Dragon Ball (1986)

TERRY PANTHRO

RetroWannaBe
Joined
15 Ιουλ 2011
Μηνύματα
46
Αντιδράσεις
7
Ξεσκονίζοντας αυτό το βροχερό απόγευμα,θέματα με κινούμενα από το (ένδοξο) παρελθόν παρατήρησα ότι δεν υπάρχει topic για το Dragon Ball που άρχισε να προβάλλεται από τον Αντ1 στα μέσα των 90's...

[video=youtube;W4Gy6m-dchc]

 
Το dragon ball ειναι απο τα αγαπημενα μου.Εχω ολα τα επεισοδια απο το dragon ball,dragon ball Z,dragon ball GT.φυσικα κορυφαιο για μενα ειναι το z.
 
Υπόκλιση στο αριστούργημα! Εκτός από κάθε έκδοση του Anime έχω και ένα γραφείο γεμάτο φιγούρες! :)
 
Το Dragon Ball που βλέπαμε (στον ANT1 ξεκίνησε το 1994) ήταν Ιαπωνική μια σειρά anime (κινούμενα σχέδια) παραγωγής 1985 βασισμένη στο ομώνυμο manga (comic) του Akira Toriyama, ο οποίος πριν από αυτό, ήταν δημιουργός του Dr. SLUMP το οποίο αποτελεί το αγαπημένο μου manga/anime όλων των εποχών.

Το Dr. SLUMP επίσης προβλήθηκε μεταγλωττισμένο στον ANT1 την περίοδο 1996-98 αλλά σε αισχρά πρωινές ώρες, οπότε πήγε "χαμένο" και άγνωστο, εν αντιθέσει με την Ιταλία και Ισπανία όπου ήταν πασίγνωστο.

Back to the topic, το συγκεκριμένο anime αποτελεί μια από τις αγαπημένες μου σειρές όλων των εποχών, αν και το budget του ήταν μικρό διότι ο κύριος Toriyama ήθελε στενούς συνεργάτες του στην παραγωγή (Bird Studio), αντί να το αναλάβει εξ ολοκλήρου η Toei, με αποτέλεσμα να έχει αρκετά μέτριο έως κακό σχεδιασμό σε σχέση με το manga του.

Η σειρά (μόνο το anime) το 1989 μετονομάστηκε σε Dragon Ball Z, επειδή αρχικά η περίοδος θεωρήθηκε έξτρα κεφάλαιο που θα έμπαινε στο τέλος του anime (καθώς και υπήρχε μια μόδα να βάζουν μονόγραμμα στο τέλος κάθε ονομασίας όταν πρόκειται για νέο κεφάλαιο, π.χ. Sailor Moon S). Το Dragon Ball Z περιέργως έγινε ακόμα πιο επιτυχημένο και κράτησε μέχρι το 1996 και ακολούθησε την ιστορία του manga μέχρι το τέλος της.

Το 1997 έγινε μια αποτυχημένη σχετικά απόπειρα από την Toei στο να συνεχιστεί μόνο σε anime με το όνομα Dragon Ball GT. Το συγκεκριμένο δεν προβλήθηκε ποτέ στην Ελληνική τηλεόραση αλλά έχει μεταγλωττιστεί πλήρως και κυκλοφόρησε από την DeAgostini. Στο GT ο Akira Toriyama δεν είχε ενεργό ρόλο και ίσως ήταν από τους βασικούς λόγους που η ιστορία του ήταν κακή.
 
Το Dragonball ειναι το Καλυτερο/Αγαπημενο Anime/Κινουμενο σχεδιο που εχω δει!! Απλα εκπληκτικο! Το πρωτο search στο ιντερνετ που εκανα το '98 ηταν για το Dragonball :p

υγ.Οποιος εχει ορεξη να ξαναδει το Dragonball Z αλλα βαριετε λογο των πολλων επεισοδιων εχει βγει και σε μια νεα HD Remasterd εκδοση με κομενες καποιες σκηνες (το πολυ μπλα μπλα...) λεγετε Dragonball Kai και ειναι γυρω στα 100 επεισοδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα!

Το DragonBall ήταν η πρώτη σειρά κινουμένων σχεδίων που με είχε "πορώσει" πραγματικά! Θυμάμαι στο δημοτικό ακόμα, ώρες συζητήσεων στα διαλείμματα για το τι γίνεται, πού βρισκόμαστε, τι θα γίνει στα επόμενα επεισόδια/saga... Ο "κολλητός" που με μύησε στη... μανία αυτή (χαιρετισμούς, Nick Russell;)), παρακολουθούσε το τι γινόταν εκείνο τον καιρό real time στην Ιαπωνία. Για παράδειγμα, όταν ακόμα εδώ ήμασταν στα επεισόδια των Saiyan στη Γη, εκείνος μας έλεγε για τον Trunks και τον Cell, και λίγο μετά για τον Buu (και ουχί... Boo-Boo - κατά την πολύ "έξυπνη" μεταγλώττιση εδώ...)! Μιλάμε για πραγματική τρέλα! Κάθε Σ/Κ, να μην έχουμε να κάνουμε τίποτα άλλο το ημίωρο που έπαιζε στον ΑΝΤ-1!

Το πιο ανέλπιστο μου συνέβη όταν, όταν, ως φαντάρος της ΕΛ.ΔΥ.Κ. στην Κύπρο, είδα για πρώτη φορά τα VizBig Editions της VizMedia. Τώρα πια, έχω την πλήρη σειρά των manga να κοσμεί τη βιβλιοθήκη μου!

Κορυφαία σειρά, συνδυάζει περιπέτεια, δράση, καυστικό χιούμορ, φαντασία και ανθρώπινες σχέσεις!

Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το ότι, 17 ολόκληρα χρόνια μετά, ο Akira επέστρεψε για να φτιάξει μια ταινία από την αρχή (DragonBall Z: Battle of Gods - ανυπομονώ να βγει σε dvd)! Η μανία ακόμα καλά κρατεί...
 
[quote=mk193;427719

Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το ότι, 17 ολόκληρα χρόνια μετά, ο Akira επέστρεψε για να φτιάξει μια ταινία από την αρχή (DragonBall Z: Battle of Gods - ανυπομονώ να βγει σε dvd)! Η μανία ακόμα καλά κρατεί...

Φιλαρακι ευχαριστω πολυ γιαυτο το νεο γιατι δεν το ηξερα.Να σαι καλα που το ανεφερες :thumbup:
 
mk193 είπε:
Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το ότι, 17 ολόκληρα χρόνια μετά, ο Akira επέστρεψε για να φτιάξει μια ταινία από την αρχή (DragonBall Z: Battle of Gods - ανυπομονώ να βγει σε dvd)! Η μανία ακόμα καλά κρατεί...
Φιλαρακι ευχαριστω πολυ γιαυτη την ειδηση δεν την ηξερα.Να σαι καλα που το αναφερες :thumbup:
 
Γενικά, μου κάνει εντύπωση που πολλοί στο forum λένε ότι θεωρούν το DB κορυφαίο, ενώ απ' την άλλη, το κεντρικό θέμα του έχει μόνο 7 απαντήσεις... Ας το δούμε να μεγαλώνει λίγο!!!!
 
Εγω παντως βλεπω 6 ατομα μονο να εχουνε γραψει :p .
 
Κανονικα λογο εμπορικης επιτυχιας και λογο του οτι δεν νομιζω να υπαρχουν πολλοι που να μην γνωριζουν την σειρα Dragon Ball το συγκεκριμενο θεμα θα επρεπε να εχει το λιγοτερο 5 σελιδες με posts.Το προβλημα ομως ειναι πως εδω μεσα υπαρχουν εκατονταδες θεματα και μπορει ενα αξιολογο θεμα να ανοιχτει σε μια σχετικα νεκρη περιοδος οπως ειναι το καλοκαιρι πχ η να ανοιχτει καποια στιγμη με πολυ κοσμο στο forum που να ποσταρει σε αλλα θεματα και τελικα το αξιολογο θεμα να χαθει.Ετσι λοιπον το τρωει η μαρμαγγα και δεν το περνει χαμπαρι σχεδον κανενας.Παντα ομως υπαρχει η πιθανοτητα να το ξεθαψει καποις και μετα να προσελκυσει το ενδιαφερων αρκετων οπως εχουμε δει να γεινεται σε αρκετα θεματα εδω μεσα.
 
Βασιλη εγω το θεμα το βρηκα πριν ενα μηνα κανοντας Search. Το ξεθαψα οπως ειδες πιο πανω (πριν κανα μηνα) αλλα δεν τραβαει δεν ξερω γιατι , ισως να μην υπαρχουν πολλοι φανς εδω ή απλα το θεμα Dragonball εχει αναλυθει τοσο πολυ που δεν μπαινει κανεις στο κοπο να ασχοληθει.
 
Καλημέρα σας! Την Παρασκευή κυκλοφόρησε σε dvd, στην Ιαπωνία, η τελευταία ταινία "DragonBall Z: Battle of Gods". Με αφορμή αυτό, άντε να γράψει κανείς από το forum μας την άποψή του για τα τεκταινόμενα εκεί (Dr. SLUMP, ακούς/διαβάζεις;;;; ). Εγώ προσωπικά δεν την έχω δει ακόμα, αλλά θα το κάνω λίαν συντόμως :) Πρέπει πάντως, από όσα διαβάζω στο διαδίκτυο, να είναι ό,τι έπρεπε για συνέχεια ή νέα αναφορά στον όλο μύθο του DB!
 
Θα την δω συντομα την εχω βρει με Ελληνικους υποτιτλους. :armed:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειδα χτες το Dragonball Z: Battle of gods , ηταν κατω του μετριου περα απο καποια χιουμοριστικα κομματια που ειχε και το reunion που ειδαμε ολους τους ηρωες παλι μαζι δεν ειχε να δειξει τιποτα το καλο, ουτε απο υποθεση, ουτε απο μαχες, ουτε το σχεδιο(καταραμενα 3D εφε :p ). Γενικα απογοητευτικα λιγο.

ps. Στα συν οι τιτλοι τελους με το τραγουδακι απο το dragonball Z και το Manga να ξεφυλλιζεται απο την αρχη μεχρι το τελος!
 
Ajax87 είπε:
Ειδα χτες το Dragonball Z: Battle of gods , ηταν κατω του μετριου περα απο καποια χιουμοριστικα κομματια που ειχε και το reunion που ειδαμε ολους τους ηρωες παλι μαζι δεν ειχε να δειξει τιποτα το καλο, ουτε απο υποθεση, ουτε απο μαχες, ουτε το σχεδιο(καταραμενα 3D εφε :p ). Γενικα απογοητευτικα λιγο.
ps. Στα συν οι τιτλοι τελους με το τραγουδακι απο το dragonball Z και το Manga να ξεφυλλιζεται απο την αρχη μεχρι το τελος!

Πάντως, από σενάριο είναι κατά πολύ πιο αξιόλογο από το DB GT, έτσι δεν είναι; Ο σχεδιασμός του Battle of Gods (προς το παρόν, έχω δει μόνο το trailer και αποσπασματικά screenshots, ενώ έχω ακούσει και το official soundtrack) είναι κορυφαίος, κατά τη γνώμη μου! Η hard-rock έκδοση του "CHA-LA-HEAD-CHA-LA" από τους Flow είναι καταπληκτική, δίνει έναν σκληρότερο και γρηγορότερο τόνο στο αυθεντικό κομμάτι του Kageyama!
 
Το τραγουδι ηταν πολυ καλο το εγραψα κιολας " Στα συν οι τιτλοι τελους με το τραγουδακι απο το dragonball Z και το Manga να ξεφυλλιζεται απο την αρχη μεχρι το τελος!"

Το σχεδιο ηταν ετσι και ετσι για μενα, ειχε κατι γυαλισματα και αρκετο 3D που με χαλασε... Προσωπικες αποψεις ειναι αυτες , ισως οι προσδοκιες μου να ηταν μεγαλες. Αντε μολις το δεις να πεις και εσυ την ολοκληρωμενη αποψη σου.
 
Ναι, το είδα ότι έγραψες ήδη για το τραγούδι των Flow. Απλά, έγραψα κι εγώ το σχόλιό μου γι' αυτό!!! Το γυάλισμα που λες στα γραφικά δίνει, για μένα, έναν πιο σύγχρονο και ανώτερο τόνο από το κλασικό στυλ σχεδιασμού των παλαιότερων επεισοδίων. Αντιπροσωπεύει το ότι η ιστορία που διηγείται απέχει χρονικά από τα διαδραματιζόμενα στο Buu Saga. Μόλις τη δω, θα γράψω εμπεριστατωμένη άποψη!

Φυσικά και γράφουμε ο καθένας την προσωπική του ματιά, άποψη και γούστο για τα θέματα του forum, αλλιώς δεν θα είχε λόγο ύπαρξης αυτό!!! Και δεν θέτω διόλου θέμα αντιπαράθεσης μαζί σου, Ajax87, προς αποφυγή παρεξηγήσεως του τόνου των όσων γράφω :) Παρεμπιπτόντως, δεν υπάρχει κανείς άλλος εδώ μέσα που να είναι φαν του Dragon Ball;;; Πού έχουν πάει όλοι;;; Dr. SLUMP, ακούς;;; Δεν θέλω να το πιστέψω ότι είμαστε οι μόνοι... Μάλλον δεν έχουν πάρει πρέφα για το Battle Of Gods. Άντε να τους το μάθουμε!!!:biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Γενικα δεν εχει κοσμο που να ειναι φαν του Dragonball εδω στο φορουμ (ή δεν το δειχνουν! μην ντρεπεστε χαχαχα :p ). Ολο το thread ειναι 2 σελιδες ,για ενα απο τα καλυτερα ισως και το καλυτερο anime ολων των εποχων! (για μενα ειναι το no1 :) )
 
Είναι πράγματι απίστευτο ένα retro forum να έχει μόνο 17 απαντήσεις σε thread για το Dragon Ball!

Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι πιο retro από το αρχικό Dragon Ball, πραγματικά... άντε ίσως ο He-Man και οι ThunderCats.

Βέβαια στην Ελλάδα άργησε λίγο (1995), αλλά ακόμα και 20ρης τότε το έβλεπε άνετα, καθώς πρόκειται για anime με αρκετό ενήλικο χιούμορ και δράση.
 
Πίσω
Μπλουζα