Disney Club (1993)

Dr. SLUMP

RetroMasteR
Joined
6 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
144
Disney club (1993)


Retrodb:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Disney_club

Το Disney Club ήταν μια από τις αγαπημένες μου τηλεοπτικές εκπομπές. Είχε κύριο στόχο να συνδέσει τις σειρές της Disney -The Disney Afternoon- που ήδη παρουσίαζε το Mega (DuckTales, Chip 'n Dale Rescue Rangers, Gummi Bears) σε ένα τηλεπαιχνίδι που θα κρατούσε το ενδιαφέρον των παιδιών καθ' όλη τη διάρκεια των πρωινών του Σαββατοκύριακου.

Η εκπομπή ξεκίνησε το 1993 με συμπαρουσιαστές τους Λυκούργο Μαρκούδη και Καρολίνα Παναγοπούλου. Είχε σκηνικά παιδικής φαντασίας στα οποία καλεσμένα παιδιά συμμετείχαν σε παιχνίδια-δραστηριότητες και διαγωνισμούς (με πλούσια δώρα και ταξίδια), διακοπτόμενα ανά τακτά χρονικά διαστήματα από τις εκάστοτε σειρές της Disney, προβαλλόμενες επίσης σε video walls στα καλεσμένα παιδιά. Αρχικές σειρές ήταν οι Darkwing Duck και TaleSpin με τις επόμενες σεζόν να ακολουθούνταν από τις Goof Troop, Bonkers, Aladdin, 101 Dalmatians και Hercules. Πάντα προς στο τέλος ακολουθούσαν δεκάλεπτα καρτούν της κλασσικής εποχής της Disney.

Το 2000 τη σκυτάλη πήραν οι Μιχάλης Γλυνιαδάκης και Χρήστος Ζαν Μπατίστ (γνωστός και για τη συνεργασία του με τον Μητσικώστα) μέχρι το τέλος της εκπομπής το 2002. (Ήμουν λίγο μεγάλος τότε, ευχαριστώ για την υπενθύμιση RetroDB!)

Τι αναμνήσεις έχετε από την εκπομπή αυτή; Είχατε συμμετάσχει ποτέ ή κερδίσατε κάτι στους διαγωνισμούς; Τέλος... τι απέγινε η Καρολίνα;

Πληροφοριακά, ο Λυκούργος έγινε ραδιοφωνικός παραγωγός στο σταθμό της Εκκλησίας και είναι ακόμα ενεργός εκεί... βρείτε τον για μια συνεντευξούλα! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
είχα πάει και είχα παίξει (1 χρόνο περίπου πριν σταματήσει) με το φροντιστήριο αγγλικών στο οποίο ήμουν τότε! ήταν ωραία εμπειρία,κρίμα που σταμάτησε...
 
To έβλεπα κι εγώ. Από τις πιο αγαπημένες εκπομπές. Άλλη μια απόδειξη ότι η παλιότερη τηλεόραση παρήγαγε καλά πράγματα...

Δύο Βιντεάκια:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλλη μια απόδειξη ότι η παλιότερη τηλεόραση παρήγαγε καλά πράγματα...
Και υπηρχαν και λεφτα και υπολογιζαν και το παιδικο κοινο σαν τηλεθεαση.
 
Από τις πιο αγαπημένες μου εκπομπές που έβλεπα μέχρι μεγάλος...

Νομίζω το δίδυμο Λυκούργος - Καρολίνα ήταν φοβερό! Πολύ καλύτεροι από τους διαδόχους...

Aardvark είπε:
υπολογιζαν και το παιδικο κοινο σαν τηλεθεαση.
Αυτή είναι η σημαντικότερη διαφορά!

Βέβαια και τώρα το υπολογίζουν αλλά με άλλο τρόπο δυστυχώς... Ας μην βγούμε εκτός θέματος...
 
dr_slump είπε:
Το Disney Club ήταν μια από τις αγαπημένες μου τηλεοπτικές εκπομπές. Είχε κύριο στόχο να συνδέσει τις σειρές της Disney -The Disney Afternoon- που ήδη παρουσίαζε το Mega (DuckTales, Chip 'n Dale Rescue Rangers, Gummi Bears) σε ένα τηλεπαιχνίδι που θα κρατούσε το ενδιαφέρον των παιδιών καθ' όλη τη διάρκεια των πρωινών του Σαββατοκύριακου.
Η εκπομπή ξεκίνησε το 1993 με συμπαρουσιαστές τους Λυκούργο Μαρκούδη και Καρολίνα Παναγοπούλου. Είχε σκηνικά παιδικής φαντασίας στα οποία καλεσμένα παιδιά συμμετείχαν σε παιχνίδια-δραστηριότητες και διαγωνισμούς (με πλούσια δώρα και ταξίδια), διακοπτόμενα ανά τακτά χρονικά διαστήματα από τις εκάστοτε σειρές της Disney, προβαλλόμενες επίσης σε video walls στα καλεσμένα παιδιά. Αρχικές σειρές ήταν οι Darkwing Duck και TaleSpin με τις επόμενες σεζόν να ακολουθούνταν από τις Goof Troop, Bonkers, Aladdin, 101 Dalmatians και Hercules. Πάντα προς στο τέλος ακολουθούσαν δεκάλεπτα καρτούν της κλασσικής εποχής της Disney.

Το 2000 τη σκυτάλη πήραν οι Μιχάλης Γλυνιαδάκης και Χρήστος Ζαν Μπατίστ (γνωστός και για τη συνεργασία του με τον Μητσικώστα) μέχρι το τέλος της εκπομπής το 2002. (Ήμουν λίγο μεγάλος τότε, ευχαριστώ για την υπενθύμιση RetroDB!)

Τι αναμνήσεις έχετε από την εκπομπή αυτή; Είχατε συμμετάσχει ποτέ ή κερδίσατε κάτι στους διαγωνισμούς; Τέλος... τι απέγινε η Καρολίνα;

Πληροφοριακά, ο Λυκούργος έγινε ραδιοφωνικός παραγωγός στο σταθμό της Εκκλησίας και είναι ακόμα ενεργός εκεί... βρείτε τον για μια συνεντευξούλα! ;)
Βασικά αυτός που συνεργάστηκε με τον Μητσικώστα λέγεται Σταύρος Καλλιγάς. Ο Ζαν Μπατίστ ήταν μέλος στο boyband 4play που υπήρξε το 2005 με το τραγούδι Σ'Αγαπώ

Έβλεπα όταν ήμουνα 5 με 9 ετών το Disney Club, χαμός μεγάλος γινόταν μέχρι το 2001 που άρχιζαν τα cartoon στο Star και στο Alter και είχαν μεγάλη απήχηση.
 
DianaTheSuperstar91 είπε:
Βασικά αυτός που συνεργάστηκε με τον Μητσικώστα λέγεται Σταύρος Καλλιγάς. Ο Ζαν Μπατίστ ήταν μέλος στο boyband 4play που υπήρξε το 2005 με το τραγούδι Σ'Αγαπώ
Να σημειώσω ότι το αντίπαλον δέος του το κανάλι του ΑΝΤ1 πρόβαλλε και αυτό καλά παιδικά προγράμματα τότε όπως η Sailormoon και τα Dragonball αλλά και τα θρυλικά Power Rangers, σημειώνοντας και αυτά υψηλή τηλεθέαση στις παιδικές ηλικίες.
 
Παρακαλω τους ''σπορους'' του φορουμ να σταματησουν να με κανουν να αισθανομαι αρχαιοτητα με υπαρξιακα.
 
Μεταξυ αλλων, ηταν και απο τις πρωτες εκπομπες που ασχοληθηκαν και με τα βιντεοπαιχνιδια. Αν θυμαμαι καλα, πρεπει να ηταν και οι πρωτοι που εδωσαν δωρο σε διαγωνισμο το playstation.

Κριμα παντως που τα παιδια δεν ειναι πλεον στον χωρο, η νεολαια μας τους χρειαζεται..
 
απιστευτη σειρα! την εβλεπα συνεχεια μικρος!
 
Getta Robo είπε:
Μεταξυ αλλων, ηταν και απο τις πρωτες εκπομπες που ασχοληθηκαν και με τα βιντεοπαιχνιδια. Αν θυμαμαι καλα, πρεπει να ηταν και οι πρωτοι που εδωσαν δωρο σε διαγωνισμο το playstation.Κριμα παντως που τα παιδια δεν ειναι πλεον στον χωρο, η νεολαια μας τους χρειαζεται..
Υπήρχαν παιδικά τηλεπαιχνίδια στην κρατική που σε συνεργασία με το ΜΙΝΙΟΝ έδιναν NES από το 1991. Μάλιστα τα παιδιά κέρδιζαν με βάση το score!
 
Κ εγω το εβλεπα ηταν πολυ διασκεδαστικο!!!

Ο Λυκουργος δηλαδη τι ακριβως κανει σε αυτον το σταθμο?Δηλαδη εχει εκπομπη?

Κ η Καρολινα αν ξερει κανεις!!!!!!!Πρεπει να κανουμε αναζητηση γιατι εχουν χαθει τα ιχνη της!!!!!!

Κ παντα αναρωτιομουν πως ετυχε κ οι 2 να εχουν τετοια ονοματα!!!Μηπως ειναι ψευδωνυμα 8)8)8)8)
 
Μόλις είδα τυχαία το θέμα, οπότε μην με σκοτώσετε που επαναφέρω ένα "παλιό" θέμα!

Ο Λυκουργος δηλαδη τι ακριβως κανει σε αυτον το σταθμο?Δηλαδη εχει εκπομπη?
Πέφτοντας πάνω στο πρόγραμμα του σταθμού έχω ακούσει πολλές φορές τη φωνή του σε διάφορα ηχητικά αποσπάσματα. Ψάχνοντας στο site του ραδιοφώνου της Πειραϊκής Εκκλησίας, βλέπω ότι έχει εκπομπή κάθε Κυριακή 12 με 1 το μεσημέρι, ενώ είναι και διευθυντής στο σταθμό. Επίσης μετά το disney club έγραψε και κάποια βιβλία μαγειρικής.

Ακόμα έχω την εντύπωση ότι σε κάποια φάση λίγο αφότου έφυγε από το μέγκα παρουσίασε για μια χρονιά μια εκπομπή στην ΕΡΤ που πήγαινε σε διάφορες πόλεις της Ελλάδας κι έπαιζε με τα παιδιά (είχε κι ένα αερόστατο σαν σκηνικό). Ψάχνω εδώ και ώρα και δεν βρίσκω καποιο βίντεο. Θυμάται κανείς το ίδιο με μένα;

Κ η Καρολινα αν ξερει κανεις!!!!!!!Πρεπει να κανουμε αναζητηση γιατι εχουν χαθει τα ιχνη της!!!!!!
Όλοι όσοι συζητούν για το disney club αυτή την απορία έχουν. Σαν να άνοιξε η γη να την κατάπιε!

Πάντως κι εγώ γι' αυτή την εκπομπή ξυπνούσα νωρίς τα Σαββατοκύριακα! Πόσο πολύ μου άρεσαν όλα! Όμως, ξαφνικά με την αλλαγή της χιλιετίας, μέσα σε 2-3 χρόνια σταμάτησαν από παντού οι ποιοτικές παιδικές εκπομπές και πλέον είναι ελάχιστα και τα "κινούμενα σχέδια" στην πρωινή ζώνη.
 
Κατά ένα περίεργο τρόπο αυτή την εκπομπή, ενώ την παρακολουθούσα, την είχα σβήσει εντελώς από τη μνήμη μου και την θυμήθηκα όταν είχε γίνει μια αναφορά σε αυτή από το twenty του Καπουτζίδη.
 
tasaros είπε:
Ακόμα έχω την εντύπωση ότι σε κάποια φάση λίγο αφότου έφυγε από το μέγκα παρουσίασε για μια χρονιά μια εκπομπή στην ΕΡΤ που πήγαινε σε διάφορες πόλεις της Ελλάδας κι έπαιζε με τα παιδιά (είχε κι ένα αερόστατο σαν σκηνικό). Ψάχνω εδώ και ώρα και δεν βρίσκω καποιο βίντεο. Θυμάται κανείς το ίδιο με μένα;
Εγώ αντιθέτως τον θυμάμαι σε ένα παιδικό πρόγραμμα του τότε Σκάι (τώρα alpha), μεταξύ 1999-2000, το πρώτο μάλλον που έφερε στην Ελλάδα το πρόγραμμα της Nickelodeon (μπομπ σφουγκαράκη, Ντόρα κλπ). Η εκπομπή θύμιζε αρκετά το disney club, αλλά δεν πρέπει να είχε κάνει μεγάλη επιτυχία.
 
Λες να ήταν στον σκάι κι όχι στην κρατική; Το θυμάμαι πολύ αμυδρά και θύμιζε λίγο disney club. Πες μου ότι θυμάσια πως λεγόταν!
 
tasaros είπε:
Λες να ήταν στον σκάι κι όχι στην κρατική; Το θυμάμαι πολύ αμυδρά και θύμιζε λίγο disney club. Πες μου ότι θυμάσια πως λεγόταν!
μηπως ηταν το παιδικο δελτιο ειδησεων??α οχι θυμηθηκα ποια λες ηταν μια που παιζοταν τα καλοκαιρια με παιδια απο κατασκηνωσεις σκα(ε)ι ο τζιτζικας λεγοταν αλλα δεν παιχτηκε για πολυ καιρο
 
Και το 1999 που ήταν στο ΣΚΑΪ που ήταν το τηλεπαιχνίδι βασισμένο στο επιτραπέζιο "Guess Who?"
 
theoritikos είπε:
Εγώ αντιθέτως τον θυμάμαι σε ένα παιδικό πρόγραμμα του τότε Σκάι (τώρα alpha), μεταξύ 1999-2000, το πρώτο μάλλον που έφερε στην Ελλάδα το πρόγραμμα της Nickelodeon (μπομπ σφουγκαράκη, Ντόρα κλπ). Η εκπομπή θύμιζε αρκετά το disney club, αλλά δεν πρέπει να είχε κάνει μεγάλη επιτυχία.
μήπως λεγόταν μυστική λέσχη και το σήμα του ήταν το παρακάτω;

attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα