Doris Day

bambinella 100 είπε:
Ημουν 17 χρονων οταν μια φιλη της μητερας μου, υστερα απο ενα ταξιδι της στην Αμερικη, μου εφερε δωρο το L' air du temps.Ηταν τοσο φινο και τοσο λεπτο που μπορουσε ανετα να φορεθει απο ενα κοριτσι της ηλικιας μου.

Το αγαπησα, οπως αγαπησα αρκετα αρωματα μεχρι τωρα, αλλα το Diorissimo ειναι για μενα η απολυτη λατρεια!
νομιζα οτι το φορεσες οταν ανακαλυψες οτι ειναι το αρωμα που φοραει η Ντορις :flower:

αρωμα φινο και λεπτο,ταιριαστο και με τη Ντοντο (καπου ειδα γραμμενο ετσι το ονομα της και το εγραψα τωρα για να κανει ομοιοκαταληξια ;) )

το Diorissimo θα εχει το κατιτις παραπανω για να ειναι το απολυτο αρωμα για σενα :)
 
Δεν ειχα ιδεα τοτε οτι αυτο ηταν το αγαπημενο αρωμα της Ντορις. Αυτο το εμαθα μολις πριν απο πολυ λιγα χρονια.

Οσον αφορα το Diorissimo, ειναι το αρωμα που φανταζομουν στα ονειρα μου, οταν δεν ηξερα ακομα πως υπηρχε!
 
προς το παρον,στην ταινια "Pillow Talk" βρηκα ενα πλανο που φαινεται το αρωμα της Ντορις:

attachment.php


pil.JPG
 
Δεν ειμαι σιγουρη ποιο ειναι το αρωμα που εχει η Ντορις στην τουαλετα της.

Μπορει να ειναι το L' air du temps, γιατι το μπουκαλι του εχει περασει απο πολλες παραλλαγες, μπορει και να μην ειναι.
 
bambinella 100 είπε:
Δεν ειμαι σιγουρη ποιο ειναι το αρωμα που εχει η Ντορις στην τουαλετα της.Μπορει να ειναι το L' air du temps, γιατι το μπουκαλι του εχει περασει απο πολλες παραλλαγες, μπορει και να μην ειναι.
ψαχνοντας λιγο,διαβασα αυτο το κομματι,εκει αναφερει οτι στην ταινια φαινεται το αρωμα της Ντορις

H αληθεια ειναι οτι δε φαινεται τοσο καλα το μπουκαλι για να σιγουρευτουμε 100%
 
To L' air du temps ειναι σιγουρα! Ο συνδεσμος το λεει ξεκαθαρα και δινει και λεπτομερειες. Μπραβο που το βρηκες, katerinak!

Aρα η Ντορις δεν αποχωριζοταν το αγαπημενο της αρωμα ουτε στις ταινιες της!
 
BB εχω την εντυπωση οτι το βλεπουμε και στην ταινια "send me no flowers"

attachment.php


τι λες κι εσυ;
 
Πολυ σωστα! Κοντα στο μπλε μπουκαλι.

Αυτο το αρωμα ακολουθουσε τη Ντορις παντου και νομιζω πως ξερω γιατι το αγαπουσε τοσο.

Γιατι ηταν φινετσατο σαν εκεινη!
 
BB σ ευχαριστω και παλι για την επιβεβαιωση :)

βρηκα κι ενα ενδιαφερον κειμενο με φωτογραφιες των ρουχων και των αξεσουαρ που φορεσε η Ντορις στην ταινια "Pillow Talk"
 
Κατα την προσωπικη μου αποψη, γυναικες και αντρες ποτε δεν υπηρξαν κομψοτεροι, απο τα τελη της δεκαετιας του '50 μεχρι τις αρχες του '60.

Τα ρουχα που βλεπουμε στο Pillow talk ειναι ο,τι ωραιοτερο θα μπορουσα να φανταστω μαζι με τα ρουχα που φορεσε η Ντορις σε αλλες δυο ταινιες της που υπαρχουν στον ιδιο συνδεσμο:

Please, don't eat the daisies - 1960

That touch of mink - 1962
 
επισης και στην ταινια "midnight lace" ηταν υπεροχα και κομψα τα ρουχα που φορεσε η Ντορις :)
 
Στις παρακατω φωτογραφιες βλεπουμε τα ρουχα και τα νυχτικα με τη σειρα που τα φορεσε η Ντορις στην ταινια "midnight lace"

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Midnight Lace....

Δεν περιγραφεται το ποσο το λατρευω!

Στις δυο τελευταιες φωτογραφιες βλεπουμε και το μαυρο δαντελενιο νεγκλιζε απο οπου πηρε τον τιτλο της η ταινια.
 
bambinella 100 είπε:
Midnight Lace....Δεν περιγραφεται το ποσο το λατρευω!

Στις δυο τελευταιες φωτογραφιες βλεπουμε και το μαυρο δαντελενιο νεγκλιζε απο οπου πηρε τον τιτλο της η ταινια.
ωστε απο κει τον πηρε τον τιτλο η ταινια,ελεγα κι εγω..

μαλλον επειδη σ εκεινες τις σκηνες που φοραει το δαντελενιο νεγκλιζε (λογικα,πρεπει να ειναι αυτο που δειχνει στο συζυγο της στην 4η φωτογραφια)λυνεται επιτελους το μυστηριο με τα "περιεργα" τηλεφωνηματα :sealed:
 
Aκριβως εκεινο το νεγκλιζε που δειχνει στο συζυγο της ειναι, την ωρα που τον επισκεπτεται στο γραφειο του. Εκεινη τη στιγμη λεει και το ονομα του.

Το αγοραζει για το ταξιδι που θα κανει μαζι του στη Βενετια. Ενα ταξιδι που παντα ονειρευοταν. Υστερα απο λιγες μερες, το ταξιδι αναβαλλεται και προς το τελος του εργου, μετα το νευρικο κλονισμο της Ντορις, το ταξιδι αυτο ξαναμπαινει στο προγραμμα.

Το βραδυ που ολα ξεκαθαριζουν η Ντορις ειναι ντυμενη με....Midnight Lace!
 
:thanx2: :thanx2: BB :)

και πως της ταιριαζει αυτο το "Midnight Lace" :flower: οχι οτι τα υπολοιπα που φορεσε υστερουν σε κατι,αλλά αυτο εχει κατι το ιδιαιτερο,ολοκληρο ονομα στην ταινια εδωσαν για χαρη του ;)
 
Το κατω μερος του Midnight Lace ειναι επιτηδες παντελονι, γιατι στο τελος του εργου η Ντορις πρεπει να ειναι ντυμενη ανετα.

Ας μην ξεχναμε οτι χρειαζεται να ισορροπησει σε τεραστιο υψος ακροβατωντας για να σωσει τη ζωη της.
 
bambinella 100 είπε:
Το κατω μερος του Midnight Lace ειναι επιτηδες παντελονι, γιατι στο τελος του εργου η Ντορις πρεπει να ειναι ντυμενη ανετα.Ας μην ξεχναμε οτι χρειαζεται να ισορροπησει σε τεραστιο υψος ακροβατωντας για να σωσει τη ζωη της.
ΒΒ δε σου κρυβω οτι στην αρχη με μπερδεψε λιγο το παντελονι που φορουσε η Ντορις

τελικα λυθηκε η απορια μου!!ευχαριστω πολυ και παλι :)
 
εχω μια απορια σχετικα με το παρακατω βιντεο

στα 00:11λεπτα μας δειχνει ενα φορεμα που ομως δεν βλεπουμε να το φοραει η Ντορις στην ταινια "Midnight Lace"

03.JPG

στα 02:30λεπτα και παλι δεν ειδαμε το συνολο αυτο

3.JPG

στα 03:00λεπτα το νυχτικο ειναι λιγο διαφορετικο απ αυτο της ταινιας

5.JPG

4.JPG

05.JPG
 
Ετοιμαστηκαν αρκετα ρουχα για την ταινια. Μια πληρης και αξιοζηλευτη γυναικεια γκαρνταρομπα.

Τελικα ομως δεν επιλεχθηκαν ολα, κατι που συμβαινει σχεδον παντα.
 
Πίσω
Μπλουζα