Defender of the Crown

32bitos είπε:
ριξτε και μια ματια
Άχ, τι μου κανεις!!! Θα με αναγκάσεις να πάρω και CD32.

Ωχ τι είδαν τα ματάκια μου!!! Και έχει κάτι μεταφορικούλια μούρλια. Και δεν έχει τελειώσει και το auction. Θα το βάλω στα προς παρακολούθησιν για να δω ΠΟΣΟ θα φτάσει!
 
καλησπερα

εχω μια απορια

εχει βρει κανεις σπασμενο το παιχνιδι με απειρους φανταρους, καθως και να οριζεις τις τιμες για καταπελτες-φανταρων-εισοδημα καθε μηνα...κλπ κλπ?

οπως γινεται στην πιο παλια μορφη του c64?
 
βρεθηκε επιτελους η σπασμενη εκδοση του παιχνιδιου

το μονο που δεν σπασανε, ειναι την ωρα που πας να ληστεψεις...η να σωσεις την πριγκηπισα

κατα τα αλλα, ολα τα αλλα ειναι trained:diablotin: :diablotin: :diablotin:
 
Γιατι να το σπάσεις? Ειναι πανευκολο!!!!
 
δεν ειναι παντα πανευκολο

αναλογως την περιοχη που ξεκινας
 
Και απο τις τρείς Σαξονικές περιοχές το παιχνίδι λήγει οταν φτιάξεις 100 φανταρους περι τους 3 ιπποτες και 1 καταπελτη. Εαν βέβαια δέν μπορεις τα παιχνίδια στρατηγικής, δεν σου φταίει το DotC.
 
Saulot είπε:
Και απο τις τρείς Σαξονικές περιοχές το παιχνίδι λήγει οταν φτιάξεις 100 φανταρους περι τους 3 ιπποτες και 1 καταπελτη. Εαν βέβαια δέν μπορεις τα παιχνίδια στρατηγικής, δεν σου φταίει το DotC.
παιζονται πολλοι παραγοντες

φεριπην...εαν εχεις τοσο στρατο οσο λες, θα πρεπει ενα 20-30% να το εχεις στο home castle για να μην εχεις προβλημα, καθως επεισης και να εισαι τυχερος οσο αφορα τον στρατο των νορμανδων

το ξαναλεω , παιζονται πολλοι παραγοντες...ασε που θελεις και 4-5 ωρες μερικες φορες για να το τερματισεις
 
...όντως το DotC στην Amiga δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να το τελειώσει κανείς, και κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν χρειάζονται 4 ή 5 ώρες, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως αν καταφέρει κάποιος να μαζέψει 100 στρατιώτες 3 ιππότες και 1 καταπέλτη θεωρείται αυτόματα νικητής, μιά και ένα τέτοιο μέγεθος στρατού δεν έχει νόημα, αν έχουμε αφήσει να "τριγυρνάει" ένας αντίπαλος ο οποίος έχει π.χ. 250 στρατιώτες και 20 ιππότες.

Κατά την γνώμη μου, την "χρυσή τομή" την είχε δώσει στο review του ο Αντώνης: "Δεν πρέπει να αφήνουμε κανέναν να επακταθεί πολύ στα πρώτα στάδια του παιχνιδιού, διότι γη=χρήμα και χρήμα=πολύ δυνατός στρατός".

Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό αν αναλογιστούμε ότι οι Νορμανδοί έχουν εγκατασταθεί στις "πλούσιες" περιοχές στην νότια Αγγλία.

Συνήθως ένα παιχνίδι DotC στην Amiga κρίνεται στα πρώτα 20 λεπτά (περίπου).

Αν έρθουν έτσι τα πράγματα ώστε να μείνει κάποιος αντίπαλος που έχει στην κατοχή του πολλή γη αρκετούς γύρους ανενόχλητος, μπορεί γρήγορα να "ξεφύγει" αριθμητικά σε στρατό, σε βαθμό που να μην μπορείτε να τον φτάσετε !!

Βέβαια αν είστε ο Longsword μπορείτε να αρχίσετε να τον κλέβετε για να φτιάξετε επιπλέον στρατό, αλλά αυτή η μέθοδος και πάλι δεν προσφέρει 100% εγγυημένη νίκη.

Προσωπικά προτείνω να προσπαθήστε αρχικά να πάρετε όσες απο τις ελεύθερες γύρω περιοχές μπορείτε, ξεκινώντας απο τις πιό πλούσιες.

Αμέσως μετά ξοδέψτε όλα σας τα χρήματα αγοράζοντας στρατιώτες και έναν καταπέλτη για τον campaign army σας, και βάλτε στόχο το home castle κάποιου κοντινού αντιπάλου με πολλές περιοχές στην κατοχή του, προσπαθώντας να μην "σπαταλήσετε" τον πολύτιμο στρατό σας σε ενδιάμεσες μάχες (ζητήστε βοήθεια και απο τον Ρομπέν πριν την τελική επίθεση στο κάστρο), ώστε μόλις νικήσετε να βεθείτε με αρκετή γη στην κατοχή σας.

Απαξ και καταφέρετε να επεκταθείτε σε καλό βαθμό σε αυτά τα αρχικά στάδια, το παιχνίδι έχει σχεδόν τελειώσει (αρκεί να μην γίνει καμία γκάφα ολκής στις επόμενες κινήσεις !! :D ).

Με την επόμενη αγορά στρατού και μερικές ακόμα μελετημένες κατακτητικές κινήσεις, είστε πλέον ένα βήμα πριν την νίκη !!
 
Δεν μπορώ να μην αναφερθώ σε ένα bug (?) στον Atari ST.

Ποτέ μα ποτέ δε χρειάστηκε να αγοράσω καταπέλτη! Όταν έκανα επίθεση σε ένα κάστρο, πάντα το παιχνίδι, μου προμήθευε έναν από μόνο του!!!
 
...μόλις το τσέκαρα, και όντως ισχύει !! :animeek:

*Νομίζω* ότι κάπου το είχα διαβάσει παλιότερα (στο Pixel ίσως; ) αλλά ποτέ δεν το είχα πιστέψει !!

Dino, με έκανες να κάτσω και να παίξω διεξοδικά το παιχνίδι στον ST !! :D (πάει πολύ καιρός απο την τελευταία φορά που το είχα παίξει σε atari).

Για όσους δεν το έχουν παίξει σε αυτό το format, να πούμε ότι είναι σε γενικές γραμμές όπως όλες οι μεταγενέστερες εκδόσεις της βιαστικής κυκλοφορίας της Amiga, δηλαδή πιό ισορροπημένο και ολοκληρωμένο σε gameplay (αλλά στην συγκεκριμένη έκδοση με λίγο χειρότερα γραφικά και ήχο - όπως ήταν αναμενόμενο).

Πάντως το "bug" που ανέφερε ο Dino, κάνει τα πράγματα λίγο ευκολότερα για τον παίκτη. :D

Ολοκληρώνοντας το παιχνίδι, η τελική οθόνη μου θύμισε ελαφρώς εκείνη του DotC 2 στην Amiga...

 
Μεσαιωνική μουσική γεμίζει τα αφτιά μου!!!! :)

*Υ.Γ. Οφείλω να υποκλιθώ στην υπέροχη έκδοση του GameBoy Advance!!!!
 
DINO είπε:
Δεν μπορώ να μην αναφερθώ σε ένα bug (?) στον Atari ST.
Ποτέ μα ποτέ δε χρειάστηκε να αγοράσω καταπέλτη! Όταν έκανα επίθεση σε ένα κάστρο, πάντα το παιχνίδι, μου προμήθευε έναν από μόνο του!!!
:eek:..φτου μου και αγόρασα πάλι καταπέλτη! :D
 
Turrican είπε:
Μεσαιωνική μουσική γεμίζει τα αφτιά μου!!!! :)

*Υ.Γ. Οφείλω να υποκλιθώ στην υπέροχη έκδοση του GameBoy Advance!!!!
...πω πω, πάνε κιόλας πέντε χρόνια...

Hταν όντως εξαιρετική έκδοση !! :thumbup:
 
Παίδες, το ξέρω ότι γράφω λίγο καθυστερημένα για αυτό το παιχνίδι... αλλά τί να κάνουμε? είμαι νέος εδώ! Αυτό το παιχνιδάκι λοιπόν με έκανε να θαυμάζω την Amiga... καθώς το είχα δεί εκεί πρώτη φορα και είχα μέινει... Αρκετά αργότερα... και χάρη στην καθηγήτριά μου των Γαλλικών... καλή της ώρα, έπεσε στα χέρια μου και η έκδοση για Amstrad 6128!!! Ηταν 2 δισκέττες, (για την ακρίβεια 3 πλευρές!) Ηταν ότι μεγαλύτερο είχα στον Amstrad! Τρομερή εμπειρία και καταπληκτικό παιχνίδι ακόμα και εκεί! Μόνο που λόγω των κονέ της καθηγήτριάς μου με Γαλλία μεριά ήταν όλοι οι διάλογοι στα Γαλλικά!

ΑΜΑΝ! τωρα που το είδα, και στον Emulator... στα Γαλλικά είναι... και δεν θυμάμαι Χριστό!
 
τελικά είχε κυκλοφορήση και σε CPC? θυμάμε ότι είχε πέσει ξύλο(κυριολεκτικά μεταξύ συμμαθητών!) σχετικά με το έαν κυκλοφόρησε η όχι σε CPC
 
Ναι ναι, είχε κυκλοφορίσει αρκετά αργότερα από την UbiSoft. Αλλά όπως είπα ήταν στα Γαλλικά.Το έχω και στον emulator. Ασε, την γκαντεμιά μου μέσα που κατέβασα και την καινούρια έκδοση για PC και ήταν στα Γερμανικά!!! ΡΕΕΕ ΑΓΓΛΙΚΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ??? :cry:
 
Απίθανο flash!

Το έπαιξα, κέρδισα κατά λάθος, αλλά δεν πήρα ούτε μισή κονταρομαχία, σε αντίθεση με την Amiga όπου οι κονταρομαχίες, ήταν το στάνταρ μου για να κερδίζω εδάφη.

Αλήθεια, όταν σώζεις την πριγκιπέσσα κερδίζεις τίποτα;..
 
Ασε, την γκαντεμιά μου μέσα που κατέβασα και την καινούρια έκδοση για PC και ήταν στα Γερμανικά!!! ΡΕΕΕ ΑΓΓΛΙΚΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ???
Αν εννοείς την remastered, νομίζω ότι την έχω.
 
Πίσω
Μπλουζα