E3 2009 - 2-4 Ιουνη

OK σίγουρα οι εφαρμογές μίας νέας τεχνολογίας μπορεί να είναι πολλές και φυσικά ενδιαφέρουσες, αλλά επί του παρόντος όλα όσα βλέπουμε είναι demo.

Από την άλλη αργά ή γρήγορα θα έρθουν στο προσκήνιο οι συσκευές που θα μας βοηθήσουν να εφαρμόσουμε όλες αυτές τις τεχνολογίες, αλλά αυτό που μας ενδιαφέρει είναι

α) η εφαρμογή τους πως ακριβώς μπορεί να γίνει

β) το κόστος της εφαρμογής ποιο μπορεί να είναι και

γ) και κυριότερο πως μεταφράζεται αυτό στο gaming πεδίο που μας ενδιαφέρει

γιατί κακά τα ψέματα αν μπορεί να κάνει παπάδες αλλά στο gaming της τρέχουσας γενιάς αυτό μεταφράζεται σε ακριβό εξοπλισμό δύσκολο να προχωράει, όσο δύσκολο είναι φυσικά εάν οι εφαρμογές είναι λίγες και μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού.

Όσο για το πόδι αν πονάει μην το κοροϊδεύεις, όντως ο τεμπέλης (και του ποδιού και του χεριού) στο αυτοκίνητο έχει λόγο ύπαρξης δεν είναι τυχαία εκεί. ΟΚ καλό το virtual gaming αλλά όταν έσκαγες ένα σκασμό χρήματα για να σε πιανει πονοκέφαλος από το κέρατο που έβαζες στο κεφάλι σου και καλά για να παίξεις πρωτοποριακά παιχνίδια (πόσα ήταν αυτά) και ήσουν σαν εξωγήινος τότε όλα μετράνε, για αυτό κιόλας απλά απέτυχε. Εδώ γκρινιάζουμε ότι είναι βαρύ το gamepad και κουράζονται τα χέρια μας, εγώ ομολόγησα ότι με την καμερούλα και το παιχνιδάκι της Microsoft (totem ball) υπέφερα απλά και μόνο για να μετακινήσω με χίλια ζόρια μία μπάλα δύο μέτρα παραπέρα και μάλιστα καθιστός κουνώντας μόνο τα χέρια. Πόσο μάλλον να κουνιέσαι ολόκληρος μέσα σε έναν περιορισμένο χώρο.

Επίσης ο Η/Υ σαν μηχάνημα μπορούμε να πούμε ότι θεωρητικά εάν έχει την απαραίτητη ισχύ δεν γνωρίζει όρια. Το ανθρώπινο σώμα και κυρίως ο εγκέφαλος έχει όρια, δεν μιλάω μόνο από άποψη σωματικής κούρασης. Ο εγκέφαλος θέλει να έχει σημεία αναφοράς, να έρχεται σε επαφή με κάτι για να αλληλεπιδράσει άρα το να κλωτσάς αέρα, να κρατάς αέρα και να μιλάς στον αέρα αργά ή γρήγορα θα του προκαλέσει σύγχυση και κυρίως βαρεμάρα και αδιαφορία. Εάν κρατάς ένα τιμόνι της πλάκας όπως έχει κάνει η Nintendo τότε αλλάζουν τα πράγματα, αλλά σκέψου ότι τιμονιέρες υπάρχουν και σήμερα, άσχετα εάν εγώ δεν μπορώ να τις χρησιμοποιήσω γιατί δεν με βολεύουν ούτε έχω και τον κατάλληλο χώρο για να την έχω μονίμως στημένη και σταθερή.

Σε σχέση λοιπόν, τιμής/ευκολία εφαρμογής, οι προτάσεις των Nintendo/Sony φαντάζουν σίγουρα πραγματοποιήσιμες και κυρίως πιο προσιτές. Η Microsoft εντυπωσίασε σίγουρα, αλλά πάλι δεν είναι πρώτη φορά που υπόσχεται τον ουρανό με τα άστρα και μετά παραδίδει κάτι με πολύ λιγότερες δυνατότητες σε αρκετά υψηλή τιμή και με πολλά - πολλά προβλήματα. Οπότε και εγώ μέχρι να τα δω όλα μπροστά μου να είναι χειροπιαστά, εφαρμόσιμα και κυρίως σε τιμή αξιόλογη και προσιτή δεν μου λέει τίποτα.
 
ambu_dare είπε:
Σε σχέση λοιπόν, τιμής/ευκολία εφαρμογής, οι προτάσεις των Nintendo/Sony φαντάζουν σίγουρα πραγματοποιήσιμες και κυρίως πιο προσιτές. Η Microsoft εντυπωσίασε σίγουρα, αλλά πάλι δεν είναι πρώτη φορά που υπόσχεται τον ουρανό με τα άστρα και μετά παραδίδει κάτι με πολύ λιγότερες δυνατότητες σε αρκετά υψηλή τιμή και με πολλά - πολλά προβλήματα. Οπότε και εγώ μέχρι να τα δω όλα μπροστά μου να είναι χειροπιαστά, εφαρμόσιμα και κυρίως σε τιμή αξιόλογη και προσιτή δεν μου λέει τίποτα.
Αυτό είναι πολύ πιθανό, αφού είναι πάγια "τακτική" της Microsoft. Μπορεί η πρώτη έκδοση να έχει τα μύρια όσα προβλήματα και bugs, να είναι ακριβή και να μην έχει αρκετή υποστήριξη.

Όμως το σημαντικό είναι ότι άνοιξε ο δρόμος και η τεχνολογία του computer vision φτάνει σε consumer επίπεδο. Αφού έχει την υποστήριξη του κολοσσού που λέγεται Microsoft, θα γίνει στάνταρ. Σταδιακά οι επόμενες εκδόσεις θα βελτιώνονται και θα είναι θέμα χρόνου να γίνει o de facto τρόπος αλληλεπίδρασης με τον υπολογιστή.

Μη ξεχνάμε ότι η Microsoft αν και δεν έχει εφεύρει τίποτα και τα προϊόντα της είναι συνήθως κατώτερα από τον ανταγωνισμό, τουλάχιστον είναι αυτή που έχει καταφέρει να φέρει αυτές τις τεχνολογίες στην ευρεία μάζα.
 
Καλα οτι πειτε!Παντως οι νεοι χειρισμοι των Sony και Microstf ειναι τελειως αχρηστοι απο την στιγμη που δεν εχουν games που να τα υποστηριζουν!Η Nintendo εκανε μια πολυ καλη Ε3!Και πλεον το μονο που περιμενω ειναι να ακουσω!Every game has a story but only one is the Legend!The Legend is back..............
 
Nikol@r@s ελπιζω να κανεις χιουμορ...
 
Ελπίζω κι εγώ το ίδιο. Καλά που τα είδες όλα αυτά;;;;;;;;;;;;;;
 
Αφού σας είπα βρε τι κάνει έναν οπαδό της N* ευτυχισμένο... :p

Ε, αυτά που χρειαζόταν τους τα έδωσε...νέο Mario και Wiiκάτι Plus (δεν γυρνάω καν σελίδα να δω τι ακριβώς, δεν έχει σημασία)

Νιρβάνα. :p :p :p
 
Πάντως δεν σας θυμίζουν λίγο .... Holodeck όλα αυτά τα όμορφα που παρουσίασαν Sony και Microsoft ; :p
 
Holodeck εε ,μπαα μαλλον εχουμε λιγο καιρο ακομα.

2 βιντεακια το πρωτο για Ps3 υπαρχει κανα χρονο πριν και 2 για Ps2 κατι χρονια πριν.

Παντως αν αυτα τα 2 projects τα παρουσιαζαν στην φετινη Ε3 με πολλα μπλα μπλα και λιγο αλλαγμενα λουσα τις ιδιες αντιδρασεις θα ειχαμε απο τους οπαδους.

Η δυναμη του να πασαρεις το ιδιο πραγμα αλλαγμενο.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ZwwbkzEACws]YouTube - eye toy PS3

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=dl5G0ZhGsQM&feature=related]YouTube - Me making a prat of myself with PS2 Eyetoy

Σας θυμιζουν τιποτα;;;
 
Nintendo=Miyamotο=Mario,Zelda,Metroid,Pokemon και δεν σημαζευεται!Αν καμια 3 εταιρια φτιαξει κανεναν αξιολογο τιτλο για το Wii εδω ειμαι γιανα μου το πειτε!Δεν κανω πλακα αφου ετσι ειναι!Δεν υπαρχουν τιτλοι πουνα υποστηριζουν τους νεους χειρισμους των sony kai M$!Aυτο που μου αρεσε ιδαιτερα ηταν το Red Steel 2 το game θα ειναι κορυφη σιγουρα!
 
Nikol@r@s είπε:
Nintendo=Miyamotο=Mario,Zelda,Metroid,Pokemon και δεν σημαζευεται!
Δεν το έχεις μάθει καλά το μάθημά σου. Στη Nintendo ιστορία κόβεσαι! :D

Ο Miyamoto δεν έχει καμία σχέση με το Metroid (δημιούργημα του συχωρεμένου Gunpei Yokoi-επίσης δημιουργού του Game Boy, των Game&Watch και άλλων) ούτε με το Pokemon (δημιούργημα του Satoshi Tajiri).

Η συμμετοχή του Miyamoto στους σύγχρονους τίτλους της Nintendo, μάλλον περιορίζεται σε μια απλή επίβλεψη καθώς άλλοι κάνουν το game design.
 
Νομίζω ότι στην Ε3 επικεντρωθήκαμε όλοι στις μεγάλες ανακοινώσεις και στα big budget παιχνίδια και χάσαμε τα καλύτερα.

Για παράδειγμα ένα από τα καλύτερα (μπορεί και το καλύτερο) παιχνίδι της Ε3: Scribblenauts για το DS και έρχεται το φθινόπωρο.

Είναι ένα puzzle game που πρέπει να πιάσεις το αστέρι σε κάθε πίστα. Το φοβερό είναι ότι γράφεις ότι αντικείμενο θες για να σε βοηθήσει να το πιάσεις! :eek: Για παράδειγμα ένα αστέρι είναι πάνω στο δέντρο, γράφεις "πριόνι", εμφανίζεται ένα πριόνι και με αυτό κόβεις το δέντρο για να πάρεις το αστέρι! Πραγματικά απίστευτο!

Δείτε το Developer Walkthrough

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! Δείτε αυτό το video!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=RTEUbtgpIgo]YouTube - Scribblenauts - God vs The Kraken

Πραγματικά το παιχνίδι είναι απίθανο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οντως εντυπωσιακο μακαρι αν και εχω DS να βγει και σε κανονικη κονσολα.

.

.

.

Το 2005 κυκλοφορησε η ταινια "The Island" οποιος την εχει δει θα θυμαται το product placement καθολη την διαρκεια της,απο Puma μεχρι apple και ΧΒΟΧ.

Η υποθεση εξελισσοταν στο οχι τοσο μακρινο μελλον.

Το παρακατω βιντεακι απο την ταινια φανταζε εξωπραγματικο οταν βγηκε η ταινια,τωρα οχι και τοσο.

Αmazing.........

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=6Q5bb_lRh4c&feature=related]YouTube - Product Placement - The Island (Xbox)
 
Sorry που άργησα να προσέξω το θέμα κι εγώ, οπότε μοιραία ας πω τι αποκόμισα από την άμοιρη ετούτη Ε3, μεταφέροντας σχεδόν αυτούσιο post από άλλο forum:

Nintendo: Όσοι είμαστε fanboys, είχαμε δει και είχαμε χιλιοαναλύσει παραπάνω από τα μισά που παρουσιάστηκαν στην Ε3 (Motion+, Zelda Spirit Tracks κ.λπ.). Ουσιαστικά τα μόνα καινούρια ήταν το νέο Metroid που φαίνεται εντυπωσιακό, το Super Mario Galaxy 2, το οποίο μπορεί μεν να φαντάζει πανομοιότυπο του πρώτου με μόνη σοβαρή διαφορά την προσθήκη του Yoshi, αλλά από την άλλη το πρώτο ήταν ένα από τα κορυφαία παιχνίδια όλων των εποχών και το New Super Mario Bros. Wii, που φαίνεται ό,τι πρέπει, ειδικά για old-school gamers και ακόμα περισσότερο αν έχουν φίλους... Κατά τ'άλλα, λιγότερα ίσως πράγματα από όσα περιμέναμε (οι φήμες για συνέχεια του Twilight Princess παρέμειναν φήμες), με το μεγαλύτερο μέρος να αφιερώνεται σε πράγματα που μας ήταν ήδη γνωστά εδώ και καιρό, ίσως γιατί ήθελε να τα προβάλλει και στους μη ψαγμένους...

Microsoft: Δεν νομίζω να πρόσεξε κανείς άλλος τίποτα άλλο πλην του Project Natal (και του Milo, αλλά τα βάζω μαζί) και δικαίως. Από την προηγούμενη εμπειρία που έχω με παρόμοιες τεχνολογίες (λέγε με EyeToy), γνωρίζω πως μοιραία είναι πιο unresponsive και από το να προσπαθείς να χειριστείς ένα παιχνίδι με... τηλεπάθεια!!! Δεν θέλω να είμαι αρνητικά προκατειλημμένος, αλλά μέχρι να δούμε άμεση χρήση του (π.χ. gameplay footage από δημοσιογράφους) και όχι απλά διαφημιστικά βιντεάκια, είμαι υπερβολικά επιφυλακτικός... Το σίγουρο είναι πως έκλεψε την παράσταση στην Ε3 έστω και αν στην πραγματικότητα δεν το είδαμε στην πράξη (όχι, δεν θεωρώ "πράξη" τα όσα είδαμε...). Κατά τ'άλλα... εχμ... ποιος ήρθε???

Sony: Περασμένα μεγαλεία και διηγώντας τα να κλαις... PSP Go σε τιμή όπου μπορείς να αγοράσεις ένα Wii ή ένα X360??? Εχμ... οk... γιατί δεν το κόβετε από τώρα το άθλημα αφού φαίνεται ότι δεν το κατέχετε??? Στο PS3 τα exclusives χάνονται το ένα μετά το άλλο (είχε πολύ πλάκα ο τρόπος που ανακοίνωσαν πως το Final Fantasy XIV θα είναι "the only console you can play it on when it launches in 2010", σαν να μας λέει έμμεσα ότι "δεν αποκαλύπτουμε άμεσα ότι μπορεί να βγει και σε PC ή ακόμα και σε Χ360, απλώς ίσως αργήσει μερικούς μήνες"...). Προσωπικά το μόνο που με ξετρέλανε ήταν το The Last Guardian, αλλά πρώτον το ξέραμε (και μάλιστα είχαμε δει το ίδιο ακριβώς τρέιλερ) εδώ και ένα μήνα περίπου και δεύτερον δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί ακόμα gamers που να θεωρούν σαν 2/3 αγαπημένα τους παιχνίδια όλων των εποχών τους πνευματικούς του προκατόχους, ενώ το God of War III, αν και φαίνεται πολύ καλό, δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση τη διαφορά μιας γενιάς από τα Ι-ΙΙ... Όσο για το προχειροφτιαγμένο motion control που παρουσίασαν τελευταία στιγμή, τι να πω... γελάει ο κόσμος...

In conclusion, αν ήταν κάτι που άξιζε από αυτή την Ε3 είναι η αναμονή για να δούμε σε τι και πώς θα εξελιχθεί το Project Natal και αν θα φέρει επανάσταση ή όχι στο gaming. Προσωπικά δεν θεωρώ κάποιον "κερδισμένο", γιατί κανείς δεν έδειξε κάτι εντυπωσιακό ή μη αναμενόμενο...
 
Άρχισαν και οι πρώτες αμφισβητήσεις:

Lionhead's Project Natal Video... Fakery?

 


However, keep watching to the point (2:37) where she appears to make a rippled appear on the left-hand side of the screen. Real Clare's arms are almost crossed in front of her. 'Reflected' Clare's arms are spread out. Even more startling is the fact that (see the screenshot) the ripple begins before Clare begins her gesture.


Περισσότερα και βίντεο εδώ!
 
Ναι πολλοι λενε οτι ηταν σε blue screen η ολη φαση.

Μα τοσο τελεια ολα αποκλειεται ,m$ ειναι αυτη. :D
 
Προφανώς φέτος καταλάβατε όλοι με τον καλύτερο τρόπο μέσα από την Ε3,ότι τα PCs ηγούνται με μεγάλη διαφορά στον τομέα του gaming,έτσι ; :p :diablotin:
 
1743595485059_3d45554755_b.jpg


1743596606941_5b2c4e157b_b.jpg


1743597508178_348765a7b1_b.jpg


1743597474586_4fa500021f_b.jpg


1743596600403_115062cf29_b.jpg


174_DSC3318.JPG


http://www.e3girls.com/

.................
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν με το Scribblenauts έχει γίνει πανικός! ΙGN, Gamespy και Gamespot (μιλάμε για videogame sites που συνήθως βγάζουν καλύτερο παιχνίδι το "Yet Another Violent Shooter no. 5,368: Bored to Death") το βράβευσαν ως καλύτερο της Ε3.

Πραγματικά είναι τρελλή η δουλειά που έχει πέσει στο παιχνίδι. Φανταστείτε ότι κάποιοι άνθρωποι σχεδίασαν, κίνησαν και όρισαν το interaction σχεδόν κάθε ουσιαστικού που υπάρχει στην Αγγλική Γλώσσα! Αυτό δεν είναι παιχνίδι, toonpedia μπορεί να χαρακτηριστεί!

Ότι και να πω είναι λίγο. Από τις ελάχιστες φορές που έχω πραγματικά ενθουσιαστεί με ένα παιχνίδι τα τελευταία χρόνια. Μιλάμε για κάτι τελείως πρωτότυπο! Πόσες φορές το έχετε πει αυτό την τελευταία δεκαετία και βάλε στο gaming;
 
Το wiilike control της Sony Που παρουσιατηκε στην Ε3 δεν ειναι ακριβως καινουργια τεχνολογια αλλα εξελισσεται εδω και αρκετα χρονια.

Το παρακατω βιντεακι ειναι παλιο και σαν εξοπλισμο χρησιμοποιει το PS2 και το Eyetoy.

Pretty cool stuff.....

EΒαλα και το φετινο βιντεακι για comparison και υποψην οτι το 2010 που θα βγει θα εχει εξελιχτει ακομα πιο πολυ.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=FpNdkm9s8AY&feature=player_embedded]YouTube - NAVGTR B-roll: Eye Toy Tech Demo (Color Tracking and...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=zGcOPwAvPvc&feature=player_embedded]YouTube - New Sony Motion Controller! (E3 2009)
 
Πίσω
Μπλουζα