[Disney] Αναζήτηση κινουμένου σχεδίου (Fantasia 1940)

Aardvark είπε:
H αληθεια ειναι οτι το μονο που μου εκανε κλικ στο Fantasia ειναι το σκετσακι με τον Μαθητευομενο Μαγο,η "ταινια" οπως προειπαν δεν ειχε την αναλογη επιτυχια στα ταμεια οταν πρωτοβγηκε αν και σημερα ειναι αναγνωρισμενη παγκοσμιως.
Λογω της ευκολιας θεασης σημερα ισως της δωσω μια 2η ευκαιρια.

Μόνο η 2η ευκαιρία να μην είναι σε κανά youtube με ποιότητα-μ'έκαψες. :D

Όσο κι αν φαίνεται "τρελλό" σε μερικούς (που αρκούνται στο απλώς να δουν μια ταινία και να "διαβάζουν τα γράμματα"), η ποιότητα του ήχου και της εικόνας παίζουν ρόλο κι αυτά..

Αν και στη Φαντασία, έχου παρθεί κάποιες ελευθερίες στην απόδοση των χρωμάτων στο Bluray ,με τις οποίες δε συμφωνώ καθόλου και αλλάζουν εντελώς την αισθητική!

(πχ όταν στο τέλος της Τοκάττας, τα backgrounds είναι σκοτεινά (σχεδόν μαύρα), με τα φωτεινά σχήματα να ξεπετιούνται για να δείξει το φως που βγαίνει από το σκοτάδι, και έρχεται μετά ο άλλος και μου το κάνει το background θαλασσί-ουρανί (!!!) στο Bluray τι να πεις!!! Χάθηκε όλος ο συμβολισμός! Γενικά όμως - επειδή το έχω ψάξει εξαντλητικά - η Disney "καταστρέφει" τις ταινίες της στα (περισσότερα) Bluray. Ένα πρόσφατο παράδειγμα το Sword in the Stone, το οποίο μοιάζει σα να έβαλαν ένα 10χρονο πιτσιρικά να παίξει με το photoshop στο restoration της ταινίας και να τα κάνει μαντάρα!)

pdvd002qn.jpg


pdvd000zp.jpg


Να θυμίσω επίσης σχετικά με τη Fantasia, ότι υπάρχει και μια κομμένη σκηνή με το Clair De Lune του Debussy, η οποία δεν συμπεριλήφθηκε τελικά και η σκηνή χρησιμοποιήθηκε σε άλλη ταινία με άλλη μουσική (στο Melody Time νομίζω)

H original σκηνή υπάρχει στα extras του DVD, αλλά όχι στο Bluray!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
filmmusic είπε:
Να θυμίσω επίσης σχετικά με τη Fantasia, ότι υπάρχει και μια κομμένη σκηνή με το Clair De Lune του Debussy, η οποία δεν συμπεριλήφθηκε τελικά και η σκηνή χρησιμοποιήθηκε σε άλλη ταινία με άλλη μουσική (στο Melody Time νομίζω)H original σκηνή υπάρχει στα extras του DVD, αλλά όχι στο Bluray!
filmmusic θυμασαι τι εδειχνε σ αυτη την κομμενη σκηνη;
 
katerinak είπε:
filmmusic θυμασαι τι εδειχνε σ αυτη την κομμενη σκηνη;
Υπάρχει στο youtube. ;)

Είναι λίγο υπνωτική και νωχελική..

Αν κάποιος δεν είναι φίλος της κλασσικής μουσικής, ίσως δεν του αρέσει πολύ.

Δείχνει ένα πελεκάνο (?) σε μια λίμνη στο φεγγαρόφωτο..

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακόμη θυμάμαι την βραδιά που ο μεγάλος μου αδελφός με πήγε στον κινηματογράφο να δω το Fantasia στην κόπια που επανακυκλοφόρησε στα τέλη του 80 αν θυμάμαι σωστά. Καθαρή μαγεία.

Λίγα χρόνια αργότερα σε μια από τις πρώτες μου καλοκαιρινές δουλειές για χαρτζιλίκι με τα πρώτα χρήματα που πήρα αγόρασα το βιβλίο που έχει μέσα πλούσιο υλικό, πληροφορίες, storyboards κλπ.

Την ταινία την έχω αγοράσει και σε VHS αλλά δεν ήταν εύκολο να την βγάλω και αυτή φωτογραφία. Δε ξέρω και γω πόσες φορές το έχω δει...

Απλά υπέροχο...

04.jpg

01.jpg

02.jpg

03.jpg
 
Fred Madison είπε:
Ακόμη θυμάμαι την βραδιά που ο μεγάλος μου αδελφός με πήγε στον κινηματογράφο να δω το Fantasia στην κόπια που επανακυκλοφόρησε στα τέλη του 80 αν θυμάμαι σωστά. Καθαρή μαγεία.

Ζηλεύω που την είδες στο σινεμά!

Θα ήταν Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ για μένα!!

Το αγαπημένο μου segment πάντως είναι η Ποιμενική του Μπετόβεν (υπέροχα χρώματα), και μετά ο Καρυοθραύστης.

Σκάναρα το "πρόγραμμα" που είχε μέσα η VHS:

c5x2.jpg
c5x2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
filmmusic ευχαριστω για τα βιντεο,νομιζα οτι δεν υπηρχε η κομμενη σκηνη στο ΥΤ,η Disney λογω πνευματικων δικαιωματων σβηνει κατα καιρους υλικο απ τις ταινιες που ανεβαινει απο διαφορους χρηστες..

Πολυ χρησιμο και το προγραμμα ισως για καποια μελλοντικα στιγμιοτυπα (που πιθανον να προσθεσω) διαχωρισμενα με τον τροπο που παρουσιαζονται σ αυτο

Fred Madison ευχαριστουμε για τις φωτογραφιες του βιβλιου,σιγουρα θα γραφει πολλα και ενδιαφεροντα πραγματα σχετικα με τη "FANTASIA"

Φανταζομαι θα κυκλοφορησε μεταφρασμενο και στα ελληνικα
 
Πραγματικά filmmusic και για μένα ήταν καταλυτική εμπειρία το να το δω σε κινηματογράφο αλλά και ιδιαίτερα να το δω σε εκείνη την ηλικία. Θυμάμαι πως είχαμε πάει στον γωνιακό κινηματογράφο Άντζελα επί της Πατησίων. Πλέον νομίζω πως έχει σωθεί μόνο ένα μικρό κομμάτι του επειδή ήταν ωραίο σαν αρχιτεκτονικό στοιχείο.

katerinak όντως οι πληροφορίες είναι πολύ ενδιαφέρουσες που αναφέρει το βιβλίο. Δεν γνωρίζω αν κυκλοφόρησε ποτέ στα ελληνικά. Προσωπικά δε το έχω δει πουθενά.
 
Αφού εδώ είχα ανατριχιάσει στη Fantasia 2000 (που τη θεωρώ σκάλες κατώτερη) όταν την είδα στην πρεμιέρα στο Μέγαρο Μουσικής.

Φαντάζομαι σε αυτό πώς θα ήμουν..

Δε μπορώ να καταλάβω πώς δεν είχε επιτυχία όταν πρωτοπροβλήθηκε..

Για όσους δεν το ξέρουν, υπάρχει και η αντίστοιχη ιταλική "Φαντασία", η ταινία Allegro non troppo (1976).

Δεν την έχω δει ακόμα, αλλά δε με τραβάει και πολύ να σας πω την αλήθεια:


Στο ίδιο μοτίβο (κλασική μουσική + κινούμενα σχέδια) και το Pictures at an Exhibition (Mussorsgy) και Legend of the Forest του TEzuka Osamu

(Συμπεριλαμβάνονται σε ένα DVD που λέγεται: The Astonishing work of Tezuka Osamu)

[h=1][/h]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
filmmusic είπε:
Δε μπορώ να καταλάβω πώς δεν είχε επιτυχία όταν πρωτοπροβλήθηκε..
Β' Παγκόσμιος Πόλεμος ;)

Οπότε η ταινία δε μπόρεσε να έχει ευρεία κυκλοφορία στην Ευρώπη. Μετά το τέλος του πολέμου κατάφερε η ταινία να επαναπροωθηθεί και να προβληθεί εκτός ΗΠΑ. Ήταν και μεγάλο το κόστος παραγωγής, οπότε δε μπόρεσε αρχικά να βγάλει τα σπασμένα. Μερικοί, επίσης, ήταν επιφυλακτικοί για τη νέα αφήγηση της Disney και προτιμούσαν τις πιο "παραδοσιακές" ταινίες της Disney.

(πηγή: Wikipedia)
 
Fred Madison,filmmusic και Νοrthstar μπραβο σας για τις πολυτιμες πληροφοριες και τις φωτογραφιες.Πραγματικα εμπλουτισατε το νημα!!

@Fred Madison o Μικυ στο εξωφυλλο που μας δειχνεις ειναι ιδιος με αυτον που εχει η ιδιοκτητρια στον τοιχο του νηπειαγωγειου που πηγαινα.Εχει κανει καταπληκτικη δουλεια με χωρογραφιες απο τον κοσμο του Ντισνευ και χαιρομαι μετα απο τριαντα σχεδον χρονια οποτε περναω ειναι ακριβως οι ιδιες.Ειναι στη γειτονια μου.

Κοιτα που με κανατε μεσημεριατικα να παω να το ξανανοικιασω :) .
 
filmmusic είπε:
Για όσους δεν το ξέρουν, υπάρχει και η αντίστοιχη ιταλική "Φαντασία", η ταινία Allegro non troppo (1976).Δεν την έχω δει ακόμα, αλλά δε με τραβάει και πολύ να σας πω την αλήθεια
filmmusic δεν το γνωριζα,αν κρινω με βαση αυτα που λεει και ο τροπος που τα λεει ο παρουσιαστης στο τρέιλερ,θα ελεγα οτι προκειται για παρωδια της ταινιας "Φαντασια".. ουτε κι εμενα μ ενθουσιαζει αυτο το λιγο που ειδα στο τρέιλερ,μαλλον το αντιθετο θα ελεγα
 
Σαν παρωδία πρέπει να είναι αυτά τα live segments.

πχ λέει στο imdb στην πλοκή:

An enthusiastic filmmaker thinks he's come up with a totally original idea: animation set to classical music! When he is informed that some American named "Prisney" (or something) has already done it, he decides to do his own version, using an orchestra comprising mostly old ladies and an animator he's kept locked in a dungeon. Several different classical pieces are animated, while the animator plots his escape

Τα κινούμενα σχέδια υποτίθεται είναι και καλά πιο "ψαγμένα" (επειδή την έχω,και είχα δει κάποια αποσπάσματα), και σίγουρα δε θα ήταν πολύ κατάλληλα για παιδιά (από πλευράς κατανόησης), αλλά χρειάζεται μια ωριμότητα..

Πάντως το fairy florence που ανέφερα, θυμάμαι μου άρεσε και αυτό αρκετά οπτικά. Νομίζω αξίζει να το δει κανείς..
 
Είδα προ ολίγου και τη Fantasia 2000.

Πραγματικά εκπληκτική και στη φιλοσοφία της πρώτης Φαντασίας. Η διαφορά έγκειται στη διάρκεια των αποσπασμάτων (η Φαντασία 2000 κρατάει όλη κι όλη μιά ώρα και 15 λεπτά και τα αποσπάσματα είναι πιο σύντομα, ενώ η Φαντασία του 1940 κρατάει 2 ώρες και τα αποσπάσματα είναι μεγαλύτερα) και στην τεχνική της δημιουργίας (στην πρώτη Φαντασία το σκίτσο και το έντονο χρώμα, στη δεύτερη Φαντασία τα γραφικά από υπολογιστή και η υψηλή ευκρίνεια). Μπορεί να μην είναι ο μαέστρος που προλογίζει το κάθε κομμάτι της ταινίας (τη δουλειά την αναλαμβάνουν διάσημοι), αλλά τολμώ να πω ότι παρότι φαίνεται το καινούριο πράγμα, κρατά τη φιλοσοφία της πρώτης Φαντασίας, που είναι συνδυασμός κλασσικής μουσικής με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας, όσον αφορά το κινηματογράφο και το κινούμενο σχέδιο/animation.

Στη Fantasia 2000 υπάρχει επίσης το κομμάτι "Ο Μαθητευόμενος Μάγος" από την πρώτη Φαντασία, όμως (και εδώ θέλω τα φώτα σας παιδιά) το κάδρο στο οποίο προβάλλεται δεν είναι 16:9, αλλά 4:3. Η ορίτζιναλ έκδοση δημιουργήθηκε σε 4:3; Είναι στο ορίτζιναλ κάδρο, έκοψαν την οθόνη ή φοβήθηκαν να την τραβήξουν να γίνει 16:9 για να μην αλλοιωθεί;
 
Ναι, η original Fantasia είναι 4:3, οπότε ο Μαθητευόμενος Μάγος διατηρήθηκε σε αυτό το aspect ratio και στη Fantasia 2000.

(ΕΥΤΥΧΩΣ που δεν το έκοψαν πάνω-κάτω [για να γίνει widescreen], όπως κάνουν με άλλες animation ταινίες τους που βγαίνουν σε Bluray)

Πάντως στη Φαντασία 2000,ο ντόναλντ, τα φλαμίνγκο, και η εναρκτήρια 5η μου είναι αδιάφορα, ο Gerswin πάει κάτι να πει, ο μολυβένιος στρατιώτης συμπαθητικός - αλλά μέχρι εκεί, το τελευταίο πουλί της φωτιάς εντυπωσιάζει με το τέλος, αλλά γενικά είναι σύντομο, και ίσως το καλύτερο segment είναι αυτό με τις φάλαινες!

και κάτι άλλο.

Στην πρώτη Φαντασία, δεν είναι ο μαέστρος που προλογίζει τα κομμάτια, αν υπονόησες κάτι τέτοιο.

να πω την αλήθεια πολύ θα ήθελα να έκανε το studio Ghibli μια τέτοια ταινία! Χωρίς computer κτλ, όπως μας έχει συνηθίσει στις υπέροχες οπτικά ταινίες του.

Πιστεύω θα ήταν όνειρο και θα μπορούσε να φτάσει και την original!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να 'σαι καλά για τις πληροφορίες!

Ναι, ευτυχώς που δεν το έκοψαν, γιατί θα γινόταν αηδία. Μπορεί να έκαναν μπαμ τα μαύρα πλαίσια δεξιά και αριστερά, αλλά τουλάχιστον έβλεπες την ορίτζιναλ εικόνα. Νόμιζα ότι στη Φαντασία του 1940 ήταν μεγάλο το κάδρο, αλλά μάλλον θυμόμουν λάθος.

Θα έλεγα ότι η Φαντασία 2000 μπορεί να εντυπωσιάζει λόγω νέας τεχνολογίας γραφικών, αλλά αυτό που σου μένει είναι κυρίως η μουσική. Ο Ντόναλντ που λες, κι εμένα δεν μου έκανε τόσο εντύπωση η εικόνα, αλλά με μάγεψε η μελωδία του Elgar.

Νομίζω ότι η δεύτερη Φαντασία πέτυχε λόγω της φήμης της πρώτης και λόγω της καλής μουσικής. Δεν ήταν τόσο εμπνευσμένη όσο η πρώτη (παρότι το κομμάτι με τη Νέα Υόρκη μου άρεσε πάρα πολύ), αλλά όπως ανέφερα, σε κερδίζει η μουσική.

Φυσικά και η Φαντασία η πρώτη δεν πιάνεται, και λόγω του ότι αποτελεί την κύρια έμπνευση, και λόγω της ποιότητας των μουσικών κομματιών και της έμπνευσης των δημιουργών, αλλά και επειδή δημιουργήθηκε κάτω από δύσκολες συνθήκες και σε δύσκολες εποχές, με δυσκολία μεγάλη στο να προβληθεί και να προωθηθεί. Ενώ η φαντασία 2000, με όλες τις τεχνολογικές ευκολίες, με τη δυνατότητα προώθησης σε παγκόσμιο επίπεδο και τη φήμη της πρώτης, είχε πολλές αβάντες στο να πετύχει.

Ναι, θυμόμουν ότι ο κύριος που έβγαινε και προλόγιζε τα κομμάτια ήταν ο μαέστρος. Τελικά κάνω λάθος.
 
Επίσης το ξέρατε ότι η μουσική της Φαντασίας επαναηχογραφήθηκε το 1982 (με μαέστρο τον Irwin Kostal - η αρχική ήταν με τον Στοκόφσκυ); Εγώ πρόσφατα το έμαθα..

Εδώ μια σκηνή από την απόπειρα συγχρονισμού από κάποιον της νέας ηχογράφησης με την ταινία:

http://vimeo.com/44692058#

Αν και υποστηρίζω πάντα το original σε οτιδήποτε ( σε ταινίες κτλ.), ωραία θα ήταν να προσέφεραν και αυτή την εκδοχή για αρχειακούς λόγους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπότε ενδέχεται και ο Μαθητευόμενος Μάγος της Φαντασίας 2000 να είναι επαναηχογραφημένος;

Επίσης, εκπληκτικός ο Καρυοθραύστης.
 
nwntas είπε:
Οπότε ενδέχεται και ο Μαθητευόμενος Μάγος της Φαντασίας 2000 να είναι επαναηχογραφημένος;

Όχι δεν είναι.

Η ταινία (ή μέρος αυτής) δεν παρουσιάστηκε ποτέ και πουθενά με τη νέα ηχογράφηση.

το παραπάνω βίντεο απλώς είναι fan made.
 
Δεν ξέρω αν παρουσιάστηκε ποτέ με τη νέα ηχογράφηση, αλλά θυμάμαι ότι είχα ακούσει στο ραδιόφωνο όταν την έφτιαχαν (ήμουν ήδη Αμερική) ότι είχε γίνει για να αντικαταστήσει την παλιά, γι' αυτό και είχαν προσπαθήσει να κρατήσουν ακριβώς τα tempi της παλιάς. Ίσως να μην πολυπέτυχε τελικά. Κάτι παρόμοιο έχει γίνει αργότερα με τη μουσική του Prokofiev στο "Ιβάν ο τρομερός" του Eizenstein
 
filmmusic είπε:
Η ταινία (ή μέρος αυτής) δεν παρουσιάστηκε ποτέ και πουθενά με τη νέα ηχογράφηση.
Τελικά έκανα λάθος!!

από wikipedia:

For the 1982 and 1985 releases Disney presented Fantasia with a completely new soundtrack recorded in Dolby Stereo. First released on April 2, 1982 this version of the film marked the first time a film's soundtrack had been digitally re-recorded in its entirety. To replace Stokowski's recordings, the noted film conductor Irwin Kostal was engaged. He directed a 121-piece orchestra and 50-voice choir for the recording that took place over eighteen sessions and cost $1 million. To maintain continuity with the animation Kostal based his performance on the tempos and pacing of the Stokowski recordings, including the cuts and revisions to The Rite of Spring. However, for Night on Bald Mountain he used Mussorgsky's original orchestration instead of Leopold Stokowski's own edition that was part of the original soundtrack. [...] This version returned to around 400 theaters in 1985

οπότε ο Fred Madison μήπως την είδε με τη νέα ηχογράφηση;

Αν και το 1990 λέει κυκλοφόρησε πάλι η Φαντασία με το original.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα