Do it yourself!

Σας υποσχέθηκα την ανακατασκευή του ξεσκονόπανου και ιδού!!

Πρόκειται για το πιο...νόστιμο mini tutorial ever!!

ΥΛΙΚΑ:

1)Γλειφιτζούρι

2)Χρωματιστά φτερά χειροτεχνίας

3)Κόλλα

4)Ψαλίδι

5)Μεγάλη ανάγκη να αποκτήσεις και πάλι ένα ξεσκονόπανο μινιατούρα :p

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Επειδή ως γνωστών κατά την έντονη πνευματική και σωματική εργασία ο εγκέφαλος και οι μύες αντίστοιχα καταναλώνουν γλυκόζη, ξετυλίγουμε το γλειφιτζούρι και το τρώμε να πάρουμε δυνάμεις. Κρατάμε το πλαστικό μπαστουνάκι και κόβουμε ένα κομμάτι περίπου 2 εκατοστά.

Βρίσκουμε τα λεπτότερα πούπουλα (πνευματική εργασία) και τα ξεπουπουλιάζουμε με το ψαλίδι.

Βάζουμε λίγη κόλλα στο κάτω μέρος ή απλά τα σφηνώνουμε μέσα στο σωληνάκι ( σωματική εργασία).

Το φτερό σας είναι έτοιμο!!

Enjoy!!!
 
Νόστιμο, καλογραμμένο και πολύ έξυπνο το tutorial για το μίνι ξεσκονιστήρι! Ευχαριστούμε πολύ soufle μας!
 
soufle μου απιστευτες οι πατεντες που ανακαλυπτεις και μοιραζεσαι μαζι μας!!! :D
 
soufle είπε:
ΕΚΤΕΛΕΣΗΕπειδή ως γνωστών κατά την έντονη πνευματική και σωματική εργασία ο εγκέφαλος και οι μύες αντίστοιχα καταναλώνουν γλυκόζη, ξετυλίγουμε το γλειφιτζούρι και το τρώμε να πάρουμε δυνάμεις. Enjoy!!!
χαχαχαχαχαχαα Επειδή όμως εσείς είσαστε γυναίκες και πρέπει να προσέχετε την σιλουέτα σας, αν θέλετε, στέλνετε πρώτα το γλειφιτζούρι σε εμένα και αναλαμβάνω να σας στείλω πίσω το πλαστικό μπαστουνάκι..!! :p :p:p:p:p
 
makisimos είπε:
χαχαχαχαχαχαα Επειδή όμως εσείς είσαστε γυναίκες και πρέπει να προσέχετε την σιλουέτα σας, αν θέλετε, στέλνετε πρώτα το γλειφιτζούρι σε εμένα και αναλαμβάνω να σας στείλω πίσω το πλαστικό μπαστουνάκι..!! :p :p:p:p:p
Μηπως να ξεπουπουλιασεις και κανα πασχαλινο κοτοπουλακι της Ελ Γκρεκο απο αυτα που εχεις στην συλλογη σου, να επιστρεψεις ολοκληρωμενο το φτερο Μακισιμο μας? :cool:
 
Χαίρομαι που το διασκεδάσατε παιδιά!! Ασχολούμαι, ερασιτεχνικά πάντα και για δική μου ευχαρίστηση, περίπου μια 10ετία με την κατασκευή μινιατούρας και έχω φτιάξει ένα σωρό πραγματάκια!! Είναι σε 1:12 κλίμακα (λίγο μικρότερα από κλίμακα ΒΙΒΙ ΒΟ) αλλά έχω ακολουθήσει δεκάδες tutorials. Αποτέλεσμα είναι να βρίσκω δυνατότητες σε οποιοδήποτε σκουπιδάκι για άλλους και να κάνω τα νεύρα της μαμάς soufle κρόσσια με την τζατζαλαρία που μαζεύω κάθε τόσο!! Το αποτέλεσμα βέβαια με δικαίωσε με τη μορφή ενός τετραώροφου βικτοριανού οικήματος με ισόγεια καταστήματα και κήπο αλλά πήρε αναγκαστικά τη θέση του σπιτιού της Barbie λόγω ελλείψεως χώρου... Τι να κάνουμε δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα!! Θα ψάξω όμως να βρω μερικά από τα καταπληκτικά μαθήματα και site στα οποία έχω περιηγηθεί που αναφέρονται και σε κατασκευή αντικειμένων για μεγαλύτερες κούκλες και θα τα περνάω κατά καιρούς.

Καλέ μου makisimo υποκλίνομαι στη θυσία σου!! :worship: :biglaugh: Θα ψάξω να βρω και κανένα tutorial που να χρησιμοποιείς το αλουμινένιο ταψάκι του ραβανί που είναι και μπόλικο μπόλικο!! Δεν ξέρω, κάτι σε κατασκευή πισίνας; Συντριβάνι; Εξέδρας ίσως; Καλή θέληση να υπάρχει και όλα γίνονται... Δώσε μου λίγο χρόνο να το δουλέψω :biglaugh:
 
soufle είπε:
Ασχολούμαι, ερασιτεχνικά πάντα και για δική μου ευχαρίστηση, περίπου μια 10ετία με την κατασκευή μινιατούρας και έχω φτιάξει ένα σωρό πραγματάκια!! Είναι σε 1:12 κλίμακα (λίγο μικρότερα από κλίμακα ΒΙΒΙ ΒΟ) αλλά έχω ακολουθήσει δεκάδες tutorials.
Soufle μου, εμείς οι δύο πρέπει κάποια στιγμή να τα πούμε από κοντά! :flower: Είσαι ο άνθρωπός μου! Καλά, κάνεις μινιατούρες 1/12 και εγώ δεν έχω πάρει πρέφα??? :eek: o_O Κι εγώ soufle μου έτσι ξεκίνησα και στη συνέχεια έμπλεξα με τις κούκλες, από το 2004 μέχρι σήμερα έχω φτιάξει/επιπλώσει ένα παραδοσιακό σπίτι, μια αντικερί και δύο διοράματα, πολλά δε χειροποίητα έπιπλα και μινιατούρες. Πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κανονίσουμε συνάντηση!! :D
 
Παιδιά είστε απίθανοι. Κάθομαι και βλέπω τι σκαρφίζεστε και με τι μεράκι φτιάχνετε αυτά τα μικρά πραγματάκια και έχω εντυπωσιαστεί. Πραγματικά μπράβο σας! :bow:
 
Μπράβο κορίτσια!!! Το χόμπυ σας αν μη τι άλλο είναι πολύ δημιουργικό! Εγώ δεν έχω ασχοληθεί πολύ με τις μινιατούρες, αλλά μου αρέσουν πολύ να τις βλέπω! Θα ήταν πολύ όμορφο αν μας δείχνατε πράγματα που έχετε φτιάξει ή μας δίνατε κάποιες ιδέες!
 
Ευχαριστούμε πολύ Shakti και fraoulitsa!! Βρήκα αυτό το όμορφο tutorial για την κατασκευή μιας πιατοθήκης από ..μπικουτί!! Αν επιλέξετε ένα μεγάλο σχετικά μπικουτί χωράει άνετα τα πιάτα για κούκλες.

http://www.cdhm.org/tutorials/learn-to-make-dollhouse-disk-rack-found-objects.html

Και στην εικόνα το αποτέλεσμα. Σας περνάω και την υπερπαραγωγή μου από το βικτοριανό κουκλόσπιτο. Δεν είναι ακόμη ολοκληρωμένο αλλά ευελπιστώ να τελειώσει σύντομα...Στην πρώτη όπως είναι σήμερα. Η δεύτερη είναι παλαιότερη.
 
Ευχαριστούμε πολύ Shakti και fraoulitsa!! Βρήκα αυτό το όμορφο tutorial για την κατασκευή μιας πιατοθήκης από ..μπικουτί!! Αν επιλέξετε ένα μεγάλο σχετικά μπικουτί χωράει άνετα τα πιάτα για κούκλες.

http://www.cdhm.org/tutorials/learn-to-make-dollhouse-disk-rack-found-objects.html

Και στην εικόνα το αποτέλεσμα. Σας περνάω και την υπερπαραγωγή μου από το βικτοριανό κουκλόσπιτο :biglaugh:. Δεν είναι ακόμη ολοκληρωμένο αλλά ευελπιστώ να τελειώσει σύντομα...Στην πρώτη όπως είναι σήμερα. Η δεύτερη είναι παλαιότερη.
 
Ευχαριστούμε πολύ Shakti και fraoulitsa!! Βρήκα αυτό το όμορφο tutorial για την κατασκευή μιας πιατοθήκης από ..μπικουτί!! Αν επιλέξετε ένα μεγάλο σχετικά μπικουτί χωράει άνετα τα πιάτα για κούκλες.

http://www.cdhm.org/tutorials/learn-to-make-dollhouse-disk-rack-found-objects.html

Και στην εικόνα το αποτέλεσμα. Σας περνάω και την υπερπαραγωγή μου από το βικτοριανό κουκλόσπιτο:biglaugh: . Δεν είναι ακόμη ολοκληρωμένο αλλά ευελπιστώ να τελειώσει σύντομα...Στην πρώτη όπως είναι σήμερα. Η δεύτερη είναι παλαιότερη.

Περιμένουμε και από τη mytiny τις καταπληκτικές της δημιουργίες!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mytinyworld είπε:
Soufle μου, εμείς οι δύο πρέπει κάποια στιγμή να τα πούμε από κοντά! :flower: Είσαι ο άνθρωπός μου! Καλά, κάνεις μινιατούρες 1/12 και εγώ δεν έχω πάρει πρέφα??? :eek: o_O Κι εγώ soufle μου έτσι ξεκίνησα και στη συνέχεια έμπλεξα με τις κούκλες, από το 2004 μέχρι σήμερα έχω φτιάξει/επιπλώσει ένα παραδοσιακό σπίτι, μια αντικερί και δύο διοράματα, πολλά δε χειροποίητα έπιπλα και μινιατούρες. Πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κανονίσουμε συνάντηση!! :D
Μytinyworld μου η Soufle μας πρωτη φορα νομιζω το αναφερει οτι ειναι μαστορας στην μινιατουρα, αλλιως θα στο ειχα σιγουρα αναφερει!!! Αν και με τοσες παντεντες που εχει σκαρφιστει ολο ηθελα να ποσταρω την φραση:

"Soufle μηπως να ανοιξετε παντεντοεργαστηριο με την Μytinyworld?", αλλα με εφαγε η δουλεια κι ολο το ξεχναγα!!!

Μιλαμε αριστουργηματα εχεις φτιαξει Soufle!!! :flower: :flower: :flower:

Πωπω τι ταλεντα εχουμε ανακαλυψει χαρη στο ρετρομανιαξ βρε παιδια! :cool:
 
Αναστασία μου, τι να πω τώρα εγώ για το δικό σου ταλέντο? Με τα πινέλα σου φτιάχνεις αριστουργήματα! :flower:

Soufle μου, τέλειο το βικτοριανό σπίτι σου! Ξέρω, θέλει υπομονή και χρόνο για να φτιάξεις τις εκκρεμότητες, αλλά εκεί είναι και όλη η ευχαρίστηση! ;)

Διάλεξα τρεις φωτογραφίες κι εγώ απο το δικό μου πρώτο κουκλόσπιτο (το οποίο έχω συναρμολογήσει κομάτι κομάτι) και αν και κατασκευάστηκε το 2005, έχει ρετρό θεματολογία (είναι ένα αγγλικό σπίτι στο τέλος του β΄παγκοσμίου πολέμου). Τώρα που το κουκλόσπιτο έχει τελειώσει (βέβαια είναι λίγο διαφορετικό από τις φωτογραφίες μιας και οι φωτογραφίες είναι παλιές) και δεν προσθέτω άλλα πράγματα (δεν χωράει ούτε καρφίτσα! :p ) έχω βρει σαν παιχνίδι να γεμίζω τα συρτάρια και τα ντουλάπια από τα έπιπλα του σπιτιού με διάφορα ψιλολόγια. Για παράδειγμα στο μπαούλο της σοφίτας, έχει παλιά πτυχία, κουπόνια για φαγητό από τον πόλεμο, γράμματα, παλιές φωτογραφίες, βιβλία κλπ), ενώ σε ένα χάλκινο μπολ στο καθιστικό έχω βάλει από καραμέλες, μέχρι λογαριασμούς! Είχε μια θεία μου ένα τέτοιο στο σπίτι της και έβαζε εκεί όλα τα "τρέχοντα" και ήθελα να έχει ένα τέτοιο και το κουκλόσπιτό μου!

Η κλίμακα είναι 1/12!

picture.php


picture.php


picture.php
 
Μηπως να ψαξω καμια μαγισσα να με κανει μικροσκοπικη να παω να ζησω εκει?

Θα παρω και το ξεσκονοπανο της Soufle για την Bibi-bo και θα ξεσκονιζω (αν και δεν θα χρειαζεται! Πού να πιασει σκονη αυτο το μαγικο αριστουργημα!) :flower:

Τι κλιμακα να χρειαζεται αραγε για να ειναι καταλληλο για τις vintage fashion dolls μας;

Μα την φανταζεστε την Bibi-bo ή την Σιντυ ή την Μπαρμπι να γυροβολανε εκει μεσα? Πιστευω πως θα ηταν κατι το μοναδικο!
 
Σας ευχαριστώ πολύ Αναστασία μου και mytiny!! Χαίρομαι που σας άρεσε το κουκλόσπιτό μου!! Καλή μου Αναστασία ούτε και εσύ υπολείπεσαι σε ταλέντο!! Μόνο τα ποστ για τις επιδιορθώσεις στις ΒΙΒΙ ΒΟ που έχεις κάνει να υπολογίσουμε είναι απίστευτη η δουλειά σου!! Άλλωστε και εγώ ότι έχω κάνει για να φτιάξω την καημένη τη Λίζα από εδώ το έμαθα!! Δυστυχώς τα κουκλόσπιτα αυτά είναι σε κλίμακα 1:12 ενώ οι σημερινές κούκλες είναι φτιαγμένες σε κλίμακα 1:18. :( :(

Καλή μου mytiny :bow: :bow: δεν έχω λόγια!! Το έχεις κάνει απίστευτα υπέροχο!!! Είναι ένα από τα ωραιότερα κουκλόσπιτα που έχω δει!! Τόσο ζωντανό που νομίζεις ότι κρυφοκοιτάς και κλέβεις μια στιγμή από ένα ζεστό σπιτικό... σχεδόν αισθάνομαι μυρωδιά από ζεστά κουλουράκια και πουτίγκα!! Όπως έχουμε αποδείξει πολλές φορές όταν αγαπάς κάτι πολύ του δίνεις ζωή γιατί είσαι μέρος αυτού!! Και πάλι συγχαρητήρια!!

Νομίζω ερωτεύτηκα... το λεμονοστίφτη. Ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά!!

Σας περνάω μερικές ιστορικές πληροφορίες:

H κατασκευή κουκλόσπιτων έχει μία μακρά ιστορία. Οι πρώτες μικροσκοπικές ''σκηνές'' εμφανίζονται σε πυραμίδες και χρονολογούνται το 2.000 π.Χ.

Πολύ αργότερα τον 16 αιώνα εμφανίζονται δωμάτια μεμονωμένα μέσα σε βιτρίνες που παρουσίαζαν ιδανικά διαμορφωμένους χώρους. Τα αντικείμενα αυτά χρησιμοποιούνταν μόνο ως διακοσμητικά και αποτελούσαν σημάδι πλούτου διότι όλα ήταν χειροποίητα και μοναδικά στον κόσμο κομμάτια που κόστιζαν πολύ ακριβά.

Με την πιο γνωστή τους μορφή εμφανίζονται από τον 18 αιώνα και διαδίδονται στην Ευρώπη, ενώ στα μέσα του 19ου αιώνα με την βιομηχανική επανάσταση ξεκινάει πια και η μαζική παραγωγή για κουκλόσπιτα που απευθύνονται σε παιδιά. ''Πηγές'' μινιατούρας στην Ευρώπη η Αγγλία, η Ολλανδία και Γερμανία η οποία όμως σταματά την παραγωγή με την έναρξη του Α' Παγκοσμίου πολέμου.

Ένα από τα πιο διάσημα κουκλόσπιτα ήταν αυτό της βασίλισσας Μαίρης της Μεγάλης Βρετανίας που κατασκευάστηκε το 1920 και εκτίθεται σήμερα στο Windsor Castle.

Τα αρχικά κουκλόσπιτα αποτελούνταν από ξύλο και άλλα φυσικά υλικά. Με την εισαγωγή του πλαστικού, που έκανε πιο φτηνές και ευκολότερες τις κατασκευές, τα παιδικά κουκλόσπιτα έπαψαν να κατασκευάζονται από ξύλο. Έτσι οι κατασκευές αυτές πέρασαν στα χέρια ενήλικων συλλεκτών και κατασκευαστών μινιατούρας.

Ως Βικτοριανή εποχή χαρακτηρίζεται η περίοδος από το 1837 ως το 1901, δηλαδή η περίοδος που έζησε και βασίλεψε η βασίλισσα Βικτορία στο H.B. και λήγει με το θάνατό της. Η περίοδος αυτή χαρακτηρίζεται από την επικράτηση ειρήνης στο Ηνωμένο Βασίλειο και είχε ως αποτέλεσμα την άνθιση της οικονομίας, των γραμμάτων και των τεχνών. Χαρακτηριστικά της αρχιτεκτονικής τα άνετα διώροφα και τριώροφα σπίτια με σοφίτα και κήπο, και στέγες με σχιστόλιθο.

Ελπίζω να μη σας πήρα το κεφάλι... το σταματάω εδώ.

Μερικές κοντινότερες εικόνες από το εσωτερικό από επάνω προς τα κάτω.

1) Δωμάτιο ραπτικής-πλύσιμο-σίδερο

2)Παιδικό

3)Μπάνιο

4)Κρεββατοκάμαρα

5)Σαλόνι
 
Να'στε καλά κορίτσια! :flower:

Soufle μου, ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες! Πολύ ενδιαρέροντα όλα αυτά για την ιστορία του κουκλόσπιτου και την βικτοριανή εποχή! Τα βικτοριανά κουκλόσπιτα βγάζουν μια εικόνα ευμάρειας και άνεσης μιας άλλης εποχής. Με το υπηρετικό προσωπικό, τα κουδουνάκια τους, τα βαριά χαλιά και τις εμπριμέ ταπετσαρίες!

Αυτό που παθαίνεις με αυτά τα κουκλόσπιτα είναι αυτό ακριβώς που λες Αναστασία μου, θέλεις με έναν τρόπο μαγικό να γίνεις τοσοδά και να μπεις και να ζήσεις εκεί μέσα!
 
Μπράβο! Εκπληκτική ιδέα και δουλειά...
 
Ευχαριστούμε πολύ Gina P!!

Στα παρακάτω sites έχει διάφορα πραγματάκια που τα εκτυπώνεις και είναι ή κατασκευές χειροτεχνίας ή άλλες λεπτομέρειες για περισσότερη αληθοφάνεια.

http://www.jennifersprintables.com/

http://www.printmini.com/printables/p1.shtml

Παρακάτω μερικές κοντινές φωτό από την κουζίνα και το μισοτελειωμένο ιατρείο. Στο νεροχήτη φαίνεται και η πιατοθήκη σε λευκό από το tutorial που σας ανέβασα.
 
Βρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση??? Μήπως ξέρει κανείς πως μπορείς να βάψεις βαμβακερό λευκό ύφασμα χωρίς να βγαίνει στο πλύσιμο?? :xm: :xm:
 
Πίσω
Μπλουζα