Doris Day

Katerinak, η φωτογραφια που παρεθεσες πιο πανω ειναι καταπληκτικη. Απο τις ωραιοτερες που εχω δει με τη Ντορις.

Επικαιρη, ρετρο, αθωα και με το αρωμα μιας εποχης που χαθηκε για παντα.

Θα την κρατησω στον υπολογιστη μου...
 
καλή Ανάσταση και καλο Πάσχα :flower:

attachment.php
attachment.php
πηγη

2ex2ck5.jpg

doris-day-easter-puck2.jpg
 
Υπεροχες κι οι δυο, katerinak. Καλο Πασχα και σε σενα!
 
Ακομη λιγα στιγμιοτυπα

attachment.php


ο πλουσιος κ.Malone γευεται τον αστακο που του ετοιμασαν

attachment.php
attachment.php
Η μικρη Μπεττυ και ο αστακος Σαμ παρακολουθουν το αγαπημενο τους τηλεοπτικο προγραμμα

attachment.php
ο κ.Malone διαβαζει τα νεα

attachment.php
πηγαινουν δημοσιογραφοι να παρουν συνεντευξη απ τη Τζέιν

attachment.php
αυτος ειναι ο δημοσιογραφος-αντιζηλος του Τζορτζ(Lemmon)

attachment.php


attachment.php
Βλεπουμε τη Τζέιν σε μια απ τις εκπομπες να διηγειται το προβλημα της

attachment.php
γιορταζει τη νικη της μαζι με το δημοσιογραφο(πού να ηξερε ομως τι της ετοιμαζει ο κ.Malone...)
attachment.php
ενω ο Τζορτζ προσεχει τα παιδια της,ο δημοσιογραφος της κανει προταση γαμου
attachment.php


Μικροι και μεγαλοι βοηθουν τη Τζέιν μαζευοντας καρβουνα για να ξεκινησει το τρενο που θα μεταφερει την παραγγελια με τους αστακους

attachment.php
attachment.php
attachment.php
αναχωρηση του τρενου

attachment.php
ο χαρτης με το σχεδιο του κ.Malone,σκοπος του ειναι να καθυστερησει το τρενο μεγαλωνοντας κατα πολυ τη διαδρομη που θα ακολουθησει μεχρι να φτασει στον προορισμο του

attachment.php
Η προταση γαμου απ τον Τζορτζ

Ανεβαζουν με το ζορι τον κ.Malone στο τρενο για να σιγουρευτουν οτι θα κρατησει την υποσχεση που εδωσε οτι θα τους βοηθησει
attachment.php
attachment.php
τελικα βοηθαει κι αυτος

Η Τζέιν επιλεγει τον Τζορτζ
attachment.php
attachment.php
 
Κατερίνα με τις εικόνες που μας ανέβασες μας πήγες σε άλλες εποχές. Βασίλισσα της κομψότητας η Ντόρις :)
 
αριαδνη είπε:
Κατερίνα με τις εικόνες που μας ανέβασες μας πήγες σε άλλες εποχές. Βασίλισσα της κομψότητας η Ντόρις :)
χαιρομαι που σου αρεσουν Αριαδνη :)

συμφωνω μαζι σου: κομψοτατη η Ντορις,μου κανει εντυπωση ομως που δε βρηκα διαφημιση της με καλλυντικα (εκτος απ το σαπουνι LUX και την κρεμα-σαμπουαν μαλλιων)
 
QUIZ n° 3

QUIZ3:

Οι ερωτησεις ειναι πολυ ευκολες για ολους,οι απαντησεις καπου εδω γυρω υπαρχουν:shtup:

φυσικα δε λειπουν και οι "παγιδουλες":wink:

1.Σε ποια ταινια η Ντορις εργαζοταν ως διακοσμητρια εσωτερικου χωρου;

a) Midnight lace

b) That touch of mink

c) Pillow talk

d) Send me no flowers

2.Σε ποια/ποιες απ τις παρακατω ταινιες ΔΕΝ ηταν συμπρωταγωνιστης της Ντορις ο Ροκ Χαντσον;

a) Teacher's pet

b) Lover come back

c) Caprice

d) Pillow talk

3.Σε ποια ταινια που σκηνοθετησε ο Αλφρεντ Χιτσκοκ πρωταγωνιστουσε η Ντορις;

a) Rebecca

b) Dial M for murder

c) North by northwest

d) The man who knew too much

4.Σε ποια ταινια η Ντορις ειναι παντρεμενη με γιατρο;

a) The man who knew too much

b) Midnight lace

c) The thrill of it all

d) Send me no flowers

5.Απο ποια ταινια ειναι εμπνευσμενη η κουκλα "Ντορις" της Mattel;

a) It happened to Jane

b) That touch of mink

c) My dream is yours

d) Pillow talk

6.Απο ποια ταινια ειναι το screenshot;

attachment.php


a) Lover come back

b) Midnight lace

c) Pillow talk

d) Send me no flowers

7.Η Ντορις σε καποια απ τις παρακατω ταινιες ειναι μητερα,σε ποια;απο ποια ταινια ειναι το στιγμιοτυπο;

attachment.php


a) Midnight lace

b) The man who knew too much

c) Lover come back

d) The thrill of it all

8.Σε ποια ταινια ο συμπρωταγωνιστης της Ντορις ειναι αρκετα μεγαλυτερος της σε ηλικια και φαινεται σαν πατερας της;

a) It happened to Jane

b) Calamity Jane

c) Teacher's pet

d) Send me no flowers

9.Σε ποιες ταινιες η Ντορις μιλαει πολυ συχνα στο τηλεφωνο;

a) Pillow talk

b) Midnight lace

c) That touch of mink

d) Move over darling

10.Το στιγμιοτυπο ειναι απ την ταινια "Pillow talk",ποιο τραγουδι ακουμε στη σκηνη αυτη;

attachment.php


a) Possess me

b) Roly poly

c) Pillow talk

d) When I'm happy

5.JPG

6.JPG

7.JPG
 
ειναι πολυ ευκολο το ΚΟΥΙΖ για ολους!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
υπενθυμιζω οτι υπαρχει ενα κουιζ,ειναι πολυ ευκολο για ολους!
 
Κατερινα μου, μακαρι να μπορούσα να απαντησω σε μια από τις ερωτήσεις, δυστυχώς όμως την Ντορις την γνώρισα από την Μπάμπι και σένα και δεν θυμάμαι να έχω δει ταινία της ποτέ-ελπιζω να πετυχουμε καμια τωρα στην Δημόσια τηλεόραση που θα ανοίξει γιατι όσα μας έδειξες σε σχέση με την Ντορις είναι μαγευτικά :) ( πολύ καθαρό προφίλ)
 
Αριαδνη μου οι απαντησεις υπαρχουν στο παρον θρεντ,τις εχουμε συζητησει γι αυτο και εγραψα οτι το κουιζ ειναι πολυ ευκολο για ολους :)

δε θα δυσκολευτει κανεις γιατι το μονο που εχει να κανει ειναι να "ξεσκονισει" λιγο το θρεντ :flower:
 
Κατερινα τωρα που τις ειδα , έχεις απόλυτο δίκιο αλλά κάπως μου φαινεται να απαντω σε ερωτήσεις από τις οποιες δεν έχω δει ταινίες, σαν να κλέβω ένα πράγμα! αν βρω χρόνο όμως θα το κάνω. Μια τελευταία ερώτηση η Ντόρις έζησε μια ρομαντική ζωή σαν παραμύθι, οπως στις ταινίες που μας περιέγραψες;. Δεν ξέρω τίποτα για την ζωή της. Αυτές όμως οι σταρ του παλιού σινεμά, δεν στερούνταν καθόλου λάμψης και κομψότητας!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αριαδνη μου ευχομαι να τις δεις τις ταινιες καποια στιγμη :)

Σχετικα με το αν η ζωη που εζησε η Ντορις ηταν ρομαντικη οπως στις ταινιες: δε θα το ελεγα..ειδικα μετα απ αυτα που διαβασα:

"While many of her characters may have ended up living happily ever after, Day has never seemed to get a fairy-tale ending to any of her relationships. Her first marriage, to musician Al Jorden, proved to be short-lived. The couple had one child together—a son named Terry—before divorcing after two years. Her union with George Weidler lasted only a short time before the pair split.

In 1951, Day wed Martin Melcher, who also served as her manager. They stayed together until his death in 1968. After his death, Day discovered that her third husband had lost most of her money in bad investments with a shady lawyer. She was devastated to find herself bankrupt and had a nervous breakdown. Fortunately, Day was able to recoup $22 million from the lawyer in a lawsuit in 1974. Day once again tried for wedded bliss with Barry Comden in 1976. The couple divorced in 1981.

In addition to her romantic woes, Day suffered a great personal loss in 2004. Her only child, Terry, a successful music producer, died after a long battle with skin cancer. Terry's son, Ryan Melcher, is a real estate agent in California and has been involved in some of Day's philanthropic efforts. Day lives in Carmel, California".

πηγη

Ελπιζω τωρα να ζει μια ηρεμη ζωη

Η Bambinella μας ειχε γραψει πληροφοριες εδω , σιγουρα γνωριζει περισσοτερες λεπτομερειες απο μενα που "ανακαλυψα" τη Ντορις περιπου 1 χρονο πριν χαρη στη Bambinella :)
 
Κατερινακ, διαβαζω απο την αρχη το θρεντ και θα ήθελα να δω τις ταινιες- τυπου θριλερ που έπαιξε η Ντορις, μαζι με τις ρομαντικές, βεβαιως, βεβαιως. Και η Μπάμπι έχει δωσει πολλές λεπτομέρειες για όλες και φαινεται πως ήταν ενα μεγάλο ταλέντο! ευχαριστω για τις πληροφορίες παραπάνω, ''τελικά άλλο η ζωή και άλλο το σινεμά'' έτσι για να μην νομίζουμε και εμείς οι κοινοί θνητοί πως οι αστέρες ζουν παραμυθένια ζωή και πως όλα είναι μαγικά όπως οι ταινίες που πρωταγωνιστούν! Παντως στεναχωρηθηκα, ειδικά για τον γιο της που ήταν και μοναχοπαίδι. H ταινια με τον Ρεξ Χαρισον, μου θυμιζει το κοκκινο βάζο ή αλλιως αμφιβολίες του Μαρή!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αριαδνη είπε:
Κατερινακ, διαβαζω απο την αρχη το θρεντ και θα ήθελα να δω τις ταινιες- τυπου θριλερ που έπαιξε η Ντορις, μαζι με τις ρομαντικές, βεβαιως, βεβαιως. Και η Μπάμπι έχει δωσει πολλές λεπτομέρειες για όλες και φαινεται πως ήταν ενα μεγάλο ταλέντο! ευχαριστω για τις πληροφορίες παραπάνω, ''τελικά άλλο η ζωή και άλλο το σινεμά'' έτσι για να μην νομίζουμε και εμείς οι κοινοί θνητοί πως οι αστέρες ζουν παραμυθένια ζωή και πως όλα είναι μαγικά όπως οι ταινίες που πρωταγωνιστούν! Παντως στεναχωρηθηκα, ειδικά για τον γιο της που ήταν και μοναχοπαίδι. H ταινια με τον Ρεξ Χαρισον, μου θυμιζει το κοκκινο βάζο ή αλλιως αμφιβολίες του Μαρή!

Ετσι ειναι Αριαδνη μου,μπορει οι ταινιες που πρωταγωνιστουσε να ειχαν ολες ευτυχισμενο τελος αλλά η ζωη της δεν ηταν στρωμενη με ροδοπεταλα..

Εχεις δικιο για την ταινια "Midnight Lace" ,υπαρχουν αρκετα κοινα στοιχεια με την ελληνικη ταινια "Αμφιβολιες" ομως η ερμηνεια της Ντορις δε συγκρινεται μ αυτη της Βιβετας Τσιουνη.Το ιδιο ισχυει και για τον Ρεξ Χαρισον που ηταν πολυ ανωτερος του Παρι Αλεξαντερ
 
6 ακρως καλοκαιρινα εξωφυλλα με τη Ντορις

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


πηγη

φωτο και απο ebay
 
Oχι μονο ενα πολυ γλυκο προσωπο, αλλα και θαυμασιο σωμα!
 
αφιερωμενο στη bambinella το εξωφυλλο του ισραηλινου περιοδικου,θα καταλαβει γιατι ;)

attachment.php
1962 israel.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα