DVDs Ελληνικών τηλ. σειρών της ΕΡΤ στη ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

...όχι ρε παιδιά, δεν λέω αυτό.

Γι' αυτό και τόνισα ότι το ουσιαστικό "στραβό" είναι να "προσφέρει" η ΕΡΤ (είτε μέσω Ρ/Τ, είτε μέσω online αρχείου, είτε ακόμη και μέσω επαναλήψεων την σήμερον) με το σταγονόμετρο τις παλιές αγαπημένες σειρές (ανεξάρτητα αν κάποιες προβλήθηκαν στο παρελθόν, και κάποιες πάλι όχι) στο ευρύ κοινό...

Το να έχουν "μια χούφτα άνθρωποι" πχ τον Καρατάσο και την Ντορεμί σε VHS και να τους χαίρονται, το βλέπω ως πρόβλημα, και όχι το να τις διαθέσουν ΚΑΙ αυτές...
 
washcloud είπε:
...Το να έχουν "μια χούφτα άνθρωποι" πχ τον Καρατάσο και την Ντορεμί σε VHS και να τους χαίρονται, το βλέπω ως πρόβλημα, και όχι το να τις διαθέσουν ΚΑΙ αυτές...
Τις σειρες που αναφερεις τις εχουν ολοι οσοι συλλεγουν παλια σηριαλ. Το "προβλημα" ειναι με σειρες οπως τα Καθημερινα, Τα Λιονταρακια, οι Ιεροσυλοι, Το ημερολογιο ενος θυρωρου, Αφροδιτη, Αναδυομενη, Ο κοσμος και ο Κοσμας, Αναμεσα σε τρεις γυναικες, Μεθοριακος σταθμος, Λουνα Παρκ, Η κραυγη των λυκων, Πορφυρα και αιμα, κ.α.

Αυτα ειναι που αν τα εχουν καποιοι ειναι μετρημενοι στα "δαχτυλα του ενος χεριου" και εκει περιμενουμε την ΕΡΤ να κανει κατι επιτελους.
 
ChristosM είπε:
Αυτα ειναι που αν τα εχουν καποιοι ειναι μετρημενοι στα "δαχτυλα του ενος χεριου" και εκει περιμενουμε την ΕΡΤ να κανει κατι επιτελους.

Aν φυσικά τις έχει και η ΕΡΤ (που πολύ αμφιβάλω) και δεν ξέρω με ποιόν τρόπο μπορεί να βρεθεί αυτό το σπανιότατο υλικό.

Η άλλη λύση (προσωπική μου γνώμη - και πιο πιθανή) είναι να βρεθούν αυτοί που τα έχουν (γιατί δεν πιστεύω ότι δεν υπάρχουν σε καμία ιδιωτική συλλογή)
 
ChristosM είπε:
Τις σειρες που αναφερεις τις εχουν ολοι οσοι συλλεγουν παλια σηριαλ.
...μιλάμε πάντως πάλι για "λίγα" άτομα...

Δε μπορώ να φανταστώ να υπάρχουν στα χέρια κάποιων χιλιάδων ανθρώπων, και να μην έχουν διατεθεί στη "μάζα"...

Κι αυτό το λέω, διότι μια βόλτα στο web να κάνει κανείς, θα δει ότι είναι σειρές που τις ζητάνε. Εδώ έχουν μοιραστεί καν και καν, και διάφοροι ακόμα συζητάνε "γιατί δεν τις προβάλουν" και "πότε θα τις παίξουν" και δίνουν και ερμηνείες για τους λόγους : "είναι πολιτικοί οι λόγοι" κλπ.....

Οπότε το ξαναλέω, δεν είναι το θέμα να ρίξει το βάρος η Ρ/Τ "σε σειρές που ναι μεν είναι σπάνιες - αλλά έχουν προβληθεί σε επαναλήψεις κατά κόρον στο παρελθόν", και να παραπέμψει στις Καλένδες τις..."άπαιχτες", αλλά να προσφέρει σ' έναν "ανθρώπινο" ρυθμό, "λίγο απ' όλα".

Όπως πχ είπα και πριν (διότι έτσι το βλέπω εγώ), ΔΕΝ είναι κακό να σου κοτσάρει ΚΑΙ το "Παππούδες Εν Δράσει" ("επιτυχημένη" σειρά, που προσωπικά μ' αφήνει αδιάφορο) σε dvd, διότι η πλειονότητα των τηλεθεατών, έχει στην καλύτερη περίπτωση ένα dvd player, ο χρήστης του είναι μέσης ηλικίας, και συν τοις άλλοις δεν είναι ο...retromaniac που είμαστε κάποιοι άλλοι (πολλοί συνάνθρωποι έχουν...ΚΑΚΗ σχέση με το παρελθόν, ΟΣΟ φρικιαστικό κι αν μας ακούγεται εμάς : σου λένε "...μα το Χριστός Ξανασταυρώνεται θα βλέπω τώρα;! Αυτό το έβλεπα το '70!") . Συνεπώς, ΕΧΕΙ την αγορά του ΚΑΙ το "Παππούδες", και θα μπορούσε να βγαίνει πχ παράλληλα.

ΕΚΤΟΣ κι αν η ΕΡΤ-Ρ/Τ προφασίζεται ας πούμε οικονομικούς λόγους, και λέει "α παιδιά, δεν μπορώ παρά να κυκλοφορώ ένα επεισόδιο της οποιασδήποτε σειράς τη βδομάδα - μου είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να το κάνω αλλιώς".

Ε ΤΟΤΕ ναι, δεν είναι δυνατόν να επιλέγει "τα μη σημαντικά"......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChristosM είπε:
Τις σειρες που αναφερεις τις εχουν ολοι οσοι συλλεγουν παλια σηριαλ
Ακόμη περισσότεροι όμως θα θέλανε να τις έχουν,αλλά δεν τις έχουν.... ;) ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
washcloud είπε:
...μιλάμε πάντως πάλι για "λίγα" άτομα...Δε μπορώ να φανταστώ να υπάρχουν στα χέρια κάποιων χιλιάδων ανθρώπων, και να μην έχουν διατεθεί στη "μάζα"...

Κι αυτό το λέω, διότι μια βόλτα στο web να κάνει κανείς, θα δει ότι είναι σειρές που τις ζητάνε. Εδώ έχουν μοιραστεί καν και καν, και διάφοροι ακόμα συζητάνε "γιατί δεν τις προβάλουν" και "πότε θα τις παίξουν" και δίνουν και ερμηνείες για τους λόγους : "είναι πολιτικοί οι λόγοι" κλπ.....

Οπότε το ξαναλέω, δεν είναι το θέμα να ρίξει το βάρος η Ρ/Τ "σε σειρές που ναι μεν είναι σπάνιες - αλλά έχουν προβληθεί σε επαναλήψεις κατά κόρον στο παρελθόν", και να παραπέμψει στις Καλένδες τις..."άπαιχτες", αλλά να προσφέρει σ' έναν "ανθρώπινο" ρυθμό, "λίγο απ' όλα".

Όπως πχ είπα και πριν (διότι έτσι το βλέπω εγώ), ΔΕΝ είναι κακό να σου κοτσάρει ΚΑΙ το "Παππούδες Εν Δράσει" ("επιτυχημένη" σειρά, που προσωπικά μ' αφήνει αδιάφορο) σε dvd, διότι η πλειονότητα των τηλεθεατών, έχει στην καλύτερη περίπτωση ένα dvd player, ο χρήστης του είναι μέσης ηλικίας, και συν τοις άλλοις δεν είναι ο...retromaniac που είμαστε κάποιοι άλλοι (πολλοί συνάνθρωποι έχουν...ΚΑΚΗ σχέση με το παρελθόν, ΟΣΟ φρικιαστικό κι αν μας ακούγεται εμάς : σου λένε "...μα το Χριστός Ξανασταυρώνεται θα βλέπω τώρα;! Αυτό το έβλεπα το '70!") . Συνεπώς, ΕΧΕΙ την αγορά του ΚΑΙ το "Παππούδες", και θα μπορούσε να βγαίνει πχ παράλληλα.

ΕΚΤΟΣ κι αν η ΕΡΤ-Ρ/Τ προφασίζεται ας πούμε οικονομικούς λόγους, και λέει "α παιδιά, δεν μπορώ παρά να κυκλοφορώ ένα επεισόδιο της οποιασδήποτε σειράς τη βδομάδα - μου είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να το κάνω αλλιώς".

Ε ΤΟΤΕ ναι, δεν είναι δυνατόν να επιλέγει "τα μη σημαντικά"......

Εχεις σκεφτει οτι μπορει αρκετοι συλλεκτες να μην θελουν να ανεβαζουν το αρχειο τους στο ιντερνετ? Και εγω αν ειχα επεισοδια απο τον Γιουγκερμαν ή την Θεατρινα ή τον Μεθοριακο σταθμο ΔΕΝ θα τα ανεβαζα, για πολλους λογους.

Να υπενθυμησω οτι το φορουμ αυτο "αγαπά" πολυ το παρελθον. Γι αυτο και κινησεις της ραδιοτηλεορασης να βγαζει σε dvd το "συλλεκτικο" σηριαλ Παππουδες εν δρασει, κατακρινονται. Αυτα που θελουμε να ξαναδουμε ειναι αυτα που νοσταλγουμε. Και αυτα που νοσταλγουμε περισσοτερο ειναι αυτα που μας λειπουν γιατι καποιοι μας τα στερησαν. Εικονες και ηχους χαμενους στο παρελθον, που ομως παραμενουν παντα ζωντανοι στο μυαλο και στην καρδια μας.
 
ChristosM είπε:
Εχεις σκεφτει οτι μπορει αρκετοι συλλεκτες να μην θελουν να ανεβαζουν το αρχειο τους στο ιντερνετ? Και εγω αν ειχα επεισοδια απο τον Γιουγκερμαν ή την Θεατρινα ή τον Μεθοριακο σταθμο ΔΕΝ θα τα ανεβαζα, για πολλους λογους.
Χμμ,αυτό ομολογουμένως σηκώνει ΜΕΓΑΛΗ συζήτηση. :)

Εκ προοιμίου πάντως διευκρινίζω ότι διαφωνώ 100% μ' αυτή τη λογική...
 
ChristosM είπε:
Εχεις σκεφτει οτι μπορει αρκετοι συλλεκτες να μην θελουν να ανεβαζουν το αρχειο τους στο ιντερνετ? Και εγω αν ειχα επεισοδια απο τον Γιουγκερμαν ή την Θεατρινα ή τον Μεθοριακο σταθμο ΔΕΝ θα τα ανεβαζα, για πολλους λογους.

manos426f είπε:
Χμμ,αυτό ομολογουμένως σηκώνει ΜΕΓΑΛΗ συζήτηση. :)
Εκ προοιμίου πάντως διευκρινίζω ότι διαφωνώ 100% μ' αυτή τη λογική...
Είναι πολύ λογική η άποψη κάποιον που έχουν βρεί (με πολύ κόπο, αφιερώνοντας πολύ χρόνο και ενδεχομένος και χρήμα κάποιο ή κάποια σπάνια σήριαλ να μην θέλουν να μοιραστούν με τον οποιοδήποτε (διαθέτοντάς τα δημόσια στο intrenet). O κόπος αυτός δεν πληρώνεται με τίποτα (ιδίως όταν αυτό το υλικό κάποιοι προσπαθούν να το ιδιωποιηθούν ή ακόμα ακάμα να κερδίσουν από αυτό). Φυσικά όλοι δεν έχουν την ίδια άποψη και (φυσικά η άλλη άποψη είναι απολύτως σεβαστή, το να θέλεις εν γνώση σου να μοιραστείς κάποια πράγματα που εσύ κατάφερες με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να βρείς).

Επίσης είναι τουλάχιστον εξοργιστικό το γεγονός υλικό που προσφέρεις εσύ (να παρουσιάζετε από τηλεοπτικά κανάλια ως δικό τους εύρημα) κάτι που έχει συμβεί ήδη με δικά μου Βίντεο των οποίων δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάποιοι τα παρουσίασαν ώς δικό τους εύρημα (μην αναγνωρίζοντας ότι κάποιος άλλος τα βρήκε και τα ανέβασε από εκεί που τα πήραν).
 
..Απ' τη μια ChristosM (και tsalk) "σέβομαι" τη λογική που το βλέπετε εσείς ( = γιατί να είμαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να μοιραστώ κάτι; ), από την άλλη όμως........δεν είναι και πολύ μακρυά από τις πρακτικές της ΕΡΤ : "γιατί να τους δώσω τα πάντα εδώ και τώρα;".

Θα μπορούσατε να πείτε "άλλο η ΕΡΤ = δημόσιο κτήμα".

Το ότι είναι "του δημοσίου" όμως...δε σημαίνει ότι πχ μπορούμε να πάμε και να πιούμε τον καφέ μας στα στούντιό της. Μπορεί να μην...ακούγεται και πολύ δημοκρατικό ένα...τέτοιο δημόσιο, αλλά μην την πάμε έτσι αυτή την κουβέντα θα...χαθούμε (...ας το κλείσω, λέγοντας ότι είναι "δημόσιο"...υπό όρους).

Με λίγα λόγια, οφείλει "μια ΕΡΤ", πάνω απ' όλα ΗΘΙΚΑ να "σέβεται" τους Έλληνες πολίτες, και κατ' επέκταση την πολιτιστική τους κληρονομιά, και να ψηφιοποιεί, και να διαθέτει (σε σημείο να πω πως "κανονικά", δεν μου κάνει σωστό να πουλάει αυτό το "παρελθόν" : θα έπρεπε κάποια πράγματα να έχουν κι ένα χρονικό όριο - πόσο μάλλον για μια δημόσια επιχείριση. Να το πω κι αλλιώς, τα dvd της Ρ/Τ θα έπρεπε -για 'μενα- να διατίθενται δωρεάν. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ αν μιλάμε για υλικό του μακρυνού παρελθόντος. Αν και οκ, ας πούμε ότι την δέχομαι αυτή την πώληση - όπως δεχόμαστε διάφορες άλλες κρατικές λειτουργίες).

...Κάπως έτσι όμως, θα έπρεπε να το βλέπει, ΗΘΙΚΑ μιλώντας πάντα, και ο κάθε "ιδιοκτήτης" τέτοιου υλικού : ότι αποτελεί κληρονομιά ΟΛΩΝ, και οφείλει να το μοιράσει.

Αν τυχόν το απέκτησε με κόπο και χρήμα, επιλογή του ήταν, και εκτός κι αν το αντιμετωπίζει ως περιουσιακό στοιχείο ανταλλάξιμο, δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να το κρατάει επτασφράγιστο. Το κίνητρο του οφέλους....άντε το καταλαβαίνω - αν και δεν συμφωνώ απόλυτα με αυτό, ιδίως εάν πρόκειται για υλικό μη επισήμως αγορασμένο. Αν κάποιος δηλαδή έβαλε ένα βίντεο κι έγραφε χωρίς να πληρώσει σε κανέναν δικαιώματα. Όμως, να το "κατακρατάει" "εγωιστικά"...δεν το καταλαβαίνω καθόλου. Όπως σκεφτόμουνα χθες, "μαζί του θα το πάρει το υλικό; Έχουν USB τα σάβανα;" κι άλλα τέτοια χαριτωμένα... :)

Aν ο λόγος είναι "μα καλά, χαζός είναι να τα δώσει, ενώ ΑΛΛΟΙ λιγότερο ρομαντικοί, μπορούν να θησαυρίσουν εκμεταλλευόμενοι αυτό το υλικό που θα μοιράσει"........δεν έχει παρά να εφαρμόσει μία πληθωριστική τακτική : το ανεβάζει "ό,που βρει μπροστά του", και τέλος η σπανιότητα, και θα χορτάσει φιλμάκι κι ο κοσμάκης...

Αλλέως πως, όποιος διαχειρίζεται τέτοιο υλικό, και δεν το προωθεί, ΣΥΝΤΗΡΕΙ αυτή τη σπανιότητα, και για 'μενα.....δεν κάνει καθόλου καλά.

Το κάποιος να έχει λόγο να μην ανεβάζει το υλικό του, δίοτι οι άλλοι "καρπώνονται" την "δόξα του", είναι τουλάχιστον αστείο για 'μενα - εφ' όσον δε μιλάμε για εμπλοκή οποιουδήποτε είδους κέρδος. Αλλά και πάλι, όπως είπα, δε θέλει πολύ : αν πει κανείς να μοιράσει, δεν είναι να το κάνει μέσα από ένα blogpage πχ, που θα το μάθουν 1000 νοματαίοι μέσα σ' ένα χρόνο : ας το βγάλει φόρα-παρτίδα σε γνωστές "πολυπληθείς καταστάσεις", και δε νομίζω να έχει να φοβάται "μη κάνει μάγκα κανέναν άλλον". Αλλά και να τον κάνει μάγκα...αυτό είναι το θέμα ; Το θέμα θα έπρεπε πάνω απ' όλα ΝΟΜΙΖΩ να είναι να ΜΗΝ περάσουν 50 χρόνια, και φύγει απ' τη ζωή ολόκληρή γενιά Ελλήνων που τα έζησε αυτά κάποτε, και δεν έχει την ευκαιρία να τα ξαναζήσει....Αμαρτία είναι :)

Ρομαντικός;

Σίγουρα.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σαν τα τρελά πουλιά

Εμαθα την επόμενη σειρά της Ραδιοτηλεόρασης....Άλλο ένα ξενέρωμα..."Σαν τα τρελά πουλιά"! Η κοπέλα δεν ήξερε να μου πει σε πόσα DVDs είναι αλλά τι σημασία έχει...Σημασία έχει πως πιστεύω (μακάρι να βγω ψεύτης) πως ότι καλό και αξιόλογο είχε να μας δώσει η "Ραδιοτηλεόραση" το έδωσε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
washcloud,πολύ εύστοχο post ρε φίλε,συμφωνώ μαζί σου απολύτως !! :thumbup: :thumbup:
 
manos426f είπε:
washcloud,πολύ εύστοχο post ρε φίλε,συμφωνώ μαζί σου απολύτως !! :thumbup: :thumbup:
Εεεε ναι!!! Ψέματα λέω???Και γω είχα την ελπίδα μήπως δω...τη "Θεατρίνα"!!!(Εδώ γελάνε...ή κλαίνε???) :cry:
 
Σαν τα τρελά πουλιά

Νταξ δεν ειν συλλεκτικό αλλά αυτό ναι θα μου άρεσε να το έχω. Τώρα ως προς το πραγματικό νόημα των συλλετκικων σειρων της Ρ βλ. ανωτερω ποστς προλαλησάντων. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σαν τα τρελά πουλιά

tonytony είπε:
Εμαθα την επόμενη σειρά της Ραδιοτηλεόρασης....Άλλο ένα ξενέρωμα..."Σαν τα τρελά πουλιά"! Η κοπέλα δεν ήξερε να μου πει σε πόσα DVDs είναι αλλά τι σημασία έχει...Σημασία έχει πως πιστεύω (μακάρι να βγω ψεύτης) πως ότι καλό και αξιόλογο είχε να μας δώσει η "Ραδιοτηλεόραση" το έδωσε...
Σαν τα τρελά πουλιά της Μαρίας Ιορδανίδου. Σειρά του 1987 σε 13 επεισόδια (οπότε μιλαμε μάλλον για 6-7 DVD). Πρόκειται για μαι αυτοβιογραφική σειρά της συγγραφέως από το 1920 ως το 1960. Την σειρά την θυμάμαι λίγο από την πρώτη προβολή της τα Χριστούγεννα του 1987 (δεν μου άρεσε προσωπικά), την έβλεπε όμως ο πατέρας μου (οπότε ίσως αρέσει σε κάποιους). Δεν ξέρω αν η Ραδιοτηλεόραση μας έδωσε ότι καλό είχε να δώσει (ας ελπίζουμε πάντα σε κάτι καλύτερο) πάντως θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιο κριτήριο επιλογής των σειρών που μας διαθέτει η Ραδιοτηλεόραση (ή βάζουν κάτι - έτσι ότι πιάσει το χέρι πάνω πάνω στο αρχείο)

Μάλλον πρέπει να ισχύει το δεύτερο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σαν τα τρελά πουλιά

Ναι μάλλον το 2ο. Και σε 7 ντουβουντου παρακαλω πολυ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σαν τα τρελά πουλιά

Μόλις έμαθα κι εγώ ότι από την επόμενη βδομάδα η ΄΄συλλεκτική΄΄ σειρά της ΕΡΤ(ο θεός να την κάνει συλλεκτική) είναι ΄΄Σαν τα τρελά πουλιά΄΄! Η ΕΡΤ συνεχίζει να υποτιμά την νοημοσύνη των τηλεθεατών εκείνων που νοσταλγούν και διψούν να ξαναδούν ή να δούνε για πρώτη φορά οι νεότεροι τις εκπληκτικές σειρές της δεκαετίες του'70 και ορισμένες μέχρι τα μέσα του '80. Είμαι πια πεποισμένος ότι η ΕΡΤ ό,τι συλλεκτικό είχε να δώσει ειδικά από τη δεκαετία του '70 το έδωσε. Πιστεύω ότι εμείς οι συλλέκτες παλιών τηλεοπτικών σειρών δεν έχουμε να περιμένουμε τίποτα καλύτερο (σε βαθμό παλαιότητας) από την ΕΡΤ, μέχρι αποδείξεως εκ μέρους της του εναντίον.

ΥΓ Εννοείται ότι δεν πρόκειται να επιβραβεύσω τον κατήφορο της ΕΡΤ. Συνεχίζω απτόητος το εμπάργκο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βλέπω ότι συμφωνούμε στό ότι δεν έχουμε να περιμένουμε από την ΕΡΤ καμία σειρά από τα 70s μιας και μας έχει δώσει ότι είχε (τίποτα δηλαδή σε σχέση με τον αριθμό των σειρών των 70s - μιας και δεν έχουν μείνει ολόκληρες σειρές πλην ελαχίστων περιπτώσεων.

Μία από αυτές τις περιπτώσεις δηλαδή σειρά των 70s που έχει σωθεί και έχει προβληθεί σε επανάληψη από την ΕΡΤ είναι ηΓυφτοπούλα(σειρά του 1974). Δεν ξέρω σε τι κατάσταση βρίσκεται σήμερα μιας και σίγουρα υπάρχει στην ΕΡΤ,και πόσο πιθανό είναι να την δώσει κάποια στιγμή η Ραδιοτηλεόραση.

Ο ταξιτζης επίσης σώζεται (δεν ξέρω αν υπάρχουν όλα τα επεισόδια) καθώς και ο φωτογράφος του χωριού. Από 70s τίποτα άλλο.
 
Tsalk εγώ θα προσθέσω κι άλλη μια σειρά των '70s που πρέπει να σώζεται κατά 99% (γιατί με την ΕΡΤ κανείς δεν μπορεί να είναι βέβαιος) και αυτή είναι η ΄΄Ισιδώρα΄΄! Είμαι σίγουρος ότι σώζεται μέχρι σήμερα, γιατί την έβλεπα σε επανάληψη γύρω στο 1997 στην Ετ1 τα πρωινά του καλοκαιριού. Έψαξα για τη σειρά αυτή και προβλήθηκε από το ΕΙΡΤ για πρώτη στις 11 Νοεμβρίου 1973. Λίγες μέρες πρίν την εξέγερση του Πολυτεχνείου! Κατασκοπικό σίριαλ 20 επεισοδίων και έπαιζαν οι ηθοποιοί: Μιράντα Κουνελάκη, Γιάννης Κατράνης, Νικήτας Τσακίρογλου κα.

ΥΓ Η Γυφτοπούλα όντως σώζεται μέχρι σήμερα στην ΕΡΤ. Την είχα δεί σε επανάληψη στην ΕΤ1 κοντά στο 1998.
 
Ευχαριστούμε sportbilly79 για τις πληροφορίες σχετικά με την σειρά Ισιδώρα και την προβολή της το 1997. Είναι η παλιότερη σειρά που σώζεται επομένος αυτή και το θέμα της είναι πολύ ενδιαφέρον. Πρέπει να ανοίξουμε θέμα με την σειρά αυτή και να ενημερώσουμε και την retrodb. Aς ευχηθούμε να επαναπροβληθεί ή να την δούμε από την Ραδιοτηλεόραση
 
Αρκετή κουβέντα έχει γίνει τις τελευταίες μέρες στο thread αυτό για τις σειρές που διαθέτει η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ σε DVD, σχετικά με το ποιες σειρές θα επιθυμούσαμε να ξαναδούμε και ποιες όχι.

Οι απόψεις πολλές, διαφορετικές και βεβαίως σεβαστές. Σαφώς και είναι επιλογή της ΕΡΤ και του περιοδικού της το ποιες σειρές θα επιλέξουν να "διαθέσουν" στο κοινό, όπως και ακόμα το αν θα συνεχίσουν να το κάνουν ή όχι ("υποχρεωμένη" η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ δεν είναι να συνεχίσει και ας έχουμε υπόψη μας ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να σταματήσει, ειδικά όταν (πιθανόν σχετικά σύντομα, μέχρι το τέλος του τρέχοντος έτους) σταματήσουν και τα "αντίπαλα" περιοδικά να διαθέτουν αγαπημένες Ελληνικές ταινίες του παλιού Ελληνικού κινηματογράφου).

Επομένως, (κατά τη γνώμη μου πάντα) έχει σημασία το ποιες σειρές διαθέτει/προτίθεται να διαθέσει η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, διότι είναι πολύ πιθανόν κάποια μέρα να "αλλάξει γνώμη" και να "ξανακλείσει την πόρτα του Αρχείου της" (ΕΡΤ είναι αυτή, όλα είναι πιθανά). Για να ακριβολογήσω, θεωρώντας ότι η "προσφορά" της ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ θα σταματήσει κάποια στιγμή (αργά ή γρήγορα) και ασφαλώς πολύ πριν διαθέσει το σύνολο του τεράστιου (παρόλες τις σημαντικότατες ελλείψεις) Αρχείου της, οι σειρές που θα ήθελα να δω από το περιοδικό είναι οι σπανιότερες σειρές που έχει η δημόσια τηλεόραση στην κατοχή της, δηλαδή είτε αυτές που έχουν προβληθεί μία και μοναδική φορά (κατά την πρώτη προβολή τους) πριν πολλά χρόνια, είτε αυτές που έχουν προβληθεί σε επανάληψη, μία φορά και πριν πολλά πολλά χρόνια - αυτές είναι οι "σπάνιες" ρετρο σειρές που "διψάμε" να ξαναδούμε.

Τι εννοώ -

1. Σειρές πολύ παλιές (της δεκαετίας του 1970) που πρέπει να διασώζονται στο Αρχείο (έστω και με σημαντικά "κενά", δηλαδή "μη ολοκληρωμένες", λόγω διάσωσης μικρού μόνο αριθμού επεισοδίων).

Τι και αν σώζεται μόνο ένα (?) επεισόδιο του "Λούνα Παρκ" στο Αρχείο - θα ήθελα να το δω σε DVD, να δω τον Παπαγιαννόπουλο και το λοιπό καστ και να γυρίσω σε άλλες εποχές. Έχει η ΕΡΤ σώσει μόνο το τελευταίο επεισόδιο των "Μυστικών Αρραβώνων"? Ας είναι, θα έδινα τα πάντα για να ξαναδώ την Βαλσάμη και τον Αλεξανδράκη στη μυθική αυτή σειρά. Σώζεται "Μεθοριακός Σταθμός" ή "Η Γειτονιά μας" στην ΕΡΤ? Θα ήθελα να τα δω αυτά τα επεισόδια. Ας διέθετε δηλαδή η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ λόγου χάρη ένα DVD με το "Λούνα Παρκ" (με ό,τι υπάρχει από τη σειρά), ή ένα DVD με ό,τι σώζεται από σβησμένες σειρές του Ξενόπουλου (πχ από την "Αφροδίτη", την "Αναδυομένη" και τους "Μυστικούς Αρραβώνες"). Δεν θα πείραζε αν δεν έβλεπα ολοκληρωμένη μία από αυτές τις σειρές (διότι αυτό λόγω σβησίματος θα ήταν ούτως ή άλλως ανέφικτο) και θα ήμουν πανευτυχής έστω και με ένα δείγμα της κάθε σειράς (το οποίο δείγμα/επεισόδιο άλλωστε δεν θα προγραμμάτιζε για προβολή η ΕΡΤ στο πρόγραμμά της, λόγω του γεγονότος της αποσπασματικότητας). Αυτό θα ήταν κάτι το πραγματικά σπάνιο το οποίο θα άξιζε να ξαναδούμε και το οποίο θα βοηθούσε στη διάσωση της πολιτιστικής μας κληρονομιάς.

2. Σειρές (σχετικά) παλιές (της δεκαετίας του 1980) που πρέπει να διασώζονται στο Αρχείο πάλι σε αποσπασματική μορφή και οι οποίες δεν έχουν προβληθεί ποτέ ξανά μετά από την πρώτη προβολή τους. Τρανταχτά παραδείγματα στην περίπτωση αυτή "Τα Καθημερινά" και "Τα Λιονταράκια μας". Και πάλι στις περιπτώσεις αυτές - ό,τι υπάρχει. Αποσπασματικά και διάσπαρτα επεισόδια μόνο? Ας είναι - αυτές είναι σειρές που λόγω της αποσπασματικότητας δεν πρόκειται να ξαναδούμε από την ΕΡΤ ποτέ...

Επιθυμείτε να ξαναδείτε το "Χαίρε Τάσο Καρατάσο", την "Κυρία Ντορεμί" και το "Γιάννης και Μαρία" ή λόγου χάρη τις σειρές του Γιώργου Κωνσταντίνου της δεκαετίας του '80? Πολλοί τηλεθεατές θέλουν να τις ξαναδούν (μεταξύ αυτών κι εγώ) και θα τις ξαναδούν διότι η ΕΡΤ θα τις ξαναπροβάλει αργά ή γρήγορα καθώς σώζονται στο Αρχείο ολοκληρωμένες. Ευτυχώς για αυτούς που τις αγαπούν δεν είναι "σπάνιες" σειρές, ούτε αγνοείται η τύχη τους - υπάρχουν, προβλήθηκαν τη δεκαετία του '90 ή και πολύ πιο πρόσφατα ανά περίπτωση και θα τις ξαναδούμε από την ΕΡΤ. Και ακόμα και αν δεν τις ξαναδούμε (σύντομα) από την ΕΡΤ, όλο και κάποιος τις έχει γράψει σε κάποια από τις επαναλήψεις τους...

washcloud είπε:
...ΠΟΛΥΣ κόσμος την αποζητά, ιντερνετικά (και νομίζω ΚΑΙ "η Ντορεμί" θα είχε σχετικά μεγάλη απήχηση), οπότε, απ' τη στιγμή που υπάρχει ζήτηση σε κάτι, μάλλον θα υπάρχει και...έλλειψη του.Στα...."γνωστά μέρη" πάντως δεν υπάρχει. Ε και δε νομίζω να "κυκλοφόρησε" τόσο μια σειρά, και να μη βρέθηκε ούτε ένας να τη γράψει και να την διαθέσει...
Και όμως φίλε washcloud, αφού το αναφέρεις, η "Κυρία Ντορεμί" σώζεται... Και για του λόγου το αληθές, παραθέτω και την φωτογραφία από μία πολύ πρόσφατη προβολή της σειράς στην ΕΤ1 (με το προτελευταίο logo της ΕΤ1, το οποίο πρωτοεμφανίστηκε το 2003, δηλαδή 6 χρόνια πίσω...)

picture.php


Επομένως, θα συμφωνήσω με τους ChristosM, tsalk, ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ, tonytony, sportbilly79 και mhmerotategiatipino και με την άποψη που διατύπωσαν ότι αν η ΕΡΤ και η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ πραγματικά επιθυμούσαν να διαθέσουν κάτι σπάνιο και "συλλεκτικό" στους τηλεθεατές, θα επέλεγαν τις πραγματικά "ρετρο" και σπάνιες σειρές του Αρχείου τους (έστω και "κουτσουρεμένες"), παρά τις σειρές τις οποίες εξακολουθεί η ΕΡΤ να προβάλει κάθε τόσο σε επανάληψη, είτε τα πρωινά στην ΕΤ1 κάθε καλοκαίρι, είτε στα ψηφιακά κανάλια της...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα