E-mail στον Αντρέα Παρασκευά Τσουρινάκη....

Να πω ότι προ ολίγων ημερών έστειλα ξανά e-mail "πρόσκληση" στον Αντρέα-Παρασκευά Τσουρινάκη,αλλά σε άλλο mail του αυτή τη φορά,διότι πιστεύω ότι την πρώτη φορά δεν το έλαβε καν,κι αυτό διότι ο ίδιος γράφει στη στήλη του στο PC MASTER,ότι στο tsoyran@ath.forthnet.gr κόβονται πολλά mails σαν spam...!

Eπειδή όμως προφανώς θα το έλαβε αυτή τη φορά,πιστεύω (κι ελπίζω) να τον δούμε κι από εδώ...!

@ houhoui

Πολύ δύσκολο το review για Zak McKracken φίλε μου,κι αυτό για τον λόγο ότι πραγματικά δεν το θυμάμαι σχεδόν καθόλου το παιχνίδι !

Για το μέλλον όμως,δεν το αποκλείω...
 
Δε μου το λέγατε 6 χρόνια πριν... :precry:
 
manos426f, από όσο ξέρω, ο Αντρέας συνηθίζει να απαντά στα e-mails του, αν και λόγω του μεγάλου αριθμού που δέχεται, ίσως καθυστερεί λίγο...

Τώρα, για το ενδεχόμενο της εγγραφής του στο forum δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά να σε προσγειώσω, λέγοντάς σου πως δεν θα... πόνταρα πάνω του, αφού το έχει δηλώσει επανειλημμένα ότι δεν αρέσκεται να παίρνει μέρος σε fora... Είναι χαρακτηριστικό άλλωστε, ότι δεν έχει ποτέ του γραφτεί ακόμα και στο forum του ίδιου του PC Master...

Και προσωπικά, εδώ που τα λέμε, έχω παρατηρήσει πως ανέκαθεν διατηρούσε μια απόσταση ακόμα και με την υπόλοιπη συντακτική ομάδα του περιοδικού και ζήτημα είναι αν στα 6 χρόνια που γράφω στο περιοδικό, τον έχω συναντήσει 7-8 φορές. Κι από αυτές, αν εξαιρέσουμε τα γυρίσματα του δεύτερου Computer Show (την έκδοση του PC Master, εννοώ), οι υπόλοιπες ήταν τυχαίες συναντήσεις στα γραφεία της Compupress, αφού ουδέποτε παρευρισκόταν (πλην μιας φοράς πρόπερσι) στις τακτικές ή έκτακτες συναντήσεις της συντακτικής ομάδας...

Βέβαια, σε όλα αυτά δεν πρέπει να λησμονούμε και το γεγονός ότι όλοι οι υπόλοιποι συντελεστές του περιοδικού είμαστε λίγο πάνω - λίγο κάτω από τα 30 μας, ενώ ο Αντρέας έχει τη διπλάσια ηλικία (ίσως και λίγο παραπάνω από ορισμένους) από εμάς...
 
manos426f είπε:
@ houhoui

Πολύ δύσκολο το review για Zak McKracken φίλε μου,κι αυτό για τον λόγο ότι πραγματικά δεν το θυμάμαι σχεδόν καθόλου το παιχνίδι !

Για το μέλλον όμως,δεν το αποκλείω...
...βγαίνω ελαφρώς off-topic για να συμπληρώσω ότι το Pixeloreview του Zak απο το δίδυμο της επιτυχίας (Λεκό/Γιωργάκης), υπάρχει πλέον διαθέσιμο στο τεύχος 53 που πρόσφατα μας χάρισε ο Dino.

Επίσης έχουμε ένα home-made review πάνω στην έκδοση του commodore, απο τον φίλο Alucard.

Πάντως εγώ πολύ θα ήθελα να δω ένα review και απο εσένα Manos, και χαίρομαι που δεν απέκλεισες κάτι τέτοιο μελλοντικά. :thumbup:
 
Olorin είπε:
Και προσωπικά, εδώ που τα λέμε, έχω παρατηρήσει πως ανέκαθεν διατηρούσε μια απόσταση ακόμα και με την υπόλοιπη συντακτική ομάδα του περιοδικού και ζήτημα είναι αν στα 6 χρόνια που γράφω στο περιοδικό, τον έχω συναντήσει 7-8 φορές. Κι από αυτές, αν εξαιρέσουμε τα γυρίσματα του δεύτερου Computer Show (την έκδοση του PC Master, εννοώ), οι υπόλοιπες ήταν τυχαίες συναντήσεις στα γραφεία της Compupress, αφού ουδέποτε παρευρισκόταν (πλην μιας φοράς πρόπερσι) στις τακτικές ή έκτακτες συναντήσεις της συντακτικής ομάδας...

Βέβαια, σε όλα αυτά δεν πρέπει να λησμονούμε και το γεγονός ότι όλοι οι υπόλοιποι συντελεστές του περιοδικού είμαστε λίγο πάνω - λίγο κάτω από τα 30 μας, ενώ ο Αντρέας έχει τη διπλάσια ηλικία (ίσως και λίγο παραπάνω από ορισμένους) από εμάς...
Όταν τον κάλεσα για πρώτη φορά για να τον πληρώσω, νόμιζα πως είχα να κάνω με κάποιον από τους συντάκτες που πάνω κάτω είχαμε την ίδια ηλικία (εμμμ... ναι,...τοόοοοοοτε... :D ).

Όταν τον αντίκρυσα, έψαχνα γωνιούλα να κρυφτώ... :eek: Ντράπηκα για την ανάλαφρη συμπεριφορά μου απέναντί του... (σα να είχαμε κάνει μαζί σχολείο... ) αλλά μου έδωσε να καταλάβω πως η νιότη του μυαλού... χρόνια δεν κοιτά, και η απλότητα είναι το τρίτο του όνομα... :bow:

Μακάρι να τον βλέπαμε να γράφει και εδώ κάποια μέρα... :cheers:
 
Olorin είπε:
Τώρα, για το ενδεχόμενο της εγγραφής του στο forum δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά να σε προσγειώσω, λέγοντάς σου πως δεν θα... πόνταρα πάνω του, αφού το έχει δηλώσει επανειλημμένα ότι δεν αρέσκεται να παίρνει μέρος σε fora... Είναι χαρακτηριστικό άλλωστε, ότι δεν έχει ποτέ του γραφτεί ακόμα και στο forum του ίδιου του PC Master...
Φίλε μου Olorin,τα γνωρίζω όλα αυτά,απλά ελπίζω ότι ένα πολύ μικρό πέρασμα,για έστω ένα "γεια",μπορεί κάποτε να το πράξει...

Ναι,έστω κι αν δεν έχει εμφανιστεί ούτε στο PC master forum...

Olorin είπε:
Και προσωπικά, εδώ που τα λέμε, έχω παρατηρήσει πως ανέκαθεν διατηρούσε μια απόσταση ακόμα και με την υπόλοιπη συντακτική ομάδα του περιοδικού και ζήτημα είναι αν στα 6 χρόνια που γράφω στο περιοδικό, τον έχω συναντήσει 7-8 φορές. Κι από αυτές, αν εξαιρέσουμε τα γυρίσματα του δεύτερου Computer Show (την έκδοση του PC Master, εννοώ), οι υπόλοιπες ήταν τυχαίες συναντήσεις στα γραφεία της Compupress, αφού ουδέποτε παρευρισκόταν (πλην μιας φοράς πρόπερσι) στις τακτικές ή έκτακτες συναντήσεις της συντακτικής ομάδας...
Aυτά πάλι -φυσικό είναι- δεν τα γνώριζα...

Olorin είπε:
Βέβαια, σε όλα αυτά δεν πρέπει να λησμονούμε και το γεγονός ότι όλοι οι υπόλοιποι συντελεστές του περιοδικού είμαστε λίγο πάνω - λίγο κάτω από τα 30 μας, ενώ ο Αντρέας έχει τη διπλάσια ηλικία (ίσως και λίγο παραπάνω από ορισμένους) από εμάς...
Έτσι ακριβώς,εδώ συμφωνώ απόλυτα,κι όχι μόνο αυτό,αλλά ο Τσουρινάκης είναι κι ο τελευταίος των Μοϊκανών από τη παλιά εκείνη συντακτική ομάδα,με την οποία ξεκίνησαν μαζί το PC master...

Όπως και να το κάνουμε,δε γίνεται να μη νιώθει λίγο παράξενα,είναι απολύτως φυσιολογικό...
 
Juanita είπε:
Όταν τον κάλεσα για πρώτη φορά για να τον πληρώσω, νόμιζα πως είχα να κάνω με κάποιον από τους συντάκτες που πάνω κάτω είχαμε την ίδια ηλικία (εμμμ... ναι,...τοόοοοοοτε... :D ).Όταν τον αντίκρυσα, έψαχνα γωνιούλα να κρυφτώ... :eek: Ντράπηκα για την ανάλαφρη συμπεριφορά μου απέναντί του... (σα να είχαμε κάνει μαζί σχολείο... ) αλλά μου έδωσε να καταλάβω πως η νιότη του μυαλού... χρόνια δεν κοιτά, και η απλότητα είναι το τρίτο του όνομα... :bow:

Μακάρι να τον βλέπαμε να γράφει και εδώ κάποια μέρα... :cheers:
Μακάρι να διαψευστώ, αλλά από το λίγο που τον έχω γνωρίσει προσωπικά σε συνδυασμό με το όσο τον έχω γνωρίσει μέσα από κοινούς φίλους/συναδέλφους που τον ξέρουν καλύτερα, δεν το βλέπω και τόσο πιθανό...

Γενικά, ο Αντρέας (τουλάχιστον η εντύπωση που έχω σχηματίσει εγώ) είναι ένας κάπως κλειστός και μοναχικός άνθρωπος, αλλά ταυτόχρονα αθεράπευτα ονειροπόλος και παθιασμένος με ό,τι του αρέσει να κάνει και ίσως το σύνολο όλων αυτών (σε συνδυασμό φυσικά με την τεράστια και πολύχρονη δουλειά του στον χώρο) συντέλεσε στη δημιουργία ενός μύθου γύρω από το όνομά του...

//Αν δεν κάνω λάθος, είπες πως εργαζόσουν πριν 6 χρόνια στην Compupress κι εγώ κάπου τότε ξεκίνησα (μάλιστα το πρώτο 3μηνο ως εσωτερικός). Πότε ακριβώς σταμάτησες για να υπολογίσω αν σε έχω προλάβει ή όχι... :wait2:
 
Ελπίζω να μην πειράζει που ξεθάβω αυτό το παλιό topic. Με τον Αντρέα είχα την τύχη να συναντηθώ αρκετές φορές.

Andreas.jpg


Δεν ξέρω αν θα τον χαρακτήριζα κλειστό και μοναχικό, σίγουρα πάντως είναι αντισυμβατικός. Είναι σχεδόν αδύνατον να προβλέψεις την αντίδρασή του σε κάποιο εξωτερικό ερέθισμα. Όταν συζητάς μαζί του νιώθεις τη βεβαιότητα πως απέναντί σου έχεις έναν άνθρωπο με πολύ υψηλό δείκτη νοημοσύνης αλλά και μια διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων. Θυμάμαι εκείνο το βράδυ της φωτογραφίας που μιλούσε αρκετή ώρα για ένα άσχετο (με adventures) θέμα και όλος ο κόσμος στο σπίτι μου τον άκουγε με τεράστια προσοχή, χωρίς να γνωρίζουν όλοι ποιον είχαν απέναντί τους. Τα θέματα στα οποία διαφωνούμε είναι αρκετά, αλλά πρόκειται για μια αληθινά ξεχωριστή προσωπικότητα που σε γοητεύει χωρίς ποτέ να προσπαθεί να γίνει ούτε αρεστός ούτε δήθεν. Αισθάνομαι τυχερός που τον γνώρισα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
!!

Ο Τσουρινάκης μοιάζει στον λίγο στον Gandalf ή μου φαίνεται?
 
Απίστευτο!

Πραγματικά συγκινούμαι να βλέπω τον άνθρωπο που με έκανε να αγαπήσω τα Adventure games τόσο πολύ!

Μορφή!

Χίλια μπράβο alkis21 για τη φωτό και γενικά για τις δραστηριότητές σου στο χώρο... :bow:
 
Παιδιά ο άνθρωπος είναι μορφή τελεία και παύλα :thumbup:
 
Τον Τσουρινακη τον εχω δει δυο φορες: μια σε ενα gathering του PCM σε προβολη της ταινιας 'Μνημονικος Τζωννυ', καπου στο Μαιο του 97. Και μια πιο προσφατα, στης Ψυχης τα Λαμπυρισματα (το γνωστο RPGαδικο), πιθανοτατα ειχε πεταχτει για να δει τον Κράτσα που επαιζε συνεχεια :D

Ο Τσουρινακης απο την εποχη του Πιξελ ηταν 'μορφη'. Ηταν ισως ο μονος που (λογω της φυσης των adventures), επικοινωνουσε πραγματικα με τους αναγνωστες, δημιουργωντας μια ατυπη κοινοτητα. Εφτανε μεχρι σε σημειο να λεει τα νεα του (πως περασε σε διακοπες κλπ) μεσα στη στηλη παρουσιασης παιχνιδιων.

Μεσα απο αυτα καταλαβα οτι ειναι Κρητικος, μενει στον Πειραια, εχει παπαγαλακια, του αρεσει η Τζαζ και φυσικα... ειναι μηχανοβιος.

Καλα, ηταν φριχτες οι εποχες προ-ιντερνετ (και η Compulink δεν ειχα καταλαβει τι ηταν :Ρ). Ειχα μεσα στην αβυσσο της αγνοιας μου, το... θρασος να τον ψαχνω στον τηλεφωνικο καταλογο η να παιρνω στο περιοδικο και να τον ζηταω προσωπικα για ερωτησεις... σε μια φαση ο ανθρωπος με πηρε τηλ και απαντουσε μια μια τις ερωτησεις μου.. θα πρεπει να μιλουσαμε για κανα μισαωρο η παραπανω, αλλα μαλλον του αρεσε

Thank God for the Internet!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έτσι είναι φιλάρα, ο άνθρωπος που αγαπάει αυτό που κάνει και δεν το πάιζει καρδηνάλιος και απόμακρος γίνεται αυτόματα άτυπος ηγέτης και εμείς ορκισμένοι οπαδοί του.
 
Δυστυχώς,εγώ και πάλι δεν πήρα καμία απάντηση από τον Αντρέα-Παρασκευά στο mail που του είχα (ξανα)στείλει.Δε θα ξαναπροσπαθήσω μάλλον....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
O άνθρωπος μπορεί να είναι σε φάση διαφορετική. Μπορεί όντως να μπήκε εδώ σαν επισκέπτης και να μην κόλλησε η χημεία του, μη τον κατηγορείς, απλά θεωρώ ότι έχει περάσει σε πολύ ανώτερα επίπεδα από οτι εμείς.
 
Δεν τον κατηγόρησα βρε Γιώργο,ούτε εν τέλει περίμενα να postάρει εδώ μέσα,αλλά μια απάντηση στο mail μου,την περίμενα,είναι η αλήθεια.Anyway,δεν έγινε τίποτα ασφαλώς...
 
[Ιερόσυλο Mode ON]

Αντρέα πες αλεύρι. Το Diablo II σε γυρεύει.

Λέτε να έρθει τώρα;

:rofl:

[Ιερόσυλο Mode OFF]

Δάσκαλε, πέρα από την πλάκα, σε αγαπάμε όπου κι αν είσαι… :bow:
 
DINO είπε:
Απίστευτο!Πραγματικά συγκινούμαι να βλέπω τον άνθρωπο που με έκανε να αγαπήσω τα Adventure games τόσο πολύ!

Μορφή!

Χίλια μπράβο alkis21 για τη φωτό και γενικά για τις δραστηριότητές σου στο χώρο... :bow:
Και εγώ (όπως και πολλοί άλλοι) μέσω του κ. Τσουρινάκη αγάπησα τα adventures. Αν και είχα ξεκινήσει να τα παίζω πριν την εμφάνιση της στήλης στο Pixel, δεν θα είχα "κολλήσει" τόσο πολύ χωρίς αυτή.

Στην ουσία ο άνθρωπος κράτησε τα adventures ζωντανά στην Ελλάδα, με τις παρουσιάσεις του και με τη κοινότητα που δημιούργησε, ενώ στον υπόλοιπο κόσμο έχουν "πεθάνει". Δεν πρέπει να υπάρχει αλλού στον κόσμο τόσο κοινό που να ασχολείται ακόμα με το είδος (αναλογικά με τον πλυθησμό φυσικά).
 
Leon είπε:
Δεν πρέπει να υπάρχει αλλού στον κόσμο τόσο κοινό που να ασχολείται ακόμα με το είδος (αναλογικά με τον πλυθησμό φυσικά).
Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Σε πολλές Ευρωπαϊκές χώρες τα adventures είναι ιδιαίτερα δημοφιλή, απλά έχει πέσει αρκετά η δημοτικότητά τους στις ΗΠΑ και όταν μια εταιρεία δεν πουλάει στην Αμερική δύσκολα στέκεται. Ούτε κι εκεί πάντως είναι "νεκρά" όπως ισχυρίζονται πολλοί.

Κατά την ταπεινή μου άποψη τα adventure games σήμερα έχουν τις πωλήσεις που τους αξίζουν δεδομένης της ποιότητάς τους. Ας ξαναβγούν παιχνίδια της αξίας που είχαν τα αντίστοιχα των αρχών της δεκαετίας του 90 και τότε συζητάμε αν αρέσουν ακόμα στον κόσμο ή όχι.

Όσο για την Ελλάδα... οι Έλληνες παίζουν adventures αλλά δεν τα αγοράζουν, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Αν όλοι οι συμπατριώτες μας που έχουν παίξει το παιχνίδι μου είχαν πληρώσει για αυτό, σήμερα δεν θα έγραφα εδώ αλλά θα έλυνα σταυρόλεξο στο νησί μου, "Έλληνας Κροίσος με 9 γράμματα".
 
Α ναι, νομίζω στη Γερμανία είναι πολύ δημοφιλή. Σκεφτόμουν τους Αγγλοσάξονες όταν το έγραψα (ΗΠΑ, Μ. Βρετανία), αλλά αυτοί δεν είναι "όλος ο κόσμος".

Συμφωνώ ότι η ποιότητα έχει πέσει κάθετα ή μάλλον, για να είμαι πιο σαφής, το είδος έχει παραμείνει στάσιμο από τότε, χωρίς να έχει να επιδείξει κάτι καινούργιο εδώ και πολύ καιρό.

Η ιστορία της πειρατείας στην Ελλάδα είναι γνωστή και πλήττει όλα τα είδη παιχνιδιών. Πάντως έχει τύχει να δω adventure games (σχεδόν "indie" όπως το Scratches) στα μπροστινά ράφια καταστημάτων, δίπλα σε τίτλους σαν το FIFA. Δε νομίζω ότι θα έβλεπες κάτι τέτοιο στο GAME της Αγγλίας.
 
Πίσω
Μπλουζα