E3 - 2010

έλα μωρέ σιγά... τις "νέες ιδέες" της sony μπορείς να της δείς κοιτώντας την παρουσίαση της nintendo έτσι κι αλλιώς. :rofl:
 
ωχ,ωχ άκουσα ότι το psp θα έχει υποστήριξη "for years to come" ,άρα θα είναι χοντροαπίθανο να ακούσουμε κάτι για νέο hardware :(

επειδή μάλλον δεν το πρόλαβα,τι είπαν για το playstation 2 ?
 
Η παρουσίαση της sony πάντως είναι πιο cool από της microsoft.

Της microsoft επικεντρώθηκε πολύ στη χαζοχαρούμενη πλευρά του kinect με κοριτσάκια να χαϊδεύουν ανύπαρκτα ζωάκια και κοπέλες που την προηγούμενη μέρα πάιζαν Wii να χοροπηδάνε πάνω κάτω ελέγχοντας μια φουσκωτή βάρκα (!).

Αντίθετα η παρουσίαση της sony ξεχειλίζει τεστοστερόνη με παιχνίδια όπως το twisted metal...
 
Τις Press conferences Sony και Nintendo τις βρηκα πιο ενδιαφερουσες.Πολυ αποκλειστικοτητα εκει στην Sony αλλα το παλικαρι τις Valve ηταν ολα τα λεφτα! Ενιωθες οτι ητανε ετοιμος να καταρρευσει απο το αγχος!Καθε λεξη και ανασα ΛΟΛ :D
 
Από το άγχος ή από το πάχος; :p

Εγώ πάντως μόλις βγήκε έτσι που έκανε την εισαγωγή λέω θα μας πεί κανένα "portal 2 ps3 exclusive" και θα πάθουμε κάνα εγκεφαλικό... ευτυχώς έκανα λάθος...
 
Haros είπε:
Από το άγχος ή από το πάχος; :p
Εγώ πάντως μόλις βγήκε έτσι που έκανε την εισαγωγή λέω θα μας πεί κανένα "portal 2 ps3 exclusive" και θα πάθουμε κάνα εγκεφαλικό... ευτυχώς έκανα λάθος...
Παντως το trailer ήταν υπέροχο..... δεν ξερω τι ειναι αυτό που με τραβάει τόσο πολυ στο design του παιχνιδιου αυτού, αλλά ειχα πολλά χρονια να "πορωθω" έτσι με ενα game...

Το μόνο πράγμα που περιμένω με ανυπομονησία σε αυτή την γενιά :)
 
Δυστυχως δεν προλαβα να δω της Nintendo. Παντως βλεπω οτι γινεται χαμος με τη παρουσιαση του 3DS. Θα κατσω το Σουκου να την παρακολουθησω.

Παντως αντικειμενικα της Sony ηταν η χειροτερη. Και σημειωτεον εδειξε και multiplatform τιτλους σε αντιθεση με την MS που περα απο τους τιτλους του Kinetic και το Black Ops περιοριστηκε στα exclusives.

Το Move μαλιστα δεν μπορω να καταλαβω πως θεωρειται τεχνολογικο αλμα. Μια κανονικη καμερουλα ακολουθει ενα μπλε λαμπιονι. Με αδικαιολογητο lag. Και το Kinetic εχει lag αλλα λογω των skeletical analysis, facial/voice recognition, depth analysis κτλ.

H αναλωση τοσης ωρας στο Harry Potter ηταν κακη επιλογη.

Μου αρεσε πολυ το Killzone 3 αλλα ως επιλογη (μονη σαν το λεμονι) δεν μπορει να ισοσταθμισει το αντιστοιχο φετινο FPS παλμαρε της MS. Ααααα και η αναγγελια νεου Twisted Metal.

Επισης ειχαμε απο τη μια τους χαρτογιακαδες της MS και απο την αλλη στη Sony κατι στημενους, αγχωμενους που διαβαζαν τα λογια τους απο υποβολειο. Ελεος!!! :)

Παντως απο οτι καταλαβαινω η Nintendo παλι θα ξεπουλησει με το 3DS. Υποθετω αυτος ειναι ο λογος που δεν εγινε ουτε αναφορα σε PSP2. Η μαχη της νεας γενιας handhelds κριθηκε πριν ξεκινησει...δυστυχως.
 
Ευτυχώς να λες.......
 
Wally σχολιασέ μου το στημένο demo του Forza 3. Άλλα έκανε ο τύπος, άλλα βλέπαμε στην οθόνη. Το γκάζι και το φρένο που είναι, οέοο; Είδα λίγο την παρουσίαση και του 3DS και δεν φάνηκαν πολλά πράγματα, μόνο διαφήμιση. Ίσως επειδή δεν γίνεται χωρίς γυμνό μάτι. Πάντως δεν είδαμε. Της Sony δεν την είδα, μόνο λίγο Killzone 3 που δεν φαίνεται κάτι το ιδιαίτερο.
 
Έκατσα και τις είδα και τις τρείς απο περιέργεια, αλλιώς δέν δίνω πολύ σημασία σε promo θεατρικά ! Η Nintendo που δέν είναι και του γούστου μου γενικά με έκανε να γελάσω με κάτι Kirbys και Mickeys...Δέν περίμενα τον άνθρωπο πίσω απο το System Shock και το Deus Ex να ασχολείται με τον Μίκυ μάους, αλλά προφανώς θα έχει απήχηση στα παιδάκια οπότε πάσο...Άν είναι να σχεδιάσει κανείς παιχνίδια για παιδιά άς είναι τουλάχιστον ο Warren. Έχει πάθει και μία ψύχωση, τον θυμάμαι πρίν λίγο καιρό ώς παρουσιαστή του IGF να σκάει μύτη με καπέλο και ...αυτιά Μίκυ...τέλοσπάντων...

Κατα τα άλλα τα γνωστά, δέν νομίζω να ένοιωσε κάποιος έκπληξη...Kαι όσο για το PSP δέν μπορώ να καταλάβω πώς έχασε την μάχη η Sony !! Eγώ εξακολουθώ να παίζω ΚΑΝΟΝΙΚΟ Metal gear solid (δηλ. με τον Snake), Gran Turismo, Wipeout, Grand Theft Auto, God of War, Little Big Planet, Fifa, Pro και βγάζω και την ρετρίλα μου με όποιον PS1 τίτλο θέλω...Δείξτε μου ποιά φορητή το κάνει αυτό γιατί ψάχνω και δέν βρίσκω !!!
 
Το psp την εχασε την μαχη για αυτους ακριβως τους λογους που περιγραφεις παραπανω,δηλ.την πειρατεια (και δεν εννοω εσενα).

Κατα τα αλλα το psp ειναι φοβερη κονσολιτσα και κανει παπαδες.

Το 3DS τωρα ειναι ενα βημα παραπερα (οπως και το ps3) απο τις υπολοιπες της γενιας τους.
 
νομίζω (βασικά ελπίζω) ότι το ds θα τη πατήσει σε ένα βαθμό όπως και το megadrive από το snes (δηλαδή θα σταματήσει να παράγεται ενώ ακόμα πουλάει και ο άλλος θα αλωνίζει ελεύθερα).

Όχι ότι το psp θα φτάσει ποτέ τις πωλήσεις του ds,αλλά φαντάζομαι ότι μπορεί να τις αυξήσει σε ένα βαθμό.

σχετικά με την Ε3,στη παρουσίαση των παιχνιδιών του psp έδειξε νέο ape escape? νομίζω ότι κάτι τέτοιο πήρε το μάτι μου αν και μάλλον δεν θα είδα καλά.
 
Αφού το 3DS θα παίζει DSi games για ποιο λόγο να συνεχίσει να το παράγει;;;
 
Aardvark είπε:
Το psp την εχασε την μαχη για αυτους ακριβως τους λογους που περιγραφεις παραπανω,δηλ.την πειρατεια (και δεν εννοω εσενα)
Σε έχασα τώρα...Προφανώς και δέν εννοείς εμένα γιατί εγώ τα έχω όλα αυτά original (το psp είναι το πλέον αγαπημένο μου κονσόλι) , αλλα πώς εξυπακούεται η πειρατεία απο αυτούς τους τίτλους που ανέφερα !!! Δέν καταλαβαίνω ! Άν εννοείς το PS1 γνωρίζεις ότι διατίθενται στο PSN με κόστος 5 ευρώ, τίτλοι όπως το Metal Gear Solid και το Medievil... Και στο Xbox υπάρχει πειρατεία, και στο DS BTW...

Τέλοσπάντων, το γεγονός είναι ότι gamewise κατα την γνώμη μου δέν υπάρχει (δέν υπήρξε) φορητη κονσόλα του επιπέδου του PSP. To γεγονός του ότι "έσπασε" ΄έδωσε και την δυνατότητα του emulation και των εφαρμογών, που απο μόνο του στέκει για μερικούς ώς μοναδικός λόγος για την πρωτιά, όχι όμως για μενα καθώς εδώ μιλάμε για τα παιχνίδια του ( και τις ταινίες του σε UMD αν θές που επίσης έχω μια μεγάλη συλλογή και απορώ πώς δέν έπιασε όσο περίμεναν , και σήμερα τις αγοράζεις με 3 ευρώ )

Το μηχάνημα έχει ακόμα δύναμη και παιχνίδια ( απόδειξη το MGS που είναι υπερπαραγωγή, δέν έχω ξαναδεί σε φορητό τέτοια production values ) 6 χρόνια μετά την κυκλοφορία του, οπότε γιατί να βιαστούν για το PSP2 και φυσικά, γιατί να κόψουν το support στο PSP και να ανακοινώνουν "for years to come" άν είχαν σκοπό να το παρατήσουν...
 
Παιδια δεν μιλαμε για δυνατοτητες. Μιλαμε εμπορικα. To DS (προς εκπληξη ολων μας) σαρωσε στις πωλησεις. Το ιδιο θα γινει και με το 3DS.

@Jedah

Εχω υποψιες οτι καποια κομματια στη παρουσιαση του Forza με το Kinetic να ηταν μουφα. Οσο για τα γκαζοφρενα δεν εχω βρει ακρη. Ισως ειναι Α.Ι και εσυ απλα εχεις το τιμονι - σαν party-game. Το απευχομαι. Παντως δηλωσαν οτι θα εχει full physics, 720p, 60 καρε.
 
Σε έχασα τώρα...Προφανώς και δέν εννοείς εμένα γιατί εγώ τα έχω όλα αυτά original (το psp είναι το πλέον αγαπημένο μου κονσόλι) , αλλα πώς εξυπακούεται η πειρατεία απο αυτούς τους τίτλους που ανέφερα !!! Δέν καταλαβαίνω ! Άν εννοείς το PS1 γνωρίζεις ότι διατίθενται στο PSN με κόστος 5 ευρώ, τίτλοι όπως το Metal Gear Solid και το Medievil... Και στο Xbox υπάρχει πειρατεία, και στο DS BTW...
Bεβαιως και εξυπακουεται η πειρατεια απο τους παραπανω τιτλους ολα τα rip παιχνιδια του ps1 παιζονται στο "σπασμενο" psp,γιατι να τα αγορασουν απο το psn.

Kαι με αυτην την τακτικη δεν βγαζουν και οι εταιριες καινουργια παιχνιδια γιατι δεν θα εχουν πωλησεις και απο εκει το psp εχασε την μαχη.

Τουλαχιστον ενας απο τους λογους πιστευω ειναι αυτος.
 
εντάξει,δεν το λες και αποτυχία όμως,με 67 εκατομμύρια πωλήσεις έχει ξεπεράσει προ πολλού όλα τα μη nintendo handhelds και σίγουρα έχει περάσει και μερικές εκδόσεις του gameboy (αν και λόγω της **** συνήθειας της nintendo να βάζει τις συνολικές πωλήσεις δεν είναι εύκολα ορατό,πάντως το game boy color μαλλον θα το έχει ξεπεράσει).

ανακοινώθηκαν τα ονόματα και των 70 τίτλων που θα βγουν για psp ή όχι?
 
Aardvark είπε:
Bεβαιως και εξυπακουεται η πειρατεια απο τους παραπανω τιτλους ολα τα rip παιχνιδια του ps1 παιζονται στο "σπασμενο" psp,γιατι να τα αγορασουν απο το psn.
Εφόσον έχεις και PS3, ο λόγος ειναι ότι μπορείς να έχεις 1 παιχνίδι σε 2 κονσόλες με μία τιμή καθώς είναι playable και απο τις 2 κονσόλες και μάλιστα άψογα...(και φυσικά στο PS3 δέν έχεις "κολπα" )
 
Πίσω
Μπλουζα