[El Greco] Μικροναύτες - Αστρομαχητές [ASΤΡΟΜΑΧΗΤΕΣ]

Οι αστρομαχητές ήταν ένα από τα παιχνίδια που αγάπησα για τον λόγο ότι μου θύμιζαν τους ιππότες του διαστήματος (rom spaceknight). Τον force commander τον έκανα ότι ήταν ο Rom και ο baron karza ο terminator (επίσης ο king atlas μου θύμιζε τον guardsman έναν αντίπαλο του iron man)…

Τρεις μέρες πριν ξεφύλλιζα τα comics των μικροναυτών και προς έκπληξη μου διαβάζω Bill Mantlo…είναι ο ίδιος συγγραφέας που έγραψε το rom!!! Ύστερα από 25+ χρόνια μαθαίνω ότι ο παραπάνω συνειρμός δεν ήταν και τόσο τυχαίος…

Ευχαριστώ πολύ τον timehunter για τις πληροφορίες του!!!
 
θα ανεβασω ολη την συλλογη μου τις επομενες μερες και θα προσπαθησω να σας ξεναγησω στον κοσμο της μεγκο και του τακαρα.......

για τους λατρες τςν τρανσφορμερς θα ηθελα να ξερουν οτι οι μικροναυτες ηταν οι πρωτες μορφες τρανσφορμερς .Ο πρωτος μεγκατρον βγηκε το 76 στην σειρα μικροτσειντζ και ο πρωτος γκοντ ζινραι (οπτιμους πραιμ )το 76 στην σειρα ντιακλον.

δεν ειμαι τοσο φαν των τρανσφορμερς αλλα σαν ενηλικος συλλεκτης πλεον ψαχνω την τεχνογνωσια στα παλια παιχνιδια.καλο ειναι να ξερουμε την πορεια και την ιστορια γυρω απο ενα παιχνιδι ........
 
Ότι απέμεινε από αστρομαχητές…

IMAG0010.jpg
 
πω πω ......ο κινγκ ατλας ισως σωζεται ......θελουν ζεστο νερο και καθαρισμα τα πλαστικα στον σουπερ κομμαντερ ειναι φυσιολογικο να κιτρινισουν ....γενικα παντα ηταν πολυ δυσκολο να βρω εναν καθαρο και κατασπρο κομμαντερ.

αν ποτε μπειτε στην διαδικασια να παρετε κομμαντερ σας προτεινω τον ιαπωνεζικο δεν κιτρινιζει ποτε ......

μπραβο ρε γιωργο ακομα και που τα κρατησες ειναι πολυ σημαντικο για το φορουμ να υπαρχει και ενας ατλας ελληνικος ακομα και χωρις χερια......
 
Αγόρασα έναν Ιταλικό Πήγασο και έναν force commander της Palisades…και τα δύο καινούργια!

Συγκρίνοντας τα με της El Greco, και απʼ όσο μπορώ να θυμηθώ…τα κουτιά της ήταν πολύ καλύτερα, μεγαλύτερα και όλες οι φιγούρες σε φελιζόλ.

Στον πήγασο δεν παρατήρησα διαφορές από της EG…όμως ο force commander της palisades είναι με τεράστια διαφορά κατώτερης ποιότητας!

Οι μεταλλικές αρθρώσεις των χεριών και των ποδιών δεν είναι γυαλισμένες…μέχρι και σήμερα ύστερα από 30 χρόνια γυαλίζουν του δικού μου king atlas.

Το πλαστικό στο θώρακα έχει διαφορετικό λευκό χρώμα απʼ ότι το υπόλοιπο…οι πύραυλοι δεν εφαρμόζουν ακριβώς στη βάση τους ώστε να είναι σταθεροί…και το καλύτερο…ξεκόλλησε με τη πρώτη επαφή η μπίλια του κεφαλιού!!!

Μου είχε πει ο timehunter ότι της palisades δεν είναι καλής ποιότητας, αλλά δεν περίμενα να είναι τόσο τραγικά…κρίμα…
 
ναι ειναι τραγικα ειναι μονο για να τα βλεπεις ουτε καν για να τα βγαζεις απο το κουτι τους

και τα ελληνικα δεν ειναι σουπερ αλλα πιο κοντα στα ιταλικα .

για μικροναυτες μονο ιταλικα (honk kong) η ιαπωνεζικα αν εισαι τυχερος
 
δεν ξερω αν θα συμφωνησετε!! αλλα απο την στιγμη που ολοι λενε οτι αγαπανε τα παιχνιδα κ ολα αυτα! καλο θα ηταν να μην προωθουμε φωτογραφιες απο ανθρωπους που ολη αυτη την αγαπη μας για τα παιχνιδια την εκμεταλευνονται αδειαζοντας ολα τα μαγαζια και πουλανε στο ebay!!
 
wheeled warrior είπε:
δεν ξερω αν θα συμφωνησετε!! αλλα απο την στιγμη που ολοι λενε οτι αγαπανε τα παιχνιδα κ ολα αυτα! καλο θα ηταν να μην προωθουμε φωτογραφιες απο ανθρωπους που ολη αυτη την αγαπη μας για τα παιχνιδια την εκμεταλευνονται αδειαζοντας ολα τα μαγαζια και πουλανε στο ebay!!
οφτοπικ : δεν ξερω αν αυτος που εχει τη σελιδα πουλαει τα παιχνιδια ή αν ειναι απλα συλλεκτης,απλως προσθεσα τις εξτρα φωτο που βρηκα

Αν δεν τις θελετε τις φωτογραφιες σβηστε τες,απο μενα κανενα προβλημα

Δεν ειναι σκοπος μου να διαφημισω κανεναν
 
wheeled warrior είπε:
δεν ξερω αν θα συμφωνησετε!! αλλα απο την στιγμη που ολοι λενε οτι αγαπανε τα παιχνιδα κ ολα αυτα! καλο θα ηταν να μην προωθουμε φωτογραφιες απο ανθρωπους που ολη αυτη την αγαπη μας για τα παιχνιδια την εκμεταλευνονται αδειαζοντας ολα τα μαγαζια και πουλανε στο ebay!!
Μολονότι είναι σωστό αυτό που λες, δυστυχώς αν δεν υπάρχει τρόπος να ανακτήσουμε φωτογραφικό υλικό για να διασώσουμε αναμνήσεις, τότε αυτή η επιλογή είναι μονόδρομος.

Επειδή όμως είμαστε ελαφρώς offtopic, ας επανέλθουμε! :)
 
δεκτον κ ας επανελθετε στο θεμα!! απλα κ μεις εδω κ ειδικα εσεις που τρεχετε το φορουμ κ το ξεκινησατε με αγαπη! να μην τροφοδοτουμε τετοια ατομα! γιατι κ σε ενα αλλο thread ειχαν ανεβει φωτος αλλου πωλητη!
 
wheeled warrior είπε:
δεκτον κ ας επανελθετε στο θεμα!! απλα κ μεις εδω κ ειδικα εσεις που τρεχετε το φορουμ κ το ξεκινησατε με αγαπη! να μην τροφοδοτουμε τετοια ατομα! γιατι κ σε ενα αλλο thread ειχαν ανεβει φωτος αλλου πωλητη!
Ακριβώς όπως τα λες! :) Κυρίως εσείς το αγαπάτε, γιατί εσείς το στηρίζετε! Εμείς, απλά σας διευκολύνουμε να το κάνετε! ;)

Όσο για το περιστατικό, ευτυχώς ήταν μεμονωμένο και το άτομο απομονώθηκε. Γενικά, ζητούμε τη συνδρομή σας όταν εντοπίζετε τέτοια φαινόμενα, για να μη υποβιβάζουμε το επίπεδο και να μην αλλοιώνουμε τον χαρακτήρα του forum. :)

Ευχαριστούμε λοιπόν όλους σας και back on topic again!
 
Αχ... είχα τον Force Commander και προσποιούμουν ότι ήταν εξελιγμένο star trooper από το Star Wars!!! Το δώρισα μαζί με πολλά άλλα παιχνίδια μου στα χωριά SOS...

Δεν στεναχωριέμαι αλλά χαίρομαι που τον χάρηκαν και άλλα παιδιά στο παιχνίδι τους! αλλά θα ήθελα κάτι αντίστοιχο σε ποιότητα να κάνω δώρο και εγώ στον γιο μου!
 
Γερμανική διαφήμιση απο το 1979...

(με αρκετές φιγούρες που δεν έχω ξαναδεί)

micronauts 1979.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα