DVDs των ταινιών της FINOS FILM στο περιοδικό Τηλέραμα

caprice

RetroMasteR
Joined
30 Νοέ 2010
Μηνύματα
1.181
Αντιδράσεις
186
ΤΗΛΕΡΑΜΑ (1977-σήμερα)


Εκδότης: Όμιλος Αττικών Εκδόσεων



site:
http://www.atticamedia.gr/mag.php?id=5

 


Δ/νση περιοδικού: Λεωφόρος Κηφισίας 40, Μαρούσι 151 25, Αθήνα



Τηλ.: 210 619 9080 και 210 615 4200



e-mail:
tilerama@atticamedia.gr

Αναδρομή στις κινηματογραφικές ταινίες της FINOS FILM που έχει διαθέσει το ΤΗΛΕΡΑΜΑ (ξεκινώντας τον Μάιο του 2011):

1 Η Φωνή Της Καρδιάς (6/5)

2 Πανικός (13/5)

3 Πεθαίνω Κάθε Ξημέρωμα (20/5)

4 Εσχάτη Προδοσία (27/5)

5 Παράνομοι Πόθοι (3/6)

6 Χαμένη Ευτυχία (10/6)

7 Ο Μικρός Δραπέτης (17/6)

8 Οι Παράνομοι (24/6)

9 ??

10 ??

Με (μικρή) επιφύλαξη σας ενημερώνω ότι από αυτή την εβδομάδα το "Τηλέραμα" δίνει 2 ταινίες της Φίνος Φιλμ (ανά τεύχος). Σιγά το νέο, θα μου πείτε. Κι όμως το ευχάριστο είναι ότι η μία από τις δύο ταινίες είναι η "Φωνή της Καρδιάς". Θυμίζω:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%97_%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%AE_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%82

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11598-%D6%DF%ED%EF%F2-%D6%E9%EB%EC-%C3%E9%E1%F4%DF-%EC%E9%E1-%E1%F0%EB%DE-%EA%E9%ED%E7%EC%E1%F4%EF%E3%F1%E1%F6%E9%EA%DE-%E5%F4%E1%E9%F1%E5%DF%E1-%DD%E3%E9%ED%E5-%EC%FD%E8%EF%F2!

Η άλλη είναι η "Θεία από το Σικάγο"

Ίδωμεν
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
caprice είπε:
Με (μικρή) επιφύλαξη σας ενημερώνω ότι από αυτή την εβδομάδα το "Τηλέραμα" δίνει 2 ταινίες της Φίνος Φιλμ (ανά τεύχος). Σιγά το νέο, θα μου πείτε. Κι όμως το ευχάριστο είναι ότι η μία από τις δύο ταινίες είναι η "Φωνή της Καρδιάς".Ίδωμεν
Αυτό το νέο είναι πάρα πολύ ευχάριστο!! Άραγε θα διαθέσουν και άλλες ταινίες της FINOS FILMS που θεωρούνται "σπάνιες" που δεν είχαν διατεθεί πριν από 1,5 / 2 χρόνια από τον Τηλεθεατή; Μακάρι!!
 
Σε ευχαριστούμε caprice για την ενημέρωση. Αν επιβεβαιωθεί αυτό στην πράξη θα είναι ευχάριστο!
 
Ναι ισχύει!!! Εκτός από τη Φωνή της καρδιάς αύριο , θα κυκλοφορήσουν και για ΠΡΩΤΗ φορά (μαζί με άλλες σε δυάδες) και οι ταινίες Παράνομοι Πόθοι , Οι Παράνομοι , Εσχάτη Προδοσία , Ο Μικρός Δραπέτης , Πεθαίνω Κάθε Ξημέρωμα , Χαμένη Ευτυχία και Πανικός!


Και για την ιστορία να πω πως μετά μένουν να κυκλοφορήσουν οι εξής ταινίες της Φίνος Φιλμ...



1. Το Τραγούδι Του Χωρισμού - 1940



2. Η Βίλλα Με Τα Νούφαρα - 1943 (θεωρείται χαμένη)



3. Πρόσωπα Λησμονημένα - 1946



4. Παπούτσι Από Τον Τόπο Σου - 1946 (θεωρείται χαμένη επίσης)



5. Μαρίνα - 1947



6. Τελευταία Αποστολή - 1949



7. Νεκρή Πολιτεία - 1951



8. Ο Γρουσούζης - 1952



9. Οι Ουρανοί Είναι Δικοί Μας - 1953



10. Ο Δρόμος Με Τις Ακακίες - 1954



11. Ο Αγαπητικός Της Βοσκοπούλας - 1955



12. Aliki My Love - 1964



13. Αυτοί Που Μίλησαν Με Τον Θάνατο - 1970



14. Οι Αμαρτωλοί - 1971



15. Οι Γενναίοι Πεθαίνουν Δυο Φορές - 1973



16. Αγάπη Μου Ουα Ουα - 1974



17. Γυμνοί Στο Χιόνι - 1974.



Λίγες είναι!!!!Μακάρι και ΕΛΠΙΖΩ να τις βγάλουν ΟΛΕΣ!



 
tonytony είπε:
Ναι ισχύει!!! Εκτός από τη Φωνή της καρδιάς αύριο , θα κυκλοφορήσουν και για ΠΡΩΤΗ φορά (μαζί με άλλες σε δυάδες) και οι ταινίες Παράνομοι Πόθοι , Οι Παράνομοι , Εσχάτη Προδοσία , Ο Μικρός Δραπέτης , Πεθαίνω Κάθε Ξημέρωμα , Χαμένη Ευτυχία και Πανικός!Και για την ιστορία να πω πως μετά μένουν να κυκλοφορήσουν οι εξής ταινίες της Φίνος Φιλμ...

1. Το Τραγούδι Του Χωρισμού - 1940

2. Η Βίλλα Με Τα Νούφαρα - 1943 (θεωρείται χαμένη)

3. Πρόσωπα Λησμονημένα - 1946

4. Παπούτσι Από Τον Τόπο Σου - 1946 (θεωρείται χαμένη επίσης)

5. Μαρίνα - 1947

6. Τελευταία Αποστολή - 1949

7. Νεκρή Πολιτεία - 1951

8. Ο Γρουσούζης - 1952

9. Οι Ουρανοί Είναι Δικοί Μας - 1953

10. Ο Δρόμος Με Τις Ακακίες - 1954

11. Ο Αγαπητικός Της Βοσκοπούλας - 1955

12. Aliki My Love - 1964

13. Αυτοί Που Μίλησαν Με Τον Θάνατο - 1970

14. Οι Αμαρτωλοί - 1971

15. Οι Γενναίοι Πεθαίνουν Δυο Φορές - 1973

16. Αγάπη Μου Ουα Ουα - 1974

17. Γυμνοί Στο Χιόνι - 1974.

Λίγες είναι!!!!Μακάρι και ΕΛΠΙΖΩ να τις βγάλουν ΟΛΕΣ!
Σε ευχαριστούμε φίλε tonytony για τις περαιτέρω πληροφορίες! :)

Βρε, το "Aliki My Love" του 1962/1963 δεν είναι;
 
Ας πάρουμε και μία ιδέα για τις ταινίες που αναφέρει ο tonytony (να ' σαι καλά που μας ενημέρωσες εκτενώς)

Παράνομοι Πόθοι : (1965), Νέγκας, Προκοπίου, Σειληνός, Κωστίδου, Πλοιός, Μπισλάνης, κ.ά.

Υπόθεση: Ο πλούσιος Πέτρος και η Ελένη, που έχει αυστηρό αδελφό, έχουν σχέση που περνάει δύσκολη περίοδο εξαιτίας του οικογενειακού τους περιβάλλοντος. Εκείνος πάει φαντάρος, τα ίχνη του χάνονται, και εκείνη εργάζεται στριπτιζέζ σε καμπαρέ. Μετά από καιρό εμφανίζεται, το ζευγάρι είναι ξανά μαζί, αλλά εκείνη δεν του αναφέρει τι δουλειά κάνει. Ώσπου ένας φίλος του λέει στο νεαρό την αλήθεια και τον πηγαίνει στον καμπαρέ.

Tip: Το στόρι θυμίζει πολύ τη «Γέφυρα της Αμαρτίας»

Οι Παράνομοι : (1958 ), Βανσής, Φυσσούν, Βλάχος, Αγγελίδου.

Υπόθεση: Ο Κοσμάς, ο Αργύρης και ο Πέτρος φυγοδικούν. Ο πρώτος γιατί στην κατοχή, όταν ανατινάχτηκε μία γέφυρα, σκότωσε κάποιους προδότες, ο δεύτερος γιατί σκότωσε τον αδελφό του για κτηματικές διαφορές, και ο τρίτος γιατί σκότωσε κάποιο που ήταν η αιτία να κάψουν οι Γερμανοί το χωριό του και να χάσει τους δικούς του. Και οι 3 είναι κυκλωμένοι από χωροφύλακες. Σκοτώνουν κάποιον για να του πάρουν τα λεφτά και αναγκάζουν τη γυναίκα του να τους ακολουθήσει για να μην τους προδώσει.

Tip: Συνεργασία Φίνου με Κούνδουρο μετά τον Δράκο, με μέτρια αποτελέσματα, πολλές διαφωνίες και επέμβαση του παραγωγού στο μοντάζ

Εσχάτη Προδοσία : (1971), Φώσκολος. Πρέκας, Ρουσσέα, Καλογήρου, Τζώρτζης, Τσάπελης, Μούτσιος, κ.ά.

Υπόθεση: Ένας λοχαγός κατά τη διάρκεια μυστικής αποστολής στην Ινδία προδίδεται και πληγώνεται από ξένους πράκτορες. Επιστρέφει στην Ελλάδα και αποκρύπτει το γεγονός από όλους, ακόμα και από τη γυναίκα του, που νομίζει ότι είναι νεκρός, γιατί η καινούργια του αποστολή είναι να μάθει από ποιον προδίδονται τα κρατικά μυστικά

Ο Μικρός Δραπέτης : (1968 ). Μικρά παιδιά, και Αντωνόπουλος, Μάουερ, Φωκά, Ιωαννίδου, Ανδρονίδης, Κεδράκας, κ.ά.

Υπόθεση: Ο μικρός Αλέξης δραπετεύει από ένα αναμορφωτήριο και τον κρύβει η 8χρονη Μαρία στη βίλα των γονιών της. Μια τρυφερή φιλία αναπτύσσεται ανάμεσα στα δύο παιδιά, ώσπου στο τέλος οι χωρισμένοι γονείς του Αλέξη σμίγουν ξανά και παίρνουν το μικρό κοντά τους, που με θλίψη αποχαιρετά την αγαπημένη του φίλη

Πεθαίνω Κάθε Ξημέρωμα : (1969), Φώσκολος. Καραγιάννη, Καζάκος, Αντωνόπουλος, Βαλσάμη, Γαλανός, Κριτή, Καλογήρου, Μουστάκας, Δοξαράς, Κεδράκας, Βούρτση, κ.ά.

Υπόθεση: Τρεις αδελφές στον Πειραιά που έχουν μία ταβέρνα, έχουν και εκ διαμέτρου αντίθετους χαρακτήρες. Η πρώτη, η Πέρσα παίζει με τα αισθήματα των αρσενικών καταστρέφοντας κάποια στιγμή, κάποιον από αυτούς και έρχεται η ώρα που θα το πληρώσει ακριβά. Η δεύτερη, η Χαρά, ένα αγοροκόριτσο, γνωρίζει τον Αλέκο, έναν νεαρό, και ξυπνάει μέσα της η γυναίκα. Η τρίτη, η Τασία είναι πάντα ερωτευμένη με τον πρώτο άντρα που γνώρισε, ένα ναυτικό που έχει χαθεί, και όλοι τις κάνουν πλάκες γιʼ αυτό, ώσπου κάποια στιγμή ο άνθρωπός της επιστρέφει και είναι πάλι μαζί.

Tip: Η Μάρθα Καραγιάννη, που υποδύεται την τραγουδίστρια Πέρσα, στο μοναδικό δραματικό της ρόλο στο σινεμά, τραγουδάει το «Αναψε καινούργιο μου φεγγάρι» του Μίμη Πλέσσα με τη φωνή της Δ. Σταυρουλάκη.

Χαμένη Ευτυχία : (1966). Κουράκου, Βουρνάς, Χρηστίδης, Καββαδία, Μπισλάνης, Μαυρόπουλος, κ.ά.

Υπόθεση: Δύο νέοι σχεδιάζουν να παντρευτούν, αλλά υπάρχουν δύο εμπόδια: η αντίρρηση της μητέρας της και η στράτευση του νεαρού και η αποστολή του στην Κύπρο. Τα οικονομικά προβλήματα της μητέρας της κοπέλας την αναγκάζουν να παντρευτούν ένα πλούσιο επιχειρηματία, μια και ο αγαπημένος της φαίνεται να μη δίνει σημεία ζωής, αφού η μητέρα κρύβει τα γράμματά του. Όταν εκείνος επιστρέφει από την Κύπρο, βλέποντάς την εξέλιξη, παντρεύεται μια παιδική του φίλη και ανοίγει ένα βενζινάδικο.

Tip: Ταινία εμπνευσμένη από τη μεγάλη επιτυχία της εποχής «Οι ομπρέλες του Χερβούργου». Καστ ξένο προς τους συνήθεις πρωταγωνιστές του Φίνου, σενάριο και σκηνοθεσία του επί χρόνια βοηθού σκηνοθέτη Παύλου Τάσιου.

Πανικός : (1969). Καζάκος, Αντωνόπουλος, Ρούμπου, Καλογήρου, Γαλανός, Καρύδης, Κεδράκας, Νάος, Κωβαίος, Καλιγεράκη, Μπίνη, Τσάπελης

Υπόθεση: Ο Μάρκος Μαράς, χωρισμένος με ένα παιδί, μαθαίνει πως μια σπείρα εκβιαστών έχει απαγάγει το παιδί του και ζητάει πολύ υψηλά λίτρα για να το ελευθερώσει. Παρά την αντίθετη γνώμη της αστυνομίας, αποφασίζει να δώσει τα λύτρα που του ζητούν, καθώς ο μικρός πάσχει από μία ασθένεια και πρέπει να παίρνει τακτικά τα φάρμακά του.

Πηγές: RetroDB, Ταινίες για Φίλημα (Ι. Τριανταφυλλίδης) Εκδόσεις Εξάντας
 
bernard.c είπε:
Βρε, το "Aliki My Love" του 1962/1963 δεν είναι;
Ναι αλλά προβλήθηκε σε ελληνικούς κινηματογράφους κάπως καθυστερημένα,τον Μάρτιο του 64
 
johnalepou είπε:
Ναι αλλά προβλήθηκε σε ελληνικούς κινηματογράφους κάπως καθυστερημένα,τον Μάρτιο του 64
Σωστός!! Thanks για την διευκρίνηση! :)

caprice, σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για την πλήρη παρουσίαση των κινηματογραφικών ταινιών που θα διατεθούν τις επόμενες εβδομάδες!

Πιστεύω ότι έχουν ενδιαφέρον και μπράβο τους που κάνουν ένα βήμα ούτως ώστε οι συλλογές μας να γίνουν ακόμα πιο πλήρεις!
 
Κατα τη γνωμη μου, ειναι μεγαλο λαθος να μπαινει το ετος προβολης διπλα σε μια ταινια, ενω κανονικα θα επρεπε να μπαινει το ετος γυρισματος.

Δυστυχως αυτο συνεβαινε παλαιοτερα με τις περισσοτερες παραγωγες και το ζητημα αυτο θιχτηκε ξανα εδω:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?16161-Απορία-περι-copyright-ημερομηνίας
 
bambinella 100 είπε:
Κατα τη γνωμη μου, ειναι μεγαλο λαθος να μπαινει το ετος προβολης διπλα σε μια ταινια, ενω κανονικα θα επρεπε να μπαινει το ετος γυρισματος.Δυστυχως αυτο συνεβαινε παλαιοτερα με τις περισσοτερες παραγωγες και το ζητημα αυτο θιχτηκε ξανα εδω:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?16161-Απορία-περι-copyright-ημερομηνίας
Κι εγώ στο μυαλό μου όταν σκέφτομαι έτος μιας ταινίας, σκέφτομαι το έτος γυρίσματος και κάποιες φορές μπερδεύομαι...
 
Μόλις το πληροφορήθηκα από μια κοπέλα στο fb και η πρώτη μου σκέψη: δεν το είδα στο retromaniax! πω πω έχω εξαρτηθεί τελικά από το φόρουμ μας χιχι

όσο για τη φωνη της καρδιάς αν δεν κοιμόντουσταν στο σπίτι θα φώναζα αλλά συγκρατουμαι λογο της ώρας

Οι άλλες ταινίες που αναφέρονται σίγουρα θα δοθούν? αν και θα ξεπαραδιαστούμε πάλι αλλά χαλάλι...
 
ΟΚ. Φωνή καρδιάς και Θεία από το Σικάγο. Σήμερα Πέμπτη θα το πάρει κανείς νωρίτερα να μας πει αναλυτικά και τους άλλους τίτλους; Πώς τη λένε τη συλλογή;
 
Κατά πάσα πιθανότητα θα το πάρω κι εγώ. Αν δε με προλάβει κάποιος φίλος, θα ενημερώσω!
 
Γνωρίζει κανείς την προέλευση του telecine των ταινών αυτών; Υπάρχει περίπτωση να είναι της Graal;
 
Λοιπόν η σειρά που δίδονται οι ταινίες είναι η εξής.


Η Φωνή Της Καρδιάς + Η Θεία Από Το Σικάγο 06/05



Πανικός + Μακρυκωσταίοι Και Κοντογιώργηδες 13/05



Πεθαίνω Κάθε Ξημέρωμα + Τζένη Τζένη 20/05



Εσχάτη Προδοσία + Ζητείται Ψεύτης 27/05



Παράνομοι Πόθοι + Η Βίλλα Των Οργίων 03/06



Χαμένη Ευτυχία + Ο Θησαυρός Του Μακαρίτη 10/06



Ο Μικρός Δραπέτης + Ο Φίλος Μου Ο Λευτεράκης 17/06



Οι Παράνομοι + Το Κλωτσοσκούφι 24/06





Όσον αφορά τώρα για τα άλλα...Το μενού υποτυπώδες...(μόνο έναρξη και κεφάλαια). Ούτε βιογραφικά , ούτε υπότιτλοι , προχειροδουλειά δηλαδή αλλά τι να κάνουμε έστω κι έτσι καλές είναι! Η εικόνα όμως κρύσταλλο! Δεν αναφέρεται καμιά εταιρεία , ούτε GRAAL ούτε VICTORY. Η θήκη είναι πλαστική slim και η φωτογραφία του εξωφύλλου...στοπ καρέ της ταινίας!


Μέσα το περιοδικό γράφει πως η Φίνος Φιλμ επιστρέφει με τις ταινίες που δεν είδατε ποτέ , για πρώτη φορά σε dvd σε ψηφιακή ανάλυση οι ακυκλοφόρητες ταινίες και τις ονομάζει "Οι άπαιχτες". Μια κασετίνα χάρτινη αυτή τη βδομάδα με τις "Καλύτερες κωμωδίες" (οι γνωστές) και την άλλη βδομάδα άλλη μια για τις "άπαιχτες". Η κασετίνα είναι των 10 dvd και όχι των 8 , άρα την άλλη βδομάδα θα μάθουμε και ποιες 2 ακόμη ταινίες θα κυκλοφορήσουν εκτός από τις παραπάνω! Τέλος να πω πως το δημοσίευμα γράφει πως "Ακολουθούν και άλλες ταινίες..."



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συνδυασμος δραματος και κωμωδιας καθε βδομαδα.
 
Οπωσδήποτε είναι μια γενναία προσφορά αυτή, με τόσες ακυκλοφόρητες παραγωγές.

Σίγουρα θα βρει αντίκρισμα από τους συλλέκτες αλλά και από τον απλό κόσμο που του αρέσει ο παλιος ελληνικός κινηματογράφος.

Έτσι θα έχουν και κάποια έσοδα τα έντυπα που όλο κλαίγονται.
 
bernard.c είπε:
Σε ευχαριστούμε φίλε tonytony για τις περαιτέρω πληροφορίες! :) Βρε, το "Aliki My Love" του 1962/1963 δεν είναι;

johnalepou είπε:
Ναι αλλά προβλήθηκε σε ελληνικούς κινηματογράφους κάπως καθυστερημένα,τον Μάρτιο του 64
Δεν ξέρω για άλλες εκδόσεις, αλλά αυτή που έχω στα χέρια μου, καταγράφει τις ταινίες ως εξής:

ΑΛΙΚΗ

1962, 95', Ασπρόμαυρη, Αισθηματική κομεντί

Σενάριο: George St. George

Σκηνοθεσία: Rudolf Mate

Ημερομηνία πρώτης προβολής: 10 Ιουνίου 1963 στο Λονδίνο και 23 Μαρτίου 1964 στην Αθήνα

Ως εκ τούτου, όσες πληροφορίες έχω αντλήσει από τη συγκεκριμένη έκδοση, ας έχετε κατά νου παρακαλώ ότι η χρονιά που αναφέρεται είναι και αυτή που γυρίστηκε.
 
Εγώ πάλι γνωρίζω έτος προβολής για Ελλάδα το 1962 ενώ τέλη 1963 προβλήθηκε στις Η.Π.Α. Δυστυχώς όμως δεν έχω ημερομηνίες προβολής.
 
Πίσω
Μπλουζα