E-mail στον Αντρέα Παρασκευά Τσουρινάκη....

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
156
Νομιζω λιγο πολυ οσοι εχετε διαβασει posts μου περι παλαιων adventures αλλα και τα mini reviews που εχω γραψει κι εγω εδω,θα εχετε καταλαβει οτι τρεφω ιδιαιτερη εκτιμηση στον ανθρωπο αυτο,αφ'ενος επειδη ειναι πραγματικα επαγγελματιας σε αυτο που κανει,διοτι το αγαπα πραγματικα,διοτι η κριση του ειναι -κατα τη γνωμη μου- ευστοχοτατη,διοτι την αποψη του για καποιο παιχνιδι την καταθετει αυτουσια οπως την πιστευει χωρις να περιμενει να δει τι εχει γραψει ο υπολοιπος ελληνικος και διεθνης τυπος για το παιχνιδι αυτο,αλλα και για τους λογους που θα διαβασετε παρακατω στο e-mail που του απεστειλα με ημερομηνια αποστολης 31-08-2007.....

Δεν εχω λαβει προσωπικη απαντηση ακομη,ουτε εχω δει κατι εδω μεσα,αλλα εξακολουθω να ελπιζω οτι θα το δω καποια στιγμη.Ηθελα λοιπον να μοιραστω μαζι σας το περιεχομενο του mail αυτου,καθοτι δεν ειναι κατι ιδιαιτερα προσωπικο θα ελεγα και διοτι θελω να πιστευω οτι κατα καποιο τροπο εκφραζει και την αποψη που εχουν αλλα παιδια εδω μεσα για τον Αντρεα-Παρασκευα Τσουρινακη....

Αν το τελευταιο ομως,για τον οποιοδηποτε λογο δεν ισχυει για καποιους,νιωθω απαραιτητο να πω οτι καλο θα ηταν να μην ξεκινησουμε κουβεντα για το ατομο του,αποντος του ιδιου....

Παραθετω λοιπον το mail αυτουσιο,οπως του το εστειλα και περιμενω οποιαδηποτε γνωμη/σχολιο θελει να κανει κανεις....

Αντρεα,ειναι η πρωτη φορα σου που γραφω υστερα απο παραπανω απο 15 χρονια που σε ''διαβαζω''....

 


Και ειλικρινα,δε ξερω αν θα επρεπε να αρχισω κι εγω,λεγοντας σου ποσο πολυ επηρρεασες την adventure gaming πορεια και ωριμανση μου μεσα σε ολα αυτα τα χρονια της ενασχολησης μου με τα PC games,κατα τη διαρκεια των οποιων διαβαζα κι εξακολουθω να διαβαζω το PC Master (αλλα και το Pixel βεβαια παλαιοτερα,για να μη ξεχνιομαστε),καθοτι ξερω οτι στο εχουν ξαναπει παμπολλοι αυτο και ισως πλεον ακουγεται κατα καποιο τροπο λιγο ''τετριμμενο'' στα αυτια σου,αλλα το νιωθω σαν μια ''υποχρεωση'' μου να στο πω,καθοτι ειλικρινα μεσα απο το διαβασμα των reviews αλλα και των στηλων σου,εμαθα τοσα και τοσα νεα παιχνιδια,περασα ατελειωτες ωρες μπροστα στην οθονη του PC μου παιζοντας -τι να πρωτοθυμηθω αληθεια;- αμετρητα πανεμορφα adventures.....


 


Γνωρισα χαρη σε σενα την -κατα τη γνωμη μου- μακραν καλυτερη κατηγορια παιχνιδιων,ταξιδεψα σε πανεμορφους κοσμους μεσα απο αυτα τα παιχνιδια,ακονισα το μυαλο μου και καταλαβα τι σημαινει πεισμα και επιμονη για κατι,καθοτι δεν ηθελα να ριξω το βλεμμα μου στο walkthrough ποτε,καλυτερευσα ακομη και τη γνωση της αγγλικης γλωσσας.Πραγματα που ειλικρινα δεν ειχα σκεφτει οτι θα συνεβαιναν,οταν ξεκιναγα να ασχολουμαι με το ειδος....


 


Και λεγοντας σου αυτο,φτανω και στο δευτερο σκοπο του mail αυτου,εκτος του πρωτου που δεν ειναι αλλος απο ενα μεγαλο,αληθινο,βροντερο ''ευχαριστω'' που σου απευθυνω,για ολα αυτα ακριβως που σου προανεφερα....


 


Ειναι λοιπον τοσο μεγαλη η επιδραση που ασκησες επανω μου Αντρεα,που,εκτος του να παιζω,οσο μπορω πλεον,παιχνιδια που εσυ μου ''προτεινεις'' μεσα απο τα γραφομενα σου,αρχισα κι εγω,οπως ασφαλως και καποια αλλα παιδια εκει,να γραφω μινι reviews,κατι σαν μικρα tributes,σε παιχνιδια-διαμαντια της adventure σκηνης,σε ενα μικρο αλλα ακρως παρειστικο και νοσταλγικο forum -γενικοτερης retro θεματολογιας-,το
http://www.retromaniax.gr..........

 


Δε (μπορω να) γνωριζω την οποια σχεση και επαφη ειχες η εχεις ακομη με τον Νοτη ''Οlorin'' Χαλκιδη,ο οποιος ειναι μελος του forum αυτου κι αν ποτε σου ειχε πει τιποτα γι'αυτο,ουτε αν εσυ γνωριζες την υπαρξη του,αλλα,οποτε βρεις το χρονο και τη διαθεση,κανε μια βολτα απο κει,μπες να δεις τι παρεα υπαρχει εκει μεσα,διαβασε τα μικρα,ερασιτεχνικα reviewδακια μας και -και εδω ειναι το σημειο που στο ζητω προσωπικα εγω αυτο σαν μεγαλη χαρη-,αν θελησεις,οποτε εχεις λιγακι παραπανω ελευθερο χρονο,κανε μου/μας την τιμη να γραψεις κι εσυ ενα συντομο mini review για ενα αγαπημενο σου adventure,θα ειναι πραγματικα ενα ακομη στολιδι στο forum μας ενα δικο σου review....


 


Οπως και να 'χει ομως φιλε Αντρεα,ακομη κι αν ποτε δεν δω στο forumακι μας κατι γραμμενο απο σενα,διοτι ξερω οτι ζηταω μαλλον πολλα,αφου γνωριζω οτι αποφευγεις να γραφεις σε forums και το σεβομαι απολυτα,αφ'ενος ελπιζω να διασκεδασεις διαβαζοντας τα reviews μας εκει και αφ'ετερου θελω να ξερεις οτι ηταν πολυ ευχαριστο για μενα που εκατσα κι εγραψα ενα γραμμα σε καποιον,που χωρις να τον ξερω προσωπικα,νιωθω οτι τον γνωριζω,μεσα απο τα γραφομενα του για παραπανω απο 15 χρονια,οπως σου ειπα και στην αρχη του mail αυτου....


 


Κλεινοντας εδω λοιπον κι ελπιζοντας να μην σε κουρασα,σου ευχομαι τα καλυτερα,οπως ακριβως τα ευχομαι σε καθε φιλο,και ελπιζω να σε διαβαζω για πολλα πολλα ακομη χρονια.....


 


Φιλικα,



manos426f (η αν προτιμας,Μανος)
 
Εχω και εγω σκοπο να τον προσεγγισω μεσω κοινου μας φιλου...ελπιζω να τα καταφερουμε...το μονο που ξερω ειναι οτι τον καιρο αυτο πνιγεται!
 
Το ελπιζω Wally να τα καταφερεις,διοτι θα ηθελα πραγματικα εδω μεσα ως μελος τον Αντρεα-Παρασκευα,ακομη κι αν ξερω οτι θα εγραφε απο σπανια εως σχεδον καθολου......

Το οτι εχει retro πεποιθησεις αλλωστε,το γνωριζει καλα οποιος εχει διαβασει γραφομενα του...
 
Μαζί σας παιδιά!

Ανδρέας, rulez!
 
μακάρι να τον έχουμε κοντά μας
 
Όπως και είχα προ αναφέρει παλαιότερα..αυτοί οι άνθρωποι έγραφαν σε μια ηλικία νέα,είχαν πολύ ενδιαφέρον και αγάπη για αυτό που έκαναν..τώρα οι ίδιοι δεν είναι ποια οι ίδιοι..ίσως να μην έχουν ούτε όρεξη και χρόνο για τα retro micros το Pixel τα παιχνίδια..μην ξεχνιόμαστε ότι είναι πάνω από 40..Θέλω να πιστεύω πως κάποτε όλοι τους θα συναντηθούν εδώ και θα γίνει το μεγάλο πάρτι...Να μην αναφερθώ στον Αντώνη Λεκόπουλο που ας το πούμε ξεχάστηκε... :cool: Καλά έκανες Μάνο με το email,συμφωνώ με τα λεγόμενα σου απόλυτα.
 
ManosAMDM2 έπραξες πολύ καλά.

Αλλά μάλλον θα συμφωνήσω με τον Akmaka. Οι άνθρωποι αλλάζουν στην πλειοψηφία τους και βλέπουν τα πράγματα διαφορετικά με την πάροδο του χρόνου.

Δυστυχώς πολλές φορές αυτό είναι ο κανόνας με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Μακάρι να δούμε τον Παρασκευά εδώ.
 
...manos, πολύ καλή η κίνησή σου !! Εχουν περάσει απο εδώ διάφορες ρετρο-μορφές της περιόδου, και πολύ θα ήθελα να κάνει ένα πέρασμα και ο φοβερός advenτσουρινάκης.

Με τον Αντρέα είχαμε μιλήσει τηλεφωνικά εντελώς τυχαία (και ανώνυμα - απο την μεριά μου), πριν αρκετά χρόνια, όταν έψαχνα μία βοήθεια για ένα σημείο στο Malcolm's Revenge, στο οποίο είχα κολλήσει !!

Με το καλό να τον δούμε και απο 'δω. :)
 
akmakas είπε:
Όπως και είχα προ αναφέρει παλαιότερα..αυτοί οι άνθρωποι έγραφαν σε μια ηλικία νέα,είχαν πολύ ενδιαφέρον και αγάπη για αυτό που έκαναν..τώρα οι ίδιοι δεν είναι ποια οι ίδιοι..ίσως να μην έχουν ούτε όρεξη και χρόνο για τα retro micros το Pixel τα παιχνίδια..μην ξεχνιόμαστε ότι είναι πάνω από 40..
Nαι,κατα κανονα ΙΣΩΣ ειναι ετσι,αλλα ο Αντρεας-Παρασκευας εχει αποδειξει για μενα οτι δεν ανηκει στην κατηγορια αυτη...

akmakas είπε:
Θέλω να πιστεύω πως κάποτε όλοι τους θα συναντηθούν εδώ και θα γίνει το μεγάλο πάρτι...
Πολυ ομορφη σκεψη,μακαρι...!!!

akmakas είπε:
Να μην αναφερθώ στον Αντώνη Λεκόπουλο που ας το πούμε ξεχάστηκε...
Ας μη συζηταμε για οποιονδηποτε που δεν ειναι παρων καλυτερα....

akmakas είπε:
Καλά έκανες Μάνο με το email,συμφωνώ με τα λεγόμενα σου απόλυτα.
Thanks..!

pooky είπε:
Κι εσυ Βρουτε...;;!;!;!;; :D

pooky είπε:
Αλλά μάλλον θα συμφωνήσω με τον Akmaka. Οι άνθρωποι αλλάζουν στην πλειοψηφία τους και βλέπουν τα πράγματα διαφορετικά με την πάροδο του χρόνου.
E,ναι,αυτο ΜΑΛΛΟΝ ισχυει παντου,σε ολους τους χωρους...

pooky είπε:
Μακάρι να δούμε τον Παρασκευά εδώ.
Μακαρι.....

Αυτος ηταν αλλωστε και ο λογος που πηρα την πρωτοβουλια αυτη....!

billy είπε:
...manos, πολύ καλή η κίνησή σου !! Εχουν περάσει απο εδώ διάφορες ρετρο-μορφές της περιόδου, και πολύ θα ήθελα να κάνει ένα πέρασμα και ο φοβερός advenτσουρινάκης.
Με το καλό να τον δούμε και απο 'δω. :)
billy,χαιρομαι που συμφωνεις κι εσυ με την κινηση μου αυτη....
 
:) :) :) Eτσι οπως παει,θα καταληξει καθολικη ''απαιτηση'' εκ μερους του GRM να δωσει το παρων εδω ο Αντρεας-Παρασκευας και στο τελος κατι μου λεει οτι θα το πετυχουμε....!!! :) :) :)
 
ΧΟΧΟ !!

Και εγώ θα γούσταρα να δω ένα θρεντάκι με τίτλο ".... η συνέχεια επί της οθόνης". :)
 
ευχομαι ειλικρινα να ευοδωσει μια τετοια προσπαθεια αν και ο χρονος και οι υποχρεωσεις των ανθρώπων τους αλλάζουν με τα χρονια...
 
Παιδική μου απορία (η οποία δεν έχει απαντηθεί ακόμα)για τον Ανδρέα είναι να μάθω τι άνθρωπος είναι. Από τα άρθρα του στα περιοδικά πάντα μου έδινε την εντύπωση του σοφού μάγου, κάτι σαν τον Gandalf από τον άρχοντα των δαχτυλιδιών. Θα είναι όντως έτσι?
 
theoritikos είπε:
Παιδική μου απορία (η οποία δεν έχει απαντηθεί ακόμα)για τον Ανδρέα είναι να μάθω τι άνθρωπος είναι. Από τα άρθρα του στα περιοδικά πάντα μου έδινε την εντύπωση του σοφού μάγου, κάτι σαν τον Gandalf από τον άρχοντα των δαχτυλιδιών. Θα είναι όντως έτσι?
Εγώ ξέρω ότι είναι συμπαίκτης του Olorin σε μια ομάδα μπάσκετ. Ο Olorin είναι ο play maker...
 
!!

Μάνο,

Εϊχα στείλει και γω ένα γράμμα στον Τσουρινάκη πριν από έναμιση χρόνο περίπου (το πρώτο που έστειλα σε περιοδικό ever) και μου απάντησε και μάλιστα δημοσίευσε το e-mail Μου και στο Pc master (δεν θυμάμαι το τευχος θα σας το πω οταν πάω σπιτι)..Να είσαι σίγουρος οτί θα σου απαντήσει αν δε το έχει κανει ήδη...αν τον δούμε και στο foroum αυτό θα ήταν ευχής έργον
 
Η αληθεια ειναι οτι τσεκαρω συχνα αν εχει ερθει απαντηση,αλλα ακομη αυτο δεν εχει γινει...

Κι επειδη κι εγω πιστευα και πιστευω οτι θα απαντησει,αρχιζω να σκεφτομαι μηπως τελικα το mail δεν εφτασε καν στον Αντρεα-Παρασκευα,οποτε ισως θα ηταν καλο να του το ξαναστειλω συντομα...
 
προσωπικα μιλωντας εγινα fan των adventure απο τον παρασκευα.ειχα αγορασει και ενα βιβλιο του με walkthroughs αλλα προσπαθουσα να μην το κοιταω.μου αρεσε πολυ γιατι κοιτουσε το σεναριο και οχι τα γραφικα στα reviews.τελικα αυτα δεν αγαπησαμε και μεις στην εξελιξη του ειδους?
 
Φίλε houhoui κι εγώ από τα reviews του Αντρέα-Παρασκευά,συνδυαζόμενα με τα δικά μου προσωπικά γούστα,προσανατολιζόμουν στην επιλογή παιχνιδιών και σχεδόν ποτέ δεν απογοητεύτηκα ομολογώ !

Και βέβαια καλώς ήρθες,οι συν-adventurάδες είναι η "αδυναμία" μου ομολογώ..!!

Αλήθεια,ο τόμος με τις λύσεις που έχεις,είναι ο πρώτος που είχε βγάλει ο Αντρέας-Παρασκευάς..;;
 
manos θα σε γελασω ηταν 92-93 οταν το πηρα.αν μπορει να βοηθησει καποιος αλλος?και manos personal request review.

zac mc cracken
 
Πίσω
Μπλουζα