[E.Π.Α.] Ναπολέων - Μέγας Αλέξανδρος - Οδύσσεια

ΤΑΚΗΣ

Retro Member
Joined
18 Ιουν 2010
Μηνύματα
141
Αντιδράσεις
75
Εταιρεία: E.Π.Α.


Παιχνίδι: Μέγας Αλέξανδρος


6b3ea5b8a6e9901c8c3d55112e38bf6f66002147_xl.jpg
Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/572




Εταιρεία: E.Π.Α.


Παιχνίδι: Οδύσσεια


odys.jpg
Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/574

Παίδες χαίρετε

Τρία παιχνίδια που λάτρευα και μου χάρισαν μπόλικες γνώσεις.

Η δομή και των τριών ήταν κοινή : πορεία στο ταμπλό που αποτελούνταν απο τα γεγονότα της ζωής του Ναπολέοντα, του Μ. Αλέξανδρου, του Οδυσσέα.

Και τα τρία ήταν τις θρυλικής ΕΠΑ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τα 3 παραπάνω που ανέφερες, ο "ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ" ακόμα κυκλοφορεί :)
 
ποτε επαιζες με το οδυσσεια ; το εχω μαζι με αρκετα αλλα επιτραπεζια της ΕΠΑ, ακομα πιο παλια. Φ Ο Β Ε Ρ Α !
 
Ειχα το οδυσσεια αλλα εδω και καποια χρονια το εχω χασει. Μηπως γνωριζεις που μπορω να το βρω φιλε μου?
 
Ξέρει κανείς αν πουλιέται ακόμα η ΟΔΥΣΣΕΙΑ? Το είχα στα μέσα της δεκαετίας του 70.... Θα ήθελα να παίξω με τα παιδιά μου... Φοβερό παιχνίδι

[edit] Αγγελία ζήτησης [Edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως να απευθυνθούμε στην EΠΑ με καμιά επιστολή για την επανέκδοση κάποιων επιτραπέζιων παιχνιδιών?
 
Έστειλα mail στην εταιρεία εχθές και ρώτησα εαν είναι δυνατόν να προμηθευτώ κάποιο από τα παιχνίδια αυτά. Δεν έχουν απαντήσει ακόμα βέβαια αλλά νομίζω ότι μια επιστολή από το retromaniax θα είχε άλλη επίδραση γιατί θα έδειχνε ότι δεν πρόκειται για επιθυμία ενός μόνο ανθρώπου αλλά αρκετών.. Να είστε καλά η παρέα σας είναι απίθανη :)
 
Κρατα μας ενημερους για την εξελιξη!

Η ιδεα για "ομαδικη" δεν ειναι καθολου ασχημη. Αν δεν βγει ακρη, μπορουμε να οργανωσουμε κατι
 
Αυτή είναι η επίσημη απάντηση που μου έστειλε η ΕΠΑ. «Αγαπητέ κύριε ,

Σας ευχαριστούμε πολύ για την επιστολή σας, για εμάς είναι πάντα ευχάριστο να γνωρίζουμε φίλους από τα παλιά.

Δυστυχώς τα δυο επιτραπέζια που αναφέρατε έχουν σταματήσει να κυκλοφορούν εδώ και καιρό, ακόμα και στην τελευταία, πιο σύγχρονη μορφή τους.

Πιθανόν να βρείτε κάποια κομμάτια προς πώληση στο internet, καθώς εμείς έχουμε κρατήσει μόνο κάποια κομμάτια για το αρχείο μας.

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία.

Φιλικά,

Ακουαρόνε Θωμάς
 
φιλοι μου οταν ειμουν φανταρος περασα απο την ΕΠΑ και οταν συνηδιτοποιησα οτι ηταν Η ΕΠΑ...τα παιξα...με την πρωτη ευκαιρια πηγα και τους μιλησα και τους ζητησα οτι παιχνιδια εχουν μα οτι εχουν να τα βγαλουν και αν δεν μπορουν να μου πουν τι θελουν ωστε να κανω κατι εγω εστω και επιδοτηση χρηματικη κατι απλα να κυκλοφορησουν.Αλλα ειπαν οτι το μονο που εχουν ειναι η μητρα απο καποια παιχνιδια και δεν εχουν σκοπο να κυκλοφορησουν.Δεν καταλαβαινω γιατι.Τους ειπα οτι επιχειρηματα ειχα οπως οτι ο κοσμος νοσταλγει οτι ο κοσμος μαζευεται στα σπιτια τους και γενικα υπαρχει μια ταση στα επιτραπεζια και καπου μου ειπαν οτι ισως καποια μερα να δουν τι μπορουν να κανουν.Ομως λογω του οτι πλεον μενω πολυ κοντα και περναω σχεδον καθε μερα απο εκει εχουν φτιαξει ενα TOY STORE που εχει ποδηλατα και κατι αλλα παιχνιδια παιδικα και πολυ λιγα επιτραπεζια καμια σχεση με αυτα που θελουμε εμεις.Τι να πω, απλα τετοιο κτηριο να καθεται ετσι ενω υπαρχει το αγοραστικο κοινο ειναι πολυ λυπηρο εκει μεσα εχει θησαυρους παιδικων χρονων και πιστευω οτι οποιος πιτσιρικας ξεκηνησει να παιζει με καποιοα απο τα παιχνιδια της εταιρειας θα κολλησει οπως εμεις.Μακαρι να γινει κατι και να βαλουν μπροστα την κυκλοφορια.
 
Ευπαλίνος ποια έκδοση είναι αυτή? Εγώ θυμάμαι το κουτί κόκκινο. Παιχνίδια Ε.Π.Α. Πάντως ωραίο απόκτημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
Ευπαλίνος ποια έκδοση είναι αυτή? Εγώ θυμάμαι το κουτί κόκκινο. Παιχνίδια Ε.Π.Α.

Πάντως ωραίο απόκτημα.


Kambia δεν μπορω να δωσω καποια πληροφορια. Το βιβλιαρακι των οδηγιων δεν αναφερει τιποτα. Μπορω καποια στιγμη να ρωτησω τον παλαιοπωλη που μου το εδωσε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, αυτό το μαύρο κουτί είχα και εγώ.

Αρχές 1980 δώρο από το Ταμείο Υπαλλήλων της Εθνικής Τράπεζας για τα ανήλικα παιδιά (σαν και εμένα... τότε)
 
την Οδύσσεια την έχω και εγώ, αν και ήταν από τα παιχνίδια που είχαμε παίξει ελάχιστα.
 
Και επιτέλους η Οδύσσεια επέστρεψε πίσω από εκεί που είχε χαθεί πριν 25 χρόνια περίπου.

77127.jpg77132.jpg77128.jpg77131.jpg77129.jpg77133.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο. greekeagle12 υπάρχει πουθενά γραμμένο ποια χρονιά είναι το παιχνίδι?

Και τελικά αυτή η εικόνα

77132.jpg

αφορά το εξώφυλλο των οδηγιών του παιχνιδιού μόνο ή ήταν κάποτε το κουτί του παιχνιδιού



(τελευταία εικόνα του ποστ)?

EDIT

updated και η Ark. Περισσότερες εικόνες από τις οδηγίες μπορούμε να έχουμε please? :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι, δεν υπάρχει κάποια ημερομηνία.

Απ' ότι είδα είναι διαφορετική έκδοση από του Eυπαλίνος (λέπει το σήμα της ΕΠΑ στο μπροστινό μέρος του κουτιούθ, κίτρινη μπορντούρα στου Ευπαλίνος ενώ στο δικό μου πορτοκαλί).

Αν φυσικά θυμάμαι καλά εγώ στις αρχές του 80 είχα του Ευπαλίνος με την κίτρινη μπορντούρα, παρά ταύτα νομίζω ότι επειδή στην δική μου έκδοση το θέμα είναι μεγαλύτερο (βλέπε κάτω στα όρα Αιγύπτου, Λιβύης) είναι παλιότερη άρα προγενέστερη του 80.

Όσο για τα φυλλάδια και τα 4 νομίζω είναι διαφημιστικά έντυπα και όχι κουτιά (Αναζητώντας το πετρέλαιο, Μέγας Αλέξανδρος, West Story, Oδύσσεια) που τα έβαζαν μέσα σε διαφορετικά κουτιά.

Έπαιρνες π.χ την Οδύσσεια και εκτός από τις οδηγίες είχε και ένα διαφημιστικό του west story για να το δεις και να πας να το πάρεις


.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα