DVDs των ταινών της FINOS FILM στο περιοδικό Τηλεθεατής

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.444
Αντιδράσεις
49.719
ΤΗΛΕΘΕΑΤΗΣ (1988-σήμερα)


Εκδότης: Όμιλος Αττικών Εκδόσεων



site:
http://www.atticamedia.gr/mag.php?id=17

 


Δ/νση περιοδικού: Λεωφόρος Κηφισίας 40, Μαρούσι 151 25, Αθήνα



Τηλ.: 210 619 9080 και 210 615 4200



e-mail:
tiletheatis@atticamedia.gr

Αναδρομή στις κινηματογραφικές ταινίες της FINOS FILM που έχει διαθέσει ο ΤΗΛΕΘΕΑΤΗΣ (ξεκινώντας τον Μάρτιο του 2007):

1 Η ΝΕΡΑΪΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ

2 ΚΑΤΙ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ

3 Η ΚΥΡΑ ΜΑΣ Η ΜΑΜΗ

4 ΝΥΧΤΑ ΓΑΜΟΥ

5 ΜΙΑ ΤΡΕΛΗ ΤΡΕΛΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ

6 Η ΚΟΜΙΣΣΑ ΤΗΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

7 ΞΥΠΝΑ ΒΑΣΙΛΗ

8 ΈΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΓΙΑ ΔΥΟ

9 ΤΟ ΞΥΛΟ ΒΓΗΚΕ ΑΠΌ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ

10 ΤΑ ΚΙΤΡΙΝΑ ΓΑΝΤΙΑ

11 Η ΧΑΡΤΟΠΑΙΧΤΡΑ (ΌΧΙ ΣΙΝΕΜΑΣΚΟΠ)

12 Ο ΚΛΕΑΡΧΟΣ, Η ΜΑΡΙΝΑ ΚΑΙ Ο ΚΟΝΤΟΣ

13 ΟΙ ΘΑΛΑΣΣΙΕΣ ΟΙ ΧΑΝΤΡΕΣ (ΌΧΙ ΣΙΝΕΜΑΣΚΟΠ)

14 ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΦΙΛΗΜΑ (ΌΧΙ ΣΙΝΕΜΑΣΚΟΠ)

15 ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ (ΣΥΜΠΑΡ. Δ-Μ) (ΌΧΙ ΣΙΝΕΜΑΣΚΟΠ)

16 ΜΑΡΙΧΟΥΑΝΑ ΣΤΟΠ

17 ΜΕΡΙΚΟΙ ΤΟ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΚΡΥΟ

18 ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΑΙΕΙ (ΌΧΙ ΣΙΝΕΜΑΣΚΟΠ)

19 ΜΙΑ ΚΥΡΙΑ ΣΤΑ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ

20 ΓΟΡΓΟΝΕΣ ΚΑΙ ΜΑΓΚΕΣ

21 ΟΡΑΤΟΤΗΣ ΜΗΔΕΝ

22 ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

23 ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ

24 ΚΑΤΑΧΡΗΣΙΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ

25 ΔΕΣΠΟΙΝΙΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

26 ΤΖΕΝΗ ΤΖΕΝΗ

27 ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΦΙΛΟΤΙΜΟ (ΣΥΜΠΑΡ. Δ-Μ)

28 Η ΠΑΡΙΖΙΑΝΑ

29 ΜΑΚΡΥΚΩΣΤΑΙΟΙ ΚΑΙ ΚΟΝΤΟΓΙΩΡΓΗΔΕΣ

30 ΒΙΛΛΑ ΤΩΝ ΟΡΓΙΩΝ

31 ΥΠΟΛΟΧΑΓΟΣ ΝΑΤΑΣΣΑ

32 ΚΟΝΣΕΡΤΟ ΓΙΑ ΠΟΛΥΒΟΛΑ

33 Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΜΕ ΤΑ ΞΑΝΘΑ ΜΑΛΛΙΑ

34 ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΞΑΝΑΡΧΟΝΤΑΙ

35 Η ΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΙΚΑΓΟ

36 ΛΑΤΕΡΝΑ, ΦΤΩΧΕΙΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΤΙΜΟ

37 ΟΥΤΕ ΓΑΤΑ, ΟΥΤΕ ΖΗΜΙΑ

38 Η ΘΕΙΑ ΜΟΥ Η ΧΙΠΙΣΣΑ

39 Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΛΕΥΤΕΡΑΚΗΣ

40 Η ΚΑΦΕΤΖΟΥ

41 Η ΝΥΦΗ ΤΟ ΣΚΑΣΕ

42 ΤΟ ΔΟΛΩΜΑ

43 Ο ΗΛΙΑΣ ΤΟΥ 16ΟΥ

44 ΜΑΝΤΑΛΕΝΑ

45 ΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΣΤΟ ΧΑΡΕΜΙ

46 ΦΩΝΑΖΕΙ Ο ΚΛΕΦΤΗΣ

47 Η ΩΡΑΙΑ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ

48 ΜΙΑ ΙΤΑΛΙΔΑ ΑΠ' ΤΗΝ ΚΥΨΕΛΗ

49 Ο ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΝΟ

50 ΟΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΙ (ΌΧΙ ΣΙΝΕΜΑΣΚΟΠ)

51 ΜΙΑ ΖΩΗ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ

52 ΜΙΑ ΤΡΕΛΛΗ...ΤΡΕΛΛΗ...ΣΑΡΑΝΤΑΡΑ

53 ΛΟΛΑ

54 Ο ΘΗΣΑΥΡΟΣ ΤΟΥ ΜΑΚΑΡΙΤΗ

55 Η ΨΕΥΤΡΑ

56 ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΨΕΥΤΗΣ

57 ΝΟΜΟΣ 4000

58 Ο ΓΟΗΣ

59 Η ΑΡΧΟΝΤΙΣΣΑ ΚΑΙ Ο ΑΛΗΤΗΣ

60 Ο ΜΕΘΥΣΤΑΚΑΣ (ΣΥΜΠΑΡ. Δ-Μ)

61 ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ

62 Ο ΣΚΛΗΡΟΣ ΑΝΔΡΑΣ

63 ΕΝΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΡΩΤΑΣ

64 ΕΝΑ ΕΞΥΠΝΟ ΕΞΥΠΝΟ ΜΟΥΤΡΟ

65 ΛΑΤΕΡΝΑ, ΦΤΩΧΕΙΑ ΚΑΙ ΓΑΡΙΦΑΛΟ

66 Ο ΦΑΝΤΑΣΜΕΝΟΣ

67 Η ΡΕΝΑ ΕΊΝΑΙ ΟΦ-ΣΑΪΝΤ

68 Η ΛΙΖΑ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ

69 Ο ΞΥΠΟΛΗΤΟΣ ΠΡΙΓΚΗΨ (ΌΧΙ ΣΙΝΕΜΑΣΚΟΠ)

70 ΟΙ ΚΥΡΙΕΣ ΤΗΣ ΑΥΛΗΣ

71 Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΕ

72 ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΟ ΒΙΕΤΝΑΜ

73 ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

74 ΙΛΙΓΓΟΣ

75 ΓΥΜΝΟΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ

76 Η ΣΤΕΦΑΝΙΑ

77 ΑΣΤΕΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΘΕΝΟΥ

78 ΤΟ ΚΛΩΤΣΟΣΚΟΥΦΙ

79 ΓΑΜΠΡΟΣ ΑΠ' ΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ

80 Ο ΔΗΜΟΣ ΑΠ' ΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ

81 ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΓΑΜΠΡΟΣ

82 ΤΟ ΛΕΒΕΝΤΟΠΑΙΔΟ

83 ΕΛΑ ΣΤΟ ΘΕΙΟ

84 Η ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΤΟΥ ΜΙΣΟΥΣ

85 Η ΚΥΡΙΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ

86 Ο ΑΤΣΙΔΑΣ

87 Ο ΜΑΓΚΑΣ ΜΕ ΤΟ ΤΡΙΚΥΚΛΟ

88 ΠΥΡΕΤΟΣ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ

89 ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΧΤΥΠΑ Η... ΚΟΥΔΟΥΝΑ

90 ΟΤΑΝ Η ΠΟΛΙΣ ΠΕΘΑΙΝΕΙ

91 Η ΖΟΥΓΚΛΑ ΤΩΝ ΠΟΛΕΩΝ

92 ΕΝΑΣ ΞΕΝΟΙΑΣΤΟΣ ΠΑΛΑΒΙΑΡΗΣ

93 Η ΜΑΡΙΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ

94 ΕΝΑΣ ΙΠΠΟΤΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΑΣΟΥΛΑ

95 Ο ΨΕΥΤΗΣ

96 ΟΛΓΑ, ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ

97 Ο ΜΙΚΕΣ ΠΑΝΤΡΕΥΕΤΑΙ

98 Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ

99 ΧΩΡΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ

100 Ο ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΣ

101 Ο ΕΧΘΡΟΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ

102 ΕΝΑ ΑΣΤΕΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙ

103 ΕΙΚΟΣΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΙ ΕΓΩ

104 ΤΟ ΑΜΑΞΑΚΙ

105 Ο ΚΑΤΕΡΓΑΡΗΣ

106 ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ

107 ΠΕΝΤΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΨΕΜΑΤΑ

108 ΜΕ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΠΑΘΟΣ

109 ΘΕΜΑ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΣ

110 ΤΟ ΘΥΜΑ

111 ΔΑΚΡΥΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΑ

112 ΕΝΑ ΤΑΝΚ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΟΥ

113 ΕΚΕΙΝΟΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ

114 Ο ΚΥΡ ΓΙΩΡΓΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΕΤΑΙ

115 ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣ ΠΟΠΟΛΑΡΟΣ

116 ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ

117 ΟΙ ΣΦΑΙΡΕΣ ΔΕ ΓΥΡΙΖΟΥΝ ΠΙΣΩ

118 ΤΟ ΚΟΡΟΪΔΑΚΙ ΤΗΣ ΠΡΙΓΚΙΠΕΣΣΑΣ

119 Σ' ΑΓΑΠΩ

120 Ο ΘΑΝΑΣΗΣ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΣΦΑΛΙΑΡΑΣ

121 ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ

122 ΤΑ ΔΥΟ ΠΟΔΙΑ ΣΕ ΈΝΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙ

123 Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ

124 Ο ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣ

125 Η ΑΜΑΡΤΙΑ ΤΗΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ

126 ΕΚΕΙΝΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΑΠΟΥΝ

127 Η ΑΓΝΗ ΤΟΥ ΛΙΜΑΝΙΟΥ

128 ΑΝΤΙΟ ΖΩΗ

129 ΧΑΜΕΝΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ

130 Η ΑΛΙΚΗ ΔΙΚΤΑΤΩΡ

131 ΤΟ ΣΩΦΕΡΑΚΙ

132 ΕΝΑΣ ΝΟΜΟΤΑΓΗΣ ΠΟΛΙΤΗΣ

133 ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΙ ΤΟΥ ΜΙΣΟΥΣ

134 Η ΩΡΑΙΑ ΤΟΥ ΚΟΥΡΕΑ

135 ΑΜΟΚ

136 ΠΟΛΎ ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΔΑΚΡΥΑ

137 Η ΔΙΚΗ ΤΩΝ ΔΙΚΑΣΤΩΝ

138 Ο ΚΑΤΗΦΟΡΟΣ

139 ΟΙ ΕΡΑΣΤΕΣ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ

140 ΔΙΚΤΑΤΩΡ ΚΑΛΕΙ ΘΑΝΑΣΗ

141 ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ Η ΒΑΣΟΥΛΑ

142 Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΕΙ

143 ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΙΑΣ ΖΩΗΣ

144 ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ

145 Ο ΒΑΛΤΟΣ

146 ΑΣΤΕΡΩ

147 Η ΑΓΝΩΣΤΟΣ

148 ΓΚΟΛΦΩ

149 ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΑΙΜΑ

150 ΕΝ ΟΝΟΜΑΤΙ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ

Και μια και ανέφερες τη Φίνος (μια και είμαι λάτρης της εταιρίας αυτής) να πω πως αυτή τη Πέμπτη ολοκληρώνεται άλλη μία κασετίνα από τον "Τηλεθεατή" και πως μένουν ακόμη 32 ταινίες για να ολοκληρωθούν όλες οι ταινίες!!!Τώρα πια έχουν μείνει πραγματικά τα διαμάντια και οι πιο σπάνιες ταινίες που δεν έχουν δοθεί ακόμα! Απορία μου...:Θα δοθούν άραγε οι ταινίες της Αλίκης Βουγιουκλάκη "Αστέρω" και "Aliki My Love"?Ο "Τηλεθεατής" με διαβεβαίωσε πως ναι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μηπωσ ξερεισ αν θα δωθει και η ταινια οι ουρανοι ειναι δικοι μασ και ο γρουσουζησ με τον μακρη?
 
tonytony είπε:
Το παρατήρησα και μου κανε εντύπωση και μένα! Και μια και ανέφερες τη Φίνος (μια και είμαι λάτρης της εταιρίας αυτής) να πω πως αυτή τη Πέμπτη ολοκληρώνεται άλλη μία κασετίνα από τον "Τηλεθεατή" και πως μένουν ακόμη 32 ταινίες για να ολοκληρωθούν όλες οι ταινίες!!!Τώρα πια έχουν μείνει πραγματικά τα διαμάντια και οι πιο σπάνιες ταινίες που δεν έχουν δοθεί ακόμα! Απορία μου...:Θα δοθούν άραγε οι ταινίες της Αλίκης Βουγιουκλάκη "Αστέρω" και "Aliki My Love"?Ο "Τηλεθεατής" με διαβεβαίωσε πως ναι...
Και εγω ακουσα πως το Aliki my love θα βγει σε dvd. Για να δουμε...
 
ioli1453 είπε:
μηπωσ ξερεισ αν θα δωθει και η ταινια οι ουρανοι ειναι δικοι μασ και ο γρουσουζησ με τον μακρη?
επισησ να ρωτησω οι ταινιεσ τησ φινοσ φιλμ στη νετ εχουν τηλεθεαση?

ChristosM είπε:
Και εγω ακουσα πως το Aliki my love θα βγει σε dvd. Για να δουμε...
το aliki my love το ειδα δε μου αρεσε δεν εχει καμια σχεση με τισ αλλεσ ταινιεσ τησ αλικησ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tonytony είπε:
Και μια και ανέφερες τη Φίνος (μια και είμαι λάτρης της εταιρίας αυτής) να πω πως αυτή τη Πέμπτη ολοκληρώνεται άλλη μία κασετίνα από τον "Τηλεθεατή" και πως μένουν ακόμη 32 ταινίες για να ολοκληρωθούν όλες οι ταινίες!!!
Κι εγώ την αγαπώ πολύ τη FINOS FILMS. Νομίζω όμως φίλε tonytony ότι έχουν παραμείνει πολλές περισότερες ταινίες (οι οποίες δεν έχουν διατεθεί ακόμα σε DVD) από τις 32 που αναφέρεις. Συγκεκριμένα:

Ο συνολικός αριθμός των ταινιών που παράχθηκαν από την εταιρία είναι άνω των 185. Αυτός ο αριθμός επιβαβαιώνεται (αν θυμάμαι καλά) στο βιβλίο "Φίνος Φιλμ 1939-1977 Ο μύθος και η πραγματικότητα" (Άγκυρα, 2003) του διευθυντή παραγωγής της FINOS FILMS, Μάρκου Ζέρβα. Ακόμα πιο ακριβής πηγή, το επίσημο site της εταιρίας, http://www.finosfilms.gr, επιβεβαιώνει ότι ο συνολικός αριθμός είναι 186 ταινίες. Τέλος, σύμφωνα με το site http://www.imdb.com, η FINOS FILMS εμφανίζεται σαν εταιρία παραγωγής συνολικά σε 198 ταινίες, εκ των οποίων μόνο οι 5 γυρίστηκαν έπειτα (2006-2009) από την ταινία "Ο κυρ-Γιώργης εκπαιδεύεται" του 1977, που αποτελεί το κύκνειο άσμα της εταιρίας.

Ο Τηλεθεατής έχει διαθέσει μέχρι στιγμής συνολικά 137 ταινίες (συμπεριλαμβάνοντας την "Δίκη των Δικαστών" που θα βγει την Παρασκευή 16 Οκτωβρίου).

Αν θεωρήσουμε επομένως ακριβή τον αριθμό των 186 ταινιών που αναφέρεται στο επίσημο site της εταιρίας, τότε απομένουν 49 ταινίες. Βεβαίως και οι 49 εναπομείνασες ταινίες δεν θα βγουν (δυστυχώς!) σε DVD για πολλούς και διάφορους λόγους. Συγκεκριμένα, η 2η ή 3η ταινία που παράχθηκε από την FINOS FILMS, το "Παπούτσι από τον τόπο σου" του 1946 δεν υπάρχει πλέον, διότι έχουν χαθεί οι κόπιες του φιλμ... Άλλες ταινίες όπως το "Αγάπη μου Ουα-Ουα" του 1974 με τον Ρηγόπουλο και την Αναλυτή δεν έχει προβληθεί για χρόνια, διότι (όπως με έχει πληροφορήσει ένας πολύ καλός φίλος από το forum μας) τα δικαιώματα για τη διασκευή του πρωτότυπου έργου από την FINOS FILMS έχουν λήξει...

tonytony είπε:
Τώρα πια έχουν μείνει πραγματικά τα διαμάντια και οι πιο σπάνιες ταινίες που δεν έχουν δοθεί ακόμα! Απορία μου...:Θα δοθούν άραγε οι ταινίες της Αλίκης Βουγιουκλάκη "Αστέρω" και "Aliki My Love"?Ο "Τηλεθεατής" με διαβεβαίωσε πως ναι...
Αυτό θα ήταν κάτι που όλοι οι φαν (και μη) της Αλίκης περιμένουν πάρα πολλά χρόνια! Μακάρι!!

Πάντως, εκτός από τις προαναφερθείσες, γνωστές ταινίες της FINOS FILMS που δεν έχουν ακόμα διατεθεί είναι και οι ακόλουθες:

- ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΑΙΜΑ (1968 ) (Καρέζη, Καζάκος)

- Ο ΚΑΤΗΦΟΡΟΣ (1961) (Λάσκαρη, Κούρκουλος, Βουλγαρίδης, Τσιτσόπουλος, Ζαφειρίου, Ζερβός, Βουτσάς)

- ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΙΑΣ ΖΩΗΣ (1965) (Λάσκαρη, Κατράκης, Βουρνάς, Αρβανίτη)

- ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑΝ ΜΕ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ (1970) (Λάσκαρη, Φέρτης)

- ΟΙ ΕΡΑΣΤΕΣ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ (1974) (Λάσκαρη, Παπαμιχαήλ)

- ΔΙΚΤΑΤΩΡ ΚΑΛΕΙ ΘΑΝΑΣΗ (1973) (Βέγγος)

- Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΕΙ (1961) (Παπαμιχαήλ, Διαμαντίδου)

- ΟΙ ΓΕΝΝΑΙΟΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ (1973) (Αντωνόπουλος, Μαυροπούλου)

- ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ Η ΒΑΣΟΥΛΑ (1975) (Βαλσάμη)

- Ο ΒΑΛΤΟΣ (1973) (Βόγλης, Κρούσκα)

- ΓΥΜΝΟΙ ΣΤΟ ΧΙΟΝΙ (1974) (Υψηλάντη)

- Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΝΟΙΞΗ (1972) (Υψηλάντη, όχι η αισθηματική/δραματική τηλεοπτική σειρά με την Μαρία Αλιφέρη)

- ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ (1971) (Πρέκας, Ρουσέα)

- Ο ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ (1970) (Κούρκουλος)

- ΕΝ ΟΝΟΜΑΤΙ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ (1970) (Καζάκος, Χρονοπούλου)

- ΈΝΑ ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ ΚΟΡΟΪΔΟ (1969) (Βέγγος)

- ΠΕΘΑΙΝΩ ΚΆΘΕ ΞΗΜΕΡΩΜΑ (1969) (Καραγιάννη, Καζάκος, Αντωνόπουλος, Βαλσάμη)

- ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥ ΠΟΔΑΡΙΟΥ (1962) (Βέγγος)

- Ο ΓΡΟΥΣΟΥΖΗΣ (1952) (Μακρής, Βασιλειάδου)

- ΗΛΕΚΤΡΑ (1962) (Παππά, Κατράκης)

(για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις ταινίες, κοιτάξτε στη retrodb, http://www.retrodb.gr)

Ας ελπίσουμε ότι θα τις δούμε όλες αυτές και τις υπόλοιπες σύντομα στον Τηλεθεατή!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εν μέρει συμφωνώ με όσα λες. Ξέρω πως δε θα δοθεί η "Τελευταία αποστολή" του 1949.Επίσης ξέχασες τις ταινίες "Η φωνή της καρδιάς" 1943 , "Μαρίνα" 1947 , "Νεκρή πολιτεία" 1951 , "Ο δρόμος με τις ακακίες" 1954 , "Η Γκόλφω" 1955 , "Ο αγαπητικός της βοσκοπούλας" 1955 , "Η άγνωστος" 1956 , "Οι παράνομοι" 1959 , "Οι εχθροί" 1965 , "Παράνομοι πόθοι" 1966 , "Χαμένη ευτυχία" 1966 , "Ο μικρός δραπέτης" 1968 , "Πανικός" 1969 , "Οι αμαρτωλοί" 1971.Βασικά όσες σου αναφέρω τις έχω όλες οπότε αφού τις έχω εγώ χλωμό να μη τις έχει η Φίνος!!!


Η "Ηλέκτρα" έχει κυκλοφορήσει σε dvd όπως και το "Τελευταίο ψέμα" , όπως και το "Ναι μεν αλλά..." , όπως και τα "Τραγούδια της φωτιάς" , όπως και οι "Δουλειές του ποδαριού" που αναφέρεις γι αυτό θεωρώ πως ίσως δε βγουν ξανά...Ο "Αστραπόγιαννος" (νομίζω) έχει πάει στην Καραγιάννης Καρατζόπουλος αλλά με επιφύλαξη το λέω...



Η ταινία "Η τελευταία άνοιξη" ποια είναι???Πρώτη φορά την ακούω!



Επίσης σε κάποιους καταλόγους φαίνεται και σαν ταινία της Φίνος το φιλμ "Μια μέρα ο πατέρας μου" με την Έλλη Λαμπέτη!...Σπανιότατη κι αυτή! Ποιος ξέρει τελικά τι θα γίνει...



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάρα πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λες φίλε tonytony.

tonytony είπε:
Ξέρω πως δε θα δοθεί η "Τελευταία αποστολή" του 1949.
Δεν την έχω υπόψη μου αυτή την ταινία. Από ό,τι διάβασα στη retrodb (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B1_%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AE) είναι του Νίκου Τσιφόρου με την Σμαρούλα Γιούλη. Ξέρεις τους λόγους για τους οποίους δε θα δοθεί? Δεν σώζεται?

tonytony είπε:
Επίσης ξέχασες τις ταινίες "Η φωνή της καρδιάς" 1943 , "Μαρίνα" 1947 , "Νεκρή πολιτεία" 1951 , "Ο δρόμος με τις ακακίες" 1954 , "Η Γκόλφω" 1955 , "Ο αγαπητικός της βοσκοπούλας" 1955 , "Η άγνωστος" 1956 , "Οι παράνομοι" 1959 , "Οι εχθροί" 1965 , "Παράνομοι πόθοι" 1966 , "Χαμένη ευτυχία" 1966 , "Ο μικρός δραπέτης" 1968 , "Πανικός" 1969 , "Οι αμαρτωλοί" 1971.Βασικά όσες σου αναφέρω τις έχω όλες οπότε αφού τις έχω εγώ χλωμό να μη τις έχει η Φίνος!!!
Δεν τις ξέχασα, απλά ανέφερα κάποιες εξ' αυτών. Κι εγώ πιστεύω ότι οι περισότερες από τις παραπάνω θα βγουν - φτάνει να θεωρηθεί από την FINOS και από τον ΤΗΛΕΘΕΑΤΗ ότι θα "πουλήσουν", διότι κάποιες είναι αρκετά παλιές και άλλες δεν είναι ιδιαίτερα γνωστές/αγαπητές.

tonytony είπε:
Η "Ηλέκτρα" έχει κυκλοφορήσει σε dvd όπως και το "Τελευταίο ψέμα" , όπως και το "Ναι μεν αλλά..." , όπως και τα "Τραγούδια της φωτιάς" , όπως και οι "Δουλειές του ποδαριού" που αναφέρεις γι αυτό θεωρώ πως ίσως δε βγουν ξανά...
Μάλιστα, αυτό δεν το γνώριζα. Όταν λες ότι οι παραπάνω ταινίες έχουν κυκλοφορήσει σε dvd εννοείς από την FINOS FILMS ή από άλλη εταιρία?

tonytony είπε:
Ο "Αστραπόγιαννος" (νομίζω) έχει πάει στην Καραγιάννης Καρατζόπουλος αλλά με επιφύλαξη το λέω...
Κι εγώ αυτή την εντύπωση έχω, αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

Και κάτι τελευταίο (και άσχετο): Ξέρετε αν το 7 ΜΕΡΕΣ TV σταμάτησε την διάθεση των ταινιών της Καραγιάννης-Καρατζόπουλος? Διότι οι ταινίες που διαθέτει τις τελευταίες εβδομάδες (μετά την ταινία "Φουκαράδες και Λεφτάδες" στο σετ της Στυλιανοπούλου) είναι "επανάληψη" ταινιών που έχει ήδη διαθέσει το περιοδικό ("BEST OF" (!!)).

Υπάρχουν ταινίες της Καραγιάννης-Καρατζόπουλος (ή άλλων εταιριών τα δικαιώματα των οποίων ανήκουν στην Κ-Κ) οι οποίες δεν διατέθηκαν, όπως:

- ΜΑΝΤΩ ΜΑΥΡΟΓΕΝΟΥΣ (Καρέζη)

- ΝΤΑΜΑ ΣΠΑΘΙ (Ναθαναήλ)

- Η ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ ΦΛΕΓΕΤΑΙ

- ΘΥΜΗΣΟΥ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ

- ΜΙΑΣ ΠΕΝΤΑΡΑΣ ΝΕΙΑΤΑ

- ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ

- ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΑΜΑΡΤΩΛΗΣ ΑΘΗΝΑΣ

- ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΨΕΥΤΕΣ

- ΕΜΠΑΙΝΕ ΜΑΝΩΛΙΟ!

- Ο ΜΑΝΩΛΙΟΣ ΞΑΝΑΧΤΥΠΑ

- ΥΠΟΒΡΥΧΙΟ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΗΣ

- ΥΒ! ΥΒ!

- ΑΕΡΑ! ΑΕΡΑ! ΑΕΡΑ!

- ΟΡΓΙΑ ΣΕ ΤΙΜΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ

- ΕΓΚΛΗΜΑ ΣΤΟ ΚΑΒΟΥΡΙ

- Ο ΨΑΡΟΓΙΑΝΝΟΣ

- Ο ΑΝΕΜΟΣ ΤΟΥ ΜΙΣΟΥΣ

- ΜΑΡΙΑ ΠΕΝΤΑΓΙΩΤΙΣΣΑ

- 2000 ΝΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΈΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙ

- ΔΙΑΒΟΛΟΥ ΚΑΛΤΣΑ

- ΖΗΤΩ Η ΤΡΕΛΛΑ

- Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΗΣ ΓΚΑΦΑΣ

- ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΤΗΣ ΚΑΙ ΕΡΗΜΟΣΠΙΤΗΣ

- Η ΕΦΟΠΛΙΣΤΙΝΑ

- Η ΚΟΜΙΣΣΑ ΤΗΣ ΦΑΜΠΡΙΚΑΣ

Αυτές γιατί δεν κυκλοφόρησαν?

tonytony είπε:
Η ταινία "Η τελευταία άνοιξη" ποια είναι???Πρώτη φορά την ακούω!
Ούτε εγώ την έχω δει. Την έχω βρει σε λίστα ταινιών της FINOS FILMS. Είναι πάντως του 1972 με την Αιμιλία Υψηλάντη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η "Τελευταία αποστολή" είναι μια ταινία κατοχής η οποία χάθηκαν τα δικαιώματά της από τη Φίνος...Να φανταστείς πως εγώ την έχω από το...παιδικό κανάλι 06!!!Παίζουν ο Βασίλης Διαμαντόπουλος , η Σμαρούλα Γιούλη κ.α.

Οι ταινίες που σου λέω πως έχουν κυκλοφορήσει , ναι έχουν βγει στα video clubs άλλες από τη ΝΕW STAR και άλλες από την AUDIO VISUAL.Η ταινία "Δουλειές του ποδαριού" έχει κυκλοφορήσει το καλοκαίρι του 2008 από το γνωστό σταυρολεξικό περιοδικό "Γρίφος"!

Όσο για το 7 Μέρες TV και γω ξενέρωσα με τις επαναλήψεις και τους πήρα τηλέφωνο!!Ρώτησα αν θα συνεχίσουνε με νέες ταινίες κάποια στιγμή και αν κόψουν τα BEST OF (και καλά...).Η απάντηση της κοπέλας ήταν πως "προς το παρών δεν έχουν καμιά ενημέρωση"...Βγάλε άκρη εσύ τώρα...

Τέλος όσον αφορά για τις "άγνωστες" και "μη αγαπητές" ταινίες που λες , ίσως είναι έτσι αλλά είναι με μεγάλους ηθοποιούς όλες! Ειρήνη Παπά , Αλέκο Αλεξανδράκη , Άγγελο Αντωνόπουλο , Γιώργο Φούντα , Μπέττυ Λιβανού , Κώστα Καζάκο , Κατερίνα Χέλμη , Αλέκα Κατσέλη , Λευτέρη Βουρνά , Νίκο Γαλανό και πάρα πολλούς ακόμα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tonytony είπε:
Η "Τελευταία αποστολή" είναι μια ταινία κατοχής η οποία χάθηκαν τα δικαιώματά της από τη Φίνος...Να φανταστείς πως εγώ την έχω από το...παιδικό κανάλι 06!!!Παίζουν ο Βασίλης Διαμαντόπουλος , η Σμαρούλα Γιούλη κ.α.Οι ταινίες που σου λέω πως έχουν κυκλοφορήσει , ναι έχουν βγει στα video clubs άλλες από τη ΝΕW STAR και άλλες από την AUDIO VISUAL.Η ταινία "Δουλειές του ποδαριού" έχει κυκλοφορήσει το καλοκαίρι του 2008 από το γνωστό σταυρολεξικό περιοδικό "Γρίφος"!
Thanks!! Θα τις ψάξω!

tonytony είπε:
Όσο για το 7 Μέρες TV και γω ξενέρωσα με τις επαναλήψεις και τους πήρα τηλέφωνο!!Ρώτησα αν θα συνεχίσουνε με νέες ταινίες κάποια στιγμή και αν κόψουν τα BEST OF (και καλά...).Η απάντηση της κοπέλας ήταν πως "προς το παρών δεν έχουν καμιά ενημέρωση"...Βγάλε άκρη εσύ τώρα...
Όχι ότι έχουν τα διαμάντια της FINOS FILMS να βγάλουν από το Αρχείο τους (άλλωστε τις περισσότερες καλές ταινίες της Δαμασκηνός-Μιχαηλίδης τις έχουν δώσει), αλλά υπάρχουν ακόμα κάποιες καλές.

tonytony είπε:
Τέλος όσον αφορά για τις "άγνωστες" και "μη αγαπητές" ταινίες που λες , ίσως είναι έτσι αλλά είναι με μεγάλους ηθοποιούς όλες! Ειρήνη Παπά , Αλέκο Αλεξανδράκη , Άγγελο Αντωνόπουλο , Γιώργο Φούντα , Μπέττυ Λιβανού , Κώστα Καζάκο , Κατερίνα Χέλμη , Αλέκα Κατσέλη , Λευτέρη Βουρνά , Νίκο Γαλανό και πάρα πολλούς ακόμα...
Δεν αντιλέγω σε καμία περίπτωση με αυτό που λες - οι συντελεστές είναι όλοι πρώτα ονόματα. Απλά δεν είναι οι ταινίες "κράχτες" της εταιρίας, αυτές δηλαδή που παραδοσιακά προβάλλονταν από τα ιδιωτικά κανάλια τα Σαββατόβραδα σε ώρα μεγάλης τηλεθέασης. Μακάρι να τις δούμε όλες σύντομα σε DVD!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι ταινίες της επόμενης κασετίνας...


1. Ο Κατήφορος



2. Εραστές του ονείρου



3. Δικτάτωρ Καλεί Θανάση



4. Οι Βάσεις Και Η Βασούλα



5. Ο Θάνατος Θα Ξανάρθει



6. Ιστορία Μιας Ζωής



7. Οι Εχθροί



8. Ο Βάλτος



Τα σχόλια μου...Με ανησυχούν πολύ οι ταινίες αυτής της κασετίνας γιατί είναι κάτι σαν "...να ξεμπερδεύουμε"!!!Δεν είναι δυνατόν να "καις" ένα γερό όνομα που σου έμεινε , τη Ζωή Λάσκαρη βάζοντας 3 ταινίες της στην ίδια κασετίνα!!!Επίσης αυτή η σειρά δεν έχει καμία παλιά ταινία του '50 και επίσης δε δίνουν καμία σημασία στην επέτειο της 28ης Οκτωβρίου που έχουν άλλες 2 ταινίες της Φίνος Φιλμ πολεμικές που δεν έχουν δοθεί!!!...Πολύ φοβάμαι μήπως τελειώσει η προσφορά αυτή χωρίς να δοθούν όλες οι ταινίες...Τι να πω θα είναι πολύ κρίμα...



 
Αυτεσ οι ταινιεσ τησ λασκαρη δεν ειναι αγνωστεσ στο κοινο προσωπικα τισ εχω δει πολλεσ φορεσ.δεν εχουν βαλει πολλεσ ταινιεσ και κυριωσ του 50 οπωσ η φωνη τησ καρδιασ, ο γρουσουζησ με το μακρη, οι ουρανοι ειναι δικοι μασ με βαλακου-αλεξανδρακη επισησ πολεμικα οπωσ οι γενναιοι πεθαινουν 2 φορεσ με μαυροπουλου-αντωνοπουλο,αυτοι που μιλησαν με το θανατο κτλ.Μακαρι να μην τελειωσει εδω η προσφορα και να συνεχιστει αλλα απο την αλλη μπορει να φοβουνται οτι τισ πολυ αγνωστεσ μπορει να μην τισ παρουν αλλα θα κανουν λαθοσ γιατι ο κοσμοσ δεν τισ εχει δει ποτε και θα τισ παρει
 
tonytony είπε:
Οι ταινίες της επόμενης κασετίνας...1. Ο Κατήφορος

2. Εραστές του ονείρου

3. Δικτάτωρ Καλεί Θανάση

4. Οι Βάσεις Και Η Βασούλα

5. Ο Θάνατος Θα Ξανάρθει

6. Ιστορία Μιας Ζωής

7. Οι Εχθροί

8. Ο Βάλτος

Τα σχόλια μου...Με ανησυχούν πολύ οι ταινίες αυτής της κασετίνας γιατί είναι κάτι σαν "...να ξεμπερδεύουμε"!!!Δεν είναι δυνατόν να "καις" ένα γερό όνομα που σου έμεινε , τη Ζωή Λάσκαρη βάζοντας 3 ταινίες της στην ίδια κασετίνα!!!
Φίλε tonytony, ακριβώς την ίδια σκέψη έκανα κι εγώ όταν έμαθα ποιες ταινίες θα συμπεριλαμβάνει η επόμενη (21η) κασετίνα! Πώς είναι δυνατόν να βάζουν 3 ταινίες της Λάσκαρη σε κασετίνα των 8 συνολικά ταινιών? Έχουν "στριμώξει" σχεδόν όλες τις τελευταίες "αγαπημένες" από το κοινό ταινίες της FINOS FILMS στην ίδια κασετίνα. Οπότε, τι θα επακολουθήσει? Ή μάλλον, θα υπάρξει και επόμενη κασετίνα?

tonytony είπε:
Επίσης αυτή η σειρά δεν έχει καμία παλιά ταινία του '50...
Αυτό εμένα δε με ανησυχεί ιδιαίτερα - έχει ξαναγίνει άλλωστε και σε άλλες κασετίνες, με πρόσφατα παραδείγματα την 17η και την 18η. Θέλω να πιστεύω ότι (τουλάχιστον) κάποιες από τις παλιές ταινίες του '50 (όπως η πολύ γνωστή "Ο γρουσούζης") θα βγουν σε DVD.

tonytony είπε:
και επίσης δε δίνουν καμία σημασία στην επέτειο της 28ης Οκτωβρίου που έχουν άλλες 2 ταινίες της Φίνος Φιλμ πολεμικές που δεν έχουν δοθεί!!!...
Αυτό μου έκανε εντύπωση κι εμένα. Υπάρχουν οι ταινίες "ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑΝ ΜΕ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ" και "ΟΙ ΓΕΝΝΑΙΟΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ" που ακόμα δεν έχουν διατεθεί - σε αυτές δεν αναφέρεσαι?

tonytony είπε:
Πολύ φοβάμαι μήπως τελειώσει η προσφορά αυτή χωρίς να δοθούν όλες οι ταινίες...Τι να πω θα είναι πολύ κρίμα...
Όχι απλά κρίμα... Είναι οι υπόλοιπες "σπάνιες" ταινίες που θέλουμε να αποκτήσουμε σε DVD!! Εκτός από τις ταινίες του '50 που βλέπουμε σπάνια στην τηλεόραση, υπάρχουν και οι δύο ταινίες της Αλίκης Βουγιουκλάκη που ήλπιζα ότι θα βλέπαμε: την "Αστέρω" (1959) και την "Αλίκη" (1962). Αυτές τελικά δεν θα μας τις διαθέσουν? :(

ioli1453 είπε:
Αυτεσ οι ταινιεσ τησ λασκαρη δεν ειναι αγνωστεσ στο κοινο προσωπικα τισ εχω δει πολλεσ φορεσ.
ioli1453, κατ' αρχάς, Καλώς Ήρθες στο forum και στην παρέα μας!

Αυτό ακριβώς γράφει και ο tonytony παραπάνω - οι ταινίες αυτές με την Ζ.Λάσκαρη μόνο άγνωστες δεν είναι.

ioli1453 είπε:
δεν εχουν βαλει πολλεσ ταινιεσ και κυριωσ του 50 οπωσ η φωνη τησ καρδιασ, ο γρουσουζησ με το μακρη, οι ουρανοι ειναι δικοι μασ με βαλακου-αλεξανδρακη επισησ πολεμικα οπωσ οι γενναιοι πεθαινουν 2 φορεσ με μαυροπουλου-αντωνοπουλο,αυτοι που μιλησαν με το θανατο κτλ.
Ακριβώς, αυτές τις ταινίες θέλουμε να δούμε τώρα!

ioli1453 είπε:
Μακαρι να μην τελειωσει εδω η προσφορα και να συνεχιστει αλλα απο την αλλη μπορει να φοβουνται οτι τισ πολυ αγνωστεσ μπορει να μην τισ παρουν αλλα θα κανουν λαθοσ γιατι ο κοσμοσ δεν τισ εχει δει ποτε και θα τισ παρει
Συμφωνούμε 100%. Ας ελπίσουμε ότι οι υπεύθυνοι της FINOS FILMS και του Τηλεθεατή θα αποφασίσουν να συνεχίσουν τη διάθεση των ταινιών και ότι δε θα σταματήσουν εδώ!

Και κάτι τελευταίο - το σίγμα το τελικό είναι το πλήκτρο "w" στο αγγλικό πληκτρολόγιο ή το πλήκτρο πάνω από το "σ" στο Ελληνικό. Όταν γράφεισ έτσι είσαι σα να ψευδίζεισ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακριβώς bernard αναφέρομαι στους Γενναίους και στο Αυτοί που μίλησαν...Τόσο μα τόσο άσχετοι στον προγραμματισμό??? Κάντε μου μια χάρη ρε παιδιά (όσοι τουλάχιστον ενδιαφέρονται για το θέμα αυτό). Εμένα πια στον Τηλεθεατή τη γνωρίζουν τη φωνή μου (πότε θα με βρίσουν δε ξέρω αν και ομολογουμένως είναι ευγενέστατες οι κοπέλες). Πάρτε ένα τηλ (είναι στη 1η σελ του περιοδικού) και ρωτήστε πολύ απλά ως πότε θα υπάρχει αυτή η προσφορά???Το καλοκαίρι που είχα πάρει μου είχαν πει μέχρι τέλος του έτους!!!!Αν δοθούν όλες πρέπει να πάει ως Ιούνη!
 
bernard.c είπε:
Φίλε tonytony, ακριβώς την ίδια σκέψη έκανα κι εγώ όταν έμαθα ποιες ταινίες θα συμπεριλαμβάνει η επόμενη (21η) κασετίνα! Πώς είναι δυνατόν να βάζουν 3 ταινίες της Λάσκαρη σε κασετίνα των 8 συνολικά ταινιών? Έχουν "στριμώξει" σχεδόν όλες τις τελευταίες "αγαπημένες" από το κοινό ταινίες της FINOS FILMS στην ίδια κασετίνα. Οπότε, τι θα επακολουθήσει? Ή μάλλον, θα υπάρξει και επόμενη κασετίνα?

Αυτό εμένα δε με ανησυχεί ιδιαίτερα - έχει ξαναγίνει άλλωστε και σε άλλες κασετίνες, με πρόσφατα παραδείγματα την 17η και την 18η. Θέλω να πιστεύω ότι (τουλάχιστον) κάποιες από τις παλιές ταινίες του '50 (όπως η πολύ γνωστή "Ο γρουσούζης") θα βγουν σε DVD.

Αυτό μου έκανε εντύπωση κι εμένα. Υπάρχουν οι ταινίες "ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑΝ ΜΕ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ" και "ΟΙ ΓΕΝΝΑΙΟΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ" που ακόμα δεν έχουν διατεθεί - σε αυτές δεν αναφέρεσαι?

Όχι απλά κρίμα... Είναι οι υπόλοιπες "σπάνιες" ταινίες που θέλουμε να αποκτήσουμε σε DVD!! Εκτός από τις ταινίες του '50 που βλέπουμε σπάνια στην τηλεόραση, υπάρχουν και οι δύο ταινίες της Αλίκης Βουγιουκλάκη που ήλπιζα ότι θα βλέπαμε: την "Αστέρω" (1959) και την "Αλίκη" (1962). Αυτές τελικά δεν μας τις διαθέσουν? :(

ioli1453, κατ' αρχάς, Καλώς Ήρθες στο forum και στην παρέα μας!

Αυτό ακριβώς γράφει και ο tonytony παραπάνω - οι ταινίες αυτές με την Ζ.Λάσκαρη μόνο άγνωστες δεν είναι.

Ακριβώς, αυτές τις ταινίες θέλουμε να δούμε τώρα!

Συμφωνούμε 100%. Ας ελπίσουμε ότι οι υπεύθυνοι της FINOS FILMS και του Τηλεθεατή θα αποφασίσουν να συνεχίσουν τη διάθεση των ταινιών και ότι δε θα σταματήσουν εδώ!

Και κάτι τελευταίο - το σίγμα το τελικό είναι το πλήκτρο "w" στο αγγλικό πληκτρολόγιο ή το πλήκτρο πάνω από το "σ" στο Ελληνικό. Όταν γράφεισ έτσι είσαι σα να ψευδίζεισ.
Σε ευχαριστω για τη βοηθεια να βρω το ς το τελικο και το ψαχνα.Οσο για τισ ταινιες μακαρι να μην σταματησουν εδω ειναι τοσες που δεν εχουν βαλει ακομα κι κυριως αυτες που δεν εχουμε δει ποτε στην τηλεοραση.παντως το αλικη my love αν θελεις μπορω να σου πω που υπαρχει αν ενδιαφερεσαι.
 
tonytony είπε:
Ακριβώς bernard αναφέρομαι στους Γενναίους και στο Αυτοί που μίλησαν...Τόσο μα τόσο άσχετοι στον προγραμματισμό??? Κάντε μου μια χάρη ρε παιδιά (όσοι τουλάχιστον ενδιαφέρονται για το θέμα αυτό). Εμένα πια στον Τηλεθεατή τη γνωρίζουν τη φωνή μου (πότε θα με βρίσουν δε ξέρω αν και ομολογουμένως είναι ευγενέστατες οι κοπέλες). Πάρτε ένα τηλ (είναι στη 1η σελ του περιοδικού) και ρωτήστε πολύ απλά ως πότε θα υπάρχει αυτή η προσφορά???Το καλοκαίρι που είχα πάρει μου είχαν πει μέχρι τέλος του έτους!!!!Αν δοθούν όλες πρέπει να πάει ως Ιούνη!
Θα προσπαθήσω να τηλεφωνήσω κι εγώ μέσα στην εβδομάδα και θα σε ενημερώσω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ioli1453 είπε:
παντως το αλικη my love αν θελεις μπορω να σου πω που υπαρχει αν ενδιαφερεσαι.
Φίλη ioli1453, σε ευχαριστώ πολύ για την καλή σου διάθεση να βοηθήσεις, αλλά αυτό δεν μπορούμε να το κάνουμε μέσω του forum, διότι απαγορεύεται από τους κανονισμούς του να μιλάμε για υλικό που υπάρχει στο internet.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tonytony είπε:
Κάντε μου μια χάρη ρε παιδιά (όσοι τουλάχιστον ενδιαφέρονται για το θέμα αυτό). Εμένα πια στον Τηλεθεατή τη γνωρίζουν τη φωνή μου (πότε θα με βρίσουν δε ξέρω αν και ομολογουμένως είναι ευγενέστατες οι κοπέλες). Πάρτε ένα τηλ (είναι στη 1η σελ του περιοδικού) και ρωτήστε πολύ απλά ως πότε θα υπάρχει αυτή η προσφορά???Το καλοκαίρι που είχα πάρει μου είχαν πει μέχρι τέλος του έτους!!!!Αν δοθούν όλες πρέπει να πάει ως Ιούνη!
Τηλεφώνησα στον Τηλεθεατή την Δευτέρα το μεσημέρι και μίλησα με μια ευγενέστατη κοπέλα (προφανώς δεν είναι μεταγραφή από το τηλεφωνικό κέντρο του MEGA ή του ΑΝΤ1).

Αυτό που μου είπε όταν τη ρώτησα για το τι μέλει γενέσθαι με τις κασετίνες της FINOS FILMS ήταν να μου απαντήσει πολύ ειλικρινά ότι προς το παρόν δεν έχει κάποια ενημέρωση, αλλά ότι θα γνωρίζει ποια θα είναι η συνέχεια κατά την 6η με 7η εβδομάδα της νέας κασετίνας (δηλαδή τέλη Νοεμβρίου με αρχές Δεκεμβρίου). Δεν είναι κάποια είδηση, αλλά τουλάχιστον από ότι φαίνεται θα μάθουμε τότε - υπομονή παιδιά...!!
 
Επικοινώνησα μαζί τους και με email!!!Αρχικά το email που έστειλα...(μέσα στην ευγένεια!!!)


ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΕΣ ΦΙΝΟΣ ΦΙΛΜ

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΣΑΣ! ΕΙΣΤΕ ΜΑΚΡΑΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΑΥΤΟ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΗΣ ΦΙΝΟΣ ΦΙΛΜ? ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΟΥΝ ΟΛΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΙΟΥΝΗ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΥΤΗ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ!


(Συγνώμη για τα κεφαλαία αλλά το έκανα με copy paste - Ιδού και η απάντηση...)



Σας ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σας λόγια. Όσο για τις ταινίες, δεν

ξέρουμε ακόμα μέχρι πότε θα κυκλοφορούν, όμως το σίγουρο είναι ότι θα

βάλουμε όλες τις ταινίες της Φίνος που υπάρχουν και για τις οποίες έχει τα

δικαιώματα.

----- Original Message -----

From: "Kosma Georgia" <kosma@atticamedia.gr>

To: "Katakouzinou Vasiliki" <katakouzinou@atticamedia.gr>

Sent: Monday, October 19, 2009 12:19 PM

Subject: [Fwd: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΕΣ ΦΙΝΟΣ ΦΙΛΜ]

Αυτά! Λες και απαντά η Πυθία!!!Τι να πω...
 
Ασχημα νεα. Η Finos Films ενω αρχικα ειχε συμφωνησει να δωσει την ταινια "ALIKI MY LOVE" για να βγει σε dvd αλλαξε γνωμη και δεν την δινει. Πιθανοτατα, μαλιστα, να σταματησει η διαθεση των ταινιων απο το περιοδικο νωριτερα του προβλεπομενου, αφηνοντας τουλαχιστον 25 ταινιες εξω.

Αυτο ειναι απαραδεκτο και προτεινω σε οσους αγοραζουν εδω και 2 χρονια ολες τις ταινιες τις FF με σκοπο να εχουν μια ολοκληρωμενη συλλογη, να διαμαρτυρηθουν εντονα με email και τηλεφωνηματα στα γραφεια της Finos.
 
ChristosM είπε:
Ασχημα νεα. Η Finos Films ενω αρχικα ειχε συμφωνησει να δωσει την ταινια "ALIKI MY LOVE" για να βγει σε dvd αλλαξε γνωμη και δεν την δινει. Πιθανοτατα, μαλιστα, να σταματησει η διαθεση των ταινιων απο το περιοδικο νωριτερα του προβλεπομενου, αφηνοντας τουλαχιστον 25 ταινιες εξω. Αυτο ειναι απαραδεκτο και προτεινω σε οσους αγοραζουν εδω και 2 χρονια ολες τις ταινιες τις FF με σκοπο να εχουν μια ολοκληρωμενη συλλογη, να διαμαρτυρηθουν εντονα με email και τηλεφωνηματα στα γραφεια της Finos.
Ολα αυτα σου τα ειπανε απο τον τηλεθεατη οτι θα τις σταματησουν νωριτερα τις ταινιες και οτι δε θα βαλουν το aliki my love?τι κριμα και εγω που τις περιμενα πως και πως τις αγνωστες ταινιες μακαρι να αλλαξουν γνωμη και να τις βαλλουν τις περιμενει πολυς κοσμος
 
Πίσω
Μπλουζα