[El Greco] Μικρό μου Πόνυ G1 και G2

makisimos

RetroMasteR
Joined
8 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.516
Αντιδράσεις
156
μικρά πόνυ από el greco..!!!!!!! θυμάστε την μυρωδιά τους?
 
Μικρό μου Πόνυ

Και να και το δικο μου Μικρο μου Πονυ της Ελ Γκρεκο! Ειναι η Μελενια.

Οι καρδουλες ειναι δικης μου επινοησης, πανω στις παλιες της που ειχαν πια σβηστει. Η Ελ Γκρεκο δεν μαρκαρε αυτα τα Πονυ, γιατι τοτε δεν υπηρχε ο φοβος της κινεζικης μαιμους. :xm:

Το βινυλιο που χρησιμοποιηθηκε απο την Ελ Γκρεκο ηταν πιο μαλακο απο αυτο που χρησιμοποιουσε η Hasbro π.χ. στην Ιταλια. Τα χρωματα των ελληνικων πονυ της Α' γενιας της Ελ Γκρεκο ειχαν το προβλημα οτι με τα χρονια εσβηναν. Αυτο διορθωθηκε απο την εταιρια στις επομενες γενιες.

(Η κοπελια διπλα ειναι μια ΟΟΑΚ barbie του 80. Ντυθηκε στα μωβ για να ειναι ασορτι)

Στο ιντερνετ ενα γνησιο Πονυ της Ελ Γκρεκο μπορει να φτασει και τα 70 ευρω, μεχρι και 120 ευρω αν ειναι σε καλη ποιοτητα. Υπαρχουν βεβαια και τρελοι που ζητανε 300, αλλα αυτες ειναι ιστοριες για αγριους.

Το συγκεκριμενο πονυ που εχω, λογω οτι εχει ζωγραφιστει απο πανω εχει χασει την χρηματικη του αξια, αλλα επειδη ηταν το μονο δικο μου εχει αποκτησει μια ανυπολογιστη συναισθηματικη. Ειναι ULTRA RARE και ανήκει στον μικρο θησαυρο που εχω απο τα παιδικα μου χρονια. Και επειδη ειμαι και μακρυα απο την πατριδα αυτος ο θησαυρος ειναι ακομη πιο σημαντικος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με πολλή πολλή χαρά σας παρουσιάζω σήμερα τη Ζιζί νυφούλα με το σταβλοσπιτάκι της! Χαρισμένα από μια αγαπημένη φίλη και συνάδελφο. Ηταν παιδικά της παιχνίδια!

Επειδή ποτέ δεν είχα πόνυ γιατί μάλλον είχα λίγο μεγαλώσει όταν βγήκαν, κάνω πολλή χαρά που επιτέλους έχω κι εγώ ένα πόνυ της el greco! Και με το σπίτι του!

Παιδιά, έγινε της Ζιζής εδώ μέσα με τη μικρή μου που ερωτεύτηκε το πόνυ και δεν μου το έδινε!!!!!!!! :eek:

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Η Ζιζυ νυφουλα ειναι ονειρο!!!!!

MytinyWorld μου, μηπως να ανοιξεις ενα θρεντ με το μικρο μου Πονυ;;;;
 
Αναστασία μου, έχω μόνο τη Ζιζή και αυτή από σπόντα.... Οπότε, μάλλον δεν θα έχω τι να πω στο θρεντ, μιας και ποτέ δεν έπαιξα και με αυτά τα παιχνίδια, γιατί προφανώς δεν απευθύνονταν στην ηλικία μου όταν βγήκαν! :p

Η φάση είναι με το συναχάκι ότι αν δεν το βάλεις το σιροπάκι στο στόμα να το πιει όλο, δεν σταματάει να κλαίει, το ίδιο και το μωρό στο τσαντάκι αν δεν βάλεις την πιπίλα!!! Πολύ γέλιο! και η μπέμπα όλο να βγάζει τις πιπίλες θέλει και κλάααααμα τα κουκλιά! :D
 
Μικρό μου Πόνυ- Η ιστορία..!!!!

Αν ρωτούσατε ένα κοριτσάκι στην δεκαετία του 80 ποιο είναι το αγαπημένο του παιχνίδι, είναι σχεδόν βέβειο ότι θα είχε δύο εναλλακτικές απαντήσεις...

Την ΒΙΒΙ ΒΟ ή το ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΠΟΝΥ..!!!!

Αν ρωτήσετε σήμερα, αυτό το μικρό κοριτσάκι που πια θα έχει γίνει γυναίκα, τι χαρακτηριστικό θυμάσαι από το Πόνυ, είναι σίγουρο ότι η απάντηση θα ήταν "εκείνο το άρωμα του πλαστικού"..!!!

Αυτό το άρωμα λοιπόν , είναι το συστατικό που έκανε το Ελληνικό Μικρό μου Πόνυ το πιο διάσημο σε όλον τον κόσμο..!! Και δεν υπερβάλλω, κάθε άλλο, με μια βόλτα στο ebay θα αντικρίσεις τα Ελληνικά Πόνυ να κοστίζουν καινούργια στο κουτί τους και 400 ευρώ(το περίεργο είναι ότι γίνεται και σφαγή ποιός θα το αποκτήσει) έναντι των υπόλοιπων Ευρωπαικών Πόνυ που κοστίζουν πολύ πολύ λιγότερο..!!!! Και οι αγοραστές συνήθως είναι από άλλες χώρες, ενώ ο χαρακτηρισμός που τους δίνουν είναι "extra rare smelly greek pony"!!!!!

Κατασκευάστρια εταιρεία, ποιά άλλη??? Η El Greco..!!

Εδώ να σημειώσουμε πως τα δικαώματα για τα Πόνυ, ανήκαν στην HASBRO, και ή κατασκευή τους από την el greco, έγινε εν αγνοία της, όπως στα περισσότερα παιχνίδια της (π.χ μεγάλη διαστική διαμάχη είχαν για τα "κάστρα και πολιορκητές" τα οποία αποσύρθηκαν μετά από χρόνια).

Ένα ακόμη χαρακτηριστικό γνώρισμα των Ελληνικών Πόνυ, ήταν μια πιο διακριτική μάυρη γραμμή στο περίγραμμα των ματιών, που τα έκανε να ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα Πόνυ του πλανήτη..!!

Τα πρώτα Πόνυ που κυκλοφόρησαν ήταν τα 8 "earth" Πόνυ..!!

Στις επόμενες 2 φωτό είναι το διαφημιστικό με τα Πόνυ και τα ονόματά τους, της EL GRECO..!! Πρόκειται για τις μαμάδες Πόνυ, γιατί στην συνέχεια θα έρθουν και τα μωρά τους..!!! Τα μπεμπέ Πόνυ!!!

picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω κάποια,όχι πολλά βέβαια,αλλά δεν ήταν κάποιο από αυτά
 
Είχα κι εγώ 3 (νομίζω) ελληνικά μικρά πόνυ! Αυτή τη στιγμή δε μου έχει μείνει κανένα, πράγμα το οποίο δεν μπορώ να πω πως με στεναχωρεί ιδιαίτερα γιατί λόγω του μαλακού τους πλαστικού δεν τα πολυσυμπάθησα... :p στα όσα λέει ο Μακίσιμος να συμπληρώσω πως ένα άλλο χαρακτηριστικό τους είναι ότι δεν είχαν χαραγμένο κάτω από τα πόδια τους τίποτα, σε αντίθεση με τα ευρωπαϊκά/ αμερικάνικα που είχαν το όνομα της Hasbro, την ημερομηνία (έτος) κ τη χώρα κατασκευής τους.

Αυτό που θυμάμαι είναι ότι προς τα τέλη της δεκαετίας του '80, άρχισαν να κυκλοφορούν παράλληλα με τα ελληνικά και οι ευρωπαϊκές εκδόσεις των πόνυ της hasbro. Τέτοια πόνυ, όπως και αμερικάνικα που μου είχαν φέρει αρκετές φορές για δώρο εκείνα τα χρόνια, έχω κρατήσει αρκετά.
 
Αφού είδαμε ποιά είναι τα πόνυ, ας δούμε και τι φορούσαν!

picture.php


picture.php
 
Τα Πόνυ λοιπόν, ήταν από τα πιο αγαπημένα παιχνίδια, και η τιμή τους ήταν κάπου στα 3000 δρχ το 1985..!

Ορίστε μερικά από αυτά εκτός κουτιού..!!!!

GENIKA 5.jpg

GENIKA 6.jpg

GENUIKA 1.JPG

GENIKA 4.JPG

GENIKA.jpg
 
Νομίζω όμως εκείνο που ενθουσίαζε εξίσου τα παιδάκια ήταν και το ομορφο κουτί που είχαν..!!!! Μαζί με κάθε Πόνυ, το κουτί περιλάμβανε και ένα μικρό χτενάκι και μια κορδελίτσα, τα οποία ήταν σε ένα διαφανές σακουλάκι κλεισμένα αεροστεγός, γεγονός που πολλαπλασιάζει την αξία τους σήμερα..! Επίσης στο κουτί υπήρχε και ένα διαφημιστικό βιβλιαράκι που διαφήμιζε όλα τα Πόνυ και όλα τα playsets...

Στις επόμενες φωτό δείτε το κουτί και όλα όσα περιλάμβανε...!!

picture.php


picture.php


picture.php


Προσέξετε στην τελευταία φωτογραφία, πάνω στο κουτί, ακριβώς πάνω από το κεφάλι του Πόνυ, κολλούσαν ένα αυτοκόλλητο με το όνομα του κάθε πόνυ, μιας και το κουτί δεν το ανέγραφε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπεμπέ Πόνυ

Και μετά τα Πόνυ -Μαμάδες, έχει σειρά να δούμε λίγο και τα παιδιά τους..!!!!!

Η el greco βλέποντας την επιτυχία των Πόνυ, σκέφτηκε-για την ακρίβεια η HASBRO το σκέφτηκε νωρίτερα-να τα κάνει "μάνες", γιατί αναρωτιόντουσαν τα Πόνυ συνεχώς εκεί στα λιβάδια που βοσκούσαν "Εγώ πότε θα γίνω μάνα..."!!!

Τα λεγόμενα Μπεμπέ Πόνυ, τα οποία έβγαιναν σε 8 χρώματα και με τα μαρκαρισματα(σχεδιάκια), αντίστοιχα με των Μαμάδων Πόνυ..!!!! Αυτό που προκαλεί εντύπωση είναι ότι η el greco δεν τους είχε βγάλει ονόματα..!!!!

Δηλαδή ενώ γνωρίζαμε ότι είχαμε την Χλόη, Ζιζί, Λεμονίτσα, Χιονούλα κ.λ.π, τα μπεμπέ Πονυ, έμειναν για πάντα στην ιστορία με την ονομασία ΜΠΕΜΠΕ..!!! :p

Χαρακτηριστικό γνώρισμα τους, είναι ότι στον λαιμό τους φορούσαν ένα κολίε, σε διάφορα χρώματα(για σχήματα νομίζω έχω δει δύο-δεν είμαι όμως σίγουρος-)

Και να μια Μαμά με το μικρό της Πόνυ...

picture.php


To διαφημιστικό της el greco για τα Μπεμπέ Πόνυ ήταν το παρακάτω..!!

Να σημειωθεί ότι το δεύτερο από αριστερά(με το τιρκουάζ χρώμα), δεν κυκλοφόρησε ποτέ από την εταιρεία για άγνωστους πλέον λόγους..!

picture.php


Όπως βλεπετε και από το διαφημιστικό, τα Μπεμπέ ήταν σε δύο συσκευασίες..!!!

Η μία περιλάμβανε ένα καροτσάκι, και η άλλη ενα κρεβατακι μαζί μ'ένα πάρκο..!! Θα τα δούμε αυτά αμέσως πιο κάτω..!!
 
μονοκερος μπεμπε πονυ

Το χα και το μπεμπε, μαμωτηντρελα μου μαμω!!!!!! :( :( :(

Ειχα δυο! Το ενα ηταν το ροζ της πρωτης φωτογραφιας του Μακισιμου, και ηταν την αδερφης μου.

Το αλλο το δικο μου ηταν ενας μικρος μονοκερος!!!! Τα εχεις δει ποτε Μακισιμε;;;;Πρεπει να ηταν ανεκτιμητης αξιας, ποτε δεν το εχω δει στο ιμπει...

Ειχε ενα κερατο στο μετωπο και ηταν πανεμορφο!!! Ακομα το ψαχνω στο σπιτι μου καθε καλοκαιρι...Το πρωτο η μαμα μου.... η καλη.... παραδεχτηκε οτι το χαρισε.... :cry: :cry: :cry: :cry:για το αλλο ομως δεν θυμαται :precry:

Ποιος ξερει αν μετα απο καποιο βασανιστηριο θα το θυμηθει :shake:

Ηταν ροζ/μοβ, μοναδικο Πονυ Μπεμπε.... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
 
3000 δρχ το κάθε πόνυ?Τόσο ακριβά...εγώ θυμάμαι με 500 δρχ έπαιρνα το κάθε πόνυ το 1990.Ήταν παρόμοια με αυτά,και δεν γνωρίζω ήταν απομιμήσεις αυτά που έπαιρνα!Τα έβρισκα σε σακουλάκι διάφανο και όχι σε κουτί!
 
Aναστασία μου, αν σου πω ότι μου ξύπνησε κάποια ανάμνηση θα το πιστέψεις?? Αλλά δεν θα το είχαμε δει κάποια στιγμη κάπου?? Μήπως δεν ήταν el greco???χμ να το κοιτάξουμε..!!

Και συνεχίζω με τα Μπεμπέ Πόνυ...

Όπως προείπα είχαν κυκλοφορήσει σε δύο συσκευασίες

Η μία είχε το καροτσάκι..!!!!

picture.php


picture.php


picture.php


H άλλη συσκευασία είχε Κούνια-Πάρκο..!

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι συνδέει μια ΒΙΒΙ ΒΟ με ένα Πόνυ..!!!!

Και τώρα ένα κουιζ..!! Τι κοινό μπορεί να έχει η ΒΕΤΤΥ ΒΟ (αδεφή της ΒΙΒΙ ΒΟ) με το ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΠΟΝΥ???

Η απάντηση έρχεται με...ένα παιχνίδι..!!!!!!

Το κουίζ αυτό θα μπορούσε να ονομαστεί...

"Βρειτε τις ομοιότητες στις δύο εικόνες"...!!!

picture.php


picture.php


Ώ, μα ναι, η Εl greco, χρησιμοποιήσε ακριβώς τα ίδια αξεσουάρ, το Καροτσάκι, το Πάρκο και το Κρεβατάκι, και για τα μωρα της οικογένειας ΒΟ κια για τα μωρά των Πόνυ..!!!

Για την ιστορία πρώτα βγήκαν τα αξεσουαρ για τα πόνυ κι έπειτα για τα ανηψάκια της ΒΙΒΙ ΒΟ..!!! Βλέπετε, όλοι στην el greco, μια οικογένεια είναι, χρησιμοποιεί ο ένας τα πράγματα του άλλου..!! :D
 
Πάρα πολύ ενδιαφέρον αυτό!Αλλά η Bibibo δεν είχε δικά της παιδιά,μόνο ανηψάκια?
 
Γιατί και τα Πόνυ θέλουν τα ρούχα τους..!!

Φίλε thebest20 ναι ποτέ η ΒΙΒΙ ΒΟ δεν κατόρθωσε να κάνει δικά της παιδιά, και αν πας στο ανάλογο thread της ΒΙΒΙ ΒΟ, έχουμε καταλήξει όλοι δια βοής(η μάλλον δια γραφής), ότι ο ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ έφταιγε γι αυτό..!! Προτίμησε να συχνάζει πιο πολύ στην Μύκονο..!! αχαχαχαχαχαχαχααχαχ :D

K συνεχίζουμε τώρα με τα ρουχαλάκια για τα Μικρά μου Πόνυ..!!

Μπορεί η el greco να άφησε γυμνά τα μπεμπέ Πόνυ, τις μαμάδες όμως φρόντισε να τις ντύσει και με το παραπάνω..!!! 14 ρουχαλάκια είχε η συλλογή και κάθε ρούχο κι ένα ξεχωριστό όνομα..!

picture.php


FOREM.JPG

FOREM 1.JPG

FOREM 2.JPG

FOREM 3.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα