DVDs των ταινιών της FINOS FILM στο περιοδικό Τηλέραμα

Το πήρα και εγώ και μάρεσε και η κασετινούλα και ψήνομαι να τις πάρω τελικά όλες..... αχ θα ξεπαραδιαστούμε, αλλά χαλάλι!! Αφού έγινε η αρχή με Τάκη χιχι
 
Τὰ ἔργα "ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΤΥΧΙΑ" καὶ "ΟΙ ΓΕΝΝΑΙΟΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ" τὰ ἐκυκλοφόρησαν ἤδη εἰς DVD πρὸ ὁλίγου καιροῦ,δὲν τὰ πήρατε;

Τὸ δὲ ἐργο "Ο ΜΙΚΡΟΣ ΔΡΑΠΕΤΗΣ" (τὸ ὁποῖο ἔχω εἰς DVD) εἶχε κυκλοφορήσει πρὸ πάρα πολλῶν ἐτῶν καὶ μάλιστα πρὸ ὁλίγων ἐτῶν τὸ εἶχε καὶ κάποια ἐφημερίδα ὡς ἔνθετο!Ἐπίσης ἔχω γραμμένα εἰς DVD τὰ ἔργα "ΟΙ ΑΜΑΡΤΩΛΟΙ" (πολὺ καλῆς εἰκόνος),"ΟΙ ΟΥΡΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ"(ἀπὸ VHS τῆς ΦΙΝΟΣ-ΦΙΛΜ ἀλλὰ ἡ βιντεοκασσέτα εἶναι πολὺ παλαιὰ) καὶ "ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ"(ἀπὸ VHS τῆς ΦΙΝΟΣ-ΦΙΛΜ)!O MIKROS DRAPETHS.jpg

AYTOI POY MILHSAN ME TON 8ANATO.jpg

OI OYRANOI EINAI DIKOI MAS.jpg

OI AMARTWLOI.jpg
 
Μπορεις να μας πεις απο που τα αγορασες για να μπορεσουμε να τα προμηθευτουμε
 
Όντως!!!! Πότε κυκλοφόρησαν αυτές και που????
 
Thlerama.jpg Εδώ από το περιοδικό Τηλέραμα (Κάντε κλικ επάνω στην εικόνα για μεγέθυνση)

 


Α, και κάτι άλλο: Η εικόνα στο DVD "Η θεία από το Σικάγο" είναι θολή ή μου φαίνεται; Για να μας πει και κάποιος άλλος που το πήρε.



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πήρα και εγώ το πακετάκι. Η ταινία "Η θεία από το Σικάγο" είναι ακριβός η ίδια κόπια που είχαμε πάρει από τον Τηλεθεατή, άρα δεν είναι από την Graal.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ddjpp είπε:
Το πήρα και εγώ το πακετάκι. Η ταινία "Η θεία από το Σικάγο" είναι ακριβός η ίδια κόπια που είχαμε πάρει από τον Τηλεθεατή.
Η εικόνα όμως δεν είναι θολή ή είναι όλες η κόπιες έτσι;
 
arxaiologos είπε:
Τὰ ἔργα "ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΤΥΧΙΑ" καὶ "ΟΙ ΓΕΝΝΑΙΟΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ" τὰ ἐκυκλοφόρησαν ἤδη εἰς DVD πρὸ ὁλίγου καιροῦ,δὲν τὰ πήρατε;Τὸ δὲ ἐργο "Ο ΜΙΚΡΟΣ ΔΡΑΠΕΤΗΣ" (τὸ ὁποῖο ἔχω εἰς DVD) εἶχε κυκλοφορήσει πρὸ πάρα πολλῶν ἐτῶν καὶ μάλιστα πρὸ ὁλίγων ἐτῶν τὸ εἶχε καὶ κάποια ἐφημερίδα ὡς ἔνθετο!
Φαντάζομαι ότι θα είναι διαθέσιμες αυτές οι ταινίες στα καταστήματα που πουλούν DVDs, CDs, κτλ στην Ελλάδα. Πήγε κανείς να ρίξει μια ματιά; Πώς μας ξέφυγαν; #)

Όσον αφορά την προσφορά του περιοδικού, κι εγώ την στηρίζω και χαίρομαι που κάνουν ένα βήμα για μας φέρουν πιο κοντά στο να αποκτήσουμε (σχεδόν) ολόκληρη την ταινιοθήκη της αγαπημένης μας FINOS FILMS!

Στέκομαι επίσης στο "Ακολουθούν και άλλες ταινίες..." που αναγράφεται στο περιοδικό (και το οποίο ανέφερε ήδη ο tonytony)...
 
Παιδιά επειδή το ψάχνω πολύ το θέμα σχεδόν το αποκλείω να έχουνε κυκλοφορήσει οι ταινίες Χαμένη ευτυχία , Γενναίοι κτλ σε dvd! Εκτός και αν έγινε αυτό πειρατικά!...
 
Έχω άσχημα νέα επί του θέματος...Μίλησα σήμερα με το Τηλέραμα και μου είπαν πως οι ακυκλοφόρητες ταινίες της Φίνος Φιλμ που θα δοθούν είναι μόνο 10!!!!Οι 8 που ήδη ανακοινώθηκαν και άλλες 2 που θα ανακοινωθούν αυτή τη Πέμπτη!!! Όταν είπα της κυρίας πως μένουν άλλες 15 ταινίες ακόμη που μένουν πάλι απ' έξω (άντε 13 αν βγάλουμε έξω τις 2 που θεωρούνται χαμένες) μου είπε..."Τι να σας πω...αυτές τις 10 μας έδωσε η Φίνος Φιλμ"!!! Και μάλιστα μου είπε πως μετά το πέρας των 10 νέων ταινιών η..."προσφορά" θα συνεχιστεί αλλά με ταινίες της Φίνος που έχουν ξανακυκλοφορήσει!!!! Αδυνατώ να σχολιάσω άλλο την τακτική τους αυτή να μας τις δίνουν με το...σταγονόμετρο! Έχω εκνευριστεί πάρα πολύ με δαύτους αλλά άκρη δε βγάζουμε δυστυχώς...
 
η "ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ" είναι από ψηφιακή επεξεργασία της Graal!! Αν προσέξετε πολύ καλά, για απειροελαχιστο χρόνο στην αρχη της ταινίας πριν απο το σημα της Finos Film εμφανιζεται το σημα της graal που λεει οτι αυτη η ταινια εχει επεξεργαστει ψηφιακα :) δεν ισχυει το ιδιο για τη "ΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΙΚΑΓΟ"
 
tonytony είπε:
Έχω άσχημα νέα επί του θέματος...Μίλησα σήμερα με το Τηλέραμα και μου είπαν πως οι ακυκλοφόρητες ταινίες της Φίνος Φιλμ που θα δοθούν είναι μόνο 10!!!!Οι 8 που ήδη ανακοινώθηκαν και άλλες 2 που θα ανακοινωθούν αυτή τη Πέμπτη!!! Όταν είπα της κυρίας πως μένουν άλλες 15 ταινίες ακόμη που μένουν πάλι απ' έξω (άντε 13 αν βγάλουμε έξω τις 2 που θεωρούνται χαμένες) μου είπε..."Τι να σας πω...αυτές τις 10 μας έδωσε η Φίνος Φιλμ"!!! Και μάλιστα μου είπε πως μετά το πέρας των 10 νέων ταινιών η..."προσφορά" θα συνεχιστεί αλλά με ταινίες της Φίνος που έχουν ξανακυκλοφορήσει!!!! Αδυνατώ να σχολιάσω άλλο την τακτική τους αυτή να μας τις δίνουν με το...σταγονόμετρο! Έχω εκνευριστεί πάρα πολύ με δαύτους αλλά άκρη δε βγάζουμε δυστυχώς...
Μάλιστα. Σε ευχαριστούμε πολύ tonytony για την σημαντική αυτή πληροφορία.

Δεν ξέρω αν είναι θέμα του εκάστοτε περιοδικού (ο "Τηλεθεατής" αρχικά, σήμερα το "Τηλέραμα") / της εκδοτικής εταιρίας (στην προκειμένη περίπτωση, και τα δύο περιοδικά ανήκουν στην ίδια) ή της ίδιας της ΦΙΝΟΣ ΦΙΛΜ που διαθέτει τις κόπιες των ταινιών της στα περιοδικά. Δηλαδή, αν η ίδια η ΦΙΝΟΣ ΦΙΛΜ δεν επιθυμεί να δώσει στο περιοδικό για διανομή μία συγκεκριμένη ταινία (λχ το "Aliki My Love" που το έχουμε ξανασυζητήσει παλαιότερα με τον "Τηλεθεατή"), τι μπορεί να κάνει το ίδιο το περιοδικό; Πόσο να "πιέσει";

Σε κάθε περίπτωση, είναι ευχής έργον το γεγονός ότι η λίστα με τις αδιάθετες ταινίες της ΦΙΝΟΣ ΦΙΛΜ σταδιακά μικραίνει (έστω και με αργούς ρυθμούς). Για αυτό και είχα γράψει:

bernard.c είπε:
... και χαίρομαι που κάνουν ένα βήμα για μας φέρουν πιο κοντά στο να αποκτήσουμε (σχεδόν) ολόκληρη την ταινιοθήκη της αγαπημένης μας FINOS FILMS! ...
Πλησιάζουμε, το αν θα φτάσουμε ποτέ στο τέλος δεν το γνωρίζουμε...

Πέρα όμως από τις δύο χαμένες ταινίες, κάποιες ακόμα είναι πολύ δύσκολο να τις δούμε (πχ "Αγάπη μου Ουα Ουα", λόγω δικαιωμάτων και "Aliki My Love", λόγω σχετικής επιθυμίας του Φ. Φίνου...) Για να αλλάξει κάτι με αυτές τις δύο ταινίες, θα πρέπει να διευθετηθεί το θέμα των πνευματικών δικαιωμάτων για την πρώτη ταινία, ενώ για την δεύτερη, πρέπει να αποφασίσει κάποιος (επιτέλους!!) να ξαναδιαθέσει την ξενόγλωσση ταινία της Αλίκης στο κοινό...

Τέλος, στο σημείο αυτό θα προσπαθήσω να κάνω μια πρόβλεψη για το ποιες 2 ταινίες πιστεύω ότι θα διατεθούν μετά τις 8 που έχουν ήδη ανακοινωθεί. Επικρατέστερες θεωρώ τις:

- Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο (1970) και

- Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές (1973)

Για να δούμε...

maltezos_extreme είπε:
η "ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ" είναι από ψηφιακή επεξεργασία της Graal!! Αν προσέξετε πολύ καλά, για απειροελαχιστο χρόνο στην αρχη της ταινίας πριν απο το σημα της Finos Film εμφανιζεται το σημα της graal που λεει οτι αυτη η ταινια εχει επεξεργαστει ψηφιακα :) δεν ισχυει το ιδιο για τη "ΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΙΚΑΓΟ"
Σοβαρά;; Αυτό είναι ιδιαίτερα ευχάριστο και ελπιδοφόρο νέο!! :)

Μακάρι κάποια στιγμή να μπορέσουμε να απολαύσουμε τις ταινίες της ΦΙΝΟΣ ΦΙΛΜ έπειτα από την ψηφιακή επεξεργασία και αποκατάστασή τους από την εταιρία GRAAL...
 
maltezos_extreme είπε:
η "ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ" είναι από ψηφιακή επεξεργασία της Graal!! Αν προσέξετε πολύ καλά, για απειροελαχιστο χρόνο στην αρχη της ταινίας πριν απο το σημα της Finos Film εμφανιζεται το σημα της graal που λεει οτι αυτη η ταινια εχει επεξεργαστει ψηφιακα :) δεν ισχυει το ιδιο για τη "ΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΙΚΑΓΟ"
Έχεις δίκιο το είδα και εγώ αυτό. Και ο ήχος δεν έχει "φύσημα", το καθάρισαν από την μάκα όπως λεει και ο Νίκος στο βίντεο της Graal.
 
Για το Αγάπη μου Ουα Ουα τι δικαιώματα παίζουν που λες?
 
Το Αγάπη μου ουα ουα νομίζω τα δικαιώματα τα έχουν κάποιοι Γάλλοι παραγωγοί...
 
tonytony είπε:
Το Αγάπη μου ουα ουα νομίζω τα δικαιώματα τα έχουν κάποιοι Γάλλοι παραγωγοί...
Ε ναι,επειδη προερχεται απο γαλλικο θεατρικο εργο
 
Bernard συμφωνώ σε όσα λες αν και θλίβομαι πραγματικά με την όλη κατάσταση! Συμφωνώ με τις δυο ταινίες που λες , πέρα από τις 8 πως είναι πιθανές αυτές , και εγώ θα έβαζα μέσα στις πιθανές και τους Αμαρτωλούς...Περιμένω πάντως με μεγάλο ενδιαφέρον να τις μάθω την Πέμπτη...
 
johnalepou είπε:
Ε ναι,επειδη προερχεται απο γαλλικο θεατρικο εργο
Πάντως ευτυχώς πχ που οι Γαλλοι κληρονομοι δεν εχουν παρει χαμπαρι οτι το ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΔΑΚΡΥΑ βασιζεται σε μυθιστορημα του Ζωρζ Ονε,αλλιως μπορει ουτε αυτο να βλεπαμε,ουτε την ΨΕΥΤΡΑ και πολλες αλλες ταινιες της Φινος λολ
 
Εχεις δικιο, john για το Πολυ αργα για δακρυα. Οντως, βασιζεται στον Αρχισιδηρουργο, του Ζωρζ Ονε.

Στο ιδιο ακριβως εργο βασιζονται αλλες δυο ελληνικες ταινιες. Το φτωχοπαιδο (1965), με τον Θανο Λειβαδιτη και τη Μεμα Σταθοπουλου, και το Εχω δικαιωμα να σ' αγαπω (1966), με τον Νικο Ξανθοπουλο και την Αφροδιτη Γρηγοριαδου.
 
Πίσω
Μπλουζα