Cult αντικείμενα

ambu_dare είπε:
Μην ξεχνάμε τα PEZ καραμελάκια (υπάρχουν ακόμα - ευτυχώς) με το απαραίτητο εξάρτημα (κεφάλι) για την αποθήκευση τους.
Αν δεν κάνω λάθος, τα κεφάλια των ΡΕΖ ήτανε και σφυρίχτρες ;;;

Επίσης να μην ξεχνάμε τα ... ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΜΟΛΥΒΙΑ !

Όσοι μαθητές τα είχαν, αλλάζανε μύτες 2-3 φορές την μέρα,

πάντα "διακριτικά" ώστε να μπανίσουν όλοι το μολύβι και να ζηλεύουν !
 
Πω πω ναι, μηχανικά μολύβια!!!! Παράλληλα να μην ξεχνάμε και τα πρώτα στυλό με μελάνι που έσβηνε σαν μολύβι. "Replay" θυμάμαι τα έλεγαν, αν δεν κάνω λάθος.

Στο ίδιο μοτίβο, πλαστελλίνες, νερομπογιές και μαρκαδόροι, πάντα στην πρώτη γραμμή του πυρός ειδικότερα όταν πηγαίναμε στις τάξεις του δημοτικού! Τότε που όλα ήταν απλά, καθαρά και κατανοητά!!!!!! :)
 
Να προσθέσω και "μονομαχίες" με φυσοκάλαμα !

Υπήρχαν δύο "σχολές" :

1) όπλο από στυλό BIC και πυρομαχικά από χαρτί τετραδίου.

ΥΠΕΡ = πόναγε όταν σε πετύχαινε, γιατί το βλήμα ήταν σκληρό.

2) όπλο από καλαμάκι φραπέ και πυρομαχικά από σαλιωμένο χαρτομάντηλο.

ΥΠΕΡ = λόγω του σάλιου κόλλαγε στον στόχο ! Αηδιαστικό για το θύμα !
 
Είσαι ότι πρέπει για να μας ανοίξεις την όρεξη!!!!!!!
 
Mην ξεχνάμε:

Πολλά μέτρα καλωδίων, κομμένα σε μικρά κομμάτια, σε σχήμα U και με την επίσης από καλώδια αλλά και λάστιχο απαραιτήτως φτιαγμένη ΣΦΕΝΤΟΝΑ, κάναμε πόλεμο μεταξύ μας.

Καλοκαίρια, με τα κοντά παντελονάκια και τις γάμπες έξω, έτσουζαν πολύ όταν σε χτυπούσαν.

Αν και retro site, εάν δεν κάνω λάθος δεν έχω δει ακόμα αναφορά στους κλασσικούς, διαχρονικούς και πάντα κοντά μα (ευτυχώς) ΒΟΛΟΥΣ. Εγώ θυμάμαι στην εποχή μου και τις Βούζες, και των διαφόρων χρωματισμών (λευκοί - μαύροι - μπλε - διαφανείς) βόλους. Επίσης, χρησιμοποιούσαμε και μεταλλικά ρουλεμάν διαφόρων μεγεθών για να τσακίζουμε τους αντιπάλους μας.
 
ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ...θα μας την πεσει το fbi η CIA και η NSA μαζι!!!Παρεχουμε οδηγιες κατασκευης οπλων μαζικης καταστροφης χαχα.

Αφου λοιπον θα μας χωσουν ολους στο Κουαννταναμο,εχω να προσθεσω οτι το γνωστο σε ολους μας ΡΥΖΙ αποτελει αριστο βλημα για τα φυσοκαλαμα τυπoυ bic.Ενα σακουλακι και εχεις unlimited ammo .
 
Respect σε όλα τα παραπάνω.

PEZ: Τερηδόνα ολέ! :D

Φυσοκάλαμο: Ο Shadowdancer έχει απόλυτο δίκιο. Ένα δημοφιλές πυρομαχικό ήταν το… ρύζι. Ναι το ρύζι. Φέρναμε πάντα κάποιες μικροποσότητες(…) στο σχολείο. Παίζαμε κυρίως την ώρα του μαθήματος… :cool:

Σφεντόνες από καλώδια: Πως δε βγάλαμε κανένα μάτι είναι θαύμα… :eek:

Βόλοι: Διάφανοι με διάφορα κυματιστά σχέδια μέσα ή συμπαγείς με «κρατήρες». Έπαιζαν και ρουλεμάν φυσικά, γι’ αυτό κάποιες από τις κανονικές μπίλιες μας είχαν σπασίματα επάνω τους… Παίζαμε ένα παιχνίδι που στήναμε κάποιες μπίλιες στις κορυφές ενός τριγώνου και αρχίζαμε τις «βολές», αλλά οι λεπτομέρειες μου διαφεύγουν… Θυμάμαι πάντως ότι κάποιοι τύποι στην παρέα μου είχαν γίνει απίστευτοι σκοπευτές…

Αηδιαστική ασχολία: Μασάγαμε επί ώρα κομμάτια χαρτιού τα οποία μετά εκτοξεύαμε προς το ταβάνι της αίθουσας και τα περισσότερα έμεναν εκεί. Είχε γεμίσει το ταβάνι άσπρες βούλες… :D

:eek: …Αναμνήσεις… :eek:

;)
 
Να προσθέσω το διπλό BIC ενωμένο με σελοτεϊπ (κατι σαν διπλή καραμπίνα του doom) και κάτι με πορτοκαλόφλουδες... Πίεζες το BIC πάνω στην φλούδα και έμενε ένα κομμάτι μέσα. Μετά το εσπρωχνες ποιο μέσα με το σωλινάκι του μελανιού και έβαζες το δευτερο κομμάτι από φλούδα. Εβαζες από μπροστά το μελάνι και λόγο πίεσης από τον αέρα πεταγώταν το δεύτερο κομματάκι εκεί που ήθελες.

Εμείς τις σφεντοντες τις φτιάχναμε από τα τσιμπιδάκια για τα μαλλιά. Τα σιδερένια ήταν τέλεια. Επειδή όντως πόναγε και άφινε σημάδι , συνήθως στόχος ήταν τα playmobil. Εχω ακόμα τις σφοντόνες και τα πυρομαχικά μου :)

Επίσης έχω κρατήσει και τους βόλους.... Τους οποίους τους έβαζες στην σειρά με κάποια απόσταση μεταξύ τους και έριχνες για να κερδίσεις νέους βόλους.
 
Τυχαία χτες βρήκα αυτό:

img6hf3.jpg


:D
 
χαχαχα τα μπαλάκια με μπαρούτι. Οτι πρέπει για πεντόβολλα!
 
είχε και μια χαρακτηριστική μυρωδιά !
 
Πω πω θυμήθηκα τις αμπούλες βρώμας που έσκαγα στην τάξη για να γλυτώσουμε κανένα βαρβάτο διαγώνισμα!!!!!

Αυτά κι αν ήταν cult αντικείμενα!!!! Στην ώρα των αρχαίων στο Λύκειο, ιδιαίτερα το χειμώνα, ήταν προ ημερησίας διατάξεως την red zone season των διαγωνισμάτων!!!!!!
 
Εμείς χρησιμοποιούσαμε τις σπρέι-αμπούλες… Σαν αποσμητικό χώρου ένα πράμα χαχαχ :D
 
AA+ είπε:
Εμείς τις σφεντοντες τις φτιάχναμε από τα τσιμπιδάκια για τα μαλλιά. Τα σιδερένια ήταν τέλεια. Επειδή όντως πόναγε και άφινε σημάδι , συνήθως στόχος ήταν τα playmobil. Εχω ακόμα τις σφοντόνες και τα πυρομαχικά μου :)
sfentonesce1.jpg


Εκτός των πυρομαχικών από καλώδιο όπως βλέπετε υπάρχουν και από αλυσίδες κομμένες στην μέση, τα U και από μικρά λουκετάκια το σίδερο. Για άγριες καταστάσεις...

AA+ είπε:
Επίσης έχω κρατήσει και τους βόλους.... Τους οποίους τους έβαζες στην σειρά με κάποια απόσταση μεταξύ τους και έριχνες για να κερδίσεις νέους βόλους.
boloieb1.jpg


Οι μεγάλοι βόλοι που ήταν και αυτοί που χρησιμοποιούσαμε για να κερδίσουμε νέους βόλους, τους λέγαμε και "γκαζές" - "η γκαζά" :)

υ.γ. Ελπίζω να σας αρέσουν οι φωτογραφίες και να ξυπνούν αναμνήσεις και σ' εσάς όπως κι' εμένα... :eek:
 
LadyHawke είπε:
Α, ναι! Ο κύβος του Ρούμπικ τι καταπληκτικό παιχνίδι ήταν αυτό! :) Από τα αγαπημένα μου. Φυσικά δεν κατάφερα ποτέ να τον φτιάξω ολόκληρο.
Μα δεν ήξερες τον "άλλο τρόπο"; Ρίξε μια ματιά στην φωτογραφία και θα καταλάβεις πως το έλυνες σε χρόνο DT :D

LadyHawke είπε:
Θυμάμαι κάτι γιο-γιο και σουπερ γιο-γιο, που όσοι ήταν Παναθηναϊκοί αγόραζαν αγόραζαν το Sprite που ήταν πράσινο και όσοι ήταν Ολυμπιακοί αγόραζαν το Coca-Cola που ήταν κόκκινο. Το σουπερ γιο-γιο ήταν πιο κυριλέ φυσικά.
Και πάλι στην φωτογραφία βλέπουμε ότι μετά από λίγο καιρό όταν το γιο-γιο ήταν στην μόδα υπήρχαν και των ομάδων τα official yo-yo's

giogionr2.jpg


Επίσης θυμάμαι ότι για το γιογιο υπήρχαν δίαφορα κόλπα: Το ανσασέρ, το σκυλάκι, η κούνια, ανάποδη περιστροφή και άλλα που δεν συγκρατώ το ονομά τους. Μετά από αρκετά λεπτά ενασχόλησης με το γιογιο αποκτούσες ένα δάχτυλο ΝΑαα και γι'αυτό βάζαμε τυλιγμένη χαρτοπετσέτα για να μην σε κόβει ο σπάγκος.

Οσο αφορά τώρα τον κύβο που όπως βλέπετε τον έχω σε 8πλευρο+2 το κόλπο για να τον λύνεις γρήγορα ήταν να ξεκολήσεις τα αυτοκόλλητα. Αυτό ήταν και ένα ωραίο κόλπο για να κερδίσεις αλλά και να σπάσεις τα νεύρα των άλλων όταν ήταν η σειρά σου να μπερδέψεις τον κύβο. Εβαζες σε άσχετα σημεία τα χρώματα και αντε να το λύσει ο άλλος. :cool:
 
Μια και έχω πάρει εργολαβία το thread, αυτό το αφιερώνω στους Pooky(1) & Akmakas.

carsku9.jpg


Από πάνω αριστερά έχουμε:

1) Μηχανή με ρόδα-γρανάζι. Εβαζες το οδοντωτό μαύρο σαν πριονάκι πλαστικό μέσα στην μηχανή και το τράβαγες με δύναμη. Αυτό με την σειρά του έδινε κίνηση στην πίσω ρόδα της μηχανής και έτσι την άφηνες να φύγει. Η ίδια ρόδα ήταν και αρκετά βαριά ώστε να μπορεί όταν γυρίζει να ισορροπεί η μηχανή.

2)Jeep-Transformer.. τίποτα το ιδιαίτερο εκτός του ότι ήταν και αυτοκινητάκι και ρομπότ.

3)Αυτοκίνητο μπαταρίας τύπου Pontiac (K.I.T.T.) Οταν πατούσες την οροφή έβγαιναν φτερά, πυροβόλα και τουρμπίνες ώστε να νομίζεις ότι έχεις την citroen του Φαντομά!

κάτω σειρά:

1) Κ.Ι.Τ.Τ. παιχνίδι με μοχλό και ελατήριο φόρτισης. Εβαζες το μοχλό στην επιθυμητή φιγούρα, έκανες πίσω το αυτοκινητάκι και το άφηνες να φύγει κάνοντας σβούρες, απότομο φρενάρισμα, στροφή δεξιά ή αριστερά ακόμα και σούζα μπορούσε να κάνει !

2+3) Αυτοκινητάκια DARDA. Μάλλον τα ταχύτερα αυτοκινητάκια της εποχής. "Γεμιζαν" πατώντας τα κάτω και μετά μπροστά-πίσω συνεχόμενα μέχρι να ακουστούν τα κρακ-κρουκ φτάνει μπάρμπα.
414476_b.jpg


Το ελατήριο τους... φοβερή κατασκευή.

Φεύγαν βολίδες και συνήθως κάτω από τον καναπέ , την τηλεόραση και γενικά άν δεν είχες τις ειδικές ράγες τα έψαχνες. Η ταχύτητα που αναπτύσαν ήταν αρκετή ώστε να κάνουν loop ! Δείτε και πίστες της εποχής.

Darda_Upside_Down_Overpass_11123_Toys-resized200.jpg
darda%20AwesomeTowerTrack.jpg


Σήμερα κυκλοφορούν ακόμη κάτω από την ονομασία Hot Wheels.
 
Υπήρχαν και "στρογγυλοί" κύβοι του ρούμπικ !
 
Να πω και ένα "μαύρο" ανέκδοτο ;

- Τι λέει συνέχεια :

"ΚΛΑΚ ! Τα κατάφερα ; ΚΛΑΚ ! Τα κατάφερα ; ΚΛΑΚ ! Τα κατάφερα ;" ;

- Ένας τυφλός που προσπαθεί να φτιάξει τον κύβο του ρούμπικ !
 
ET phone home...

Μετά από κάθε εμπορική επιτυχία ταινίας του 80, ακολουθούσαν τα διάφορα προϊόντα της ίδιας θεματολογίας. Δηλαδή μπορούσες να βρεις, γαριδάκια , σεντόνια, κούκλες, αναψυκτικά και πάει λέγοντας της αγαπημένης σου ταινίας.

Εδώ σας παρουσιάζω τον E.T.

etpr4.jpg


Θυμάμαι ότι οι γονείς το έβρισκαν αρκετά άσχημο και αποκρουστικό! Που να έβλεπαν τα σημερινά παιχνίδια!

Ο συγκεκριμένος έπαιρνε και μπαταρίες και άναβαν τα μάτια του και το δάχτυλο. Μην ρωτάτε ποιο δάχτυλο... :D
 
Ναι το ΕΤ...τον ειχα και εγω ΑΑ+ ισως να ειναι στην αποθηκη μου!!!
 
Πίσω
Μπλουζα