Disco των 80's!!!!!

Ήρα είπε:
εκεί μπορείς να δεις θεϊκές φάτσες!Σα να ξεπήδησαν από βιντεοταινία με Ψάλτη και Γαρδέλη!!

ιστορική ήτο και η Noturno (στην Πατησίων) την εποχή μου (84-86)
Ήρα, σύχναζες DREAM (Πλατεία αλεξάνδρας-Πειραιά), ή LIDO (κέντρο Πειραιά, στην Υψηλαντους) ;
 
exetlaios είπε:
Ήρα, σύχναζες DREAM (Πλατεία αλεξάνδρας-Πειραιά), ή LIDO (κέντρο Πειραιά, στην Υψηλαντους) ;
΄

το dream αγάπη μου το χαμε ΧΤΙΣΕΙ !!!!!!

(η κολλητή μου τα είχε με τον 1 από τους αδελφούς ιδιοκτήτες!!)

το 2ο σπίτι μας ήταν!!!!

:biglaugh:

theoritikos είπε:
Δεν έχω πάει, αλλά και εγώ έχω ακούσει πως μαζεύει πολύ κόσμο και μάλιστα πιτσιρίκια πολύ μικρότερα μου!Που ακριβώς είναι? Λέω να παω μια φορά.

μαζεύει από 20χρονα μέχρι 50χρονα!!!

:biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήρα είπε:
΄
το dream αγάπη μου το χαμε ΧΤΙΣΕΙ !!!!!!

(η κολλητή μου τα είχε με τον 1 από τους αδελφούς ιδιοκτήτες!!)

το 2ο σπίτι μας ήταν!!!!

:biglaugh:

Χε, χε !

Ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι θα τα ήξερες !

Θεικές παρουσίες σε θεικά μαγαζιά !

Εγώ σύχναζα τακτικά LIDO.

Όταν είχαμε αρχίσει να πρωτοβγαίνουμε στο λύκειο, όλοι συχνάζανε στα "μοντέρνα-μοδάτα" μαγαζιά, εγώ χωνόμουνα με μικρή-αλλά-καλή παρέα σε "παρακμιακά" μπαράκια με ελληνικά !

Λές γι'αυτό να "χάλασα" μετά ;;;
 
exetlaios είπε:
Χε, χε !Ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι θα τα ήξερες !

Θεικές παρουσίες σε θεικά μαγαζιά !

Εγώ σύχναζα τακτικά LIDO.

Όταν είχαμε αρχίσει να πρωτοβγαίνουμε στο λύκειο, όλοι συχνάζανε στα "μοντέρνα-μοδάτα" μαγαζιά, εγώ χωνόμουνα με μικρή-αλλά-καλή παρέα σε "παρακμιακά" μπαράκια με ελληνικά !

Λές γι'αυτό να "χάλασα" μετά ;;;


αχ Κωνσταντίνε μου όταν εσύ πρωτόβγαινες στο λύκειο και νυχτοπερπατούσες εγώ πια ντάντευα μωρά!!!!

παρακμιακό μπαράκι στη γειτονιά μας το west

(απένταντι από τα Μακ Ντόναλτς στο δρόμο για το Μama's statue)

ελεεινή μπόμπα ποτό και παρακμιακότατες φατσούλες!!!
 
Ήρα είπε:
αχ Κωνσταντίνε μου όταν εσύ πρωτόβγαινες στο λύκειο και νυχτοπερπατούσες εγώ πια ντάντευα μωρά!!!!
παρακμιακό μπαράκι στη γειτονιά μας το west

(απένταντι από τα Μακ Ντόναλτς στο δρόμο για το Μama's statue)

ελεεινή μπόμπα ποτό και παρακμιακότατες φατσούλες!!!
Επίσης απέναντι από το Lido είχε και άλλα δύο "τελειωμένα" μπαράκια :TUTTI-FRUTI και το άλλο δεν το θυμάμαι.

Ήταν στα όρια του "κόνσο" οπότε δεν ήμουνα και φανατικός πελάτης, αλλά από καψουροτράγουδα, ΣΚΙΖΑΝΕ !
 
Παίδες εγώ είμαι λίγο μικρότερη αλλά οι γονείς μου ήταν κάπως...πως να το πω... DiscoFreek ατομάκια και μ'έπαιρναν παντού μαζί τους! Εκτός απ'το ότι είχαν δικό τους καφε-μπαρ-φαστ φουντ-πιτσαρία (άλλαζε χαρακτήρα ανάλογα με την ώρα και τον κόσμο) το 1983... κολητός του μπαμπά μου ήταν ο ιδιοκτήτης της Barbarella!!! Άλλος κολητός του ήταν ένας πορτιέρης της Dorian Grey που αργότερα μετονομάστηκε σε Grey Moon...Σχεδόν δίπλα απ'το σπίτι μου ήταν η B52 καθώς και οι Seychelles ...και ήταν θαμώνες της Αυτοκίνησης.... όπως καταλαβαίνεται... μεγάλωσα με όλο αυτό που σημαίνει Ελληνική Disco (Discotech για την ακρίβεια)...έχω και πάρα πολλές κασέτες του μπαμπά με το πρόγραμμα από τις τότε Disco Nights με Disc Jokey που μιλάνε κατά την διάρκεια του τραγουδιού με ηχώ ... με κομάτια ανήπαρκτα...και πολλά πολλά άλλα....
 
:animrolleyes:.............:animrolleyes:.................:animrolleyes:.................!!!!!!!!!!!Θέλουμε τα βίντεο!!!!! :D
 
Μια που λέμε για disco, εδώ στο Ηράκλειο υπάρχει ένας σταθμός, ο DRS 95.3 που παίζει κυρίως disco και 80s
 
παιδια οι πιο retro disco κρυβονται καπου εκει στους(αδιεξοδο) πολλες φορες δρομους της επαρχιας,οι πιο πολλες σημερα ειναι παρανομα μαγαζια και στην χειροτερη-καλυτερη μειναν φαντασματα
 
Μήν το λές.

Disco με την έννοια του χώρου (διακόσμηση κτλ) είναι πολύ δύσκολο να βρείς.

Αλλά χώροι οι οποίοι παίζουν disco υπάρχουν! Για παράδειγμα ,στο Ηράκλειο υπάρχει το Desire disco, το οποίο είναι club, αλλά παίζει αρκετές φορές 70s-80s.
 
akmakas είπε:
:animrolleyes:.............:animrolleyes:.................:animrolleyes:.................!!!!!!!!!!!Θέλουμε τα βίντεο!!!!! :D
Είναι κασέτες ήχου! Όχι βιντεοκασετες... :icon_cry:
 
Και εδω να κανω ειδικη μνεια στους τοτε σουπερ - DJs που ειχαν κοινο που τους ακολουθουσε...

Φυσικα πρωτος και καλυτερος ο ανυπερβλητος Νιcola Lavacca - o DJ της Αυτοκινησης - ο πρωτος ισως DJ '' όνομα '' - ο οποιος ειναι ενεργος ακομα και τωρα .Τυχεροι οσοι τον εχουν ακουσει ζωντανα τοτε - εγω τον προλαβα οταν πια η '' ξυλινη'' αυτοκινηση ειχε κλεισει

Μετα το αντιπαλο ελληνικο δεος : Βασιλης Λαλος

Οι βασιλιαδες του Echo οταν μιλαγαν πανω απο τα ορχηστρικα περασματα στα τραγουδια : DJ Palmer ( Dorian Gray ) - DJ Fever ( San Lorenzo )

Αυτους θυμηθηκα ετσι προχειρα
 
Τώρα οι μόνοι dj που βαράνε τακτικά είναι ο Soulis V ιδιοκτήτης της Boom boom και ο dj K η αλλιώς κυπριανός που βαράει κι από τον Blue space fm και διοργανώνει παρτυ

Πάντως η italodisco ήταν κορυφή με τους Modern Talking βασιλιάδες ,με τον Martinelli και το κομμάτι Cenerentola-Night shout που ακούγεται στους τίτλους του έργου Ροζ Γατος ,με τον Mauro και την Sandra,radiorama, Den harrow,...

Ωραίες εποχές μαλλί αφάνα-μηχανή yamaha και φόλα dorian gray:D
 
Arielis είπε:
Μια που λέμε για disco, εδώ στο Ηράκλειο υπάρχει ένας σταθμός, ο DRS 95.3 που παίζει κυρίως disco και 80s
Ακούς τακτικά drs fm 95.3 ?? Ευχαριστούμε για την στήριξη σου !!! :)
 
tin paraskevi 14-12-07 sto club -notia-(ilioupoli) tha erthi to sigrotima- transx -

akoyo mousiki 80s aki sigekrimena italo disco opios katalave katalave ........blue space 107.2 akousteton
 
Καλησπέρα,

μόλις γύρισα από μία άλλη DISCO που πήγα με ένα φίλο.

Αρχικά πήγαμε στην BOOM BOOM που διαφημίζει και ο αγαπημένος μου σταθμός blue space FM 107,2.

φτάνουμε στην ΒΟΟΜ ΒΟΟΜ και βλέπουμε Bachelor Party ταμπελίτσα και μερικά μπαλονάκια. Ο πορτιέρης όμως μας λέει ότι πρέπει να έχουμε ντάμα για να μπούμε!!!!

Πρώτη φορά ακούω για Bachelors party με ντάμα!!!! σιγά μην φέρω και βαλέ.

Απαντώ ότι σε χώρους μαζικής εστίασης έρχεσαι για να γνωρίσεις κόσμο χωρίς βέβαια να γίνεσαι ενοχλητικός και να ακούσεις και την μουσικούλα σου και να διασκεδάσεις.

Όχι μου λέει δεν μπορείς να περάσεις γιατί θα ενοχλήσεις την κόρη μου ή την αδελφή μου και άλλες τέτοιες βλακείες.

Η κατάσταση βέβαια ήταν κωμικοτραγική και μόνο αν την πάρεις στα αστεία τελικά μπορείς να βγεις κερδισμένος.

Από εκεί και πέρα όποιος επιθυμεί ας πάει να δώσει τα ?15 στην BOOM BOOM και να κάτσει σε ένα τραπέζι και να μην μιλά σε κανένα γιατί μπορεί να ενοχλεί.
 
Μην το παιρνεις στραβα..δες το ως retro-gorilla-συμπεριφορα (που θα ελεγε και ο Exetlaios :D )
 
sexo_bomba είπε:
Καλησπέρα,
μόλις γύρισα από μία άλλη DISCO που πήγα με ένα φίλο.

Αρχικά πήγαμε στην BOOM BOOM που διαφημίζει και ο αγαπημένος μου σταθμός blue space FM 107,2.

φτάνουμε στην ΒΟΟΜ ΒΟΟΜ και βλέπουμε Bachelor Party ταμπελίτσα και μερικά μπαλονάκια. Ο πορτιέρης όμως μας λέει ότι πρέπει να έχουμε ντάμα για να μπούμε!!!!

Πρώτη φορά ακούω για Bachelors party με ντάμα!!!! σιγά μην φέρω και βαλέ.

Απαντώ ότι σε χώρους μαζικής εστίασης έρχεσαι για να γνωρίσεις κόσμο χωρίς βέβαια να γίνεσαι ενοχλητικός και να ακούσεις και την μουσικούλα σου και να διασκεδάσεις.

Όχι μου λέει δεν μπορείς να περάσεις γιατί θα ενοχλήσεις την κόρη μου ή την αδελφή μου και άλλες τέτοιες βλακείες.

Η κατάσταση βέβαια ήταν κωμικοτραγική και μόνο αν την πάρεις στα αστεία τελικά μπορείς να βγεις κερδισμένος.

Από εκεί και πέρα όποιος επιθυμεί ας πάει να δώσει τα ?15 στην BOOM BOOM και να κάτσει σε ένα τραπέζι και να μην μιλά σε κανένα γιατί μπορεί να ενοχλεί.
αυτο ακριβως εχει τυχει κ σε μενα. ημουν με 3 αντρες κ μας ειπαν την παραμυθα για το bachelor party.. ok, ειναι η πιο γελοια δικαιολογια γα πορτα που εχω ακουσει εβερ!

μετα πηγαμε στο βινυλιο κ τα σπασαμε ομως..
 
Παιδιά,όλοι ξέρουμε οτι πλέον σε πολλά μαγαζιά,τείνει να καθιερωθεί η αναλογία 1/1 μεταξύ ανδρών-γυναικών σε μια παρέα,ώστε να μπορουν να εισέλθουν στο μαγαζι...

Προσωπικά,το θεωρώ ένα ακόμη σημάδι της "αποστείρωσης" της εποχής που ζούμε,όσο κι αν υποτίθεται ότι όλα πλέον είναι πιο free,πιο εύκολα,μπλα μπλα μπλα....

Την νοοτροπία αυτή των μαγαζιών βέβαια έχω συναντήσει πάμπολλες φορές άτομα να την επικροτούν,διότι -όπως όλοι λένε- "δε θέλουν τους μπάκουρους μέσα σε ένα μαγαζί που θα ενοχλήσουν τις κοπέλες της παρέας τους".Και τι ειρωνεία όμως,αυτό ΠΑΝΤΑ ακούς να το λένε άντρες και ποτέ γυναίκες!!!Δηλαδή αυτοί που τρώνε την πόρτα,το επικροτούν κιόλας...!!!! :animeek:

Εγώ πάλι ποτέ δε μοιράστηκα αυτή την ιδεολογία,διότι με εξέφραζε πολύ περισσότερο η αντιμετώπιση του στυλ "if you want it,come and get it",όπως ακριβώς έκανα κι εγώ,όταν ήθελα να γνωρίσω μια γυναίκα.Ποτέ δε παρεξηγήθηκα,ποτε δεν έπαιξα μπουνιές/κλωτσιές με κάποιους που τη συνόδευαν.Και στην τελική η γυναίκα στόμα έχει,μπορεί αν θέλει να διώξει με τον τρόπο της έναν που δε γουστάρει,μη τρελαθούμε κιόλας...!

Τώρα όμως φαίνεται τα μαγαζιά θέλουν τη γυναίκα να τη γνωρίζεις με......ενόραση και μετά απλά να πηγαίνεις εκεί για να τους αφήσετε μαζί τα λεφτά σας !!! :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:

Κρίμα που και η BOOM BOOM μπήκε σ'αυτό το τρυπάκι,αυτοί θα χάσουνε στο τέλος βέβαια.... :diablotin:
 
Πίσω
Μπλουζα