Diablo 3 επιτέλους.....

D@redevil είπε:
Αν κατάλαβα καλά, το auction house είναι ένα μέρος όπου μπορούσες να αγοράσεις gear με πραγματικά λεφτά?
Αν ναι, τότε κι εγώ πιστεύω ότι πολύ καλά κάνουν και το κλείνουν - δεν είναι αυτός ο σκοπός του gaming.....

Αν όχι, τότε pls δώστε τα φώτα σας! :)

Το δημοπρατήριο (Auction House) του Diablo 3 έχει χωριστεί σε 2 κατηγορίες στα οποία μπορεί κάποιος να αγοράσει εξοπλισμό.

α) Στο δημοπρατήριο με πραγματικά χρήματα (Real Money Auction House) στο οποίο οι συναλλαγές γίνονται σε ευρώ, δολάρια ή γιεν και

β) Σε αυτό στο οποίο οι συναλλαγές γίνονται με χρυσό που βρίσκεις στο παιχνίδι (gold Auction House).

Υπάρχει και η δυνατότητα να μετατρέπει κάποιος gold σε πραγματικό νόμισμα ή και αντίστροφα. Για κάθε συναλλαγή η εταιρεία παραγωγός του παιχνιδιού (Blizzard) παίρνει προμήθεια (fee) 15% σε πραγματικά χρήματα ή χρυσό.

Τις συνέπειες αυτού του συστήματος στο Diablo 3 μπορείς να τις διαβάσεις κι εδώ:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?26365-Microtransactions-DLC-%EA%E1%E9-Gaming
 
Συμφωνώ απολύτως με την πολιτική του κλεισίματος του AH. Ερώτηση σε γνωστό, 'Πως θα ρίξω τον Diablo με Demon Hunter σε Infernal". Απάντηση, "θα αγοράσεις απο το AH gear για να ανεβάσεις τα DP σου και τελείωσες". Τώρα, αν αυτό είναι το νόημα του να παίζεις Diablo....
 
Στο καλό και να ΜΗ μας γράφεις, ΑΗ!

Πάντως παραδέχομαι τις εταιρείες που παραδέχονται τις βλακείες τους και επανορθώνουν.
 
ASiC είπε:
Πάντως παραδέχομαι τις εταιρείες που παραδέχονται τις βλακείες τους και επανορθώνουν.
Σωστά, καθώς οι περισσότερες απλά κάνουν την πάπια...
 
Alucard είπε:
Το δημοπρατήριο (Auction House) του Diablo 3 έχει χωριστεί σε 2 κατηγορίες στα οποία μπορεί κάποιος να αγοράσει εξοπλισμό. α) Στο δημοπρατήριο με πραγματικά χρήματα (Real Money Auction House) στο οποίο οι συναλλαγές γίνονται σε ευρώ, δολάρια ή γιεν και

β) Σε αυτό στο οποίο οι συναλλαγές γίνονται με χρυσό που βρίσκεις στο παιχνίδι (gold Auction House).

Υπάρχει και η δυνατότητα να μετατρέπει κάποιος gold σε πραγματικό νόμισμα ή και αντίστροφα. Για κάθε συναλλαγή η εταιρεία παραγωγός του παιχνιδιού (Blizzard) παίρνει προμήθεια (fee) 15% σε πραγματικά χρήματα ή χρυσό.

Τις συνέπειες αυτού του συστήματος στο Diablo 3 μπορείς να τις διαβάσεις κι εδώ:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?26365-Microtransactions-DLC-%EA%E1%E9-Gaming
Α, μπράβο! Εκεί το είχα ξαναδεί! :)

Many thanks - και η εξήγηση, και το link με κάλυψαν....

A, και πολύ καλά κάναν και το κλείσαν.
 
ASiC είπε:
Στο καλό και να ΜΗ μας γράφεις, ΑΗ!Πάντως παραδέχομαι τις εταιρείες που παραδέχονται τις βλακείες τους και επανορθώνουν.

Maddog είπε:
Σωστά, καθώς οι περισσότερες απλά κάνουν την πάπια...
Αντε να δούμε πότε θα συνειδητοποιήσουν και την άλλη βλακεία (που χαρακτηρίζει αρκετά pc games), με το requirement για "always online".

Ειδικά όταν ακούγονται φτηνές δικαιολογίες όπως "θέλαμε το παιχνίδι να αποτελεί περισσότερο 'social' εμπειρία", είναι να βγαίνεις απο τα ρούχα σου... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy...

...γεια στο στόμα σου!
 
Εμένα πάντως σε ένα πράγμα με βολεύει το always on. Το ότι δεν χρειάζεται να σκοτίζομαι για τα saves μου. Μπορώ να συνεχίσω απο εκεί που έμεινα απο οποιονδήποτε Η/Υ βρίσκομαι εκείνη την στιγμή.

Αν το διακόψουν, μήπως επανέλθουμε σε μοντέλο Diablo 2, όπου ο Online χαρακτήρας θα διαγράφεται μετά απο αρκετό διάστημα αδράνιας;;;
 
divined είπε:
Αν το διακόψουν, μήπως επανέλθουμε σε μοντέλο Diablo 2, όπου ο Online χαρακτήρας θα διαγράφεται μετά απο αρκετό διάστημα αδράνιας;;;
Μην ξυνεις πληγες... :cry:
 
Ace είπε:
...γεια στο στόμα σου!
Και απο το στόμα μου, φίλε Ace, στης Blizzard το αυτί !! :D

divined είπε:
Εμένα πάντως σε ένα πράγμα με βολεύει το always on. Το ότι δεν χρειάζεται να σκοτίζομαι για τα saves μου. Μπορώ να συνεχίσω απο εκεί που έμεινα απο οποιονδήποτε Η/Υ βρίσκομαι εκείνη την στιγμή.
Δοκίμασα το "περιορισμένο" (δωρεάν) Diablo III σε έναν φίλο πριν λίγους μήνες. Δεν ήξερα ότι τα saves βρίσκονται *μόνο* online, και αυτό το βρίσκω πολύ ανησυχητικό !! :( (αν και μπορεί να βολεύει όσους κάνουν log-in απο διαφορετικά μηχανηματα και δεν θέλουν να μεταφέρουν τα saves με usb stick, προσωπικά θέλω να έχω την δυνατότητα να παίρνω και ένα backup των saves o ίδιος, για παν ενδεχόμενο...).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μαζι με το expansion εχουμε και το παρακατω,τωρα να χαμε και ημερομηνια να προτιμουσαμε και να περιμεναμε αυτην την εκδοση.




Diablo 3 Ultimate Evil Edition announced for PS4




 
Λοιπόν, δεν ξέρω πόσοι έχετε φθάσει στο (προσώρας) paragon lvl cap (ήτοι 100) και σταματήσατε αλλά επειδή με το expansion θα υπάρχει η δυνατότητα να προσμετρηθούν τα paragon levels όλων των χαρακτήρων σε έναν (αν και η αναλογία xp και levels δεν είναι ακόμη γνωστή), θα συμβούλευα να δημιουργήσετε τώρα καινούργιο χαρακτήρα ίδιας κλάσης, τον οποίο όταν φθάσετε στο 60ο lvl θα τον εξοπλίσετε με το δυνατό σας gear ώστε να ανεβείτε όσα περισσότερα paragon levels μπορείτε.

Με αυτόν τον τρόπο όταν θα βγει το expansion θα είστε πολύ μπροστά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
312o lvl και συνεχίζουμε.

Το νέο expansion είναι αρκετά καλό με νέο τεράστιο act με πολύ καλά γραφικά, νέο χαρακτήρα (Crusader), ενώ το adventure mode με τα rifts και bounties σίγουρα δίνουν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι αφού απεγκλωβίζεσαι από την λογική του «παίζω μόνο σε συγκεκριμένους χώρους του ίδιου act.»

Εντύπωση βέβαια προκαλεί το ότι σε μία νύχτα, με την άφιξη του expansion, όλος ο εξοπλισμός των χαρακτήρων κατέστη αδύναμος. Σκέφτομαι αυτούς που είχαν σπαταλήσει εκατοντάδες ευρώ τότε μέσω του Real Money Auction House για να τον αποκτήσουν… Θα μου πείτε ίσως δεν είχαν και τόση ανάγκη τα χρήματα.

Ο χαρακτήρας του βάρβαρου βέβαια έχει υποστεί τη μεγαλύτερη υποβάθμιση (προφανώς για να ασχοληθούν περισσότεροι με τον Crusader) αλλά με αρκετή υπομονή ίσως να γίνει αξιοπρεπής.

Αν κάποιος άλλος έχει επίσης δοκιμάσει το expansion, ας αναφέρει εντυπώσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Alucard είπε:
Εντύπωση βέβαια προκαλεί το ότι σε μία νύχτα, με την άφιξη του expansion, όλος ο εξοπλισμός των χαρακτήρων κατέστη αδύναμος. Σκέφτομαι αυτούς που είχαν σπαταλήσει εκατοντάδες ευρώ τότε μέσω του Real Money Auction House για να τον αποκτήσουν…
Κλασσική Blizzard. Tα ίδια έκανε και στο WoW από το πρώτο Expansion. Αντί να κρατήσουν τις ισορροπίες και τα νέα items να είναι ναι όσο πιο δυνατά έπρεπε να είναι, δημιούργησαν ένα τεράστιο χάσμα με αποτέλεσμα ακόμα και τα πιο common items του expansion, πχ ένα item από ένα απλό quest ή loot από ένα random απλό εχθρό ήταν στο τέλος πιο δυνατά από τα end-game items που έριχνε ένας boss από 40αρη raid, pre-expansion.

Ευτυχώς που το κάνανε έτσι βέβαια γιατί με βοήθησε να σταματήσω να παίζω.
 
Καλησπέρα!

Αντιμετωπίζει κανένας PC player αποσυνδέσεις στα rifts;

Γιατί εγώ από τότε που πήρα το expansion, δεν μπόρεσα ποτέ να μπω στα rifts. Ούτε που ξέρω πως παίζονται ή πως μοιάζουν... Με το που κάνω κλικ στον οβελίσκο και πάω να μπω, τρώω DC... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stratos84 είπε:
Καλησπέρα!Αντιμετωπίζει κανένας PC player αποσυνδέσεις στα rifts;

Γιατί εγώ από τότε που πήρα το expansion, δεν μπόρεσα ποτέ να μπω στα rifts. Ούτε που ξέρω πως παίζονται ή πως μοιάζουν... Με το που κάνω κλικ στον οβελίσκο και πάω να μπω, τρώω DC... :(

Περίεργο ακούγεται. Προσωπικά δεν έχω τέτοιο πρόβλημα και δεν έτυχε να γνωρίζω άλλους από το ελληνικό clan που να τους παρουσιάζεται dc στα rifts. Για ρίξε μια ειδοποίηση μέσω ticket στην blizzard :)
 
Ούτε και εγώ είχα πρόβλημα αποσύνδεσης στα rifts (αν και δεν παίζω συχνά).

Πάντως αυτό είναι άλλη μία περίπτωση που δείχνει πως έχει παραγίνει το κακό με το μισητό "always online"...
 
Εγω στην κονσολα το φχαριστιεμαι. :p
 
Έστειλα ticket, στο οποίο είχα την αντιμετώπιση βαριεστημένης τεχνικής υποστήριξης που νομίζει οτι μιλάει σε εξωγήινο που προέρχεται απο πιο πρωτόγονο πολιτισμό:

-Εχετε υπολογιστή?

-Έχετε ίντερνετ?

-Έχει ρεύμα ο υπολογιστής σας?

-Για ανοίξτε το παράθυρο της κουζίνας καθώς φορτώνετε το ριφτ...

Έγραψα και στα threads του φόρουμ, αλλά και εκεί δεν ασχολήθηκε κανείς.

Άρχισα τις δοκιμές, με πιο απλή δοκιμή να μπω με το account μου, στον υπολογιστή του αδελφού μου (ο οποίος ευτυχώς έτυχε να βρίσκεται Ελλάδα), και ως δια μαγείας έπαιξε. Οπότε κάτι δε πάει καλά με το PC μου... Οπότε ξεκινάω φορμάτ (με την ευκαιρία), drivers update και βλέπουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν, έπειτα από φορμάτ υπολογιστή και καθαρή εγκατάσταση το παιχνίδι έπαιζε κανονικά.

Μετά το 1ο κύμα ενημερώσεων του Windows Update, αρχίσαμε πάλι τα ίδια. Τώρα έχω αποσυνδέσεις και κατά το ξεκίνημα του παιχνιδιού μετά την επιλογή ήρωα οι οποίες φαίνεται πως δεν έχουν σχέση με το αρχικό πρόβλημα (αποσύνδεση από τα rifts).

Λίγο ψάξιμο από δω, από κει, βρήκα πως μπορεί να φταίει το Microsoft .NET framework (???) το οποίο σε αρκετά φόρουμ το είχαν ως υπεύθυνο για τα lags που έκανε το παιχνίδι και τις αποσυνδέσεις στα rift. Επόμενο βήμα η απενεργοποίηση του .NET framework και τα πράγματα έγιναν καλύτερα.

Τέσπα χρησιμοποιώ μια σειρά από αλχημείες να τρέξω το παιχνίδι οι οποίες φαίνεται πως λειτουργούν. Το πρόβλημα τελικά φαίνεται πως είναι το lag κατά την σύνδεση στο rift, το οποίο είναι μεγάλο και το παιχνίδι αποσυνδέεται ίσως γιατί θεωρεί πως έχει κοπεί η σύνδεση ή έχω μεγάλο ping. Οι αποσυνδέσεις μετά την επιλογή ήρωα παραμένουν, αλλά μετά από 2-3 φορές το παιχνίδι λειτουργεί κανονικά, γι' αυτό και νομίζω πως δεν έχουν σχέση με το αρχικό πρόβλημα.

Οι ρυθμίσεις που χρησιμοποιώ είναι: Μειωμένα γραφικά, Ήχος στα 16 bit, από το task manager, υψηλή προτεραιότητα επεξεργαστή στο παιχνίδι, απενεργοποίηση (όχι απεγκατάσταση) του .NET framework από τις ρυθμίσεις των Windows.

Ποιο είναι το συμπέρασμα? Δεν ξέρω πραγματικά τι φταίει και αν η "λύση" που χρησιμοποιώ είναι σωστή, αν το παιχνίδι έτρεξε από τύχη και όχι από τις παραπάνω ενέργειες και αν πάω σήμερα και προσπαθήσω να παίξω αν έχω τα ίδια προβλήματα. Μηχανήματα του διαβόλου... :) ή του diablo, όπως θέλετε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα