Eνίσχυση των σχολείων της Βορείου Ηπείρου !

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Γιάννη αν θέλεις πάμε και αύριο μαζί φίλε.
 
παμε παρασκευή? και όποιος άλλος θέλει να πάμε παρέα το λέει...
 
Μέσα αδερφέ!
 
Αύριο ή την Παρασκευή πάω κι εγώ.

Μήπως το thread πρέπει τελικά να πάει στα "events" και να φύγει από τις "αγγελίες";
 
Γιώργο ελα παρασκευή να πάμε όλοι μαζί jumbo πειραιος
 
Ε, ναι ρε Amigos αλλά είμαι Χολαργό. Μου πέφτει λιιιιιιγο μακριά!!!!!!!!!!

Που θα συναντηθείτε; Μπορεί να σας έρθω αν είναι πρωί, για απόγευμα, δεν μπορώ παίδες.......
 
πακέτο... απόγευμα θα πάμε.. κρίμα θα είχαμε σόου...
 
Δυστυχώς απόγευμα είναι αδύνατον. Το πρωί το έχω όλο ελεύθερο, οπότε θα πάω στο Jumbo Χολαργού.

Πείτε μου τι θα πάρετε για να μην έχχουμε τρελλές παραφωνίες!!!!!!!!!
 
Πάντως ΜΗΝ τους πάρεις καμιά κονσόλα ! :D

Το λινκ στο αρχικό ποστ του θρεντ, περιγράφει λεπτομερώς τις ανάγκες των παιδιών.
 
OK mate!!!

Γόμες, μολύβια και στυλό.
 
Γιώργο γενικά καλό είναι πιστεύω στοιχειώδη γραφική ύλη δημοτικού - γυμνασίου. Όχι μωρουδίστικα στυλό, πολύχρωμα τετράδια κλπ αλλά ούτε και σύγχρονα με φιγούρες spiderman, batman και παρόμοια σχέδια. Απλά τετράδια (εγώ και ο Κωνσταντίνος πήραμε τα κλασσικά μπλέ Διεθνές) μολύβια, γόμες, ξύστρες, στυλό, χάρακες και γενικά πράγματα σχολείου που μπορούν να χρησιμοποιηθούν από όλες τις τάξεις και ηλικίες. Βέβαια ο καθένας μπορεί να αγοράσει και να προσφέρει ότι θέλει απλά τα παραπάνω είναι η γνώμη μου.

edit: Γιατί βρε Κωνσταντίνε ξέρεις τι χαμός και τι χαμόγελα θα σκάγανε αν δίναμε και καμιά 10αρια psp και ds; Που όρεξη να μάθουν γράμματα μετά βέβαια.. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά, σε βιβλία τι παίζει;;;

Δεν ξέρω αν η πρόταση να μαζέψουμε παιδικά βιβλία δικά μας (σε άψογη κατάσταση εννοείται) ή και να αγοράσουμε κάποια και να τα δωρίσουμε σε κάποια τοπική βιβλιοθήκη ακούγεται καλή... Υπάρχουν βιβλιοπωλεία στο κέντρο που έχουν εκπληκτικά χαμηλές τιμές σε μη χρησιμοποιημένα παλιάς κυκλοφορίας βιβλία.

Εγώ πάντως θα προτιμούσα να επενδύσω σε κάτι τέτοιο που ίσως μακροπρόθεσμα να εξυπηρετήσει περισσότερα παιδιά...

Άλλωστε, απ΄ό,τι καταλαβαίνω τετράδια, στυλό μολύβια γόμες πήραμε...
 
Βιβλία είναι καλή ιδέα. τα αναφέρουν εξάλου και στα ζητούμενα.

Αλλά κάτι που να απευθύνεται σε παιδιά δημοτικού/γυμνασίου.
 
Θα κοιτάξω μήπως βρω κάποια εγκυκλοπαίδεια είτε σε ηλεκτρονική μορφή είτε σε έντυπη. (Αν συμφωνεί και η Nessie να διατεθούν εκεί τα χρήματά μας). Εναλλακτικά, μπορούμε να πάρουμε μιά σειρά με βιβλία του Παπαδιαμάντη για παράδειγμα , ή του Ιούλιου Βερν ή Άντερσεν, ή Ουάιλντ κλπ.

Επίσης, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλού, αλλά μπορούμε να προσφέρουμε και προγράμματα ηλεκτρονικά όπως μεταφραστές ξένων γλωσσών: αγγλικά, ιταλικά, γαλλικά κλπ. Αν υπάρχει βιβλιοθήκη με Η/Υ στο σχολείο ή σε κάποιο άλλο χώρο μπορεί να εξυπηρετήσει αρκετά μια τέτοια προσφορά.΄(μάλλον... :what: έχω μεγάλη φαντασία, ε;;; )
 
Υποθέτω ότι ένα σχολείο που έχει έλλειψη σε ... γόμες, τετράδια, μολύβια

και βρίσκεται σε ένα ξεχασμένο χωριό της Αλβανίας,

μάλλον δε θα διαθέτει "τεχνολογία αιχμής" στους υπολογιστές !

Οπότε ας αρκεστούμε σε "απτά" βιβλία.

Νομίζω ότι τα "ηλεκτρονικά βοηθήματα" είναι περιττή πολυτέλεια, στη δεδομένη περίπτωση.
 
Ok! :D

Θα κοιτάξω να βρω εκδόσεις ευκολοδιάβαστες :cool:
 
Να ενημερώσω για όσους ενδιαφέρονται να αγοράσουν βιβλία πως η ομάδα Kambia, Nessie, Juanita (εν αγνοία των περισσοτέρων :D ) έχουν ήδη προβεί στην αγορά των παρακάτω βιβλίων:

1. 14 τευχίδια από τις "Ιστορίες της Βίβλου"

2. Μάγγας

3. Τρελλαντώνης

4. Στα χρόνια του Βουλγαροκτόνου

5. Τα μυστικά του βάλτου

6. Ο ψεύτης παππούς

7. Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου

8. Τα ψηλά βουνά.
 
Θέλω και εγώ να συμμετέχω σε αυτή την όμορφη χειρονομία. Αυτό θα γίνει είτε μέσω του plink που λογικά θα δω στο άμεσο μέλλον είτε σε συνάντηση με τα μέλη που θα συγκεντρώσουν τα σχολικά είδη.
 
Mπράβο Εχετλαίε για την πολύ αξιόλογη πρωτοβουλία. Πάρε με σπίτι τηλέφωνο σήμερα μετά τις 19:00 να το συντονίσουμε περαιτέρω. Ίσως να μπορούμε να το προωθήσουμε το εγχείρημα με μια ευρύτερη σχετική καμπάνια (εννοείται ότι είμαι μέσα).
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα