DVDs Ελληνικών τηλ. σειρών της ΕΡΤ στη ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

Για να δούμε τι θα δούμε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sunset89 είπε:
Ίσως την κυρία Ντορεμί ή το η Αγάπη άργησε μια μέρα.. Ή τον Καρυωτάκη σαν προσεχώς των επόμενων επεισοδίων. :D :D:D
Την "Ντορεμι" την φοβαμαι και εγω (βασικα ανατριχιλα με πιανει που το σκεφτομαι, μια και ειναι απο τις σειρες που εχουν παιχτει σε επαναληψη πανω απο 15 φορες!).
 
Εγώ υποψιάζομαι το Χαίρε Τάσο Καρατάσο. ΆΛΛη μια σειρά που έχει παιχτεί αρκετές φορές σε επανάληψη.
 
tsalk είπε:
Εγώ υποψιάζομαι το Χαίρε Τάσο Καρατάσο. ΆΛΛη μια σειρά που έχει παιχτεί αρκετές φορές σε επανάληψη.
Οντως παρα πολλες φορες. Ας εβαζαν επιτελους κατι που να μην εχει ξαναπαιχτει 10 φορες σε επαναληψη...
 
Συμφωνώ με αυτά που γράψατε παιδιά και είμαι "προετοιμασμένος" (όσο γίνεται) είτε για Ανουσάκη ("Η κυρία Ντορεμί"), είτε για Μόρτζο ("Χαίρε Τάσο Καρατάσο"). Θεωρώ δεδομένο ότι αυτές οι δύο σειρές "θα σκάσουν μύτη" (αργά ή γρήγορα) μέσω της ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ, απλά το ερώτημα είναι το πότε (?).

Για να κάνω κι εγώ μια πρόβλεψη (την τρίτη), εκτός από τον "Ψεύτη παππού" που παίζει πολύ δυνατά λόγω "καινουργίλας" (2008 ) και λόγω παππουδο-θέματος (που το αγαπάει η ΕΡΤ, βλ. "Παππούδες εν δράσει"), θα προσθέσω στα προγνωστικά επίσης και το "Γιάννης και Μαρία", το οποίο έχει-δεν έχει προβληθεί 10 φορές σε επανάληψη, οπότε είναι ανεκτίμητος και σπάνιος θησαυρός για να έχουμε στο αρχείο μας.
 
Παιδιά να πω κι εγώ την ταπεινή μου άποψη ολοκληρωμένη πάνω σε αυτό το θέμα.. Επειδή η ΕΡΤ τώρα με την "Γιουρο-βίζιον" έχει πολλά έξοδα ίσως κάποιο δαιμόνιο (?) μυαλό να σκεφτεί να βάλει καμιά σειρά που τη θέλει ο κόσμος μπας και βγάλει κάνα ευρώ παραπάνω.. Και τέτοιες σειρές είναι οι πιο πρόσφατες τύπου "Η αγάπη άργησε μια μέρα", και "Ύστερα ήρθαν οι Μέλισσες", δηλαδή πρόσφατες που τις έχει ο περισσότερος κόσμος έντονα στο μυαλό του.

Μια εικασία είναι και αυτή πάντως.

Τέσπα, αν εξαιρέσουμε αυτό το απίθανο ενδεχόμενο, θεωρώ ότι είναι πολύ πιθανό να βάλουν κάποια από τις εξής: "Μαύρη Χρυσαλλίδα", η "Κυρία Ντορεμί", όπως ξαναείπα, ίσως τη "Βαγγελίτσα", ακόμα και το "Καπλάνι της Βιτρίνας".

Προσωπικά να πω ότι θα ήθελα να δω κάποια σειρά τύπου "Χαμένη Άνοιξη", "ασθενείς και οδοιπόροι"...

Αλλά πολύ φοβάμαι ότι τίποτα από όλα αυτά δε θα γίνει... Σκεφτείτε σειρές που έχει προβάλλει πρόσφατα το cine+ και έχουν παίξει τα τελευταία 3 χρόνια και στην ετ1 σε επανάληψη.. Έχω την αμυδρά υποψία ότι κάπως έτσι το πάνε...
 
sunset89 είπε:
Παιδιά να πω κι εγώ την ταπεινή μου άποψη ολοκληρωμένη πάνω σε αυτό το θέμα.. Επειδή η ΕΡΤ τώρα με την "Γιουρο-βίζιον" έχει πολλά έξοδα ίσως κάποιο δαιμόνιο (?) μυαλό να σκεφτεί να βάλει καμιά σειρά που τη θέλει ο κόσμος μπας και βγάλει κάνα ευρώ παραπάνω.. Και τέτοιες σειρές είναι οι πιο πρόσφατες τύπου "Η αγάπη άργησε μια μέρα", και "Ύστερα ήρθαν οι Μέλισσες", δηλαδή πρόσφατες που τις έχει ο περισσότερος κόσμος έντονα στο μυαλό του.Μια εικασία είναι και αυτή πάντως.

Τέσπα, αν εξαιρέσουμε αυτό το απίθανο ενδεχόμενο, θεωρώ ότι είναι πολύ πιθανό να βάλουν κάποια από τις εξής: "Μαύρη Χρυσαλλίδα", η "Κυρία Ντορεμί", όπως ξαναείπα, ίσως τη "Βαγγελίτσα", ακόμα και το "Καπλάνι της Βιτρίνας".

Προσωπικά να πω ότι θα ήθελα να δω κάποια σειρά τύπου "Χαμένη Άνοιξη", "ασθενείς και οδοιπόροι"...

Αλλά πολύ φοβάμαι ότι τίποτα από όλα αυτά δε θα γίνει... Σκεφτείτε σειρές που έχει προβάλλει πρόσφατα το cine+ και έχουν παίξει τα τελευταία 3 χρόνια και στην ετ1 σε επανάληψη.. Έχω την αμυδρά υποψία ότι κάπως έτσι το πάνε...
Σωστα τα λες. Για μενα παντως δεν εχει νοημα να βγαινει σε dvd μια σειρα της τελευταιας 15ετιας (τουλαχιστον).

Οτι εχει προβληθει απο το 1990 και μετα (συμπεριλαμβανομενων και των επαναληψεων) ο καθενας θα μπορουσε να το εχει γραψει στο βιντεο. Το θεμα ειναι να βγουν προς τα εξω τα παλαιοτερα σηριαλ κυριως τα ασπρομαυρα. Για να τα θυμηθουν οσοι τα ειχαν δει τοτε και να τα μαθουν οσοι δεν τα ειχαν προλαβει.
 
ChristosM είπε:
Για μενα παντως δεν εχει νοημα να βγαινει σε dvd μια σειρα της τελευταιας 15ετιας (τουλαχιστον).Οτι εχει προβληθει απο το 1990 και μετα (συμπεριλαμβανομενων και των επαναληψεων) ο καθενας θα μπορουσε να το εχει γραψει στο βιντεο. Το θεμα ειναι να βγουν προς τα εξω τα παλαιοτερα σηριαλ κυριως τα ασπρομαυρα. Για να τα θυμηθουν οσοι τα ειχαν δει τοτε και να τα μαθουν οσοι δεν τα ειχαν προλαβει.
Συμφωνώ 100% με τα γραφόμενά σου.

Θέλουμε κάτι παλιό, αξιόλογο και σπάνιο, όχι κάτι πρόσφατο που βλέπουμε συνέχεια σε επαναλήψεις.

Νομίζω ότι ακόμα και εμπειρικά, οι πρόσφατες σειρές (βλ. "Παππούδες εν δράσει") απέτυχαν στις πωλήσεις.

Στα παλιά (ρετρο) είναι που μπορεί να φανεί άλλωστε και η διαφορά της ΕΡΤ έναντι των ιδιωτικών καναλιών...
 
Καραβάν σαράι

Παιδιά, η επόμενη προσφορά θα είναι το "Καραβάν Σαράϊ" του Τάσου Ψαρρά (αν θυμάμαι καλά) με τον Θύμιο Καρακατσάνη. Πήρα σήμερα το περιοδικό (στη Θεσσαλονίκη βγαίνουν Πέμπτη τα τηλεοπτικά), δεν είχε ανακοίνωση και πήρα τηλέφωνο στη "Ραδιοτηλεόραση", όπου και μ' ενημέρωσαν σχετικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καραβάν σαράι

Ούτε κρύο ούτε ζέστη. περίμενα κάτι καλύτερο για αν πω την αλήθεια.

Πρόκεται για μια μίνι σειρά 3 επεισοδίων του 1988 η οποία είναι παρμένη από την ομόνυμη κινηματογραφική ταινία, με τους Θύμιο Καρακατσάνη,Δήμητρα Χατούπη, Τάσο Παλαντζίδη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καραβάν σαράι

Μπορουσε να ειναι και χειροτερα.

Μπορουσε να βαλει τα "Χρυσα κοριτσια".8)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καραβάν σαράι

Μπορούσε να είναι και καλύτερα όμως..

Αφού όπως λέει ο tsalk είναι 3 επεισοδίων, σύντομα θα είμαστε και πάλι με ερωτηματικά για το ποια θα είναι η επόμενη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καραβάν σαράι

ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Παιδιά, η επόμενη προσφορά θα είναι το "Καραβάν Σαράϊ"...
Φίλε Τάσο, σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Τρία μόνο επεισόδια δεν είχαν παραχθεί? ("μίνι-σειρά" δηλαδή).

(ΣΣ: δεν είχα δει το post του φίλου tsalk ακόμα όπου το επιβεβαιώνει...)

Άρα, άντε να ολοκληρωθεί σε 3 εβδομάδες το πολύ - για να δούμε μετά ποιο θα είναι το επόμενο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καραβάν σαράι

Μόλις μου επιβεβαίωσαν από το περιοδικό ότι θα δοθεί σε 3 dvd. Για την επόμενη προσφορά, η κοπέλα που μίλησα δεν ήξερε τίποτε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καραβάν σαράι

3 εβδομάδες είναι θα περάσουν. Να δούμε όμως μετά τι μας περιμένει?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καραβάν σαράι

Καραβαν τι? Εγω Καραβαν ξερω μονο τον σκυλο της Μανταμ Σουσους.

Τι φωστηρες ομως ε? Δυο μηνες το εψαχναν. Μεγαλη επιτυχια σου λεει το σηριαλ. Εκανε 3 ολοκληρα επεισοδια. Τουλαχιστον ηταν 45λεπτα?

Το μονο θετικο στην υποθεση ειναι, οπως εγραψαν και τα αλλα παιδια, πως θα "φαει" 3 μονο εβδομαδες. Και μη χειροτερα....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καραβάν σαράι

Α, μάλιστα. Αυτό δε λέει κάτι; Από κει που ξεκίνησαν με τα 15 ντιβιντί (βλ. Λωξάντρα) ξαφνικά να κάνουνε 3 επεισοδίων σειρά σε τρία (αριθμητικά 3, λατινικά ΙΙΙ, αγγλικά three, γαλλικά trois, ισπανικά tres, ολλανδικά drie, γερμανικά drei, ιταλικά tre) δε δείχνει ότι βιαστήκανε να βγάλουνε κάποια αριστουργήματα για να τραβήξουν κόσμο και μετά έμειναν με τον...κούκο στο χέρι; Χάλια προγραμμτισμός, χάλια στρατηγική. Απαράδεκτο να μας δουλεύουν τόσο πολύ. ΟΚ μια σειρά 3 επεισοδίων βγάλτην σε ένα δε λέω αξιόλογη θαναι και παλιά αλλά σσε ΕΝΑ!! Ντροπή δηλαδή. Δέχεστε να πληρώσετε 8 ευρώ για 3 ντιβιντί; Ας μην ήταν τα cd του ραδιοφώνου και θα σου έλεγα εγώ αν θα με ξαναβλέπανε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καραβάν σαράι

tsalk είπε:
Ούτε κρύο ούτε ζέστη. περίμενα κάτι καλύτερο για αν πω την αλήθεια.Πρόκεται για μια μίνι σειρά 3 επεισοδίων του 1988 η οποία είναι παρμένη από την ομόνυμη κινηματογραφική ταινία, με τους Θύμιο Καρακατσάνη,Δήμητρα Χατούπη, Τάσο Παλαντζίδη.
Την είχα δει την ταινία και ...μου είχε αρέσει, σε αντίθεση με πάρα πολύ κόσμο τότε... Τη σειρά, όμως όχι.

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΜΙΑ ΠΑΛΙΑ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΗ ΣΕΙΡΑ, ΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΛΙΑ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ! ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠ' ΑΥΤΕΣ!!!!! ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΑ!!!!

Πρόταση στην ΕΡΤ: Ευκαιρία να "παίξουν" τον "ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΗ" του 1982 που γυρίστηκε αλλά δεν προβλήθηκε ποτέ γιατί ήταν κάκιστη!!!

Κάνω Εdit:

Μόλις είδα το τελευταίο βίντεο του tsalk από το ΠΑΡΚΙΝΓΚ: ΟΡΙΣΤΕ ΣΕΙΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗ "Ρ"!!!!! Δεν έχει μπει, έτσι δεν είναι;;;;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stam1370 είπε:
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΜΙΑ ΠΑΛΙΑ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΗ ΣΕΙΡΑ, ΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΛΙΑ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ! ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠ' ΑΥΤΕΣ!!!!! ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΑ!!!!
Είμαι μαζί σου stam1370!

stam1370 είπε:
Πρόταση στην ΕΡΤ: Ευκαιρία να "παίξουν" τον "ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΗ" του 1982 που γυρίστηκε αλλά δεν προβλήθηκε ποτέ γιατί ήταν κάκιστη!!!
Κι εγώ θα τον έβλεπα τον "Καπιταλιστή"! (από σκέτη περιέργεια και μόνο...)

stam1370 είπε:
Μόλις είδα το τελευταίο βίντεο του tsalk από το ΠΑΡΚΙΝΓΚ: ΟΡΙΣΤΕ ΣΕΙΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗ "Ρ"!!!!! Δεν έχει μπει, έτσι δεν είναι;;;;;;
Όχι, δεν έχει μπει το "Πάρκινγκ".

Η πλήρης λίστα με τις σειρές που έχουν μπει στη Ραδιοτηλεόραση είναι διαθέσιμη εδώ:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=4397
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα