[Disney] Αναζήτηση κινουμένου σχεδίου (Fantasia 1940)

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.909
Σε μια σκηνη της σειρας "Και οι 4 ηταν υπεροχες" βρηκα τα παρακατω στιγμιοτυπα

attachment.php
attachment.php
attachment.php


γνωριζετε για ποιο κινουμενο σχεδιο προκειται;
 
Εικάζω κάποιο παραμύθι σε βιντεοκασσέτα... :xm:

Δε φαίνεται λογότυπο καναλιού.
 
Πολυ λεπτοδουλεμενη δουλεια ,μυριζει disney ειναι το Fantasia και ο ηρωας ειναι ο Bacchus.
 
Ε ναι... Το ομολογώ...

Ultra Classic και δεν το έχω δει...
 
Ουτε εγω,πολυ ψυχεδελεια για τα γουστα μου και αυτα που ειχα συνηθισει απο την disney.
 
ευχαριστω παιδια! αφου προκειται για την ταινια Fantasia της Disney καλυτερα να μεταφερθει εδω το θεμα
 
Οταν αλλαξει ο τιτλος και μεταφερθει το θεμα στο σωστο μερος να προστεθουν και τα παρακατω στοιχεια στο θρεντ:

http://en.wikipedia.org/wiki/Fantasia_%28film%29

και δυο τρέιλερς που βρηκα:

[edit] dead picture [edit]

[edit] dead picture [edit]

το παρακατω στιγμιοτυπο του τρέιλερ επιβεβαιωνει και αυτο οτι τα στιγμιοτυπα που βρηκα προερχονται απ την ταινια FANTASIA

attachment.php


fantasia.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
Ουτε εγω,πολυ ψυχεδελεια για τα γουστα μου και αυτα που ειχα συνηθισει απο την disney.
Ο ηχος στην Fantasia ηταν ενα τεχνολογικο θαυμα αφου υποστηριζε stereo surround ηχο,αλλα για τα υπολοιπα συμφωνω απολυτα με τον φιλτατο μυρμηγκοφαγο...
 
Ο αγαπητός μαθητευόμενος Μάγος :D

Για μένα μια από τις καλύτερες ταινίες της Disney. Μαγεία χρωμάτων, ήχου και εικόνας.

Θυμάμαι τον χαμό που γινόταν στο σινεμά όταν ξαναπαίχτηκε και πήγα να την δω, καρφίτσα δεν έπεφτε.

Οι σκηνές που θυμάμαι πιο έντονα από κείνο το απόγευμα το γέλιο που έκαναν όλοι στο dance of the hours (ο χορός των ιπποποτάμων με τους κροκοδείλους) και το Night on Bald Mountain (το Diablo όνομα και πράγμα!)

[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη Disney, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τις ωραιότερες ταινίες που έχω δει και που ξαναβλέπω πάντα με μεγάλη ευχαρίστηση. Συνδύαζε μερικά από τα δημοφιλέστερα έργα συμφωνικής μουσικής, εξαιρετική εκτέλεση από σπουδαία ορχήστρα με μυθικό διευθυντή, και εμπνευσμένες ιστορίες και σχέδια. Παρόλο που και η "Νύχτα στο φαλακρό βουνό" και "Η ιεροτελεστία της άνοιξης" με φόβιζαν λίγο μικρό :) . Χάνει πολύ στην τηλεόραση, εκτός αν έχετε καμιά τεράστια οθόνη, και η εικόνα είναι ακόμη χειρότερη στη συμπιεσμένη μορφή που βλέπουμε στους υπολογιστές μας, μια που γίνεται πολύ θολη. Πάντως στο youtube είχα παλιότερα βρει εκτεταμένα αποσπάσματα, όχι μόνο trailers.
 
Πράγματι μια κορυφαία ταινία της Disney που αξίζει να δεις.

Δε θα τη χαρακτήριζα ταινία, αλλά κινηματογραφική παράσταση, γιατί δεν είναι ακριβώς ταινία, με τη συμβατική ερμηνεία του όρου. Είναι μια παράσταση αποτελούμενη από κομμάτια. Κάθε τμήμα της παράστασης αποτελείται από ένα μουσικό κομμάτι κλασικής μουσικής, που συνοδεύεται οπτικά από μια ιστορία της Disney. Δεν υπάρχουν φωνές, παρά μόνο η μαγεία της μουσικής να συνοδεύει σε απίστευτη αρμονία την εικόνα. Η μόνη φωνή που ακούγεται είναι αυτή του μαέστρου, που προλογίζει κάθε κομμάτι της παράστασης και συστήνεται στο κοινό στην αρχή.

Η Fantasia του Disney ήταν περισσότερο πειραματισμός με τις νέες τεχνολογίες της εποχής (στερεοφωνικό σύστημα ήχου και ζωντανά χρώματα στην εικόνα).

Συμφωνώ με την άποψη του elephadas:

elephadas είπε:
Χάνει πολύ στην τηλεόραση, εκτός αν έχετε καμιά τεράστια οθόνη, και η εικόνα είναι ακόμη χειρότερη στη συμπιεσμένη μορφή που βλέπουμε στους υπολογιστές μας, μια που γίνεται πολύ θολη.
Αυτή η ταινία είναι προτιμότερο να τη δει κανείς σε bluray, σε μεγάλη οθόνη full HD και με πολυκάναλο ήχο. Ακόμα καλύτερα θα ήταν να τη δει κανείς στον κινηματογράφο. Την είδα πρόπερσι στο σπίτι κάπως έτσι και την καταφχαριστήθηκα.

Δημιουργήθηκε και μία ακόμη, η Fantasia 2000, με νέες ιστορίες, αλλά στην ίδια φιλοσοφία. Δυστυχώς δεν την έχω δει.

Από την ταινία θα μου μείνει το στήσιμό της, το πρώτο της κομμάτι, όπου μέσα από τον ήχο γεννιούνται σχήματα, μορφές και εικόνες, και το τελευταίο κομμάτι με τη Νύχτα στο Φαλακρό Βουνό".

Το πρώτο κομμάτι της ταινίας. Σας θυμίζει κάτι το κομμάτι;;; :p

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε μπορώ να ξεχωρίσω μια και δυο σκηνές από αυτό το μοναδικό αριστούργημα που το βλέπω ακόμα και σήμερα με αμείωτο ενδιαφέρον!

Θυμάμαι όμως κι εγώ την πρώτη φορά που το είδα στο σινεμά! Ήταν μάλιστα σ' ένα σινεμά που ήταν σ' ένα στενό στη Μαρτίου, απέναντι από το πυροσβεστείο (Λάουρα?....).

Είχα καταμαγευτεί!!! Πανδαισία εικόνων και απίστευτα μελωδικής μουσικής με είχαν γεμίσει, καθώς όλες μου οι αισθήσεις είχαν κορεστεί από το αυτό το υπερθέαμα! Χρειάστηκε να το δω τουλάχιστον 2-3 φορές ακόμα, για ν' αρχίσω ν' αφομοιώνω εικόνες κι ερεθίσματα!.....

Από την πρώτη-πρώτη φορά, θυμάμαι κι εγώ τον εξαιρετικό χορό με τους κροκόδειλους και τους ιπποπόταμους (μα, τι αστείο που φάνταζε στα παιδικά μας μάτια! Μολονότι και τώρα, ακόμα γελάω όταν το βλέπω! :) ) καθώς και τον τεμπελάκο Μίκυ που πήγε να τη "σκαπουλάρει" με τα μάγια! :D

Νομίζω ότι ήταν η μοναδική φορά που θυμάμαι το Μίκυ να "παραβαίνει" τους κανόνες!.....

@Νώντα: Τώρα, αν σου πω ότι εμένα μου θυμίζει τον ήχο κλήσης που είχαν τα Nokia παλιά, τι θα μου πεις?! :biglaugh:
 
D@redevil είπε:
@Νώντα: Τώρα, αν σου πω ότι εμένα μου θυμίζει τον ήχο κλήσης που είχαν τα Nokia παλιά, τι θα μου πεις?! :biglaugh:
Λοοοοοοοοοοοολ!!! Όχι, δεν πήγε ο νους μου εκεί, αλλά σε κάτι πιο ρετρό, τη σειρά "Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ο άνθρωπος". Με αυτό το κομμάτι ήταν ντυμένοι οι τίτλοι έναρξης.
 
Επειδή έχω δει μόνο το Fantasia 2000, διαφέρει πολύ η συγκεκριμένη ταινία;
 
divined είπε:
Επειδή έχω δει μόνο το Fantasia 2000, διαφέρει πολύ η συγκεκριμένη ταινία;
Η βασική ιδέα είναι η ίδια και στα δυο: κινούμενα σχέδια υπό τη συνοδεία κλασικής μουσικής διαφόρων συνθετών. Η κύρια διαφορά είναι στο animation που στη Fantasia 2000 είναι σαφώς πιο καινούριο και προφανώς πιο εντυπωσιακό μιας και κυκλοφόρησε 6 δεκαετίες μετά την πρώτη Fantasia . Η Fantasia 2000 αποτελείται από 8 κομμάτια ενώ η Fantasia από 7 (εκτός αν θεωρήσει κανείς το Night on Bald Mountain και το Ave Maria ξεχωριστά που μάλλον δεν είναι μιας και το δεύτερο συμπληρώνει το πρώτο ). Επιπλέον, ενώ η Fantasia 2000 έχει διασημότητες όπως ο Steve Martin , ο James Earl Jones και η Angela Lansbury να εμφανίζονται και να κάνουν μια εισαγωγή για το κάθε κομμάτι, στην πρώτη Fantasia δεν ισχύει κάτι τέτοιο και ακούμε μόνο την εκφώνηση της εισαγωγής. Και κάτι ακόμα: το κομμάτι The Sorcererʼs Apprentice (=Ο Μαθητευόμενος Μάγος) υπάρχει αυτούσιο και στις δυο ταινίες. Λέγεται πως το όραμα του Walt Disney ήταν να δημιουργούνται κάθε λίγα χρόνια συνέχειες της πρώτης ταινίας τα οποία θα περιλαμβάνουν όλα τα ήδη υπάρχοντα κομμάτια αλλά και θα ήταν εμπλουτισμένες με καινούρια. Κάτι τέτοιο δεν ήταν ίσως εφικτό και μιας και η πρωτη ταινία (της οποίας η παραγωγή ήταν ακριβή για τότε) δεν ήταν ακριβώς επιτυχία στα ταμεία την εποχή που βγήκε το 1940 και ο Β Παγκόσμιος Πόλεμος εμπόδισε την κυκλοφορία της ταινίας στην Ευρώπη με αποτέλεσμα μεγάλες χρηματικές απώλειες για τα στούντιο Νίσνευ, δεν δημιουργήθηκαν άλλες συνέχειες όσο ζούσε ο Walt Disney και όταν τελικά πήρε το πράσινο φως η Fantasia 2000 (που κυκλοφόρησε το 1999) οι παραγωγοί μαζί με τα νέα κομμάτια που δημιούργησαν συμπεριέλαβαν και το The Sorcererʼs Apprentice από την πρώτη Fantasia έτσι ώστε να εκπληρώσουν εν μέρει την επιθυμία του Walt Disney . Εξάλλου δε γίνεται Fantasia χωρίς τον Μίκυ στην κόκκινη ρόμπα με το καπέλο του μάγου και το ραβδί . Με την ευκαιρία ο Μίκυ ήταν ο μόνος από τους κλασικούς ήρωες του Ντίσνευ που εμφανίστηκε και στις δυο ταινίες. Ο Ντόναλντ και η Νταίζη εμφανίστηκαν στη δεύτερη.

Το Night on Bald Mountain με το Ave Maria που ακολουθεί είναι η αγαπημένη μου ενότητα στην ταινία. Συχνά μπερδεύσουν το τεράστιο φτερωτό τερατούργημα με τον Εωσφόρο ενώ στην πραγματικότητα η φιγούρα είναι ένας Σλαβικός θεός του σκότους ονόματι Chernabog ή Chernobog. Ίσως δεν ήταν απαραίτητα κακός αλλά μάλλον δεν ήταν ιδιαίτερα αγαπητός στους αρχαίους όπως και ο Πλούτωνας, ο θεός του Κάτω Κόσμου της ελληνικής μυθολογίας ( ούτε ο Άρης ήταν αγαπητός στους αρχαίους αλλά αυτός τουλάχιστον ήταν κακόβουλος ενώ ο Πλούτωνας ήταν απλώς γκαντέμης δουλεύοντας 24 το εικοσιτετράωρο καθώς οι άλλοι θεοί χαζολογούσαν στον Όλυμπο). Τέλως πάντων, λόγω της σκοτεινής τους υπόστασης, θεοί όπως ο Πλούτωνας και ο Chernabog είναι ταυτισμένοι στην μοντέρνα κούλτούρα με τον Διάβολο και οι τόποι κατοικίας τους με την κόλαση. Στη Fantasia είναι ακόμα πιο εύκολο να νομίσει κανείς πως ο Chernabog είναι ο διάβολος λόγω της εμφάνισης του και για το γεγονός πως βγάζει τα φαντάσματα από τους τάφους τους για να έρθουν να του κάνουν παρέα ενώ βάζει γυμνές νύμφες να χορέψουν και όποιον δεν τον ευχαριστεί τον στέλνει στις φωτιές της κόλασης και σταματά μόνο όταν χτυπά η καμπάνα και ξεκινά το Ave Maria που στέλνει όλες τις ψυχές πίσω στους τάφους του. Επίσης το όνομα Bald Mountain, a.k.a. Bare Mountain, παραπέμπει σε τοποθεσίες που σύμφωνα με παραδόσεις και θρύλους είναι συσχετισμένες με σατανικές δραστηριότητες όπως συναντήσεις μαγισσών.
 
σ ευχαριστουμε για τις πληροφοριες που μας εδωσες NorthStar:)
 
NorthStar εξαιρετικές οι πληροφορίες που αναφέρεις!

Για το Ave Maria, όντως σου δίνει την αίσθηση ότι είναι ένα αλλιώτικο κομμάτι από τη Νύχτα στο Φαλακρό Βουνό, αλλά στην ουσία αποτελεί συνέχεια. Για μένα είναι από τις συγκινητικότερες στιγμές στην ιστορία των ταινιών της Disney, εξαιτίας της δύναμης του κομματιού. Η αλήθεια είναι ότι όταν έλεγα πριν ότι μου έχει μείνει η Νύχτα στο Φαλακρό Βουνό ήταν λόγω του Ave Maria.
 
Οι δύο κύριοι που δεν έχουν δει τη Φαντασία, να πάνε πάραυτα όπως είναι στο videoclub της γειτονιάς τους και να νοικιάσουν το Bluray (ναι, σιγά μην το έχουν! τέλοσπαντων)

Α Ρ Ι Σ Τ Ο Υ Ρ Γ Η Μ Α !

Θυμάμαι είχα δει μικρός ένα ντοκυμανταίρ στο Mega για το πώς γυρίστηκε, και το'βαζα και το ξανάβαζα. Ήθελα τόσο να τη δω!

και όταν μετά από ψάξιμο βρέθηκε το VHS σε κάποιο videoclub της Θεσσαλονίκης νομίζω (εγώ έμενα στην επαρχία,στην Πελοπόννησο) έπαθα πλάκα!

Το παρήγγειλα, μαςτο έστειλαν,και μου'ρχοταν να βάλω τα κλάματα όταν το έβλεπα επιτέλους!

Το VHS, ακόμα το έχω, ήταν ξένο (χωρίς ελληνικούς υπότιτλους), αλλά δεν πείραζε. Άλλωστε οι υπότιτλοι χρειάζονταν μόνο στις εισαγωγές από τον παρουσιαστή..

Η Fantasia 2000, αν και είχε 1-2 εντυπωσιακές σκηνές, σε καμία περίπτωση δε φτάνει την πρώτη!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H αληθεια ειναι οτι το μονο που μου εκανε κλικ στο Fantasia ειναι το σκετσακι με τον Μαθητευομενο Μαγο,η "ταινια" οπως προειπαν δεν ειχε την αναλογη επιτυχια στα ταμεια οταν πρωτοβγηκε αν και σημερα ειναι αναγνωρισμενη παγκοσμιως.


Λογω της ευκολιας θεασης σημερα ισως της δωσω μια 2η ευκαιρια.
 
Πίσω
Μπλουζα