DTE 2008 (βασικά ΑmigaHellas rulez!)

Όχι φίλε f2bnp,η γνώμη του καθενός είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ σεβαστή..

Κι εμένα π.χ η γνώμη μου για διάφορα μηχανήματα του παρελθόντος (αλλά και του παρόντος...),δεν είναι η καλύτερη δυνατή,αλλά,όπως είπες,ο καθένας έχει τις απόψεις και τη γνώμη του.Κι από τη στιγμή που την δική σου γνώμη την εκφράζεις κοσμιότατα,δε τίθεται το παραμικρό θέμα.

(Όσο "αιρετική" κι αν ομολογουμένως ακούγεται στο συγκεκριμμένο forum :D )

Αρκεί βέβαια αυτό να μην παραγίνεται (δηλαδή όλο αρνητικά posts γύρω από την retro θεματολογία....),με κατανοείς πιστεύω..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
για "παλιά πράγματα" μιλάει ο παλιατζής .. εμείς μιλάμε για "παλιές αναμνήσεις"....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
f2bnp είπε:
Τα είδα όλα αυτά αλλά ας είμαστε αντικειμενικοί.Τι ενδιαφέρον μπορεί να έχει ένα μηχάνημα 20 χρόνων σε κάποιον απλό περαστικό;
καιρός είναι ο κάθε μάπας περαστικός να μάθει λίγο απο την ιστορία των υπολογιστών και να ανοίξει τα στραβά του ...να τι ενδιαφέρον έχει ,ένα από τα πολλά δηλαδή.. :shake:

αυτή είναι αντικειμενικότητα
 
Pooky είπε:
Το ίδιο ενφιαφέρον που έχει μια Dodge Charger του '69 με HEMI 9,0 L 12V κινητήρα.......... :bow: :bow: :bow: :bow:
Σωστός!!!

Σεβασμός στους πρωτοπόρους των bit της ψηφιακής εποχής (και όχι μόνο)...
 
Και βέβαια η γνώμη του καθενός είναι απολύτως σεβαστή,αλλιώς δεν θα ήταν forum...

Φυσικά γράφουμε και τα επιχειρήματα,και γι'αυτό τον λόγο δικαιολόγησα την αντιπαράθεση μου με πρόφαση τις αντιδράσεις του κόσμου που επισκέπτηκαν το περίπτερο.

Αν έθυξα κάποιον ζητώ συγνώμη

Δεν κάνω σε κανέναν επίθεση,αλίμονο :eek:
 
Pooky είπε:
Το ίδιο ενφιαφέρον που έχει μια Dodge Charger του '69 με HEMI 9,0 L 12V κινητήρα.......... :bow: :bow: :bow: :bow:
Διόρθωση δεν υπάρχει hemi 9.0....5.7 ήταν :D . Δεν ήταν τόσο η ωμή του δύναμη όσο ο ήχος του. Ακόμα και όσοι δεν ασχολήστε με αυτοκίνητα βρείτε το στο youtube για να καταλάβετε τι εννοώ... :cool:

Σχετικά με τα ρετρό home και το ενδιαφέρον που αυτά έχουν:

Για κάποιους νεώτερους όταν δουν μία αμίγκα να δουλεύει, όσα βλέπουν φαίνονται παρωχημένα...Εκείνοι λειτουργούν με την λογική και μόνο.

Προσωπικά ανατριχιάζω από το συγκεκριμένο μηχάνημα και τις αναμνήσεις μου από αυτό. Είναι το καλύτερο κομπιούτερ που μπορούσε κανείς να έχει αναλογικά με την εποχή του με τον wow factor να χτυπά κόκκινο!

Συγκεκριμένα τον τελευταίο καιρό που χαίρομαι το wdhload με την 1230iv (μέχρι να το τιγκάρει με τα καλύτερα παιχνίδια ο Ηλίας, να δούμε πότε θα τα καταφέρουμε φίλε!) παίζω παιχνιδάκια με απλοϊκά γραφικά που με έχουν κολλήσει.

Αν κάποιος ασχοληθεί θα καταλάβει.

Εδώ έπαιξα σε emulator jumping jack σε σπεκτρουμ και δεν κατάλαβα πως ...ξόδεψα 3 ώρες! ΚΑΝΕΝΑ νέο παιχνίδι δεν με κόλλησε 3 ώρες. Κάτι σημαίνει αυτό. ΤΕΡΑΣΤΙΟ RESPECT λοιπόν σε όλα τα ρετρό μηχανήματα (και στα ατάρι φίλε dino!).
 
Βρε Σπύρο γιατί μου χαλάς το όνειρο; :D :D

Μια 9λιτρη HEMI είναι το όνειρό μου....... :cool:

Φυσικά ακόμα και λεωφορείο θα απογείωνε αυτό το τερατάκι...... :D
 
Πρόλαβα κι εγώ λίγο από την έκθεση, έστω και νυσταγμένος και κουρασμένος όσο δεν πάει, την Παρασκευή. Πολύ ωραία όλα και μεγαλύτερη γκάμα σε σχέσι με πέρυσι. Κάθε χρονιά και καλύτερα!
 
πιστεύω εμείς που είμαστε 30+ δε μπορούμε να δούμε

τα σημερινά μηχανάκια με το τρόπο που βλέπαμε τα

μηχανάκια τότε..

Τότε έπαιζες Double Dragon στα ουφάδικα

και έτρεχες σπίτι και το φόρτωνες στο CPC για replay!!

Μαγεία..
 
spyros_s είπε:
Σχετικά με τα ρετρό home και το ενδιαφέρον που αυτά έχουν:Για κάποιους νεώτερους όταν δουν μία αμίγκα να δουλεύει, όσα βλέπουν φαίνονται παρωχημένα...Εκείνοι λειτουργούν με την λογική και μόνο.

Προσωπικά ανατριχιάζω από το συγκεκριμένο μηχάνημα και τις αναμνήσεις μου από αυτό. Είναι το καλύτερο κομπιούτερ που μπορούσε κανείς να έχει αναλογικά με την εποχή του με τον wow factor να χτυπά κόκκινο!

Συγκεκριμένα τον τελευταίο καιρό που χαίρομαι το wdhload με την 1230iv (μέχρι να το τιγκάρει με τα καλύτερα παιχνίδια ο Ηλίας, να δούμε πότε θα τα καταφέρουμε φίλε!) παίζω παιχνιδάκια με απλοϊκά γραφικά που με έχουν κολλήσει.

Αν κάποιος ασχοληθεί θα καταλάβει.

Εδώ έπαιξα σε emulator jumping jack σε σπεκτρουμ και δεν κατάλαβα πως ...ξόδεψα 3 ώρες! ΚΑΝΕΝΑ νέο παιχνίδι δεν με κόλλησε 3 ώρες. Κάτι σημαίνει αυτό. ΤΕΡΑΣΤΙΟ RESPECT λοιπόν σε όλα τα ρετρό μηχανήματα (και στα ατάρι φίλε dino!).
Ναι αλλά και η αγάπη για τα παλαιότερα μηχανήματα και τα παιχνίδια τους είναι σχετικά νέο φρούτο. Όταν πχ περάσαμε στα 16μπιτα δεν λέγαμε "α ρε τι παιχνιδάρες είχαν τα 8μπιτα". Αντίθετα, θεωρούνταν παλιατζούρες και όδευαν στο πατάρι ή στον σκουπιδοτενεκέ.

Το όλο θέμα χρήζει μεγάλης συζήτησης φυσικά, αλλά καταλαβαίνω τους νεώτερους που κοιτάνε τα παλιά computers και τα παιχνίδια τους και λένε "τί μ***κίες παίζατε τότε!"*

*Βέβαια μετά από λίγη συζήτηση αλλάζουν γνώμη και αναγνωρίζουν την πρωτοτυπία και τη συμβολή των "παλιατζουρών" στο μοντέρνο computing, μέχρι και θαυμασμό δείχνουν λέγοντας "τί λες ρε; Γίνονταν τέτοια πράγματα στην εποχή των δεινοσαύρων;"
 
spyros_s είπε:
Εδώ έπαιξα σε emulator jumping jack σε σπεκτρουμ και δεν κατάλαβα πως ...ξόδεψα 3 ώρες! ΚΑΝΕΝΑ νέο παιχνίδι δεν με κόλλησε 3 ώρες. Κάτι σημαίνει αυτό. ΤΕΡΑΣΤΙΟ RESPECT λοιπόν σε όλα τα ρετρό μηχανήματα (και στα ατάρι φίλε dino!).
Μου αρέσει που με θυμάσαι σε πολλά πόστς σου! :D

Να είσαι καλά... :thumbup:
 
Shinobi είπε:
πιστεύω εμείς που είμαστε 30+ δε μπορούμε να δούμε τα σημερινά μηχανάκια με το τρόπο που βλέπαμε τα

μηχανάκια τότε..

Τότε έπαιζες Double Dragon στα ουφάδικα

και έτρεχες σπίτι και το φόρτωνες στο CPC για replay!!

Μαγεία..
Τι μαγεία; Για κλάματα ήταν η κατάσταση. Η διαφορά των home εκδόσεων με τα ηλεκτρονικά ήταν η μέρα με τη νύχτα. Το΄χα πάρει απόφαση να τα "στάζω" στα ουφάδικα παρά να παίζω τις κατώτερες εκδόσεις στον υπολογιστή.
 
Πριν επιστρέψουμε στο τόπικ απλά να θέσω το ότι ο καθένας έχει δικαίωμα στην άποψη του και κανένας δεν έχει δικαίωμα να του επιτίθεται, ειδικά αν η άποψη εκφράζεται κόσμια και με επιχειρήματα (αναφερομαι γενικά και σε καμιά περίπτωση στον pontium).

Back on topic, στον ST πάω και στοίχημα ότι βάλατε ότι χειρότερο μπορούσατε (SOTB) έτσι; :p
 
Εμένα εντύπωση μου κάνει και που είχαν Atari!!!

Πραγματικά "Εκτός τόπου και χρόνου", όπως έγραφε στο Monitor...
 
DINO είπε:
Εμένα εντύπωση μου κάνει και που είχαν Atari!!!Πραγματικά "Εκτός τόπου και χρόνου", όπως έγραφε στο Monitor...
Υποθέτω ότι μάλλον θα τους ξέφυγε.
 
To Atari είναι της συλλογής μου. Το παιχνίδι ήταν το Great Giana Sisters και έπαιζε αυτό μονο γιατί τα υπόλοιπα ήταν απαίσια (ειδικά το Pacmania είχε fps 16μπιτου και χρώματα από ZX:D)
 
Έπρεπε να το φανταστώ οτι ήταν το δικό σου! :D
 
Καλά το Χ68000 πού το βρήκανε; Το έκαναν παραγγελία από Ιαπωνία;

Ίσως το μόνο retro μηχάνημα που θέλω να πάρω. Με τα υπόλοιπα βολεύομαι με emulators, αλλά αυτό είναι απλά πανέμορφο!
 
Το Χ68000 ναι, όπως το είπες. Δυστυχώς η οθόνη του κάηκε πριν την έκθεση αλλά ο "μικρός" ολο και κάτι θα κάνει ;) . Του χρόνου να είμαστε καλά, θα έχουμε περισσότερα...Mac :D :D:D:D και σίγουρα μια καμπίνα arcade!
 
Πίσω
Μπλουζα