E3 - 2010

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Wally
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Για την διδα Baggett μονο καλα λογια εχω να πω...

Για τον Ηρακλεα τωρα, τον αιωνιο υπερασπιστη της Nintendo. Θα παραδεχθω οτι για πρωτη φορα σε Ε3 η Nintendo παρουσιασε κατι που καταφεραμε να το δουμε χωρις χασμουρητα. Φυσικα το αιτιο φετος ηταν το 3DS. Κατα τα αλλα, χαιρε βαθος αμετρητον.

Αυτο που εγινε διπλωματικως σαφες ειναι οτι η 7η γενια εχει τουλαχιστον 2 χρονια. Ηδη η καμψη στις πωλησεις του Wii ειναι μεγαλη και η αποφασιστικοτητα των 2 αντιπαλων δεδομενη. Τα κοστη παραγωγης πεφτουν. Η Nintendo παρολο που κονομησε ασυληπτα δεν ανταπεδωσε στους loyals με τα 4 " διαφορετικα" DS και Wii προσφεροντας λογικοτερες τιμες και σε χαλεπους καιρους αυτο προσμετραται.

Η γενικη παρουσια της MS (οχι μονο η παρουσιαση) εκτιμω πως ηταν παλι ανωτερη.

Μονο και μονο το gameplay απο το Rage που ετρεχε στα 720p και 60 καρε με γραφικα που εκοψαν ανασες αρκουσε. Τα ανακοινωθεντα παιχνιδια ηταν exclusives (εκτος του BlackOps - γενικα ειναι θλιβερο να βλεπεις multi τιτλους σε εταιρικες παρουσιασεις κατι που η Sony πρεπει επιτελους να λαβει υποψιν). Πλουσιοτατο παλμαρε τιγκα στην αδρεναλινη.

Στα motion controllers τωρα... To Kinect ειναι ετη φωτος μπροστα τεχνολογικα. H MS δεν εμεινε στα γκολφακια και στα μπλε λαμπιονια αλλα ειδαμε υλοποιησεις πολυ προχω οπως το Child of Eden. Επισης η ενσωματωση στο Forza απεδειξε τους ελαχιστους πορους μου θα τραβαει απο τη κονσολα (εως και πριν την E3 ολοι λεγανε οτι θα δεσμευε μια CPU).

Συμφωνω παντως οτι ηταν μια χλιαρη E3. Ελειπαν οι παραδοσικακοι ταγοι. Θυμισε παρουσιαση ταπερ. ΟΞΩ Οι ΧΑΡΤΟΓΙΑΚΑΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟ GAMING!
 
Εγώ δεν μπόρω να καταλάβω πώς έχουν καταφέρει όλοι αυτοί να ασχολούμαστε με τις βαρετές παρουσιάσεις τους και το κυριότερο, να αναλωνόνται κάποιοι σε συγκρούσεις για το ποιά ήταν η καλύτερη. Το μόνο που μετράει στην Ε3 και σε κάθε έκθεση είναι τα playable demos. Αν ο ειδικός Τύπος (εδώ γελάμε) είχε το ελάχιστο φιλότιμο και τις γνώσεις για να κρίνει, θα έπρεπε να μας βομβαρδίζουν με πληροφορίες για τα PLAYABLE builds που βρίσκονταν στα booths. Αντίθετα αναλώνονται στο να διαφημίζουν τα πλάνα και τις παρουσιάσεις μπας και δείξουν ότι μπορούν να επηρρεάσουν την αγορά, παίζουν δηλαδή το ρόλο του τσάτσου αντί του αναλυτή/κριτή. Κι στο παρών thread να ζορίζεται ο καθένας να αποδείξει ποιός είχε την καλύτερη παρουσίαση. Έλεος παιδιά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε γενικες γραμμες (και ας παιρνει και μενα η μπαλα) συμφωνω. Εξαλλου τα αποτελεσματα της ψηφοφοριας μας λενε πολλα :P
 
@Jedah

εχεις ακουσει περι console wars? Αν οχι, καλως ορισες! :)
 
Jedah τι να λέει;

Εγώ έχω και τις 3 της νέας γενιάς και πάλι κονταροχτυπιέμαι σε console wars threads.

Έχει την πλάκα του (αρκεί να μην είσαι fanboi με όλη τη σημασία της λέξης.... )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εγώ λατρεύω τα console wars! Αν και τι να πουν τα σημερινά σε σχέση με τις ιστορικές μάχες mega drive vs snes;;;
 
LOL δεν υπάρχει σωτηρία :P

Οι μάχες πάντως κονσολών γεννήθηκαν και διατηρήθηκαν, από τους παίκτες κυρίως και κατα συνέπεια τα ΜΜΕ, επειδή οι περισσότεροι δεν έχουν τα λεφτά να έχουν τα πάντα. Εκεί είναι η πηγή, η ανικανότητα να έχεις σπίτι σου τα ΠΑΝΤΑ. Αστείο είναι...
 
Δεν ξέρω αν θα μου άρεσε να έχω τα πάντα....
 
Προφανως ο Jedah δεν ειναι platform warrior :)

Σιγουρα τις επικες μαχες στο Δημοτικο μεταξυ Spectrum και C64 δεν τις υπεθαλπταν τα MME.

Ολα βρισκονται στο DNA :headbangdude:

Διαλεγεις μετωπο και το υπερασπιζεσαι μεχρι εσχατον χωρις αλλαξοπιστιες και μεταμελιες!!! :headbangdude:
 
Wally είπε:
Διαλεγεις μετωπο και το υπερασπιζεσαι μεχρι εσχατον χωρις αλλαξοπιστιες και μεταμελιες!!! :headbangdude:
Γι' αυτό και εγώ δεν ψήφισα στο βρωμο-poll σου, δεν είχε πουθενά επιλογή "Sega". :P :P:P
 
Περα απο το Vanguish δεν εδειξε κατι αλλο τις προκοπης.

Crazy Taxi χωρις την original μουσικη και τα τοπωνυμια.

Sonic Adventure απο την χαζο-DX εκδοση με μπαρες δεξια αριστερα.

Sonic 4 που παει να βρει τη σωστη συνταγη αλλα...

Sonic Free Riders για Kinect.
 
Maddog είπε:
Γι' αυτό και εγώ δεν ψήφισα στο βρωμο-poll σου, δεν είχε πουθενά επιλογή "Sega". :P :P:P
Είμαι σίγουρος πως άμα υπήρχε στο poll η επιλογή sega, θα έβγαζε τις περισσότερες ψήφους :animlaugh:
 
Παντως σε σχέση με άλλα polls που έχω δει σε ξενα forums, η διαφορά εδώ είναι πολύ μικρή. Μου κανει εντυπωση πως σε τοσο μεγάλο ποσοστό άρεσε περισσότερο η sony ή η Microsoft απο την Nintendo στην φετινή E3.

Ενταξει κι εγώ παλιος fan της Nintendo - Sega ειμαι, αλλά τα προηγούμενα 2 χρόνια, που η Nintendo έκανε αθλιες παρουσιάσεις, την έκραζα και με το παραπάνω. Φετος όμως, η διαφορά ήταν μεγάλη.

Ξερω ότι δεν εχουμε πολλους "fanboys" εδώ, αλλά μυρίζομαι πολλους "haters" :P
 
Imgema είπε:
Παντως σε σχέση με άλλα polls που έχω δει σε ξενα forums, η διαφορά εδώ είναι πολύ μικρή. Μου κανει εντυπωση πως σε τοσο μεγάλο ποσοστό άρεσε περισσότερο η sony ή η Microsoft απο την Nintendo στην φετινή E3.
Ενταξει κι εγώ παλιος fan της Nintendo - Sega ειμαι, αλλά τα προηγούμενα 2 χρόνια, που η Nintendo έκανε αθλιες παρουσιάσεις, την έκραζα και με το παραπάνω. Φετος όμως, η διαφορά ήταν μεγάλη.

Ξερω ότι δεν εχουμε πολλους "fanboys" εδώ, αλλά μυρίζομαι πολλους "haters" :P
Όχι ρε συ, πώς σου ήρθε κάτι τέτοιο... :P

Τις δικές μου απόψεις για την παρουσία των τριών τις έχω αναλύσει σε blogs, οπότε πέραν της ψήφου μου που προφανώς πάει στη Nintendo (και για να μην με λέτε fanboy κι εγώ, όπως ο Imgema την έκραζα πέρσι), παραθέτω τα links και αναφέρω απλώς πως η Sony κόντεψε να με νυστάξει -και εμένα- η Microsoft μου έδωσε την εντύπωση ότι μπροστά στα παιχνίδια του Kinect, το Wii Sports θα θεωρείται casual, αλλά δεν κρίνω περισσότερα πριν το δοκιμάσω ο ίδιος, ενώ η Nintendo βρίσκεται σε καλό δρόμο με το 3DS, αν και -λόγω ενθουσιασμού, ίσως- περίμενα περισσότερα σε κάποιους τομείς, ενώ και για αυτό δεν θα βγάλω συμπέρασμα αν δεν το κρίνω ιδίοις όμμασι (κάτι που λογικά θα γίνει τον Αύγουστο στην gamescom ;) ).
 
Εγώ δεν κατάλαβα αυτό με την διαφημιστική καμπάνια του PSP... Δηλαδή οι gamers και γενικώς, το community νοιαζεται τοσο πολύ για το πώς θα διαφημισουν το προιόν τους? Εκτός απο τους game journalists υπήρχαν και πολλοι που σπουδαζαν marketing? Μήπως αυτό το "hip" πιτσιρίκι είναι διάσημο, όλοι οι gamers το λατρευουν και εγώ δεν το πήρα χαμπάρι?

Πραγματικά, η παρουσίαση της διαφημιστικής καμπάνιας του PSP παιζει να ειναι το πιο άκυρο και αδιαφορο πράγμα που έχω δει ποτέ σε τετοια έκθεση....
 
Εγω εχω την εντυπωση οτι καποιοι μας δουλευετε εδω μεσα.

Κοιτουσα το πρωι τα weekly vgchartz http://www.vgchartz.com/weekly.php

Απο που συμπεραινει καποιος οτι το Wii θα πεσει στη 2η θεση σε συνολικες πωλησεις ? Απο το γεγονος οτι πουλαει τα διπλα απο το 360 καθε βδομαδα ?.....ελεος

Worldwide Hardware

Console Weekly (change) Total

DS 221,276(+1%)

Wii 186,626(-5%)

PS3 122,023(-4%)

PSP 104,196(+32%)

X360 90,511(-3%)

PS2 32,107(-7%)

Total 756,739(+1%)

Ρε συ Πανο - εχεις περασει τελευταια απο το Μαντειο των Δελφων ?...
 
Καλα, αν μπεις σε σοβαρο site του εξωτερικου επιδεικνυοντας περιεχομενο απο vgchartz κινδυνευεις με ban ή αιωνια καζουρα. :)
 
Σε ποια σοβαρα sites αναφερεσαι ? στο 360eternal.love.com ?
 
Για να πέσει το Wii από την κορυφή πρέπει να γίνουν πράγματα και θαύματα...

Το ότι με την εμφάνιση των Kinect/Move υπάρχει πιθανότητα να αρχίσουν τα PS3/Χ360 να πουλάνε περισσότερα ισχύει, αλλά προσωπικά δεν νομίζω πως προλαβαίνουν να το φτάσουν πλέον...

Olorin είπε:
...η Microsoft μου έδωσε την εντύπωση ότι μπροστά στα παιχνίδια του Kinect, το Wii Sports θα θεωρείται casual, αλλά δεν κρίνω περισσότερα πριν το δοκιμάσω ο ίδιος...
Δαίμων του τυπογραφείου... Αυτό που ήθελα να γράψω είναι πως μπροστά στα όσα μας έδειξε το Kinect, ακόμα και το Wii Sports φαντάζει hardcore... Ειλικρινά, είμαι πολύ επιφυλακτικός... Ειδικά μετά τα όσα ακούγονται ότι θα παίζεται μόνο στα όρθια...

//Δεν μπορούμε πλέον να κάνουμε edit σε παλιά posts μας?
 
Το IGN αλλα και το αγαπημενο του Πανου το NEOGAF παιρνουν στοιχεια απο τη Media Create.

Οριστε τα αποτελεσματα Ιουνιου μεχρι σημερα

http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=398634

HARDWARE

Code:

__________________________________________________________________

Κώδικας:
|System |  This Week  |  Last Week  |        YTD  |         LTD  |
------------------------------------------------------------------
|  NDS  |     24.418  |     20.699  |  1.006.235  |  30.285.315  |
|  PSP  |     22.380  |     24.614  |  1.030.089  |  14.773.177  |
|  WII  |     20.588  |     18.818  |    758.821  |  10.364.020  |
|  PS3  |     17.676  |     18.951  |    699.495  |   5.200.862  |
|  360  |      3.225  |      3.258  |     79.236  |   1.288.908  |
|  PS2  |      1.291  |      1.316  |     40.680  |  21.650.857  |
------------------------------------------------------------------
| DSiLL |     11.138  |     10.737  |    523.596  |   1.030.503  |
|  DSi  |     10.172  |      8.219  |    381.592  |   4.720.538  |
|  DSL  |      3.108  |      1.743  |    101.047  |  17.948.803  |
------------------------------------------------------------------
|  PSP  |     21.662  |     23.588  |    995.034  |  14.662.367  |


Εγω θα ελεγα να σοβαρευτουμε γιατι θα εκτεθουμε ;-)
 
Πίσω
Μπλουζα