA, και θα βάλεις medium Shadows και post processing για να παίξεις σε PC 5ετίας (και βάλε) με ομαλό frame rate. Ακόμα και έτσι όμως, υπερβαίνει οπτικά των κονσολών, ειδικά εάν τρέχεις σε ανάλυση 1920χ1200. Με το συγκεκριμένο tool, εάν έχεις PC τούμπανο, μπορείς να κάνεις max out και άλλα πράγματα όπως το radiant blur, το HDR και λοιπά. Προχειριά της Crytek η παράλειψη εξαρχής τέτοιων ρυθμίσεων. Γενικά σε multi τίτλους όμως, δέν μπορούμε να συγκρίνουμε xbox και ps3 με το PC, ακόμα και με σχετικά παλιά specs, βλέπε Dead Space 2, Βulletstorm κλπ. Mε μια 8800GT έχεις σχεδόν πάντα ένα-δύο κλίκ καλύτερη απόδοση/ανάλυση, κάτι απόλυτα φυσιολογικό άν αναλογιστεί κανείς το "μικρό" hardware των κονσολών. Δική μου γνώμη, οτιδήποτε βγαίνει και στις τρείς πλατφόρμες, εάν έχεις ένα αποδεκτό PC τότε πάς στην PC version. Eίναι και το θέμα των controls βέβαια, αλλα όσοι έχουν συνηθίσει τα joypads δέν μασάνε εκεί ! Εγώ πάντως δέν αντέχω.
 
Πίσω
Μπλουζα