Dragon Ninja - Για πολύ καμένους!!

... και αμέσως μετά ακολουθεί ο τριχίλιαρος

acorna3000system2ya4.jpg


(Λογικά τον πατάει κι αυτόν κάτω :biglaugh:)
 
Μα καλα δεν ντρεπεσαι να ποσταρεις φωτο απο τετοια μηχανηματα ??? το ξερεις οτι τα κοκκινα πληκτρα του ξεθωριαζουν ???????? για να μην πω ποση σκονη μπαινει μεσα απο τις τεραστιες "χαραμαδες" του....και σιγα το πληκτρολογιο...πολυ σκληρη αισθηση...τσ τσ τσ τσ
 
Δεν το λέω εις βάρος κανενός αλλά εγώ προσωπικά δεν θα πείραζα ένα παλιό μηχάνημα σε σημείο που να μην είναι πια original.

Δεν είναι μόντα σε καμία περίπτωση το να αντικαταστήσεις μια μαμβράνη πληκτρολογίου με μια ίδια αλλά καλύτερης ποιότητας, όπως επίσης δεν είναι το να αλλάξεις έναν λαστιχένιο ιμάντα για να δουλεύει ένα drive. Αλλά το να αντικαταστήσεις ένα drive πλήρως με κάποιο τελείως διαφορετικό, είναι μόντα και μάλιστα γερή.

Αν μπορεί να συνδεθεί εξωτερικά με κάποιο interface ναι να το κάνεις.

Φυσικά και δεν αγόραζες το 85 ένα μηχάνημα έχοντας στο μυαλό το 2007...απλά δήλωσα τα γεγονότα, και γεγονός είναι ότι ο spectrum χωρίς καμία μετατροπή, μπορεί σήμερα να φορτώσει με τον original τρόπο (δηλαδή χωρίς να επέμβεις στο ίδιο το μηχάνημα), από ένα cd/mp3 ακόμα και σε 20sec και αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ γιατί μέσο αποθήκευσης ήχου θα υπάρχει πάντα.

Αντιθέτως ο amstrad και η amiga και ο commodore έχουν ήδη προβλήματα με τα drives τους.
 
Tο πα εγώ δεν το πα? Σειρά έχει η Amiga! Για να καταλάβω κάτι

Ο spectrum δεν έχει drive ενσωματωμένο, o amstrad και η Amiga έχουν. Συγκρίνουμε αυτό που δεν έχει, με κάτι που οι άλλοι έχουν σαν standard? Τι θα πει είχαν προβληματα; ότι και να είχαν σίγουρα από το τίποτα του spectrum θα ήταν καλύτερο.

Τώρα για το φόρτωμα βρήκε κάποιος μετά από 20 χρόνια ένα κόλπο να φορτώνει γρηγορότερα στο spectrum. Και τι με αυτό; Δε μπορώ να καταλάβω πως στη σύγκριση των 3-5 μηχανημάτων (δεν ξέρω πόσα θα προκύψουν αργότερα) το κάνει καλύτερο. Δε ξέρω καν αν το έχει δοκιμάσει κανείς άλλος σε άλλον υπολογιστή, πόσο μάλλον σε Amiga(!!!!!). Άλλα και στον commodore να καθίσει κάποιος να το δοκιμάσει θα το κάνει απλά από περιέργεια μιας και από το 85 και μετά η πλειοψηφία χρησιμοποιούσε drives. Ξέρετε αυτό με το filesystem, to RANDOM filesystem, ενώ η πλειοψηφία στον spectrum χρησιμοποιούσε κασσέτες. Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω τη σύγκριση. Αν κάποιος αύριο π.χ κάνει το ίδιο κολπάκι στον Electron που γιατί να μη γίνεται παίζουν με τις αρμονικές, ξαφνικά o Electron παίρνει αξία?
 
Καλά έβαλα τον Αρχιμήδη λοιπόν. Κι αυτός είχε πρόβλημα στο numeric keypad, πράγμα που αρκετοι οκτάμπιτοι το ξεπέρασαν δια της αφαίρεσης του, για να μην χαλάει 40 χρόνια απο την ημερομηνία κατασκευης τους, με αποτέλεσμα να θεωρούνται καλύτερα μηχανήματα :biglaugh: :biglaugh:

Υ.Γ. Το καλύτερο και πιο υπερβολικό thread της εβδομάδας, μακραν. GRM FTW!! :biglaugh: :biglaugh:
 
shock είπε:
Tο πα εγώ δεν το πα? Σειρά έχει η Amiga! Για να καταλάβω κάτιΟ spectrum δεν έχει drive ενσωματωμένο, o amstrad και η Amiga έχουν. Συγκρίνουμε αυτό που δεν έχει, με κάτι που οι άλλοι έχουν σαν standard? Τι θα πει είχαν προβληματα; ότι και να είχαν σίγουρα από το τίποτα του spectrum θα ήταν καλύτερο.

Τώρα για το φόρτωμα βρήκε κάποιος μετά από 20 χρόνια ένα κόλπο να φορτώνει γρηγορότερα στο spectrum. Και τι με αυτό; Δε μπορώ να καταλάβω πως στη σύγκριση των 3-5 μηχανημάτων (δεν ξέρω πόσα θα προκύψουν αργότερα) το κάνει καλύτερο. Δε ξέρω καν αν το έχει δοκιμάσει κανείς άλλος σε άλλον υπολογιστή, πόσο μάλλον σε Amiga(!!!!!). Άλλα και στον commodore να καθίσει κάποιος να το δοκιμάσει θα το κάνει απλά από περιέργεια μιας και από το 85 και μετά η πλειοψηφία χρησιμοποιούσε drives. Ξέρετε αυτό με το filesystem, to RANDOM filesystem, ενώ η πλειοψηφία στον spectrum χρησιμοποιούσε κασσέτες. Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω τη σύγκριση. Αν κάποιος αύριο π.χ κάνει το ίδιο κολπάκι στον Electron που γιατί να μη γίνεται παίζουν με τις αρμονικές, ξαφνικά o Electron παίρνει αξία?
Ξαναδιάβασε το post μου και ψάξε να βρείς αν μιλάω πουθενα για σύγκριση (ποιό είναι καλύτερο και ποιό όχι). Εγώ απλά παρέθεσα κάποια στοιχεία τα οποία είναι αληθή και ισχύουν σήμερα. Καλώς ή κακώς ο spectrum πάντα θα μπορεί να φορτώνει γρήγορα ή κανονικά χωρίς μόντες. Αντιθέτως amiga, commodore, amstrad αργά ή γρήγορα θα πρέπει να μετατραπούν με μόντες για να μείνουν λειτουργικά.

Θεωρείς ότι δεν ισχύουν αυτά που είπα?

Και φυσικά ότι μένει original παίρνει αξία μετά από χρόνια, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί απορείς. Ρίξε μια ματιά στο ebay, ποιά μηχανήματα πωλούνται ακριβότερα, τα μονταρισμένα ή τα original. Εδώ μιλάμε για συλλεκτικά κομμάτια που από μόνο του σημαίνει ότι όσο απαράλλαχτο είναι σε σχέση με το τότε, τόσο μεγαλύτερη αξία έχει.

Και για να τα πούμε και απλά, ο spectrum θα μπορεί να λειτουργεί ακριβώς όπως και το 80 (χωρίς μόντες) , και 100 χρόνια από σήμερα, τα άλλα που είπαμε σίγουρα όχι. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις ότι αυτό έχει αξία, τότε τι συλλέκτης είσαι.
 
gtsamour είπε:
Ξαναδιάβασε το post μου και ψάξε να βρείς αν μιλάω πουθενα για σύγκριση (ποιό είναι καλύτερο και ποιό όχι).
Αντιθέτως ο amstrad και η amiga και ο commodore έχουν ήδη προβλήματα με τα drives τους.
Υποθέτω ότι δεν την αναφέρεις για καλό. Ο spectrum δεν έχει drive έχει κασσετόφωνο, η Amiga έχει drive που όπως λες έχει προβλήματα. Απλά το αναφέρεις δηλαδή δεν το συγκρίνεις? Γιατί και raptoras μου πριν κανα μήνα παρέδωσε πνεύμα και ο spectrum μου όχι ακόμα. Αν σου φαίνονται λογικά...

gtsamour είπε:
Εγώ απλά παρέθεσα κάποια στοιχεία τα οποία είναι αληθή και ισχύουν σήμερα. Καλώς ή κακώς ο spectrum πάντα θα μπορεί να φορτώνει γρήγορα ή κανονικά χωρίς μόντες. Αντιθέτως amiga, commodore, amstrad αργά ή γρήγορα θα πρέπει να μετατραπούν με μόντες για να μείνουν λειτουργικά.

Θεωρείς ότι δεν ισχύουν αυτά που είπα?
Πρώτον ξαναβάζεις την Amiga στην κουβέντα (μέγα λάθος). Δεύτερον τι θέλεις να συγκρίνεις το κασετόφωνο που είχες σπίτι σου μάρκας X με το εσωτερικό drive του Amstrad και το εξωτερικό του Commodore? Δεν καταλαβαίνεις ότι δεν έχει βάση? Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Και 100 φορές να φορτώνει με το κασσετόφωνο ο Spectrum πιο γρήγορα από τον Amstrad δεν έχει σχέση το αν χαλάει ή όχι το drive του. Επίσης δεν έχω καταλάβει αν ο spectrum φορτώνει πιο γρήγορα από την Lisa (της εποχής) αυτό τον κάνει καλύτερο σαν υπολογιστή?

gtsamour είπε:
Και φυσικά ότι μένει original παίρνει αξία μετά από χρόνια, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί απορείς. Ρίξε μια ματιά στο ebay, ποιά μηχανήματα πωλούνται ακριβότερα, τα μονταρισμένα ή τα original. Εδώ μιλάμε για συλλεκτικά κομμάτια που από μόνο του σημαίνει ότι όσο απαράλλαχτο είναι σε σχέση με το τότε, τόσο μεγαλύτερη αξία έχει.
Μα δεν έχω καμία αντίρρηση πάνω σε αυτό, ακόμα καλύτερα αν είναι και στο κουτί του σφραγισμένο. Αλλα δεν έχω καταλάβει τι moda χρειάζεται για να δουλέψει μια Amiga. Τα drive

gtsamour είπε:
Και για να τα πούμε και απλά, ο spectrum θα μπορεί να λειτουργεί ακριβώς όπως και το 80 (χωρίς μόντες) , και 100 χρόνια από σήμερα, τα άλλα που είπαμε σίγουρα όχι. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις ότι αυτό έχει αξία, τότε τι συλλέκτης είσαι.
 
gtsamour είπε:
Ξαναδιάβασε το post μου και ψάξε να βρείς αν μιλάω πουθενα για σύγκριση (ποιό είναι καλύτερο και ποιό όχι).
Αντιθέτως ο amstrad και η amiga και ο commodore έχουν ήδη προβλήματα με τα drives τους.
Υποθέτω ότι δεν την αναφέρεις για καλό. Ο spectrum δεν έχει drive έχει κασσετόφωνο, η Amiga έχει drive που όπως λες έχει προβλήματα. Απλά το αναφέρεις δηλαδή δεν το συγκρίνεις? Γιατί και ο raptoras μου πριν κανα μήνα παρέδωσε πνεύμα και ο spectrum μου όχι ακόμα. Αν σου φαίνονται λογικά...

gtsamour είπε:
Εγώ απλά παρέθεσα κάποια στοιχεία τα οποία είναι αληθή και ισχύουν σήμερα. Καλώς ή κακώς ο spectrum πάντα θα μπορεί να φορτώνει γρήγορα ή κανονικά χωρίς μόντες. Αντιθέτως amiga, commodore, amstrad αργά ή γρήγορα θα πρέπει να μετατραπούν με μόντες για να μείνουν λειτουργικά.

Θεωρείς ότι δεν ισχύουν αυτά που είπα?
Πρώτον ξαναβάζεις την Amiga στην κουβέντα (μέγα λάθος). Δεύτερον τι θέλεις να συγκρίνεις το κασετόφωνο που είχες σπίτι σου μάρκας X με το εσωτερικό drive του Amstrad και το εξωτερικό του Commodore? Δεν καταλαβαίνεις ότι δεν έχει βάση? Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Και 100 φορές να φορτώνει με το κασσετόφωνο ο Spectrum πιο γρήγορα από τον Amstrad δεν έχει σχέση το αν χαλάει ή όχι το drive του. Επίσης δεν έχω καταλάβει αν ο spectrum φορτώνει πιο γρήγορα από την Lisa (της εποχής) αυτό τον κάνει καλύτερο σαν υπολογιστή?

gtsamour είπε:
Και φυσικά ότι μένει original παίρνει αξία μετά από χρόνια, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί απορείς. Ρίξε μια ματιά στο ebay, ποιά μηχανήματα πωλούνται ακριβότερα, τα μονταρισμένα ή τα original. Εδώ μιλάμε για συλλεκτικά κομμάτια που από μόνο του σημαίνει ότι όσο απαράλλαχτο είναι σε σχέση με το τότε, τόσο μεγαλύτερη αξία έχει.
Μα δεν έχω καμία αντίρρηση πάνω σε αυτό, ακόμα καλύτερα αν είναι και στο κουτί του σφραγισμένο. Αλλα δεν έχω καταλάβει τι moda χρειάζεται για να δουλέψει μια Amiga. Αν μιλάς για αυτό που αναφέρθηκε για τον 6128 ήταν για άλλης τεχνολογίας drive που και πάλι δε καταλαβαίνω σε τι τον κάνει χειρότερο από τον spectrum που έτσι κι αλλιώς ΔΕΝ ΕΧΕΙ drive. Και τέλος πάντων τι σχέση έχει η συλλεκτικότητα ενός μηχανήματος με τις δυνατότητες του. Ο χαβαλές γίνεται εδώ όχι για την συλλεκτικότητα και την σπανιότητα του Spectrum άλλα για το αν ΗΤΑΝ καλύτερος ή χειρότερος από τον ανταγωνισμό

gtsamour είπε:
Και για να τα πούμε και απλά, ο spectrum θα μπορεί να λειτουργεί ακριβώς όπως και το 80 (χωρίς μόντες) , και 100 χρόνια από σήμερα, τα άλλα που είπαμε σίγουρα όχι. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις ότι αυτό έχει αξία, τότε τι συλλέκτης είσαι.
Δεν είμαι συλλέκτης και μπορώ να το καταλάβω αυτό που λες άλλα δεν είναι αυτό το θέμα μας εδώ. Το προηγούμενο αυτοκίνητο μου δεν είχε injection, ηλεκτικές ευκολίες, βασικά δεν είχε τίποτα. Πήγαινε μια χαρά γιατί δεν υπήρχε και τίποτα να χαλάσει. Το νέο μου έχει όλες τις ευκολές άλλα είμαι σίγουρος ότι όλο και κάτι θα παρουσιάσει. Σίγουρα το Datsunάκι μου θα είναι συλλεκτικό μετά από πολλά χρόνια και θα δουλεύει ακόμα, άλλα ποια η σύγκριση αυτοκινήτου με αυτοκινήτου;

Να πω επίσης ότι όλοι λατρεύουμε τον Spectrum έχουμε τρομερές αναμνήσεις άλλα μέχρι εκεί. Όπως και να το κάνουμε ήταν άνισος ο ανταγωνισμός. Ακόμα και τον C64 να βγάλουμε από την μέση με το dedicated hardware, συγκρίνουμε ένα γυμνό εντελώς μηχάνημα που φτιάχτηκε με ότι πιο φτηνά εξαρτήματα μόνο και μόνο για να μπει στα σχολεία και να προλάβει τον διαγωνισμό ο θείος με ολοκληρωμένα μηχανήματα.

Οποία η σύγκρισης?
 
Μου φαίνεται ότι μαζί μιλάμε αλλά χώρια καταλαβαινόμαστε.... ας το αφήσουμε καλύτερα.

Αλλά μη γελιέσαι, το ποιο μηχάνημα γίνεται πιο συλλεκτικό σε βάθος χρόνου έχει άμεσα να κάνει με το ποιο άφησε εποχή, άσχετα με το αν είχε μεγαλύτερες ή μικρότερες δυνατότητες από κάποιο άλλο. Αυτή τη στιγμή ένας spectrum έχει τα ίδια η και περισσότερα χρήματα από μια Α500 και να είσαι σίγουρος ότι σε 10 χρόνια από τώρα θα κοστίζει ακόμα περισσότερο.

Και ένας 386 ήταν καλύτερος από μια Α500 αλλά σήμερα δεν έχει καμία αξία και ούτε θα αποκτίσει, και ας ήταν καλύτερος σαν hardware.

Το ποιό μηχάνημα τελικά θεωρείται καλύτερο σε βάθος χρόνου (και δεν αναφέρομαι στην Amiga φυσικά, δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης spectrum-amiga, το ένα είναι 8bit, το άλλο 16 και όχι μόνο, τι σύγκριση να γίνει. Δεν μπορείς να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα) δεν έχει να κάνει με το ποιο είχε καλύτερο hardware, αλλά ποιό είχε τη μεγαλύτερη μαγεία στο σύνολό του και η συλλεκτικότητα είναι άμεσος δείκτης αυτού.

Το ποιό λοιπόν είχε την μεγαλύτερη μαγεία δεν χρειάζεται να στο πω εγώ, τα γεγονότα μιλάνε από μόνα τους, αρκεί να έχεις τα μάτια να τα δεις αντικειμενικά.
 
gtsamour είπε:
Μου φαίνεται ότι μαζί μιλάμε αλλά χώρια καταλαβαινόμαστε.... ας το αφήσουμε καλύτερα.
Ε Δεν νομιζω οτι γιναμε και σαν .....

κατι τηλεοπτικες εκπομπες (λογου και δη πολιτικου υποτιθεται ) , οπου μαζευονται καθε λογης αιρετοι ,υποψηφιοι και καποιοι αυθ-αιρετοι ,για να πουν ( οσαν προλαβουν) απο αυτα θελουν ,υποκρινομενοι οτι συνδιαλεγονται μεταξυ τους και ενιοται οτι απαντουν στις ερωτησεις του συντονιστη- δημοσιογραφου.

Γιναμε???
 
Με αυτά που διαβάζω εδώ , μάλλον γίναμε...
 
κάπου πριν διάβασα ότι έχει προβλήματα με τα drives ο amstrad....

λοιπόν...

Εχω την πρώτη δισκέτα που πήρα το 1985 :eek: και λειτουργεί κανονικά στο ίδιο drive απο τότε.. Μόνο drive belt άλλαξα κάπου αρχές του 1990...

Και όντως, προγράμματα αποθήκης δουλεύαν πολλοί με 6128, όπως και επεξεργασία κειμένου (80 στήλες mode 2 & γρήγορο drive δεν έβρισκες εκείνη την εποχή σε λογικές τιμές!!)

:)
 
Ακριβώς. Αλλάγη το λαστιχάκι στο floopy των 6128 και παίζουν σαν κανούργια. Ελάχιστες εξαιρέσεις υπάρχουν.
 
άσχετο...πολλά βίντεο κλαπμ τότε δουλεύανε με amstrad αλλά με τον 1512 και των 1640... ;-)

αλλά αν έκανε κάποιος την σύγκριση spectrum vs amiga πριν 10 χρόνια απλά θα έπεφτε πολύ γέλιο και ιδικά με το επιχείρημα του drive που διάβασα πιο πάνω...τραγικό
 
Και τώρα πέφτει γέλιο... σε 10 χρόνια όμως που δε θα'χει μείνει drive για drive amiga που να λειτουργεί πως θα φορτώσει? Μόνο με κανένα SD virtual drive και ΑΝ, μοντιές δηλαδή. Πάντως όπως είναι ακόμα και σήμερα δε θα είναι.

Και πάλι επαναλαμβάνω γιατί φαίνεται κάποιοι έχουν δυσκολία στο να καταλάβουν τι διαβάζουν, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΓΚΡΙΣΗ!!!!! Hellooooooooo? Just facts.
 
gtsamour. Σχεδόν όλοι μας έχουμε μεγαλώσει και έχουμε αγαπήσει 8bit και 16bit home computers. Άλλοι με spectrum, άλλοι με commodore, άλλοι με amstrad κτλ. Όπως έχει αναφερθεί σε παλιότερα post του grm, ουσιαστικά όλοι αγαπάμε όλα τα ρετρό μηχανήματα - και ναί θέλω να αποκτήσω και spectrum - και ναί κάνουμε και "φιλικές" κόντρες μεταξύ μας. Οι κόντρες έχουν όμως και ένα όριο. Αγαπάς τα μηχανήματα της sinclair. Με γειά σου με χαρά σου και μπράβο. Γιατί όμως γίνεσαι εριστικός, επιθετικός και υβριστικός απέναντι στα άλλα μέλη; Χαλάρωσε λίγο. Εδω είμαστε για να περνάμε καλά. Εντάξει τα αίματα ανεβαίνουν καμιά φορά αλλά κάπου πρέπει να σταματάμε και να επιχειραματολογούμε και παράλληλα να σεβόμαστε τους άλλους χρήστες. Δεν χάνεις ευκαιρία να γράψεις κάτι κακό για τα άλλα ρετρό μηχανήματα. Προς τι αυτό το μίσος τελικά αναρωτιέμαι;
 
το δικό μου είναι το καλύτεροοοο ουυυααα!!!
 
Καλό το χιούμορ, αλλα οι επιθέσεις και οι αιχμές είναι ολιγον υπερβολικες ;)

Στο κάτω κάτω μιλάμε για μηχανάκια που έχουν αφήσει την τελευταία τους πνοη εδω και 500 χρόνια. Ήμαρτον, μας διαβάζει κόσμος ;)

Πάμε να τσακωθούμε για κανα 360 καλύτερα, που έχει πάνω απο 4 χρώματα και δεν έχει color clash :D :D
 
telonio είπε:
gtsamour. Δεν χάνεις ευκαιρία να γράψεις κάτι κακό για τα άλλα ρετρό μηχανήματα. Προς τι αυτό το μίσος τελικά αναρωτιέμαι;
Μην τρελαθούμε τελείως ρε παιδιά, ποιό μίσος. Όταν κάποιοι γράφουν για μουστάρδες και λουκάνικα είναι μίσος? Το αν πω οτι πχ το drive του Χ υπολογιστή χαλάει είναι μίσος?

Όσο για το εριστικός, ναι καμια φορά γίνομαι είναι ανθρώπινο. Άλλωστε Telonio μπορώ να θυμηθώ και κάποια δικά σου posts άκρως εριστικά (και άλλων βέβαια) και μάλλιστα για το ίδιο πράγμα που κατηγορείς εσύ εμένα (πχ σελίδα 4 πρώτο σου ποστ).

Όσο για το υβριστικός που λές από που και ως που? Επειδή ειπά ότι κάποιος δεν καταλαβαίνει τι γράφω? Όταν δύο post πιο πάνω έχω γράψει

"Το ποιό μηχάνημα τελικά θεωρείται καλύτερο σε βάθος χρόνου (και δεν αναφέρομαι στην Amiga φυσικά, δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης spectrum-amiga, το ένα είναι 8bit, το άλλο 16 και όχι μόνο, τι σύγκριση να γίνει. Δεν μπορείς να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα)...."

και ο Amigos γράφει "αλλά αν έκανε κάποιος την σύγκριση spectrum vs amiga" τι να πω δηλαδή, οτι κατάλαβε?
 
Πίσω
Μπλουζα