DOOM [4, NextGen]

Stormwatch

RetroNuts!
Joined
18 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.611
Αντιδράσεις
261
id Software today announced that it has begun production on Doom 4, and is now in the process of expanding its internal team of developers to work on the shooter sequel.

"Doom is part of the id Software DNA and demands the greatest talent and brightest minds in the industry to bring the next installment of our flagship franchise to Earth," said id Software CEO Todd Hollenshead in a release.

"It's critical for id Software to have the best creative minds in-house to develop games that meet the standards synonymous with our titles."

The company is currently accepting applications to fill job openings covering roles such as producer, lead designer, and lead animator, among others.

Though no further details on the game were released, the studio will likely make use of its new id Tech 5 engine for the project.

id Software lead artist Kevin Cloud recently told Shacknews that one of the strengths of the company's new engine is its cross-platform performance.

"You don't even have to worry about how it's going to look on PS3 or 360. Right now we've got it running cross-platform running 60 hertz, and it looks really good," said Cloud. "In terms of what artists are available to achieve--it's something you have to see for yourself. I can say this, but you still won't get it until you see it."

id will be hosting the 13th annual QuakeCon convention on July 31.

http://www.shacknews.com/onearticle.x/52560
 
doom + IdTech5 + Carmack = σιγουρος gaming ογκολιθος

Αν και εχω αγωνια και για το Rage που λογικα θα προηγηθει
 
Ξερουμε αν θα παιζω εγω? Η αφησα τα κοκκαλακια μου οριστικα στο ressurection of evil?

Τωρα σοβαρα, θα ξενερωσω αν δεν παιζει ο Μαλκομ και ας ειναι το καλυτερο παιχνιδι ολων των εποχων...
 
Εδώ αναστήθηκε το Alien, λες να μην έχει bertruger; :D :D
 
Μολις γευτηκα τη πρωτη ΜΕΓΑΛΗ ξενερα... Μαλλον το παιχνιδι θα διαδραματιζεται στη Γη και θα ειναι remake του Doom 2... Κριμα ηθελα Αρη για πιο sci-fi σκηνικό... :(

http://doom.wikia.com/wiki/Doom_4
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μην το λες, δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό. Όπως και στο Quake IV, πολλές φορές η ID έχει παίξει με την ιστορία και τη χρονική τοποθέτηση των παιχνιδιών της.

Δεν μπορώ να περιμένω.........
 
Που να το βαλω,που να το βαλω,ας το βαλω εδω. :wait2:

15 Χρονια DOOM .

On December 10th 1993, id Software introduced a title that would change the face of gaming as we knew it. Today marks the fifteenth anniversary of the revolutionary FPS, Doom.

Crafted lovingly by gaming legends John Carmack, John Romero, and a host of other people, some of who weren't named John, Doom is credited with pioneering networked multiplayer PC gaming, immersive 3D graphics, and the ability for players to create and share their own custom-built expansions. The game is estimated to have been downloaded by over 10 million players over the first two years of release, with ports spanning 16 PC platforms and 11 different console gaming systems, not including source ports.

It's been a rocky road, what with the controversy over the title's satanic imagery and violence and one of the most horribly movie adaptations this side of Uwe Boll, but fifteen years and multiple sequels later, Doom still remains one of the most important franchises in the history of gaming. Here's to another 15 years of hell on Mars!
 
επανάσταση στο χώρο .. τα είχα λιώσει εκτός απο το 3 που με απογοήτευσε καλά για την ταινία δεν λέω τίποτα γιατί θα με μπαναρουν χααχα
 
Εγώ το γνώρισα από το 2 και κόλλησα... Σταθμός στην ιστορία των παιχνιδιών πράγματι. Και κάτι άλλο.

Πως περνάει ο καιρός ρε παιδιά :(
 
Άστα Αντώνη,άστα,θυμάμαι ακόμη πολύ καλά τα συναισθήματα που ένιωθα όταν έπαιζα τα 2 πρώτα Doom !
 
Παντως κριμα που το Doom3 δεν "περπατησε" πολυ και η μηχανη ειχε ελαχιστα licensees (5 τιτλους αν θυμαμαι καλα).

picture.php


Βασικα ο Carmack πληρωσε το γεγονος οτι ηταν παλι μπροστα απο την εποχη του.Η Idtech4 μηχανη ηθελε DirectX8 καρτες οποτε οποιος ειχε 7αρες (η μεγαλη πλειοψηφια) παπαλα.

Eνα λαθος της Id ηταν οτι δεν "απαντησε" στην UT2.0 μηχανη οποτε ολοι οι πελατες πηγαν μετα σε UT3.0 που αποδειχτηκε και πολυ πιο scalable.

Ενα αγκαθι της μηχανης ηταν οτι το per-pixel lighting βουλιαζει τα μηχανηματα οταν εχουμε παιχνιδια με ανοιχτα περιβαλοντα.

Παντως οτι εχουμε δει απο την 5αρα μηχανη μας εχει αφησει με το στομα ανοιχτο.Μαλιστα η υποσχεση του Carmack οτι το Rage θα τρεχει με 60fps σε κονσολες και PC εξιταρει!!
 
Περίεργα μας τα λέει η ID μου φαίνεται !!!

"It's a little bit different than those, and if I told you why, I would get my ass kicked when I got back. So I'll just have to leave it at that."

 


Hollenshead said that fans shouldn't worry though, as everything he's seen of it suggests that it's "classic Doom." At the same time though, it's still "very much deep in development."


 


id Software has a lot on their plate these days, as they're also developing the multiplatform title Rage as well as Quake Live and Wolfenstein. The latter will be shown at E3, along with some "new stuff that we haven't announced yet."


Πηγή:1u.com
 
O Carmack μπορεί να δηλώνει και να λέει ότι του κατέβει στη κεφάλα. Η αυτοκρατορία του τελείωσε. Μπορεί να έφτιαχνε διαμάντια, αλλά ξεπεράστηκε από άλλους.

Φαντάζομαι το Oblivion σε Doom III engine και με πιάνει ρίγος..............
 
Οχι ρε Γιωργο.Μην τον καταδικασουμε απο τωρα.

Το Rage ηδη λενε οτι θα ειναι το ομορφοτερο FPS που εχει κυκλοφορησει και θα τρεχει σε HD/ @60hz σε ολες τις πλατφορμες!

Το Quake Live οπως εχω πει και στο αντιστοιχο thread,ειναι απιθανο.

Το μονο που με ανησυχησε ειναι το τρειλερ που βγηκε εδω και κανα 2 εβδομαδες για το Wolfenstein (το οποιο δεν το αναπτυσει ομως η ID- απλα χρησιμοποιει τη νεα μηχανη) το οποιο με αφησε στα αισθητικα,παγερα αδιαφορο.

In Carmack we always trust!
 
Μακάρι να είναι όπως τα λες. Ειδικά μετά τη κακογραμμένη Cryengine χρειάζεται κάποια αλλαγή, αλλά ο Carmack έχει καιρό να μας δώσει κάτι καλό, μοιάζει περισσότερο με Βασιλιά που επαναπαύεται στις δάφνες του και δεν κοιτάζει δίπλα του.

Το Rage έχει καταντήσει καραμέλα που την πιπιλάνε εδώ και χρόνια, ελπίζω κάποτε να το δούμε και να κάνει τα μισά από όσα έλεγαν.......

...........αν και δεν έχω ελπίδες. Η ιστορία μάλλον θα κάνει και εδώ τον ίδιο αέναο κύκλο..........
 
Εγώ θα το πάω πιο απλά το όλο θέμα και θα πω ότι απλά και μόνο επειδή το Doom 3 δεν ήταν αυτό που θέλαμε/περιμέναμε,πιστεύω ότι το #4 θα είναι διαμάντι.

Δε μπορεί εκεί στην ID ξαφνικά να ξέχασαν να δίνουν στον κόσμο αυτό που περιμένει απ' αυτούς !
 
Ανακαλώ ότι είπα μερικά posts παραπάνω, από ότι είδα και διάβασα το "rage" θα πρέπει να είναι πραγματικά κάτι το ασύλληπτο.

ΑΛΛΑ:

Παραμένει να δούμε αν η μηχανή γραφικών του παιχνιδιού θα είναι για μηχανήματα από αυτό το πλανήτη και όχι για pcs που θα κυκλοφορούν σε καμιά δεκαετία. Ελπίζω, πιά, σε πολλά.

Μακάρι να ακολουθήσει την τακτική του FEAR II, όπου έγραφαν τα απίστευτα για τη μηχανή γραφικών του και όταν τελικά κυκλοφόρησε, το παιχνίδι έτρεχε άνετα σε μηχανήματα τριετίας και με πολύ καλή ταχύτητα (αν και σε μικρότερες αναλύσεις, βεβαίως - βεβαίως) και σε καμία περίπτωση δεν χρειαζόσουν ένα τέρας για να το ξεκινήσεις.

Ελέω κρίσης, αυτό πρέπει να γίνει, δεν υπάρχει μία για αναβάθμιση!!!!!!!
 
In ID we trust λοιπόν !!!

Eγώ αναμένω πολύ δυνατή επιστροφή της πάντως,το λέω ξεκάθαρα.

Απλά το παρελθόν έχει δείξει ότι τα games της είναι απαιτητικά...
 
Πάντως εάν παίξει και σε 360, γιατί να αναβαθμίσω εγώ (ο κάθε "εγώ") το πισί μου με χρήματα διπλάσια της τωρινής αξίας της κονσόλας; Τώρα που η τιμούλα της πλησιάζει το όριο των 200 ευρών.
 
Πίσω
Μπλουζα