DVDs των ταινών της FINOS FILM στο περιοδικό Τηλεθεατής

ioli1453 είπε:
Ολα αυτα σου τα ειπανε απο τον τηλεθεατη οτι θα τις σταματησουν νωριτερα τις ταινιες και οτι δε θα βαλουν το aliki my love?τι κριμα και εγω που τις περιμενα πως και πως τις αγνωστες ταινιες μακαρι να αλλαξουν γνωμη και να τις βαλλουν τις περιμενει πολυς κοσμος
Οχι, τα νεα δεν ηρθαν απ το περιοδικο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChristosM είπε:
Οχι, τα νεα δεν ηρθαν απ το περιοδικο.
Αν ειναι αληθεια αυτο που σου ειπανε τοτε δε σεβονται καθολου τον κοσμο που περιμενει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChristosM είπε:
Ασχημα νεα. Η Finos Films ενω αρχικα ειχε συμφωνησει να δωσει την ταινια "ALIKI MY LOVE" για να βγει σε dvd αλλαξε γνωμη και δεν την δινει. Πιθανοτατα, μαλιστα, να σταματησει η διαθεση των ταινιων απο το περιοδικο νωριτερα του προβλεπομενου, αφηνοντας τουλαχιστον 25 ταινιες εξω. Αυτο ειναι απαραδεκτο και προτεινω σε οσους αγοραζουν εδω και 2 χρονια ολες τις ταινιες τις FF με σκοπο να εχουν μια ολοκληρωμενη συλλογη, να διαμαρτυρηθουν εντονα με email και τηλεφωνηματα στα γραφεια της Finos.
Απαράδεκτο! Τώρα θα δουν τι έχουν να ακούσουν!

Το site της εταιρίας είναι: http://www.finosfilms.gr

Είναι πολύ πρόσφατα ενημερωμένο - από το τέλος του 2006 έχει να ενημερωθεί.

Για να πάρετε μία ιδέα του τι εστί FINOS FILMS εν έτει 2009, το επίσημο site της εταιρίας αναφέρει την πρώτη κυκλοφορία των ταινιών της σε DVD σε συνεργασία με την εταιρία Nisco LTD (από Ιαν.2006 μέχρι Ιαν.2007) και δεν έχει την παραμικρή αναφορά για την κυκλοφορία των ταινιών της σε DVD σε συνεργασία με την εταιρία Victory Media (και τον Τηλεθεατή) από τον Μάρτιο του 2007 και έπειτα.

Βεβαίως το site της FF δεν παραλείπει να αναφέρει ότι "Αγαπητοί επισκέπτες, σας πληροφορούμε ότι οι κυκλοφορίες του Δεκεμβρίου (σημείωση συντάκτη: ποιου Δεκεμβρίου?) ενδέχεται να καθυστερήσουν. Ενδεχομένως να κυκλοφορήσουν μέσα στον Ιανουάριο του 2007 (σσ α, τώρα μάλιστα! Μιλάμε για τον Δεκέμβριο του 2006!). Θα ενημερωθείτε σύντομα... (σσ ακόμα περιμένουμε!!!!)

Από αυτό και μόνο, καταλαβαίνετε τι έγκαιρη και έγκυρη ενημέρωση παρέχει στο κοινό η εταιρία σχετικά με την κυκλοφορία των ταινιών της.

Όσο για τα τηλέφωνα επικοινωνίας της εταιρίας μέσω του site? Αν κάνετε "κλικ" στο πεδίο "Επικοινωνία" (κάτω και προς τα δεξιά στην σελίδα του site), τα στοιχεία επικοινωνίας είναι της εταιρίας Nisco LTD, η οποία (όπως γράψαμε και παραπάνω) έχει σταματήσει να διαθέτει τις ταινίες της FF σε DVD από τον Ιανουάριο του 2007, οπότε, γιατί να τους ενοχλήσουμε τους ανθρώπους?

Ξέρει κανείς το τηλέφωνο των γραφείων της FINOS FILMS? :wait2:

ioli1453 είπε:
Αν ειναι αληθεια αυτο που σου ειπανε τοτε δε σεβονται καθολου τον κοσμο που περιμενει.
Φίλη ioli1453, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Μήπως μας σέβονται όταν βγάζουν τις σινεμασκόπ ταινίες στο "κανονικό" μέγεθος "κόβοντας τις δύο μεριές" του φιλμ? Και μάλιστα σε "επίσημη κυκλοφορία" των ταινιών της εταιρίας?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξέρει κανείς το τηλέφωνο των γραφείων της FINOS FILMS?

Μπορούμε νομίζω να επικοινωνήσουμε και ηλεκτρονικά μέσω email και στη victory media εδώ http://www.victorymedia.org/ αλλά και στον Τηλεθεατή εδώ tiletheatis@atticamedia.gr που όπως σας είπα μου απάντησαν εμένα ήδη! Όσοι ενδιαφέρεστε για αυτό το θέμα βρε παιδιά στείλτε όλοι και στα δυο! Είναι κρίμα 34 ταινίες έμειναν!!!Έλεος δηλαδή!
 
tonytony είπε:
Μπορούμε νομίζω να επικοινωνήσουμε και ηλεκτρονικά μέσω email και στη victory media εδώ http://www.victorymedia.org/ αλλά και στον Τηλεθεατή εδώ tiletheatis@atticamedia.gr που όπως σας είπα μου απάντησαν εμένα ήδη! Όσοι ενδιαφέρεστε για αυτό το θέμα βρε παιδιά στείλτε όλοι και στα δυο! Είναι κρίμα 34 ταινίες έμειναν!!!Έλεος δηλαδή!
Σύμφωνοι, μα από ό,τι κατάλαβα το "φταίξιμο" για την πιθανή διακοπή της διάθεσης των ταινιών δεν είναι ούτε της Victory Media, ούτε του Τηλεθεατή...

Την FINOS FILMS πρέπει να "πλακώσουμε" στα τηλέφωνα, οι άλλες δύο εταιρίες δεν χρωστάνε κάτι να μας ακούνε να παραπονιόμαστε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Σύμφωνοι, μα από ό,τι κατάλαβα το "φταίξιμο" για την πιθανή διακοπή της διάθεσης των ταινιών δεν είναι ούτε της Victory Media, ούτε του Τηλεθεατή...Την FINOS FILMS πρέπει να "πλακώσουμε" στα τηλέφωνα, οι άλλες δύο εταιρίες δεν χρωστάνε κάτι να μας ακούνε να παραπονιόμαστε.
Το ξέρω φίλε μου εγώ απλά λέω να μάθουμε από κει αν όντως ισχύει η είδηση...Την Φίνος δυστυχώς δε μπορούμε να τη βρούμε...Το site όπως είπαμε είναι "νεκρό"...Από την άλλη καιαν τους βρίσκαμε θα ίδρωνε το αυτί τους???Δε νομίζω... :(
 
bernard.c είπε:
Απαράδεκτο! Τώρα θα δουν τι έχουν να ακούσουν!Το site της εταιρίας είναι: www.finosfilms.gr

Είναι πολύ πρόσφατα ενημερωμένο - από το τέλος του 2006 έχει να ενημερωθεί.

Για να πάρετε μία ιδέα του τι εστί FINOS FILMS εν έτει 2009, το επίσημο site της εταιρίας αναφέρει την πρώτη κυκλοφορία των ταινιών της σε DVD σε συνεργασία με την εταιρία Nisco LTD (από Ιαν.2006 μέχρι Ιαν.2007) και δεν έχει την παραμικρή αναφορά για την κυκλοφορία των ταινιών της σε DVD σε συνεργασία με την εταιρία Victory Media (και τον Τηλεθεατή) από τον Μάρτιο του 2007 και έπειτα.

Βεβαίως το site της FF δεν παραλείπει να αναφέρει ότι "Αγαπητοί επισκέπτες, σας πληροφορούμε ότι οι κυκλοφορίες του Δεκεμβρίου (σημείωση συντάκτη: ποιου Δεκεμβρίου?) ενδέχεται να καθυστερήσουν. Ενδεχομένως να κυκλοφορήσουν μέσα στον Ιανουάριο του 2007 (σσ α, τώρα μάλιστα! Μιλάμε για τον Δεκέμβριο του 2006!). Θα ενημερωθείτε σύντομα... (σσ ακόμα περιμένουμε!!!!)

Από αυτό και μόνο, καταλαβαίνετε τι έγκαιρη και έγκυρη ενημέρωση παρέχει στο κοινό η εταιρία σχετικά με την κυκλοφορία των ταινιών της.

Όσο για τα τηλέφωνα επικοινωνίας της εταιρίας μέσω του site? Αν κάνετε "κλικ" στο πεδίο "Επικοινωνία" (κάτω και προς τα δεξιά στην σελίδα του site), τα στοιχεία επικοινωνίας είναι της εταιρίας Nisco LTD, η οποία (όπως γράψαμε και παραπάνω) έχει σταματήσει να διαθέτει τις ταινίες της FF σε DVD από τον Ιανουάριο του 2007, οπότε, γιατί να τους ενοχλήσουμε τους ανθρώπους?

Ξέρει κανείς το τηλέφωνο των γραφείων της FINOS FILMS? :wait2:

Φίλη ioli1453, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Μήπως μας σέβονται όταν βγάζουν τις σινεμασκόπ ταινίες στο "κανονικό" μέγεθος "κόβοντας τις δύο μεριές" του φιλμ? Και μάλιστα σε "επίσημη κυκλοφορία" των ταινιών της εταιρίας?
Αυτο να μου πεις κατι απαιτησεις που εχω κι εγω Bernard!Ακου και το αλλο ο alpha εδω και μια εβδομαδα εδειξε την ιδια ταινια με τη βουγιουκλακη 2 φορες.τι να πεις κανενας σεβασμος στον τηλεθεατη πια
 
Παιδιά, έχετε μάθει κανένα νεότερο σχετικά με τον Τηλεθεατή και τις ταινίες της FINOS FILMS? Το ξέρω ότι δεν έχει... έρθει ακόμα η ώρα για ανακοινώσεις από τη μεριά του περιοδικού, αλλά επειδή με ενδιαφέρει πάρα πολύ το θέμα, δεν μπορούσα να περιμένω και είπα να σας ρωτήσω μήπως έχετε ακούσει/μάθει κάτι...
 
Εγώ έμαθα κάτι αλλά επειδή πολλές φορές πέφτει "ράδιο αρβύλα" δε σας το πα γιατί δε ξέρω αν αληθεύει...Έμαθα λοιπόν ότι θα έχει άλλη μια κασετίνα με 5 ταινίες και τέλος!!!Αν γίνει αυτό σημαίνει ότι θα μείνουν 29 ταινίες απ έξω!!!Μακάρι να μην ισχύει αυτό αλλά θα δούμε...Η 11η Δεκεμβρίου που είναι η τελευταία αυτής της σειράς έρχεται...
 
tonytony είπε:
Εγώ έμαθα κάτι αλλά επειδή πολλές φορές πέφτει "ράδιο αρβύλα" δε σας το πα γιατί δε ξέρω αν αληθεύει...Έμαθα λοιπόν ότι θα έχει άλλη μια κασετίνα με 5 ταινίες και τέλος!!!Αν γίνει αυτό σημαίνει ότι θα μείνουν 29 ταινίες απ έξω!!!Μακάρι να μην ισχύει αυτό αλλά θα δούμε...Η 11η Δεκεμβρίου που είναι η τελευταία αυτής της σειράς έρχεται...
Γεια σου tonytony και σε ευχαριστούμε πολύ για την πληροφορία. Ας ελπίσουμε να είναι όντως "ράδιο αρβύλα" και να συνεχιστεί η διάθεση ταινιών της FINOS FILMS από τον Τηλεθεατή για περισσότερες από 5 εβδομάδες, προκειμένου να δούμε και τις πραγματικά σπάνιες ταινίες.

Μήπως σου είπαν και ποιες ενδέχεται να είναι αυτές οι 5 ταινίες που αναφέρεις παραπάνω?
 
Βασικά μου είπαν πως η αρχική συμφωνία ήταν 150 ταινίες και ότι με 5 ταινίες συμπληρώνονται οι 150 και τέλος!!!Πραγματικά δε ξέρω και ελπίζω να μην αληθεύει...Η πηγή μου μάλιστα ήταν τόσο "σίγουρη" που μου είπε πως ήταν να μπει η ταινία "Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές" και ότι τελευταία στιγμή άλλαξε και στη θέση της θα μπει "Η άγνωστος"!!!Τέτοια λεπτομέρεια!


Εγώ όλα αυτά τα ακούω βερεσέ πριν δω κάτι με τα ίδια μου τα μάτια...Από το περιοδικό ή από τη Victory στάνταρ θα ξέρουνε τι θα γίνει , για τον πολύ απλό λόγο ότι οι ταινίες θέλουνε υποτιτλισμό , μενού , εξώφυλλα κτλ και όλα αυτά δε μπορεί να γίνονται τελευταία στιγμή!Ξέρουνε λοιπόν τι θα γίνει αλλά δυστυχώς δεν μας ενημερώνουνε...Εγώ θα ξαναπάρω τηλ αρχές του μήνα και ότι νεότερο έχω θα σας πω...



 
tonytony, σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες!

Μακάρι να βλέπαμε την ταινία "Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές" και μάλιστα την 28η Οκτωβρίου...

Ας ελπίσουμε (αν οι πληροφορίες για 5 ταινίες τελικά επαληθευθούν) ότι στις 5 ταινίες θα υπάρχουν και κάποιες ευχάριστες εκπλήξεις! Εγώ πολύ θα ήθελα να συμπεριλαμβάνεται στο σετ η "Αστέρω" με την Αλίκη Βουγιουκλάκη, μια ταινία που έχουμε χρόνια να δούμε, καθώς την "Αλίκη" / "Aliki my love" από ότι φαίνεται δεν θα μας κάνουν την χάρη να μας τη δείξουν ούτε για τα επόμενα 47 χρόνια...
 
Η "Αστέρω" χλωμό αλλά η "Αλίκη" ίσως τι να πω...Θα δείξει ας μην απελπιζόμαστε ακόμα...
 
ChristosM είπε:
Ασχημα νεα. Η Finos Films ενω αρχικα ειχε συμφωνησει να δωσει την ταινια "ALIKI MY LOVE" για να βγει σε dvd αλλαξε γνωμη και δεν την δινει. Πιθανοτατα, μαλιστα, να σταματησει η διαθεση των ταινιων απο το περιοδικο νωριτερα του προβλεπομενου, αφηνοντας τουλαχιστον 25 ταινιες εξω. Αυτο ειναι απαραδεκτο και προτεινω σε οσους αγοραζουν εδω και 2 χρονια ολες τις ταινιες τις FF με σκοπο να εχουν μια ολοκληρωμενη συλλογη, να διαμαρτυρηθουν εντονα με email και τηλεφωνηματα στα γραφεια της Finos.
Λιγάκι άσχετο, αλλά μάζευα τις Ελληνικές Ταινίες που έδινε παλιότερα η εφημερίδα ο ΚτΕ, και ενώ είχα φτάσει μέχρι τις 160+ από τις 200 που υποτίθεται θα κυκλοφορούσαν, ξαφνικά και χωρίς καμία προειδοποίηση σταμάτησε αυτή η προσφορά, και σε αντίθεση με τα παραπάνω εμένα ούτε που μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν στα 2-3 email που τους έστειλα... :rant:

Πάντως το μόνο καλό (?) που μου έκανε η όλη φάση ήταν να μη ξαναγοράσω ποτέ από τότε κανένα έντυπο λόγω κάποιας προσφοράς...
 
Άσχημα τα νέα. Όπως σας είχα πει οι πληροφορίες μου ήταν πως η αρχική συμφωνία με το περιοδικό ήταν 150 ταινίες. Σήμερα με την Ιστορία μιας ζωής είναι η 143η , την άλλη βδομάδα οι Εχθροί η 144η και η κασετίνα τελειώνει με τον Βάλτο η 145η. Σήμερα λοιπόν έμαθα ότι η επόμενη κασετίνα θα έχει μόνο 5 ταινίες (ενώ πάντα έβαζε 8 ταινίες) που σημαίνει ότι 145+5=150 ταινίες!!!Ρώτησα αν θα είναι η τελευταία κασετίνα και δεν μου απάντησε όπως δε μου είπε και ποιές θα είναι αυτές οι 5. Μακάρι να μην επιβεβαιωθώ αλλά πολύ φοβάμαι πως θα είναι η τελευταία κασετίνα αυτή που θα βγει και πολύ λυπάμαι γι αυτό γιατί θα μείνουν απέξω 25 ταινίες τουλάχιστον...Κρίμα...Εκτός πια και αν είναι σύμπτωση η κασετίνα με τις 5 και συνεχιστεί , τι να πω...
 
tonytony είπε:
Άσχημα τα νέα. Όπως σας είχα πει οι πληροφορίες μου ήταν πως η αρχική συμφωνία με το περιοδικό ήταν 150 ταινίες. Σήμερα με την Ιστορία μιας ζωής είναι η 143η , την άλλη βδομάδα οι Εχθροί η 144η και η κασετίνα τελειώνει με τον Βάλτο η 145η. Σήμερα λοιπόν έμαθα ότι η επόμενη κασετίνα θα έχει μόνο 5 ταινίες (ενώ πάντα έβαζε 8 ταινίες) που σημαίνει ότι 145+5=150 ταινίες!!!Ρώτησα αν θα είναι η τελευταία κασετίνα και δεν μου απάντησε όπως δε μου είπε και ποιές θα είναι αυτές οι 5. Μακάρι να μην επιβεβαιωθώ αλλά πολύ φοβάμαι πως θα είναι η τελευταία κασετίνα αυτή που θα βγει και πολύ λυπάμαι γι αυτό γιατί θα μείνουν απέξω 25 ταινίες τουλάχιστον...Κρίμα...Εκτός πια και αν είναι σύμπτωση η κασετίνα με τις 5 και συνεχιστεί , τι να πω...
Ωχ, ωχ, ωχ, νάτα τα κακά μαντάτα... Αυτό που φοβόμασταν... Κι εγώ το πιστεύω ότι η επόμενη θα είναι η τελευταία κασετίνα ταινιών της FINOS FILMS...

Ποιες θα ήθελα να είναι οι 5 τελευταίες ταινίες:

1. Αστέρω

2. Aliki my love

3. Αγάπη μου ουά ουά

4. Παπούτσι από τον τόπο σου

5. Αγάπη και Αίμα / Ο γρουσούζης

Τις δύο ταινίες της Αλίκης είναι μάλλον πολύ δύσκολο να τις δούμε, δεδομένου ότι, όπως έγραψε και ο φίλος ChristosM στις 23/10, η ίδια η FINOS FILM "έκανε πίσω" και αρνήθηκε να διαθέσει το "Aliki my love".

Το "Αγάπη μου ουά ουά" επίσης αποκλείεται να το δούμε, καθώς, όπως με έχει πληροφορήσει ένας πολύ καλός και πάντα ενημερωμένος φίλος, η FF δεν έχει πλέον τα δικαιώματα για το έργο αυτό.

Το "Παπούτσι από τον τόπο σου" πιθανότατα να μην το δούμε ποτέ, καθώς οι κόπιες της ταινίας αυτής έχουν χαθεί...

Τέλος, το "Αγάπη και Αίμα" και τον "Γρουσούζη" μακάρι να τις δούμε - μου έχει κάνει εντύπωση μάλιστα πώς και δεν έχουν ήδη διατεθεί με το περιοδικό.

Ποιες θα είναι οι 5 τελευταίες ταινίες:

????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα προσπαθήσω να τις μάθω όσο νωρίτερα γίνεται και θα σας ενημερώσω.Πιστεύω πως θα είναι "Η άγνωστος" , το "Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα" , το "Εν ονόματι του νόμου" , το "Αγάπη και αίμα" και το "Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο". Οι κάπως πιο γνωστές δηλαδή...
 
tonytony είπε:
Θα προσπαθήσω να τις μάθω όσο νωρίτερα γίνεται και θα σας ενημερώσω.Πιστεύω πως θα είναι "Η άγνωστος" , το "Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα" , το "Εν ονόματι του νόμου" , το "Αγάπη και αίμα" και το "Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο". Οι κάπως πιο γνωστές δηλαδή...
Είμαι σίγουρος ότι θα το ψάξεις το θέμα και θα βγάλεις άκρη. Πρέπει να τους έχεις μάθει πλέον στον Τηλεθεατή! ;)

Όχι πως διαφωνώ με τις ταινίες που αναφέρεις, απλά μου φαίνεται δύσκολο ταινίες όπως "Οι γενναίοι πεθαίνουν δύο φορές", "Εσχάτη προδοσία" και "Ο γρουσούζης" να μείνουν απ' έξω... Δεν μπορώ να τους καταλάβω γιατί πάνε να μας το χαλάσουν κυριολεκτικά στο "παρά πέντε"...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καράφλιασα!!!!Οι 5 ταινίες της κασετίνας του Τηλεθεατή που ακολουθεί είναι η Αστέρω , το Εν Ονόματι Του Νόμου , η Άγνωστος , η Γκόλφω και το Αγάπη Και Αίμα!!!

 


Οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξής:Δεν περίμενα με τίποτα Αστέρω γιατί είναι συμπαραγωγή. Περίμενα πιο γνωστές ταινίες αν είναι όντως η τελευταία κασετίνα!Δεν είναι δυνατόν να αφήσανε απ' έξω ταινία με Λάσκαρη ("Αυτοί που μίλησαν με το θάνατο" ή "Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα" (γνωστότατη επίσης...) και να επιλέξανε τη "Γκόλφω" ας πούμε...Το γεγονός αυτό με κάνει να πιστεύω ότι ίσως συνεχιστεί...Τι να πω...Το Aliki My Love τελικά???Για την "Αστέρω" είχα την εντύπωση πως η Φίνος έχασε τα δικαιώματα.Γιατί δεν παιζότανε τόσα χρόνια από τη TV (έχει να παιχτεί από το 1992).Αυτά τα νέα...ας ελπίσουμε πως θα συνεχιστεί να βγούνε και οι υπόλοιπες - μέχρι 15 Γενάρη είμαστε καλυμμένοι...
 
Σε ευχαριστουμε πολυ για την αμεση ενημερωση. Μακαρι τελικα να γινει κατι και να βγουν ολες οι ταινιες του Φινου, ωστε να συμπληρωθουν οι συλλογες των ανθρωπων που τις αγοραζουν.
 
Πίσω
Μπλουζα