DVDs των ταινιών της FINOS FILM στο περιοδικό Τηλέραμα

Τελικά το Τηλέραμα κυκλοφορεί Πέμπτη ή Παρασκευή;
 
Πήρα το Τηλέραμα το οποίο υποτίθεται πως σήμερα θα είχε τη 2η κασετίνα με τις "Άπαιχτες ταινίες" και κατ' επέκταση θα μαθαίναμε και τις άλλες 2 , την διαφημίζει ΚΑΙ μέσα στο περιοδικό , αλλά κασετίνα ΔΕΝ υπάρχει!!!! Έσπασα τα τηλέφωνα! Τελικά μου είπανε πως "λόγω κάποιου προβλήματος" η κασετίνα θα κυκλοφορήσει στο επόμενο τεύχος!!! Εκεί λοιπόν της λέω πως οκ δε με ενδιαφέρει η κασετίνα , θέλω να μάθω ποιες είναι οι άλλες 2 και φυσικά μου είπε πως δεν γνωρίζει!!! Ήρθα στο αμήν να την στείλω....εκεί που ξέρει από τα νεύρα μου αλλά κρατήθηκα! Μου είπε και το κουφό πως "ούτως ή άλλως θα κυκλοφορήσουν ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ταινίες ΑΠΑΙΧΤΕΣ και ΟΧΙ ΜΟΝΟ 10"!!! Τι να πω ρε παιδιά δε ξέρω...Πολύ μυστικοπάθεια!...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
alexpc32 είπε:
Τελικά το Τηλέραμα κυκλοφορεί Πέμπτη ή Παρασκευή;
Πέμπτη στην επαρχία, Παρασκευή στην πρωτεύουσα. Έτσι γίνεται με ορισμένα τηλεπεριοδικά, τέλος πάντων...

tonytony είπε:
Ναι ισχύει!!! Εκτός από τη Φωνή της καρδιάς αύριο , θα κυκλοφορήσουν και για ΠΡΩΤΗ φορά (μαζί με άλλες σε δυάδες) και οι ταινίες Παράνομοι Πόθοι , Οι Παράνομοι , Εσχάτη Προδοσία , Ο Μικρός Δραπέτης , Πεθαίνω Κάθε Ξημέρωμα , Χαμένη Ευτυχία και Πανικός!
Και για την ιστορία να πω πως μετά μένουν να κυκλοφορήσουν οι εξής ταινίες της Φίνος Φιλμ...



1. Το Τραγούδι Του Χωρισμού - 1940



2. Η Βίλλα Με Τα Νούφαρα - 1943 (θεωρείται χαμένη)



3. Πρόσωπα Λησμονημένα - 1946



4. Παπούτσι Από Τον Τόπο Σου - 1946 (θεωρείται χαμένη επίσης)



5. Μαρίνα - 1947



6. Τελευταία Αποστολή - 1949



7. Νεκρή Πολιτεία - 1951



8. Ο Γρουσούζης - 1952



9. Οι Ουρανοί Είναι Δικοί Μας - 1953



10. Ο Δρόμος Με Τις Ακακίες - 1954



11. Ο Αγαπητικός Της Βοσκοπούλας - 1955



12. Aliki My Love - 1964



13. Αυτοί Που Μίλησαν Με Τον Θάνατο - 1970



14. Οι Αμαρτωλοί - 1971



15. Οι Γενναίοι Πεθαίνουν Δυο Φορές - 1973



16. Αγάπη Μου Ουα Ουα - 1974



17. Γυμνοί Στο Χιόνι - 1974.



Λίγες είναι!!!!Μακάρι και ΕΛΠΙΖΩ να τις βγάλουν ΟΛΕΣ!



Tony όσον αφορά το #17, για δες σε παρακαλώ λίγο εδώ την απορία του φίλου μας και πες μας αν ξέρεις με σιγουριά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ταινία "Γυμνοί στο χιόνι" είναι της Φίνος Φιλμ , δε ξέρω φυσικά όμως αν συνεχίζει να έχει τα δικαιώματα. Την έχω την ταινία και στους τίτλους ξεκινάει με κόκκινο χρώμα το γνωστό λογότυπο που έχω και εγώ σαν avatar! Επίσης αναφέρεται και στους καταλόγους της εταιρείας , από 3 βιβλία που έχω και που αφορούν τη Φίνος Φιλμ!
 
Έχει μέσα στο περιοδικό μια μικρή φωτογραφία της θήκης των "άπαιχτων" ταινιών και έχει πάνω στη θήκη 10 φωτογραφίες, μία για κάθε ταινία. Έτσι όπως τις είδα νομίζω πως οι δύο, που δεν είπαν ακόμα ποιες είναι, είναι οι "Ο δρόμος με τις ακακίες" και "Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές". Μπορεί να κάνω λάθος όμως γιατί δεν ξεχωρίζουν καλά τα πρόσωπα, στη μία εικονίζεται ο Ζώρας Τσάπελης.
 
Και γω το είδα αυτό που λες. Είναι τόσο μικρή η φωτογραφία που δε ξεχωρίζεις! Εγώ πάλι νομίζω πως έβαλαν 2 φωτογραφίες από τη Φωνή της Καρδιάς και 2 φωτογραφίες από την Εσχάτη Προδοσία. Όπως και να ' χει παίζουν με τη νοημοσύνη μας...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tonytony είπε:
Η ταινία "Γυμνοί στο χιόνι" είναι της Φίνος Φιλμ , δε ξέρω φυσικά όμως αν συνεχίζει να έχει τα δικαιώματα. Την έχω την ταινία και στους τίτλους ξεκινάει με κόκκινο χρώμα το γνωστό λογότυπο που έχω και εγώ σαν avatar! Επίσης αναφέρεται και στους καταλόγους της εταιρείας , από 3 βιβλία που έχω και που αφορούν τη Φίνος Φιλμ!
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!
 
Παιδιά, καταλαβαίνω τη λαχτάρα σας (κι εγώ την ίδια λαχτάρα έχω...!) να αποκτήσετε σε DVD κάποιες σπάνιες ταινίες της μεγαλύτερης κινηματογραφικής εταιρίας που υπήρξε ποτέ στην Ελλάδα μέσω της προσφοράς του περιοδικού, αλλά θα πρέπει να σας ζητήσω να... κρατήσετε την ψυχραιμία σας.

Κατανοώ ότι είναι εκνευριστικό να μην συμπεριλαμβάνεται στο τεύχος αυτής της εβδομάδας η κασετίνα στην οποία θα γράφονταν η 9η και η 10η ταινία της εταιρίας που θα κυκλοφορήσουν με την προσφορά αυτή και ακόμα πιο εκνευριστικό το γεγονός ότι δεν μπορούν από το περιοδικό να απαντήσουν στις σχετικές ερωτήσεις, αλλά "βαριές" και άκομψες εκφράσεις (χαρακτηρισμοί) δεν επιτρέπονται στο forum και διαγράφονται. Παρακαλώ σεβαστείτε τον χώρο που σας φιλοξενεί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το σχόλιο bernard ήταν για μένα? Και επίσης γιατί σβήστηκε η "μικρή παρουσίαση" που έκανα με τόσο κόπο των ταινιών που απέμειναν?
 
tonytony είπε:
Το σχόλιο bernard ήταν για μένα?
Ναι, όταν για τους παραπάνω λόγους αποκαλείς "απατεώνες" τους εμπλεκόμενους... :(

Είναι "βαριά" κουβέντα / κατηγορία και, πώς να το κάνουμε, άδικη...

tonytony είπε:
Και επίσης γιατί σβήστηκε η "μικρή παρουσίαση" που έκανα με τόσο κόπο των ταινιών που απέμειναν?
Δεν σβήστηκε, ίσα-ίσα: :)

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?18773-Ταινίες-της-FINOS-FILM-οι-οποίες-δεν-έχουν-ακόμα-κυκλοφορήσει-σε-DVD
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α οκ δεν πρόσεξα ότι μεταφέρθηκε σε άλλο η "παρουσίασή μου"! Όσο για το άλλο που λες έχεις δίκιο...Ξέχασα πως μιλάμε δημόσια και πως δεν πρέπει να μιλάω σαν να είμαστε έξω πίνοντας καφέ π.χ. Απλά παρασύρομαι από την "αγωνία" μου...Συγνώμη λοιπόν! :(
 
tonytony είπε:
Όσο για το άλλο που λες έχεις δίκιο...Ξέχασα πως μιλάμε δημόσια και πως δεν πρέπει να μιλάω σαν να είμαστε έξω πίνοντας καφέ π.χ. Απλά παρασύρομαι από την "αγωνία" μου...Συγνώμη λοιπόν! :(
Κανένα πρόβλημα ;)
 
Εδώ η θήκη-κασετίνα, εκεί η θήκη κασετίνα, που είναι η θήκη κασετίνα;;; Μου φαίνεται ότι μας κοροϊδεύουν. Στο εξώφυλλο γράφει "Δώρο συλλεκτική θήκη <<Οι άπαιχτες ταινίες>>" αλλά θήκη δεν είδα πουθενά. Σίγουρα στο επόμενο τεύχος θα μια μικρή ανσκοίνωση-διόρθωση μέσα στο περιοδικό που θα λέει ότι το περιοδικό πρώτα τυπώνεται και μετά συσκευάζεται μέσα στη ζελατίνη. Αρα όταν γράψανε για τη θήκη-κασετίνα δώρο μάλλον δεν ήξεραν ούτε που τις έχουν, ούτε αν τις έχουν.
 
alexpc32 είπε:
Εδώ η θήκη-κασετίνα, εκεί η θήκη κασετίνα, που είναι η θήκη κασετίνα;;; Μου φαίνεται ότι μας κοροϊδεύουν. Στο εξώφυλλο γράφει "Δώρο συλλεκτική θήκη <<Οι άπαιχτες ταινίες>>" αλλά θήκη δεν είδα πουθενά. Σίγουρα στο επόμενο τεύχος θα μια μικρή ανσκοίνωση-διόρθωση μέσα στο περιοδικό που θα λέει ότι το περιοδικό πρώτα τυπώνεται και μετά συσκευάζεται μέσα στη ζελατίνη. Αρα όταν γράψανε για τη θήκη-κασετίνα δώρο μάλλον δεν ήξεραν ούτε που τις έχουν, ούτε αν τις έχουν.
Εντάξει, έγινε προφανώς κάποιο λάθος από τη μεριά του περιοδικού, αλλά εγώ δεν το βρίσκω και τόσο τραγικό. Άλλωστε την προσφορά την παίρνουμε για τις ταινίες, όχι για την θήκη, έτσι δεν είναι; (εγώ ούτως ή άλλως τις θήκες αυτές δεν τις έχω σχεδόν ποτέ χρησιμοποιήσει, διότι κάνω διαφορετική ταξινόμηση των ταινιών στο αρχείο μου από αυτή που προτείνει το εκάστοτε περιοδικό...)
 
Πήραμε σήμερα και το "Πεθαίνω Κάθε Ξημέρωμα"! Πολύ το χαίρομαι που συνεχίζουν κανονικά μ' αυτές εδώ! Για να δούμε όταν τελειώσουν με το καλό με αυτές που έχουν προγραμματίσει, αν θα σκεφτούν τις "εκκρεμότητες". Απ' την στιγμή που φτάσαμε εδώ, όλα μπορούμε να τα περιμένουμε! Αλήθεια..υπάρχει κάποιο thread να ενημερώνουμε με το τι Ελληνικές ταινίες κυκλοφορούν στα διάφορα περιοδικά; Τις προάλλες ανέφερα το "Η Έξοδος Του Μεσολογγίου" στις "Σπάνιες ταινίες" και για τον λόγο ότι δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο thread. Αν γνωρίζει κάποιος, ας μου υποδείξει παρακαλώ!

Υ.Σ. Η θήκη κυκλοφόρησε τελικά, που ανησύχησες, Tony! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κυκλοφόρησε η θήκη αλλά δεν αναφέρει ποιες είναι οι 2 τελευταίες ταινίες-μυστήριο που δα δοθούν τελευταίες...Γι αυτό την ήθελα την θήκη...
 
λοιπον,η δικη μου η γνωμη εχει ως εξης


για την 9η και 10η ταινια που αναφερεται



δεν ειναι δυνατον να υπαρξουν απο την στιγμη που ουτε καν αναφερονται



στην θηκη



απλα σιγουρα θα εγινε καποιο λαθος και αντι για 8 δωσανε θηκη για 10 dvd



που ισως προοριζοταν η θηκη αυτη για την δευτερη σειρα



μου φαινεται και λογικο μιας και οι ταινιες που εχουν μεινει *απο αυτα που εχω διαβασει εδω*



ειναι ακριβως 10



ας αναμενουμε ομως σε 4/5 βδομαδες θα ξερουμε



 
Συμφωνώ απολύτως, Χρήστο. Μάλλον πρόκειται περί λάθους. Λογικά, πρέπει να υπάρξει και άλλη κασετίνα με 7-8 ταινίες ακόμη (πιστεύω σίγουρα "Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο" και "Οι γενναίοι πεθαίνουν δύο φορές", και επίσης "Αμαρτωλοί", "Γρουσούζης", "Αγαπητικός της βοσκοπούλας", "Νεκρή πολιτεία", "Οι ουρανοί είναι δικοί μας"). Για τα υπόλοιπα ("Αλίκη", "Ο δρόμος με τις ακακίες", "Αγάπη μου Ουά-Ουά"), δυστυχώς, δεν τρέφω μεγάλες ελπίδες...
 
το οτι θα υπαρξει και δευτερη κασετινα αυτο ειναι σιγουρο απο την στιγμη που ειπαν και γραψαν οτι ακολουθουν

και αλλες ταινιες

επισης ειμαι σχεδον σιγουρος οτι στην επομενη θα υπαρχει η ταινια προσωπα λησμονημενα συν ολες αυτες που ανεφερε παραπανω ο φιλος μας, εκτος φυσικα μιας την *αλικη*
 
Γειά χαρά!!!Σύμφωνα με τον Tony οι τανιες που απομένουν είναι 17. Το τηλέραμα θα δώσει 8. Άρα σύνολο 25. Από αυτές τις 17 οι 12 μόνο μπορούν να δωθούν σύμφωνα πάλι με τον tony που επικοινώνησε με την finos. Συμπεραίνω λοιπόν ότι θα δωθούν 2 κασετίνες των 10 DVD's. Μου φαίνεται λογικό γιατί αφού απομένουν 12, το τηλέραμα έχει κοινοποιήσει τις 8 ταινίες και 2 που θα δώσει ;; στην πρώτη κασετίνα = 10. Και απομένει κι άλλη μια κασετίνα.
 
Πίσω
Μπλουζα