Crysis [Official Thread]

smiley Αντωνη,smiley,smiley, :D , :D ,smiley
 
Λοιπον,ας εκφρασω κι εγω τη θεση μου....

Καταρχην,εχοντας παιξει το demo,θα πω το εξης:Ναι,το παιχνιδι απο medium σε high detail εχει τεραστιες διαφορες,περισσοτερες απο καθε αλλο παιχνιδι..!!

(το ειχα ξαναπει αυτο αλλωστε αν θυμαστε...)

Απο κει και περα,στο δικο μου συστημα και σε 1024x768 με medium detail ολα,το demo του παιχνιδιου πηγαινε αξιοπρεπεστατα..!!Τωρα,αν το κανονικο παιχνιδι εχει επιτηδες βαρυνει ακομη περισσοτερο,ενταξει ρε παιδια,ενα fps ακομη ειναι κι αυτο στην τελικη,ΔΕΝ θα το παιξω,δεν χαλασε κι ο κοσμος...!

Επειδη ομως εχω διαβασει τα απειρα σε ελληνικα fora σχετικα με το παιχνιδι,ουτε ουτε η 8800GT το παιζει καλα,οτι θελει οπωσδηποτε διπυρηνο κι ανω,οτι 2 giga ram ειναι πολυ λιγα,εγω θα πω:Ψυχραιμια κυριοι..!!

Το 99% οσων γραφουν τετοια,ακομη το...αγοραζουν κι απλα κανουν υποθεσεις πανικου...!

Εχω κατα το παρελθον εκφρασει ξανα την αποψη οτι,παρακολουθωντας χρονια τις εξελιξεις στο PC hardware και την gaming επιπτωση αυτων,πλεον οι διαφορες μεταξυ γενιων του hardware για μενα δεν ειναι σε καμια περιπτωση τοσο ραγδαιες οπως παλαιοτερα (π.χ ο P4 ηταν μια εξελιξη σε σχεση με τον P3,αντιθετως ο CoreDuo ακομη δεν διαφερει σχεδον σε τιποτα απο εναν μονοπυρηνο στα games,καθοτι το 99% αυτων ΔΕΝ ειναι CPU-limited,η 8xxx σειρα σε σχεση με τις καλες καρτες της 7xxx σειρας ΔΕΝ εχει τη διαφορα που ειχε η 6xxx σειρα σε σχεση με την 5xxx σειρα,η super-duper πανγρηγορες μνημες ΔΕΝ εχουν διαφορα στα games σε σχεση με τις αργες,φθηνες μνημες,μαλιστα στο Bioshock αποδειχτηκε μεσα απο ενα test οτι η η διαφορα στην αποδοση ειναι της ταξης του....εξωπραγματικου 0.8% ...!!!! ) ,συνεπως το ολο παιχνιδι εντυπωσιασμου των εταιρειων με αφηνει παγερα αδιαφορο....

ΟΛΑ τα τελευταια fps που δοικιμασα στον γερικο P4 μου παιζουνε μια χαρα με μικρες παραχωρησεις,οποτε αν το Crysis ειναι η εξαιρεση αυτων,στην ευχη να παει....Αν παλι ειναι η αρχη του τελους για ολα τα παλια μηχανακια κι ολα τα games απο δω και στο εξης ακολουθησουν το δρομο αυτο,και παλι,εχω να παιξω για αρκετο καιρο,εως να φθηνυνουν ακομη περισσοτερο ολα τα απαραιτητα hardware κομματια,ωστε να φτιαξω με την ησυχια μου ενα PC για ολα τα νεα games,οταν αυτο θα ειναι απαραιτητο,κι οχι τωρα ακομη βεβαια...!!

Δηλαδη τελειωσαμε Painkiller,Jericho,Bioshock,COD4 και μας εμεινε μονο το Crysis σαν επιλογη..;;Δεν νομιζω...

Ξαναλεω:Αν εγω με το PC που εχω,μπορω να παιζω (ΟΧΙ σε 1650x1080,ειπα ξανα οτι δεν πεφτω στο τρικ των εταιρειων να θεωρω οτι οτιδηποτε κατω αυτου δεν ειναι αποδεκτη αναλυση,μη τρελαθουμε κιολας..!! ) ακομη τα παραπανω games,το hardware μου εχει βγαλει τα λεφτα του με το παραπανω,καθοτι ειναι καποιων,αρκετων ετων,μη τα ξαναλεμε αυτα....

Τελειωνω λοιπον λεγοντας οτι,ναι,αν καποιος θελει να παιζει σε 1920x1200 με full AA ΑF,με τα παντα σε ultra high detail,τοτε θελει ενα PC των 2500+ ευρω καθε 6 μηνες....Αν ομως δεν ειναι τοσο freak με την τεχνολογια (ο ορος δεν ειναι υποτιμητικος,σεβομαι απολυτα οποιονδηποτε ανηκει στην παραπανω κατηγορια,το ξεκαθαριζω αυτο...) και ''ανεχεται'' και τις παλιες,καλες αναλυσουλες της ταξης των 1024x768,1280x1024 με medium η high detail,το PC των 2500 ευρω,δεν θα του χρειαστει ποτε...
 
''Το Crysis δεν θα παιζει σε κανενα PC αυτη τη στιγμη'',''ουτε οι 8800GT καρτες μπορουν να το τρεξουν ικανοποιητικα',''το Crysis θελει τετραπυρηνο και βαλε για να παιξει καλα'',''το Crysis αυτο'',''το Crysis εκεινο'',''το Crysis το παραλλο'' κτλ κτλ κτλ κτλ και τριχες κατσαρες...!!!!!

Το παιχνιδι ειναι οπως ακριβως και στο demo,δηλαδη βαρυ μεν,αλλα οχι κι ασηκωτο οπως (παλι) κραυγαζαν οι....φωστηρες του διαδικτυου..!!!

Εκτος κι αν εγω εχω το υπερσυστημα που τα παιζει ολα καλα (η εστω αξιοπρεπως) και δεν το ξερω.....

1024x768,ολα medium detail και το παιχνιδι παιζει μια χαρουλα...!

Και ειπαμε,θυμαστε τι PC εχω εγω...!

Η υπερβολη εδωσε ρεστα παλι,οι καταστροφολογοι δωσανε ρεσιταλ παπατζας και η ζωη συνεχιζεται....

Μια χαρα παιζεται το παιχνιδι,οσοι εχουν δυνατοτερα συστηματα περιμενω να καταθεσουν την αποψη τους....
 
Θα συμφωνήσω με το Μάνο 1000000000000%.

Η ίδια καταστροφολογία είναι πάντοτε επίκαιρη.

Βγαίνει το Halo 4. Τρέξτε να πάρετε hardware. Τι; 1280 Χ 1024; Που ζείτε ρε σε σπηλιές;;;;;

Οι εταιρείες παραγωγής είναι αυτές που ξεκινούν το FUD και θέλουν να μας κάνουν να πιστεύουμε ότι τα μηχανάκια μας είναι FUBARed. Δυστυχώς αυτό ίσχυε πάντοτε και θα συνεχίσει να ισχύει. Είναι γνωστό και επιτυχημένο (πόσο μου τη σπάει αυτή η λέξη) κόλπο να πουλάνε το σκασμό από καινούργιο hardware στο κάθε marketing victim που θα τρέξει να στηθεί καμιά βδομάδα έξω από κανένα πολυκατάστημα στην Αμερική και όχι μόνο, για να "καταθέσει" στο ταμείο.

Μακριά από την κάθε λογής εταιρεία και τα κόλπα τους. Το ίδιο συμβαίνει και με το lifestyle και με τα αυτικένητα και με τα κενητά και με όλα. Θέλουν να σε κάνουν να πιστεύεις ότι αν δεν έχεις το τελευταίο μοντέλο δεν είσαι τίποτε.

Πρόσφατα αντάλλαξα την 8800GTS με 640 μνήμη με ένα φίλο που μου έδωσε το ίδιο ακριβώς μοντέλο με 320 μνήμη + χρήματα. Περισσότερο για να δω τι στο καλό κάνει η ίδια κάρτα με λιγότερη μνήμη. Αποτέλεσμα όλων ήταν τα πάντα να τρέχουν μια χαρά και να μην καταλαβαίνει τίποτε. Φυσικά αυτό για μένα που ουδέποτε χρησιμοποίησα και ούτε θα χρησιμοποιήσω AA και οτιδήποτε άλλη βλακεία στο παιχνίδι.

Η 8800 που έχω τώρα πάει και αυτή σφαίρα αν και με τη μισή μνήμη. Όποτε δω κάποιο limitation θα σας πω. Και φυσικά μιλάμε για 1680 Χ 1050 ανάλυση.

Δεύτερο κόλπο που έκανα είναι η χρήση δύο οθονών που έχουν τεράστια διαφορά. Μια 22άρα και μια 15άρα ταυτόχρονα. Μέσω του μενού της nvidia αλλάζεις την primary display όποτε θες on the fly και επιλέγεις την μικρότερη για ανάλυση 1024 Χ 768. Εκεί παίζω το Crysis τώρα. Όταν και όποτε αλλάξω μηχανάκι θα το πάιξω στην 1680, μέχρι τότε who gives a damn.

Και ένα τελευταίο. Καλές οι 22άρες αλλά τελικά προτιμώ περισσότερο την 19άρα wide που αυτή τη στιγμή κάθεται αραχτή στο πάγκο. Μετά από καμιά ωρίτσα gaming αρχίζω να ζαλίζομαι πολύ έντονα με τη μεγάλη οθόνη. Μάλλον θα μπει στο server τελικά για web surfing όπου και είναι πραγματικά τέλεια..............
 
Παιδια δεχτειτε οτι υπαρχουν διαφορετικες νοοτροπιες.

Μανο,Γιωργο εσεις γουσταρετε και το Medium Detail.

Αλλοι θελουν το Ultra (το original experience).Eκει λοιπον δεν παιζει αξιοπρεπως.

Και πανω εκει εγκειται η "καταστροφολογια" και οι "παπατζες".

Και ξερεις ποια ειναι η πιο μεγαλη παπατζα?

Να λεω κατηγορηματικα στον αλλον οτι παιζει με Χ sub-περιφερειακο,ο αλλος να το ψωνιζει και να βλεπει οτι το "παιζει" το δικο μου με το "παιζει" το δικο του...απεχουν...

Ο καθενας με τα βιτσια του...περι ορεξεως κολοκυθοπιτα ;)
 
Τωρα τα περι κοσμοθεωριας σου Γιωργο...

Δεν νομιζω οτι κολανε εδω.

Το οτι καποιος θελει να παιξει αξιοπρεπως , ενα παιχνιδι που περιμενει καιρο, και τα χωνει να παρει καρτα δεν τον κανει θυμα!

Τα φραγκα δεν τα εχουμε για το στρωμα...αν εχουμε καλυψει τις βασικες μας αναγκες καλο ειναι να τα χωνουμε και στην διασκεδαση μας (μηχανες,αυτοκινητα,κονσολες,PC,ταξιδια κτλ)...
 
Οπωσδηποτε ετσι ειναι Wally,συμφωνουμε κοινως ολοι απ'οτι καταλαβαινω,οτι μονο αυτοι που θελουν το Ultra θα τα ακουμπησουν χοντρα....

Αλλα ειδικα στο συγκεκριμμενο παιχνιδι,η καταστροφολογια δεν αφορουσε μονο το Ultra gaming experience,ειχε παραχοντρυνει η φαση...! :D
 
Και ένα τελευταίο. Καλές οι 22άρες αλλά τελικά προτιμώ περισσότερο την 19άρα wide που αυτή τη στιγμή κάθεται αραχτή στο πάγκο. Μετά από καμιά ωρίτσα gaming αρχίζω να ζαλίζομαι πολύ έντονα με τη μεγάλη οθόνη. Μάλλον θα μπει στο server τελικά για web surfing όπου και είναι πραγματικά τέλεια..............
Και εγώ τα ίδια έπαθα.:biglaugh: Από κάποια διάσταση και πάνω πρέπει να παίζεις από μακριά. :)
 
Captain Kal είπε:
Και εγώ τα ίδια έπαθα.:biglaugh: Από κάποια διάσταση και πάνω πρέπει να παίζεις από μακριά. :)
Και είναι απόλυτα λογικό αν θέλεις να σώσεις τα μάτια σου... :)
 
Εδω τα sytem reqs του Crysis.

Oλα καλα μεχρι που αρχιζει και ζηταει Τ1000.:biglaugh:

crysis-sys-reqs-term.jpg
 
Θα πάθω κρίση στο τέλος..Πήγα στο video club και ήταν νοικιασμένο...γρρρ..υπομονήηηηηηη!
 
Καλησπερα μαγκες. :cool:

Εδω και μηνες λειπω εκτος. Δεν ξερω αν σας ελειψα καθολου, αλλα σας εχω ενα καλο νεο...

Very High Graphics Settings in DX9 ...

Απ'οτι καταλαβα ο τυπος δε λεει "φιδια" και η πηγη ειναι αξιοπιστη. Δυστυχως δεν εχω υπολογιστη(εδω που ειμαι) και δεν μπορω να το δοκιμασω ο ιδιος. Παιδες δωστε μια ευκαιρια και πειτε μου τι παιζει. Φιλικους χαιρετισμους σε ΟΛΟΥΣ και ειδικα σε οσους με εψαξαν ολο αυτο το καιρο. :)

http://www.crysis-online.com/forum/index.php?topic=11837.0#msg203789
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κύριοι, αν δεν το έχετε δει ήδη, ρίξτε μια ματιά σε αυτό το άρθρο του Gamespot όπου φαίνονται κάποιες αμελητέες διαφορές μεταξύ της very high ρύθμισης των Vista από αυτή των XP:

As far as we can tell, the difference between very high quality in Windows XP and Windows Vista is quite subtle. We noticed some extra shadowing on the rocks in the Vista version, and while there are differences between the hacked XP shots and the Vista shots, we can't really say that one looks better.

Ρώτησα ένα φίλο που φαίνεται να ξέρει αρκετά πάνω στο θέμα και μου είπε ότι αυτό μπορεί να συμβαίνει γιατί κάποιο eye candy(δεν θυμάμαι πως το είπε) στο DX9 είναι default off ενώ στο DX10 είναι on. Όποιος μπορεί ας μας διαφωτίσει περαιτέρω.

Shadow, που είσαι Αδερφέ μου; Ήμουν έτοιμος να δώσω εντολή στην Περίπολο να αρχίσει να σε αναζητά. Να είσαι καλά όπου και αν είσαι φίλε… :cool:
 
Ρε Shadow μαυρη πετρα εριξες! :D

Αντε κανονισου να τα πουμε και απο κοντα!!

Θελω τη γνωμη σου για COD4!
 
Shadowdancer2501 είπε:
Καλησπερα μαγκες. :cool: Εδω και μηνες λειπω εκτος. Δεν ξερω αν σας ελειψα καθολου...

Φιλικους χαιρετισμους σε ΟΛΟΥΣ και ειδικα σε οσους με εψαξαν ολο αυτο το καιρο. :)
Μπορει να μην εχουμε συναντηθει απο κοντα,αλλα στο λεω με καθε ειλικρινεια,οτι ελειψες απο το forum φιλε....

Welcome back λοιπον bro...!!!

σ.σ Oσο γι'αυτο περι Crysis,ναι,ισχυει και γινεται απ' οτι εχω διαβασει,αλλα πρεπει να εχεις και πολυ δυνατο συστημα που να μπορει να το "σηκωσει" σε Ultra High detail graphics το παιχνιδι....

Παντως σε 1024x768 με ολα High detail που το ειδα,σε Core 2 Duo 6750,2 GB RAM,ASUS 8600GT 512MB RAM Silent,το παιχνιδι παιζει οριακα καλα,δηλαδη ηθελε κατι λιγο παραπανω απο GPU για να ειναι μια χαρα...

Αλλα ξαναλεω,μιλαμε για ολα τα details στο high,που σημαινει -ξανα- οτι δεν ειναι και τοσο βαρυ το παιχνιδι δα,οσο ειχε αρχικα ειπωθει....

***edit***

Tελικα το κατι λιγο πιο ισχυρο σε GPU,ειναι η XFX 8600GTS XXX που αγορασα,καθοτι σ' αυτη το παιχνιδι παει μια χαρα με τις επιλογες που αναφερω...!

Περιττο να σας πω οτι δε ξερω τι να πρωτοπαιξω πλεον...!!!
 
First details on Crysis 2 have found their way onto the internet in the wake of Crytek boss Cevat Yerli explaining the FPS has been designed as a trilogy.
According to a report on fansite inCrysis - via GameStar.de - Crytek lead animator Steven Bender has let slip that the developer will focus even greater attention on graphics for the sequel, a translation from German explaining, "Their ambitious aim is to push the game's visuals to an advanced level, that could be considered near photorealistic movie quality."

A tiny plot detail is additionally given - that the sequel will concentrate on more than battles with aliens and Korean military. Which, you probably would have guessed at anyway.
:eek:
 
"Είναι πολλά τα λεφτά Άρη......"
 
Πίσω
Μπλουζα