Dolphin Gamecube/Wii emulation

Jedah

RetroActive
Joined
24 Ιουν 2009
Μηνύματα
342
Αντιδράσεις
1
Από τον Callus που έτρεχε αποκλειστικά σε Windows 95/DOS το 1997, φτάσαμε σε cross platform emulation ενός συστήματος σαν το GameCube. Στην φωτό φαίνεται το Twilight Princess (NTSC/US) να τρέχει σε 100% speed (τα 30fps είναι της εισαγωγής, σε τόσα τρέχει το παιχνίδι και στο πραγματικό hardware).

picture.php


Θα ενημερώσω το thread και με άλλες φωτό σύντομα.
 
Τρέχω τέλεια σχεδόν όλα τα παιχνίδια του wii με εναν dual core 6500,1gb ram,geforce 6600gt 128mb και windows xp.

o dolphin είναι φανταστικός emulator,μπορείς να συνδέσεις ακόμα και αληθινά wiimotes μέσω bluetooth
 
Το άσχημο είναι ότι δεν έχω τρόπο να δοκιμάσω πολλά απο τα παιχνίδια μου, λόγω format.
 
Τον κατεβασα προσφατα τον dolphin την τελευτεα εκδοση 4.0 .Εχω δοκιμασει το Super mario sunshine του gamecube .Εχει πολλες ρυθμισεις και μπορεις να πειραματιστεις με τα γραφικα .Μια ερωτηση εχω για οποιον ξερει και ασχοληθηκε να μου πει . Εχει 2 αναλυσεις η μια η κυρια και η αλλη η εσωτερικη .Σε αναλυση 1920 χ 1080 κυρια, τι εσωτερικη αναλυση πρεπει να βαλω για να εχω fullscreen τα παιχνιδια ? Οπως το εχω τωρα σε fullscreen ανεβαζει κυρια αναλυση αλλα το παιχνιδι πεζει σε μικροτερο κουτι σαν windowed .Τα θελω σε fullscreen .Καποια ρυθμιση ειναι που δεν εχω προσεξει . ;)
 
Τα μπέρδεψες λίγο...άλλος ο Daphne άλλος ο Dolphin...

[Edited]Εγινε μεταφορα.[/edited]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι συγνωμη για τον Dolphin ηθελα να γραψω .Ευχαριστω που το μετεφερες εδω
 
Γιαννη σε καποια παιχνιδια υπαρχουν καποια μικρα θεματακια που τα διορθωνουν (οσα μπορουν βεβαια) με καθε νεα εκδοση αλλα στην τελικη τα παιχνιδια στην πλειοψηφια τους ειναι μια χαρα και δεν υπαρχουν τοσο μεγαλα προβληματα που να τα κανουν unplayable.To Χenoblade cronicles πχ οταν το ειχα παιξει εγω στον Dolphin ειχε ενα θεματακι οταν εκανες save/load που δεν φαινοταν σε ορισμενα σημεια καλα η εικονα και καποια μικρα θεματακια με την μουσικη σε καποια σημεια αλλα σε καμια περιπτωση δεν ενοχλουσαν στο παιχνιδι που φαινοταν φανταστικο και επειδη κανονικα το παιχνιδι τρεχει στα 25fps υπαρχει και patch που το κανει να τρεχει στα 30 οπως την ιαπωνικη εκδοση.

Oσο για τον Dolphin ειναι παρα πολυ απαιτητικος emulator και θελει ισχυρο συστημα και οπωσδηποτε intel επεξεργαστες για maximum αποδοση.Για να μην εχεις κανενα προβλημα ο απαιτουμενος επεξεργαστης ειναι απο i5 και πανω και μαλιστα τεταρτης γενιας (hashwell) oπως οι i5 4570,4670 κλπ η καποιον i7 αλλα οι διαφορα τους ειναι ανυπαρκτη της ταξης του 1 το πολυ 2% οποτε και με i5 ολα τρεχουν τελεια.Μακρια απο AMD επεξεργαστη για τον Dolphin γιατι οι μονοι που ειναι καπως ικανοι ειναι οι τελευταιοι FX 8XXX οπως ο 8350 Που ειναι θεωρητικα 8πυρηνος αλλα στην τελικη οσον αφορα τον Dolphin η αποδοση του ειναι στο μισο απο καποιον i5 τεταρτης γενιας.Να φανταστης και οι i5 3ης γενιας οπως ο i5 3570 πχ ειναι εξαιρετικος επεξεργαστης αλλα δεν αποδιδει οπως ενας i5 4ης γενιας στον Dolphin.

Aπο καρτα γραφικων πρεπει οπωσδηποτε η καρτα να σηκωνει Directx 11/11.1 και openGL 4.1 με 4.4 οποτε κατι λιγοτερο τουλαχιστων απο μια Geforce GTX 460 η AMD HD 5770 δεν θα κανει πολυ καλη δουλεια.Απο μνημη χρειαζονται το λιγοτερο 2GB αλλα οσο πιο πολλα τοσο πιο καλα με τα 8GB Ram να ειναι το ιδανικο.

Φυσικα παιζουν ρολο και αρκετες ρυθμισεις που πρεπει να κανεις οποτε ειναι σημαντικο και αυτο.Στην τελικη δεν εχεις κατι να χασεις κατεβασε τον Dolphin δοκιμασε τον και δες απο μονος πως τρεχει στο PC σου και με ποσα fps και σε τι ταχυτητα τα παιχνιδια.Εννοιται πως ολα τα παραπανω απο θεμα hardware Που εγραψα ειναι για τελεια αποδοση,ταχυτητα full HD κλπ δεν σημαινει οτι πιο αδυναμα συστηματα δεν θα τρεχουν τα παιχνιδια αλλα σε παρα πολλες περιπτωσης θα ειναι unplayable γιατι θα τρεχουν με ρυθμους χελωνας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειναι παραξενος emulator. Εχουν κανει φανταστικη δουλεια αλλα το στησιμο ειναι πολυπλοκο και εχει ενιοτε ανεξηγητη συμπεριφορα.

Πχ φορτωσα το Ikaruga για να δω πως ειναι σε GC και ενω τα καρε ηταν 60, καταλαβαινα απο την εμπειρια μου στο συγκεκριμενο παιχνιδι οτι κομπιαζε...

Προτιματε DX ή OpenGL?
 
Thanks για τις πληροφοριες Βασιλη! Απο αυτα που λες δεν νομιζω οτι το PC μου τον σηκωνει για να παιξει αξιοπρεπως...

Αν κανω αναβαθμιση βλεπουμε!

ps. Αυτο που λες με τα 25fps , στην κανονικη κονσολα δηλαδη παιζει στα 25fps ;;; (δεν το καταλαβα οταν επαιζα...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ειναι standard αυτο και θελει καποιους πειραματισμους γιατι υπαρχουν παιχνιδια που αποδιδουν καπως καλητερα με DX αντι για openGL και το αντιθετο.Σε γενικες γραμμες παντως με ενα δυνατο συστημα δεν υπαρχει καποια πολυ σημαντικη διαφορα.

Ναι γιαννη στα 25FPS παιζει στην κονσολα και στα 30 ηταν η ιαπωνικη εκδοση και με το συγκεκριμενο patch στον Dolphin τρεχει κανονικα στα 30.
 
metalcandyman είπε:
Γιαννη σε καποια παιχνιδια υπαρχουν καποια μικρα θεματακια που τα διορθωνουν (οσα μπορουν βεβαια) με καθε νεα εκδοση αλλα στην τελικη τα παιχνιδια στην πλειοψηφια τους ειναι μια χαρα και δεν υπαρχουν τοσο μεγαλα προβληματα που να τα κανουν unplayable.To Χenoblade cronicles πχ οταν το ειχα παιξει εγω στον Dolphin ειχε ενα θεματακι οταν εκανες save/load που δεν φαινοταν σε ορισμενα σημεια καλα η εικονα και καποια μικρα θεματακια με την μουσικη σε καποια σημεια αλλα σε καμια περιπτωση δεν ενοχλουσαν στο παιχνιδι που φαινοταν φανταστικο και επειδη κανονικα το παιχνιδι τρεχει στα 25fps υπαρχει και patch που το κανει να τρεχει στα 30 οπως την ιαπωνικη εκδοση.
Oσο για τον Dolphin ειναι παρα πολυ απαιτητικος emulator και θελει ισχυρο συστημα και οπωσδηποτε intel επεξεργαστες για maximum αποδοση.Για να μην εχεις κανενα προβλημα ο απαιτουμενος επεξεργαστης ειναι απο i5 και πανω και μαλιστα τεταρτης γενιας (hashwell) oπως οι i5 4570,4670 κλπ η καποιον i7 αλλα οι διαφορα τους ειναι ανυπαρκτη της ταξης του 1 το πολυ 2% οποτε και με i5 ολα τρεχουν τελεια.Μακρια απο AMD επεξεργαστη για τον Dolphin γιατι οι μονοι που ειναι καπως ικανοι ειναι οι τελευταιοι FX 8XXX οπως ο 8350 Που ειναι θεωρητικα 8πυρηνος αλλα στην τελικη οσον αφορα τον Dolphin η αποδοση του ειναι στο μισο απο καποιον i5 τεταρτης γενιας.Να φανταστης και οι i5 3ης γενιας οπως ο i5 3570 πχ ειναι εξαιρετικος επεξεργαστης αλλα δεν αποδιδει οπως ενας i5 4ης γενιας στον Dolphin.

Aπο καρτα γραφικων πρεπει οπωσδηποτε η καρτα να σηκωνει Directx 11/11.1 και openGL 4.1 με 4.4 οποτε κατι λιγοτερο τουλαχιστων απο μια Geforce GTX 460 η AMD HD 5770 δεν θα κανει πολυ καλη δουλεια.Απο μνημη χρειαζονται το λιγοτερο 2GB αλλα οσο πιο πολλα τοσο πιο καλα με τα 8GB Ram να ειναι το ιδανικο.

Φυσικα παιζουν ρολο και αρκετες ρυθμισεις που πρεπει να κανεις οποτε ειναι σημαντικο και αυτο.Στην τελικη δεν εχεις κατι να χασεις κατεβασε τον Dolphin δοκιμασε τον και δες απο μονος πως τρεχει στο PC σου και με ποσα fps και σε τι ταχυτητα τα παιχνιδια.Εννοιται πως ολα τα παραπανω απο θεμα hardware Που εγραψα ειναι για τελεια αποδοση,ταχυτητα full HD κλπ δεν σημαινει οτι πιο αδυναμα συστηματα δεν θα τρεχουν τα παιχνιδια αλλα σε παρα πολλες περιπτωσης θα ειναι unplayable γιατι θα τρεχουν με ρυθμους χελωνας.
Α για αυτο τρωει κολληματα σε εμενα.Εχω AMD επεξεργαστη (Phenomenon xii 550 black edition)και καρτα γραφικων 7850 2gb και σε πολλα παιχνιδια σερνεται.
 
H καρτα γραφικων που εχεις ειναι τζαμι φιλαρακι αλλα ο επεξεργαστης σου ειναι το προβλημα.Με εναν i5 4570 η 4670 θα εκανε παπαδες ο υπολογιστης σου οσον αφορα τον Dolphin που μιλαμε και θα καταπινε στην κυριολεξια τον Phenomenon xii 550 black edition.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προχτες διαβασα οτι εδω και δυο μηνες εχει μπει στην ομαδα των προγραμματιστων μια κοπελα (FioraAeterna) που απογειωσε τις επιδοσεις του emulator.

Mιλανε για αυξηση επιδοσεων της ταξης του 35% εως και 100%+ στα νεα (beta) builds.
 
Ευχαριστα νεα!

Θα ηθελα εναν emulator που να παιζει το Xenoblade με 100% ταχυτητα ,χωρις gliches σε HD αναλυση! Xωρις να χρειαζεσαι πυρινικο αντιδραστηρα :p

Μακαρι καποτε να φτασει σε αυτο το επιπεδο!

ps. τα νεα beta builds ειναι μονο για x64 windows...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
  • Xenoblade Chronicles: 40% faster για τα builds του Σεπτεμβρη. Μπορει να εχει γινει ακομα πιο σφαιρα στα νεοτερα.
Αυτο ειδα και χαρικα!

Βεβαια δεν προκειται να κατσω να ξαναπαιξω το Xenoblade συντομα αλλα θα ηθελα να δουλευει καλα για μελλοντικη χρηση :p

ps. Btw δεν ξερω αν εχει σχεση αλλα η Fiora ειναι χαρακτηρας απο το Xenoblade , αρα ισως προσπαθησει λιγο παραπανω το Xenoblade :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
October Dev Diary

Το Galaxy1 σας πιανει 60αρι και αν ναι, με τι PC configuration?
 
CPU: INTEL CORE I7 4790k 4.0GHz

MB: ASUS Z77-A RETAIL

RAM: 2X4GB Kingston hyper x DDR 3

GPU: Asus gtx 770

HDD 1: 1.5TB WD Green

HDD 2: 1TB WD Black

SSD Corsair 128GB

DVD-RW: 2 PLEXTOR

PSU: THERMALTAKE SP-730PCWEU SMART SERIES 730W 80PLUS

Ψυκτρα: Noctua NH-U12S

OS: Windows 7 ultimate 64bit

 


CPU: INTEL CORE I5-4570 3.20GHZ

MB: GIGABYTE GA-B85-HD3

RAM: 2X4GB Kingston hyper x DDR 3

GPU: ASUS GTX750TI-OC-2GD5 2GB GDDR5

HDD 1: 1TB WD Black

HDD 2: 1TB WD Black

SSD Corsair 128GB

DVD-RW: 1 PLEXTOR

PSU: THERMALTAKE SP-650MPCBEU SMART SERIES 650W 80PLUS BRONZE

Ψυκτρα: Noctua NH-U12S

OS: Windows 7 ultimate 64bit

 


Αν ρωτας για το πρωτο super mario galaxy γιατι αυτο καταλαβα εγω με το Galaxy1 με τα παραπανω specs των δυο απο τα τρια pc που εχω παιζω το παιχνιδι σε 1080p 60fps χωρις κανενα προβλημα.Αν εννοεις καποιο αλλο παιχνιδι τοτε γραψτο κανονικα για να καταλαβουμε.


 
Πίσω
Μπλουζα