Datel SD Media Launcher

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.310
Αντιδράσεις
9.410
Προσφατα ειχα μια καλη προσφορα και αποκτησα το πρωτο μου Gamecube, συνοδευομενο απο ενα κλασσικο gamepad, τροφοδοτικο κλπ.

2013-10-27-13h26m43.JPG

Δεν περασε μια εβδομαδα που ηρθε στα χερια μου και εντελως συμπτωματικά ενας συναδελφος στην δουλεια, μου χαρησε ενα Gamecube ακομα, με ασυρματο χειριστηριο wavebird, μια αυθεντικη καρτα μνημης, ενα Action Replay (δυστυχως χωρις το συνοδευτικο cd), ολα τα απαραιτητα καλωδια και το παιχνιδι Spider-Man 2.

2013-10-27-13h27m12.JPG

Οσα δεν φερνει ο χρονος... και οι δυο κονσολες ειναι πληρως λειτουργικες, η δευτερη ειναι λιγο βρωμικη.

Ειπα και εγω να δω τι μπορω να κανω με το Gamecube μου. Η νεα μοδα ειναι να τοποθετησει κανεις ενα modchip απο wii, πραγμα που λεει πολλα για το οτι το wii ηταν ουσιαστικα ενα gamecube me bluetooth! Περα απο την πλακα, επειδη τα wii mods δεν εχουν φτιαχτει για να τοποθετουνται ευκολα στο Gamecube, για την ωρα ειναι κατι που θα αποφυγω.

Εκτος απο το να αποκτησουμε ενα modchip για Gamecube, κατι σχετικα σπανιο, αυτο που μπορει να κανει κανεις ευκολα και γρηγορα ειναι να αγορασει το SD Media Launcher της Datel. Το προιον αυτο ειναι ουσιαστικα ενα δισκακι και ενας adapter. To δισκακι μας επιτρεπει να τρεχουμε εκτελεσιμα Gamecube (μορφης .dol ή .bin) απο τον adapter που μας επιτρεπει να συνδεσουμε μια sd μνημη στο gamecube μας (στην argo της homebrew κοινοτητας αυτο ονομαζεται sdgecko). Στην συσκευασια βρισκουμε ακομα ενα πολυ συντομο εγχειριδιο και ενας usb sd card reader.

2013-10-27-10h33m36.JPG

2013-10-27-10h33m47.JPG

2013-10-27-10h38m58.JPG

Το προγραμμα SD Media Launcher υποστηριζει fat/fat32 και sd μνημες εως 2gb. O περιορισμος αυτος ειναι καθαρα software γιατι ο ιδιος ο adapter ευχαριστα συνεργαστηκε με μια μνημη 8gb οπως θα δουμε παρακατω. Επιπλεον αξιζει να αναφερουμε οτι το προγραμμα δεν συνεργαζεται εξισου αρμονικα με ολα τα χειριστηρια της αγορας. Το wavebird δεν αναγνωριζεται αυτοματα και πρεπει κανεις να παταει το κουμπι A οση ωρα φορτωνει το προγραμμα για να το αναγνωρισει σωστα.

Αφου προετοιμασουμε την sd καρτα μας με διαφορα homebrew καλουδια, την βαζουμε στον adapter και τον τοποθετουμε σε οποιαδηποτε απο τις δυο θεσεις μνημης του Gamecube. Βαζουμε το δισκακι στο Gamecube και αναβουμε την κονσολα. Μετα το splash screen εμφανιζεται μια λιστα με ολα τα αρχεια στην καρτα. Πιο εντονα χρωματισμενα ειναι αυτα που μπορει να τρεξει ο SD Media Launcher. Ας δουμε μερικα απο αυτα.

2013-10-27-11h11m30.JPG

2013-10-27-11h08m03.JPG

Πρωτα απ΄ολα και σημαντικοτερα ειναι τα προγραμματα που μας αφηνουν να φορτωνουμε images απο παιχνιδια κλπ. Υπαρχουν διαφορα, αλλα αυτα που εντοπισα σαν σημαντικοτερα στον συντομο χρονο που αφιερωσα στην homebrew κοινοτητα του GC, ειναι δυο. Το sd-boot και το swiss. Και τα δυο ειναι γραμμενα απο τον ιδιο προγραμματιστη. Το sd-boot ειναι μαλλον ωριμοτερο, αλλα υποστηριζει μονο sdgecko και δεν εξελισεται πλεον. Το swiss ειναι η ανερχομενη δυναμη στον χωρο και υποστηριζει μια ευρητατη γκαμα απο συσκευες (IDE-EXI, δικτυο κλπ), αλλα ακομα κατα την ταπεινη μου αποψη δεν εχει φτασει το επιπεδο συμβατητοτας του sd-boot. Πριν τα δουμε πιο λεπτομερως, αξιζει εδω να κανουμε μια παρενθεση και αναφερουμε οτι αφου φορτωσουμε το προγραμμα που θελουμε, μπορουμε να αλλαξουμε την SD καρτα μας και να βαλουμε μια πιο μεγαλη. Εγω εκανα τραμπα με μια καρτα 8gb χωρις προβληματα, εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων.

Το sd-boot στην τελευταια του εκδοση ειναι σχετικα απλο στην χρηση. Μιας παρουσιαζει μια λιστα με τα images που βρισκει στην sd καρτα μας και εχει μερικες επιλογες που μπορει να βοηθησουν στην συμβατοτητα σε μερικα απο αυτα. Οπως βλεπουμε στην εικονα, δεν υποστηριζει long filenames κατι που το κανει κουραστικο στην χρηση. Επιπλεον τα images πρεπει να βρισκονται απαραιτητα σε ενα φακελο με ονομα SGCGAMES, γιατι ετσι...

2013-10-27-11h57m26.JPG

2013-10-27-11h57m49.JPG

2013-10-27-11h58m10.JPG

Metroid Prime. Φορτωνει και παιζει αψογα, αλλα εχει καποια περιστασιακα προβληματακια στον ηχο.

2013-10-27-11h45m28.JPG

2013-10-27-11h54m44.JPG

Προχωραμε στο swiss. Δοκιμασα διαφορες εκδοσεις, οπως πχ την πιο προσφατη που βρισκει κανεις στο site του δημιουργου (0.3) και την bleeding edge SVN compile. Παρολα αυτα βρηκα οτι η εκδοση 0.2 ειναι πιο σταθερη και δινει καμια φορα καλυτερα αποτελεσματα. Η bleeding edge SVN εκδοση φαινεται να δουλευει αρκετα, αλλα αρνειται να διαβασει την καρτα 8gb για καποιο λογο. Ισως δεν γουσταρει το hotswap, δεν ξερω... Το swiss ειναι μια πιο ολοκληρωμενη προταση και ευελπιστει να γινει one-stop λυση για να φορτωματα images και προγραμματων GC!

2013-10-27-12h16m12.JPG

Η οθονη με τις ρυθμισεις ειναι αρκετα λιτη. Οι επομενες εκδοσεις εχουν πολυ περισσοτερες ρυθμισεις.

2013-10-27-12h16m36.JPG

2013-10-27-12h16m56.JPG

Εκτος απο την υποστηριξει long file names, ενα μεγαλο συν ειναι η υπαρξη cheat database με ετοιμα cheats για μια ευρύτατη γκαμα παιχνιδιων!

2013-10-27-12h17m31.JPG

Super smash bros Meelee - παιζει καλα, αλλα με μερικα προβληματακια στον ηχο.

2013-10-27-12h47m03.JPG

2013-10-27-12h51m29.JPG

F-Zero GX - παιζει καλα, αλλα με μερικα προβληματακια στον ηχο. Do you see a pattern forming?

2013-10-27-13h34m33.JPG

2013-10-27-13h39m06.JPG

Μονο στο F-Zero GX ειχα οποιαδηποτε δυσκολια να φορτωσω το παιχνιδι, αλλα αυτο ειναι γιατι ηταν γραμμενο fragmented το αρχειο στην καρτα sd, κατι που για λογους ταχυτητας δεν γουσταρει κανενας loader. Καποιες εκδοσεις του swiss μαλιστα σε προειδοποιουν αν πας να τρεξεις ενα fragmented image!

Επειδη ομως ο κοσμος δεν περιστρεφεται μονο γυρω απο τα images κλπ ηρθε ωρα να ριξουμε μια ματια και στα υπολοιπα homebrew προγραμματα που βρισκεται κανεις. Εν ετη 2013, αυτο ειναι κυριως emulators, γιατι δεν μπορω να πω οτι βρηκα και κατι αλλο που δεν ειχε επανω του τονους virtual σκονης και ιστους αραχνης κλπ. Προσπαθησα να τρεξω ενα port του wolfenstein 3D χωρις επιτυχια. Ετσι θα παρουσιασω εδω 2 emulators, FCE Ultra GX και Snes9x GX.

Και οι δυο emulators εχουν κοινο interface που μας παρουσιαζει αρχικα μια λιστα απο roms για να διαλεξουμε. Επιπλεον εχουμε μια οθονη με διαφορες ρυθμισεις and thats all! Οι emulators ειναι πολυ ωριμοι και εχουν αρκετα features (cheat engine, memory snap shots, αναζητηση roms απο IDE-EXI, δικτυο κλπ) και πολυ καλη συμβατοτητα με τα περισσοτερα παιχνιδια.

FCE Ultra GX

2013-10-27-12h32m56.JPG

2013-10-27-12h31m51.JPG

2013-10-27-12h37m56.JPG

Snes9x GX

2013-10-27-12h39m01.JPG

2013-10-27-12h39m31.JPG

2013-10-27-12h40m54.JPG

Τελικα αξιζει να εξοπλισει κανεις το unmoded GC του με ενα SD Media Launcher; Η απαντηση ειναι γενικα ναι, αλλα τα πραγματα θα μπορουσαν να ειναι λιγο καλυτερα. Ειδικα το swapping μεταξυ 2 sd καρτων καταντα κουραστικο γρηγορα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απίστευτο το τι μπορείς να κάνεις με ένα gamecube, πραγματικά πολύ σημαντικές οι πληροφορίες - οδηγός σου!
 
Καταρχας,καλοριζικα τα κυβακια και καλοπαιχτα!!! :thumbup:

Κατα δευτερον,respect για τον πληροφοριακο οδηγο και την αναλυτικη παρουσιαση!!! :bow:

Επιτελους θα αξιοποιηθει σωστα και ο κυβακος μου. #)
 
Freak? Κονσόλα? Με ξαφνιάζεις! :) (ευχάριστα! :D )
 
Τι σου καναμε και μας βαζεις σε εξοδα.
 
Καλος οδηγος απλα ολα αυτα και με σχεδον 0 ευρω κοστος μπορει να τα απολαυσει καποιος στο Wii σχεδον 100% τελεια ωσον αφορα τους emulators και με πολυ μεγαλο ποσοστο 90% και πανω στα παιχνιδια του game cube.
 
D@redevil είπε:
Freak? Κονσόλα? Με ξαφνιάζεις! :) (ευχάριστα! :D )


Γιατι βρε παιδια; Εχω γραψει για σχεδον ολες τις κονσολες που εχω!

Master system και εδω

Megadrive και εδω

GameGear και εδω

Lynx

Jaguar

Turbografx

Neo Geo pocket color

NES

SNES

N64

Gameboy

metalcandyman είπε:
Καλος οδηγος απλα ολα αυτα και με σχεδον 0 ευρω κοστος μπορει να τα απολαυσει καποιος στο Wii σχεδον 100% τελεια ωσον αφορα τους emulators και με πολυ μεγαλο ποσοστο 90% και πανω στα παιχνιδια του game cube.


Σωστος, απλα το wii δεν ειναι ρετρο. Εχω παρει ενα wode juke box να του βαλω καποια στιγμη, αλλα δεν σκοπευα ετσι κι αλλιως να το γραψω εδω γιατι ΙΜΗΟ απλα δεν ειναι ρετρο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάλλον δεν σε παρακολουθώ όσο θα 'πρεπε τότε! ;)

Πάω να διαβάσω! :D
 
Ευτυχώς το δικό μου GQ το πήρα τσιπαρισμένο!!!!
 
5 χρονια μετα που μου 'ρθε ορεξη να το παρω το βλεπω ψιλοσπανιο και καμμια 40αρια ευρω τιμη,τοσο ειχε το'13;
 
Σε ευχαριστω ,φαινεται καλη επενδυση!
 
Να κανω μια σύντομη εύφημο μνεία για το Swiss το οποιο βρισκεται πλεον στην εκδοση 0.4 rev 533 και εχει πολλες και σημαντικες βελτιωσεις.

2018-12-22-07h04m05.JPG

Κατ' αρχην η συμβατοτητα με διαφορες SD καρτες ειναι η μερα με την νυχτα απο παλια, αφου πλεον μπορεσα να χρησιμοποιησω με καμια δυσκολια SDHC 64gb φορμαρισμενη σε exFAT!

Σαν να μην εφτανε αυτο, φαινεται να εχει λυθει σε σημαντικο βαθμο το θεμα του ηχου στα διαφορα παιχνιδια, αφου εγω τουλαχιστον σε οτι δοκιμασα δεν πετυχα προβλημα.

Τελος εχουμε μια σειρα απο πλεονεκτηματα που θα αναφερω στην επερχομενη παρουσιαση του Game Boy Player.

Αρα αν τυχων εχετε μεινει σε παλια εκδοση του Swiss στην εγκατασταση σας σπευσατε να αναβαθμιστειτε τωρα! :go:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μαζι με τα εξοδα αποστολης το ειχα παρει 20GBP το 2013. Με τον πληθωρισμο και μετατροπη σε ευρω ειναι 25.6€

Απο εκει που το ειχα παρει λεει 20GPB αυτη την στιγμη (συν τα εξοδα αποστολης).
Το πηρα στα 28.50 βγηκε τελικα ,εχω σπασμενα πλεον DC ,PS2,PSP, DS, GC και ολο και κατι αλλο θα ξεχασα λολ.

Πηρα και ενα σκαρτακι RGB στο ονομα θα δουμε με κανα 3αρι ευρω απο Κινα.

Εχει το πακετο μεσα τα απαιτουμενα προγραμματακια η θα χρειαστει να τα βρω απο αλλου;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πακετο δεν εχει τιποτα μεσα. Αλλα τα links για τα downloads τα εχω δωσει.
 
ΟK thanks ,θα το ξαναδιαβασω λεπτομερεστατα το θρεντ οταν ερθει με το καλο.
 
Περιμενοντας τον Media launcher μην μας κατηγορησει κανεις οτι δεν καναμε το καθηκον μας προς την Νιντυ σκαζοντας σεβαστα ποσα καποτε. :banghead:

Ευτυχως τα εχω κοψει αυτα τα ποσα αρκετα χρονια τωρα.

Capture.JPG
 
Περιμενοντας τον Media launcher μην μας κατηγορησει κανεις οτι δεν καναμε το καθηκον μας προς την Νιντυ σκαζοντας σεβαστα ποσα καποτε. :banghead:

Ευτυχως τα εχω κοψει αυτα τα ποσα αρκετα χρονια τωρα.

Προβολή συνημμένου 190293
Να μου πεις και εχω ειχα δωσει 60 ευρω για το Two Towers στο PS2 και μετα απο δυο μηνες μπηκε ο "Μεσσιας 2 " μεσα στην πλακετα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου ηρθε και μενα σε DVD case ,πρεπει να εχουν ανανανεωσει την συσκευασια και περιεχομενο μιας και μενα ειναι sd micro και χωρις sd to usb adaptor μεσα.

Πηρα μια 32αρα καρτα ελπιζω να μην εχω θεμα με συμβατοτητες μετα απο τοσο καιρο που ειναι το προιον στην αγορα.

Επισης το gamecube card adaptor δεν φαινεται να ειναι κατι το ιδιαιτερο ,λογικα και με ενα τετοιο κανεις την ιδια δουλεια.

Capture.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα