Dragon Ball (1986)

Εδώ έχουν αναλύσει πλήρως το θέμα DragonBall, πάντως... Από όλες τις πτυχές του. Εδώ τι να γράψουμε, άραγε... Τρία άτομα μόνο...
 
Το Dragonball αποτελεί μέχρι και σήμερα μία από τις μεγάλες μου αγάπες κι ένας από τους λόγους για τους οποίους μ' αρέσουν τα anime. Aν και προσωπικά προτιμώ το πρώτο Dragonball (με τον μικρό Goku) από το Dragonball Z μιας και το Dragonball έχει περισσότερο χιούμορ, περισσότερους συμπαθητικούς χαρακτήρες και πιο έντονη την αίσθηση της περιπέτειας. Αντιθέτως το Dragonall Z αποτελεί ένας ατελείωτος διαγωνισμός για το ποιός μπορεί να διαλύσει περισσότερους πλανήτες με το μικρό του δακτυλάκι. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν μ' αρέσει το Dragonball Z καθώς έχει καλύτερη δράση.

Τώρα όσο αφορά την νέα ταινία την κατέβασα και την τσέκαρα σε fast forward. Δεν μ' έπεισε και την έσβησα δίχως να την δω ολόκληρη. Όχι ότι ήμουν ποτέ fan των Dragonball ταινιών (πλην των ταινίων του πρώτου Dragonball), ζήτημα είναι αν θα 'χω δει 1-2 από τις πολλές που 'χουν βγει. Καλά, για τα specials που 'χουν βγει τα τελευταία χρόνια δεν το συζυτώ. Το μοναδικό special που μ' άρεσε ήταν το crossover επεισόδιο με One Piece (άλλο ένα από τα αγαπημένα μου anime κι ο καλύτερος διάδοχος του Dragonball) και του Toriko (που δεν μ' αρέσει αλλά για το crossover μια χαρά ήταν).

Ajax87 είπε:
Βασιλη εγω το θεμα το βρηκα πριν ενα μηνα κανοντας Search. Το ξεθαψα οπως ειδες πιο πανω (πριν κανα μηνα) αλλα δεν τραβαει δεν ξερω γιατι , ισως να μην υπαρχουν πολλοι φανς εδω ή απλα το θεμα Dragonball εχει αναλυθει τοσο πολυ που δεν μπαινει κανεις στο κοπο να ασχοληθει.
Aυτό ακριβώς. Συν τ' ότι άμα θέλει να κάνει κάποιος αναλυτική συζύτηση για το Dragonball είτε πάει σε κάποιο γνωστό ελληνικό anime forum είτε πάει σ' ένα από τα πάμπολλα ελληνικά Facebook groups για Dragonball ή για anime γενικά.
 
Dr. SLUMP είπε:
Είναι πράγματι απίστευτο ένα retro forum να έχει μόνο 17 απαντήσεις σε thread για το Dragon Ball!
Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι πιο retro από το αρχικό Dragon Ball, πραγματικά... άντε ίσως ο He-Man και οι ThunderCats.

Βέβαια στην Ελλάδα άργησε λίγο (1995), αλλά ακόμα και 20ρης τότε το έβλεπε άνετα, καθώς πρόκειται για anime με αρκετό ενήλικο χιούμορ και δράση.

Vetus είπε:
Το Dragonball αποτελεί μέχρι και σήμερα μία από τις μεγάλες μου αγάπες κι ένας από τους λόγους για τους οποίους μ' αρέσουν τα anime. Aν και προσωπικά προτιμώ το πρώτο Dragonball (με τον μικρό Goku) από το Dragonball Z μιας και το Dragonball έχει περισσότερο χιούμορ, περισσότερους συμπαθητικούς χαρακτήρες και πιο έντονη την αίσθηση της περιπέτειας.
Πιό retro σίγουρα υπάρχει... :D (π.χ. Μάχη των Πλανητών, Διαστημόπλοιο Αργώ, κλπ).

Παρ' όλα αυτά, το παρακολουθούσα τακτικά τότε στον ΑΝΤ1, και όντως ήμουν στα 20s μου (έπεσε διάνα ο αγαπητός δόκτωρας :D ). Με διασκέδαζε αρκετά που ο (τότε) πιτσιρικάς Goku πλάκωνε στο ξύλο αρκετά μεγαλύτερους αντιπάλους, καθώς και οι διάφορες άλλες χιουμοριστικές καφρίλες και παλαβομάρες της σειράς. Mάλιστα θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα απο τα επεισόδια όπου είχαμε και crossover με χαρακτήρες απο το Χωριό του Πιγκουίνου (Αραλε, Slump, κλπ).

Ομοίως με τον Vetus, έχασα σιγά-σιγά το ενδιαφερον μου όταν η κόντρα άρχισε να γίνεται όλο και περισσότερο "διαπλανητική"...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σχετικά με την άποψη που εξέφρασαν παραπάνω τα παιδιά για τα όσα διαδραματίζονται στο DragonBall Z, σε αντιδιαστολή με το DragonBall, να γράψω κι εγώ τη γνώμη μου.

Το ότι στο Ζ (δηλαδή στα επεισόδια μετά το τουρνουά που νίκησε ο Goku τον Piccolo Jr.), εμφανίζονται εχθροί πιο "φαντεζί" και με ολοένα και αυξανόμενες και πιο ανυπέρβλητες δυνάμεις, προσθέτει ξέφρενη δράση στην πλοκή (όπως λέει ο Vetus) και το δραματικό στοιχείο που έλειπε από το μεγαλύτερο μέρος των πρώτων επεισοδίων. Θα μου πείτε ότι εκεί υπήρχε ο Piccolo Daimao, αλλά αυτός ήταν απλώς ένας δαίμονας που ήθελε να κατακτήσει τον πλανήτη και να κάνει σκλάβους όλους τους κατοίκους του και όχι να τον καταστρέψει τελείως, αναφορικά με τον Buu!!! Επίσης, ο Frieza και ο Cell είναι επικεντρωμένοι στο να κατατροπώσουν τον Goku, οπότε μιλάμε ουσιαστικά για καταστάσεις μονομαχίας ανάμεσα στον πρωταγωνιστή και τους, στην κυριολεξία, εχθρούς ΤΟΥ! Εννοώ ότι οι κόντρες στο Z είναι πιο διαπροσωπικές, κάτι που δίνει μεγαλύτερη έκταση και βάθος στην προσωπικότητα του Goku και τον κάνει πιο ολοκληρωμένο ως χαρακτήρα. Ακόμα, στο DragonBall Z ο Toriyama ανέπτυξε ένα ολόκληρο σύμπαν γύρω από τον Goku και την παρέα του. Και, φυσικά, η σειρά δεν έχασε τα κωμικά στοιχεία που είχε στα πρώτα επεισόδιά της και την χαρακτήριζαν, αντίθετα πρόσθεσε σε αυτά την μορφή που λέγεται Buu, έναν από τους πιο κωμικούς (και συνάμα σατανικούς, βεβαίως βεβαίως) "κακούς" των anime, τον τραγελαφικό Mr. Satan και πληθώρα gags που προκαλούν αστείρευτο γέλιο στον αναγνώστη/θεατή. Έτσι, το Z δεν είναι σε καμία περίπτωση αδιάφορο, αλλά η άμεση συνέχεια του DragonBall και η ολοκλήρωση αυτού! Α, και είναι "ρετρό με τη βούλα", καθώς η διάρκειά του πρωτότυπου στην κυκλοφορία (manga και anime) είναι ακριβώς ό,τι εδώ θεωρούμε ως ρετρό.

Τώρα, σχετικά με την τελευταία προσθήκη στο σύμπαν του αγαπημένου μας manga/anime, το Battle of Gods, το είδα χθες βράδυ. Μου άρεσε σε γενικές γραμμές. Αναλυτικότερα (χωρίς spoilers, για τους yet to watch):

α) Η πλοκή έχει πολύ ενδιαφέρον, με την "επίσημη" (δια χειρός δημιουργού) πλέον παρουσίαση του "απόλυτου" και θρυλικού Saiyan, του Super Saiyan God. Επίσης, ο χαρακτήρας του Bills ισορροπεί απόλυτα ανάμεσα στην κωμωδία και το δράμα, προκαλώντας το ενδιαφέρον τόσο με τις κινήσεις του όσο και με τον τρόπο που μάχεται... Μόνο μελανό σημείο για μένα, η "μαλθακή" εμφάνιση του Vegeta, που παρουσιάζεται υπέρ του δέοντος αμήχανος...

β) Ο σχεδιασμός "φέρνει το DragonBall στον 21ο αιώνα"! Φοβερή λεπτομέρεια στα πλάνα, άριστη σκηνοθεσία, τέλεια απόδοση χρωμάτων!

γ) Η μουσική επένδυση είναι άκρως ανεβαστική και ταιριάζει "γάντι" με τις σκηνές.

δ) Ο Toriyama έκανε καταπληκτική δουλειά, αν και, όπως ο ίδιος έχει δηλώσει, είχε προς στιγμή ξεχάσει τις λεπτομέρειες της πλοκής της σειράς (ο αθεόφοβος!!!).

Γενικά, το Battle of Gods εντάσσεται, πράγματι, ομαλά μέσα στην μυθολογία του DragonBall και αφήνει, μάλιστα, και περιθώρια για περαιτέρω εξιστόρηση περιστατικών... Αυτό που μου έκανε φοβερή εντύπωση, πάντως, είναι η παρουσίαση των τίτλων τέλους (έχει γράψει σχετικά και ο Ajax87 παραπάνω), με εικονικό ξεφύλλισμα του manga, από την αρχή μέχρι το τέλος του, και όχι με απλά καρέ, όπως είχαν κάνει οι συντελεστές σε πολλές από τις προηγούμενες ταινίες του DragonBall! Πραγματικά πρωτότυπο (τουλάχιστον για τα δικά μου μάτια)!!! Μυρίζομαι ιδέα του Toriyama εδώ... Για να δούμε τι άλλο θα δούμε στο μέλλον...:eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δειτε τι φτιαξανε απο χαρτι , πραγματικα απιστευτο :

Life-Sized Dragon Ball Z Papercraft

ku-xlarge.jpg


ku-xlarge.jpg


ku-xlarge.jpg


http://kotaku.com/life-sized-dragon-ball-z-papercraft-is-over-9000-1441930516

ku-xlarge.jpg

ku-xlarge.jpg

ku-xlarge.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τώρα, σχετικά με την τελευταία προσθήκη στο σύμπαν του αγαπημένου μας manga/anime, το Battle of Gods, το είδα χθες βράδυ. Μου άρεσε σε γενικές γραμμές. Αναλυτικότερα (χωρίς spoilers, για τους yet to watch):
α) Η πλοκή έχει πολύ ενδιαφέρον, με την "επίσημη" (δια χειρός δημιουργού) πλέον παρουσίαση του "απόλυτου" και θρυλικού Saiyan, του Super Saiyan God. Επίσης, ο χαρακτήρας του Bills ισορροπεί απόλυτα ανάμεσα στην κωμωδία και το δράμα, προκαλώντας το ενδιαφέρον τόσο με τις κινήσεις του όσο και με τον τρόπο που μάχεται... Μόνο μελανό σημείο για μένα, η "μαλθακή" εμφάνιση του Vegeta, που παρουσιάζεται υπέρ του δέοντος αμήχανος...

β) Ο σχεδιασμός "φέρνει το DragonBall στον 21ο αιώνα"! Φοβερή λεπτομέρεια στα πλάνα, άριστη σκηνοθεσία, τέλεια απόδοση χρωμάτων!

γ) Η μουσική επένδυση είναι άκρως ανεβαστική και ταιριάζει "γάντι" με τις σκηνές.

δ) Ο Toriyama έκανε καταπληκτική δουλειά, αν και, όπως ο ίδιος έχει δηλώσει, είχε προς στιγμή ξεχάσει τις λεπτομέρειες της πλοκής της σειράς (ο αθεόφοβος!!!).

Γενικά, το Battle of Gods εντάσσεται, πράγματι, ομαλά μέσα στην μυθολογία του DragonBall και αφήνει, μάλιστα, και περιθώρια για περαιτέρω εξιστόρηση περιστατικών... Αυτό που μου έκανε φοβερή εντύπωση, πάντως, είναι η παρουσίαση των τίτλων τέλους (έχει γράψει σχετικά και ο Ajax87 παραπάνω), με εικονικό ξεφύλλισμα του manga, από την αρχή μέχρι το τέλος του, και όχι με απλά καρέ, όπως είχαν κάνει οι συντελεστές σε πολλές από τις προηγούμενες ταινίες του DragonBall! Πραγματικά πρωτότυπο (τουλάχιστον για τα δικά μου μάτια)!!! Μυρίζομαι ιδέα του Toriyama εδώ... Για να δούμε τι άλλο θα δούμε στο μέλλον...:eek:
Παρότι δηλώνω φανατικός της σειράς, είδα χθες την ταινία και θα διαφωνήσω ελαφρώς...

Πραγματι τεχνικά ήταν άψογο, ωραίες εικόνες, ωραίες προσθήκες στα γραφικά και ακόμα και τα animations που κατακρίθηκαν από πολλούς εμένα μου άρεσαν.

Η ένστασή μου είναι στο ότι το τράβηξαν πάρα πολύ με ανούσιους διαλόγους και σκηνές απλά και μόνο για να μεγαλώσουν τη διάρκεια της ταινίας. Καταλαβαίνω πως έπρεπε να έχει τη διάρκεια ταινίας αλλά θα προτιμούσα κάτι πιο solid ακόμα και αν ήταν μικρότερης διάρκειας. Φυσικά αυτό είναι προσωπική άποψη.

Όπως και να έχει πραγματικά την ευχαριστήθηκα την ταινία και θυμήθηκα τι πάει να πει πόρωση Dragonball! :D
 
Χμμμ... Ναι, μάλλον θα έπρεπε να προσμετρήσω κι εγώ στα αρνητικά τη διάρκεια. Για 1 ώρα και 22 λεπτά, ο "καθαρός" χρόνος της ταινίας ήταν λίγος... Αλλά, η πόρωση, πόρωση!!! Και θα (επι)μείνω στο περιθώριο που αφήνει το σενάριο...

Κάτι το ότι ο Whis στέλνει τον Bills σε ύπνο τριών ετών, κάτι η πρώτη επίσημη αναφορά στα 12 διαφορετικά σύμπαντα (Εδώ μήπως ο Toriyama αποτίει έμμεσα φόρο τιμής στο DragonBall Multiverse και τη φοβερή δουλειά των δημιουργών του...; Ισχύει, πάντως, ότι θαυμάζει πάρα πολύ τη σειρά αυτή!), έχουμε υλικό για να επίζουμε σε κάτι που θα συνεχίσει παραπέρα το μύθο :D



@Ajax87, πράγματι φοβερή η δουλειά που έκαναν! Στην Ιαπωνία, το "κόλλημα" (με την καλή πάντα έννοια του όρου) δεν έχει φύγει ποτέ!

Ορίστε και μια ιδέα που είχα εδώ και καιρό. Να γράψουμε ποιος κακός από όλους όσους έχουν εμφανιστεί στο DragonBall (μαζί με τις ταινίες) μας έκανε περισσότερη εντύπωση ή γενικά μας άρεσε περισσότερο. Με τεκμηρίωση βεβαίως!:biglaugh: Το θέμα είναι ελεύθερο, καθώς βαριέμαι κάπως να ψάχνω και να τους γράφω έναν έναν...

 


Εγώ θεωρώ κορυφαίο και αγαπημένο εχθρό τον Broly. Η όλη ιστορία με το ποιος είναι, τι έχει κάνει και το πόσο τρομακτικός είναι λόγω δύναμης, τον φέρνουν με διαφορά στην πρώτη θέση για μένα! Οι ταινίες που αναφέρονται σε αυτόν έχουν την καλύτερη δράση από όλες τις άλλες, μέχρι και από πολλά επεισόδια της "κανονικής" σειράς. Πιστεύω, μάλιστα, ότι είναι ένας χαρακτήρας που άνετα θα μπορούσε να χωρέσει δίπλα στους Piccolo, Frieza, Cell και Buu, δηλαδή τους "επίσημους" εχθρούς του σύμπαντος που έφτιαξε ο Akira Toriyama. Βέβαια, αν υποθέσουμε ότι τα όσα γίνονται στις ταινίες (πλην του Battle of Gods), διαδραματίζονται σε παράλληλα σύμπαντα, όπως περίπου είναι και η fanmade σειρά DragonBall Multiverse, τότε μπορούν όλοι να συνυπάρχουν. Αλλά και πάλι, ο Broly θα είναι κορυφαίος! Πείτε κι εσείς την άποψη-επιλογή σας, να δούμε τι θα βγάλουμε...

 

 


Goku_vs._Broly_3.jpg







broly_normal_state_by_thealienwarrior-d48t17o.jpg

Broly_LSSJ_by_hsvhrt.jpg

broly-signature-broly-the-legendary-super-saiyan-12660467-1280-960.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν εχω καποιον αγαπημενο κακο :p . Αλλα θυμαμαι ποσο εντυπωση μου ειχε κανει τοτε ο Freezer (Frieza , Φριζερ τον εμαθα τι να κανουμε :D ). Κατεστρεψε τον πλανητη των sayans (πλανητης Vegeta) και τον King Vegeta! Mετα στο Namek Saga σκοτωσε τον Krilin , τον Vegeta , τον Dende και αρκετους Namekians .Γενικως πιστευω οτι ειναι αυτος που εκανε την μεγαλυτερη ζημια απο ολους.
 
Θα ψηφίσω Janemba, όχι γιατί ήταν κάτι το φοβερό αλλά γιατί υπήρξε η αφορμή να δούμε τον SSJ Gogeta. Εξάλλου στην τελική του μορφή που μέτραγε τον είδαμε πολύ λίγο στην ουσία.

Από canon κακούς θα ψηφίσω Frieza γιατί έχει σημαδέψει τα παιδικά μου χρόνια!
 
Θα διαφωνήσω στ' ότι έλειπε το δραματικό στοιχείο από το πρώτο Dragonball, κυρίως από το Red Ribbon arc και μετά. Και φυσικά δεν έλειπαν κι οι συγκηνητικές στιγμές όπως η

επανένωση του Goku με τον νεκρό παππού του
. Aν και δεν είχε τύχει ποτέ να δω το Dr Slump (πριν λίγο καιρό το ξεκίνησα με αφορμή το fan-translation που ξεκίνησε πριν μερικούς μήνες) το επεισόδιο με τον Tao Pai-Pai (κι όχι Oppai Oppai όπως τον κορόϊδευαν) στο Penguin Village ήταν όλα τα λεφτά. Θα το ξαναδώ τώρα μιας κι επιτέλους τώρα ξέρω τους χαρακτήρες του Dr Slump. Σημειωτέον και τα δύο anime έγιναν από την Toei Animation, γι' αυτό κι όταν ο Tao Pai Pai περνάει από το Penguin Village παίζει το theme από το Dr Slump anime.
 
Στα πρώτα επεισόδια του DragonBall, δηλαδή τα saga με Pilaf, Red Ribbon Army, κυριαρχεί το κωμικό στοιχείο, ακόμα και όταν φαινομενικά "σοβαρεύουν" τα πράγματα. Για παράδειγμα, το πόσο εύκολα ο Goku κατατροπώνει τους στρατιώτες και το πώς γελοιοποιεί τους ανωτέρους της >RRRR< είναι κωμικοί ως επί το πλείστον :) Συγκινητικές στιγμές έχει το DragonBall απ' άκρη σ' άκρη! Έχει, παρεμπιπτόντως, όλες τις εκφάνσεις συναισθημάτων, γι' αυτό θεωρείται από πολλούς κορυφαίο manga/anime!

Επίτρεψέ μου και μια διόρθωση, φίλε Vetus: το ότι "όταν ο Tao Pai Pai περνάει από το Penguin Village παίζει το theme από το Dr Slump anime" που σωστά γράφεις, δεν οφείλεται ακριβώς στο ότι η ίδια εταιρεία έκανε το adaptation των δύο manga σε anime, αλλά σε κάτι πολύ πιο βασικό και πρωταρχικό, τον κοινό δημιουργό των δύο σειρών, τον κορυφαίο mangaka, Akira Toriyama! Εξάλλου, αν διαβάσει κανείς το manga DragonBall, θα δει πολύ εκτενέστερη αναφορά στο πέρασμα του Goku και των υπολοίπων από τη γειτονιά της Arale και του Senbei Norimaki. O Toriyama συνηθίζει να προσθέτει στις δουλειές του αναφορές από προηγούμενες δουλειές του, για δική του κυρίως διασκέδαση!

Και, τέλος, μια παρότρυνση: "δικέ μας" Dr. SLUMP, δεν θα γράψεις κι εσύ την επιλογή σου στους κακούς του DB; Και δεν έχεις κανέναν άλλο εδώ μέσα που να είναι fan ή απλά να αρέσει το DB, να περάσει και από αυτό το thread;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ιδού ένα ενδιαφέρον αφιέρωμα για το Dragonball στα ελληνικά:

Δεν αναφερόμουν για το όλο σκηνικό (και ναι, το ξέρω ότι είναι από τον ιδιο mangaka, δεν είμαι και χθεσινός :p ) αλλά για την μουσική που έπαιζε που είναι παρμένη από την anime σειρά του Dr Slump. Ήταν μια ωραία λεπτομέρεια.

Kαι λέγοντας για αναφορές ακόμα και σήμερα αποτελεί χαρακτηριστικό στοιχείο του Shonen Jump (το περιοδικό όπου εκδόθηκε τo Dragonball και το Dr Slump) να βλέπεις τους δημιουργούς να κάνουν αναφορές σε άλλες σειρές τoυ Shonen Jump που έχουν γίνει σε άλλους δημιουργούς. Κι αυτό επεκτείνεται και στις anime μεταφορές. Για παράδειγμα στην anime μεταφορά του Sakigake!! Otokojuku (από τα πιο γνωστά και ιστορικά manga του Shonen Jump για το οποίο η Toei ανέλαβε την anime μεταφορά του) έχει διάφορες αναφορές σε άλλα Shonen Jump anime όπως το Dragonball και το Jojo's Bizarre Adventure (που τότε δεν είχε ακόμα καμία anime μεταφορά):

bfgnd2.jpg


23lh2qp.jpg


urbmd.jpg


Kαι με την ευκαιρία να κάνω και λίγη προπαγάνδα για το Sakigake!! Otokojuku :cool: :

http://www.anime.gr/forum/topic/7882-sakigake-otokojuku/

urbmd.jpg

bfgnd2.jpg

23lh2qp.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειδα καποια κομματια ωραιο αφιερωμα. Οσο για τον Φριζερ ομολογω οτι ημουν λιγο μπερδεμενος :p
 
Εγώ ακόμα και τώρα "η Φρίζερ" λέω... :p

Μου έχει μείνει σαν πιο οικείο.
 
Δυστυχώς, μόνο όποιος ασχολούνταν με το αυθεντικό ιαπωνικό anime (ή το manga γενικώς) από τότε, ήξερε ότι ο Frieza είναι αρσενικός χαρακτήρας... Κι εγώ ήμουν στην άλλη κατηγορία, αυτών που τον νόμιζαν/έβλεπαν ως θηλυκό :cry: Μέχρι που έπαιξα το DragonBall Ultimate Battle 22 στο PlayStation του Dr. SLUMP, στην ιαπωνική έκδοσή του (!!!), όπου τον ντούμπλαρε ανδρική φωνή (btw, του Ryūsei Nakao)! Φαντάζεστε την έκπληξή μου τότε :animeek: Απ'ότι βλέπω εδώ, σε όλα τα αμερικάνικα dubs γυναίκες έχουν βάλει :mad::mad::mad: Πραγματικά, ηλίθια παρεξήγηση η συγκεκριμένη :(

Βεβαίως, οι Ιάπωνες ΤΟΟΟΟΟΟΟΣΑ χρόνια ΤΗ Masako Nozawa έχουν να δανείζει τη φωνή της ΣΤΟΝ GOKU... Διαβάζω ότι ο ίδιος ο Toriyama την επέλεξε, μάλλον επειδή ήθελε να "περάσει" στους θεατές το ότι ο Goku παραμένει πάντα παιδί, γι' αυτό και η ψιλή, οξεία φωνή μιας γυναίκας ταίριαζε τέλεια! Λογικό είναι, από αυτή την άποψη :) Αυτό, θα πει κανείς, είναι διαφορετικό περιστατικό, αλλά βρίσκω ομοιότητες με τη συζήτηση που κάνουμε εδώ.

ΥΓ.: Ωραίος ο Vetus για το mini φωτογραφικό "anime through anime" αφιέρωμα παραπάνω!!! (Μάλλον το κατέχεις καλά το θέμα του anime ;) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμαστε αυτο το ποστ;;




Ajax87 είπε:
ΕΕ τι να μας πουν τα γατακια δεν ηταν και τοσο δυσκολο δειτε αυτο που εφτιαξα εγω! :

goku cube.jpg

Πειτε την αληθεια κλασεις καλυτερο το δικο μου ε; :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ανοίγω το spoiler και ετοιμάζομαι να δω κανένα θηρίο... :p

Να σε πω. Τον Grand Dizer που έχει πίσω του μπορείς να τον κάνεις? :D
 
Περα απο την πλακα αυτα που τα φτιαχνεις με κοματια χαρτι ειναι για καλλιτεχνες! (Δηλαδη ολα αυτα που εχει φτιαξει αυτος στις φωτο...)

Τα κυβακια ειναι για ανθρωπους σαν εμενα που δεν το πολυκατεχουν :p

Αν θες μπορω να φτιαξω κατι τετοιο και παλι το βλεπω πολυ πολυπλοκο , δεν ξερω αν θα το καταφερω χαχαχαχαχα :

IMG_1865.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τη θυμάμαι τη σειρά να παίζει όπως φαίνεται πολύ αργότερα από το έτος παραγωγής της στα ελληνικά κανάλια. Με τίποτα δεν θα την έκανα του 1986.
 
Νεα ταινια Dragon Ball στην Ιαπωνια στις 18 Απριλιου 2015!!

Το θεμα της ταινιας θα ειναι η επιστροφη της Φριζ χμμμ,ε συγνωμμη του Φριζερ ηθελα να πω :p

Dragon Ball Z: Fukkatsu no F ("Dragon Ball Z: Resurrection of F")

h2vr0rbjpbhj3ibu3zzh.jpg

Υπομονη λοιπον μεχρι τον ερχομενο Απριλιο! (βαλε Ιουνιο για να την βρουμε καπου μεταφρασμενη :p )
 
Πίσω
Μπλουζα