[El Greco] Μικρό μου Πόνυ G1 και G2

πονυ μπεμπε μονοκερος

fraoulitsa είπε:
Αναστασία μου, προσωπικά δεν είχα ιδέα πως το συγκεκριμένο πόνυ είχε κυκλοφορήσει στην Ελλάδα! Από περιέργεια λοιπόν, έψαξα και βρήκα φωτογραφία να δω κι εγώ πώς είναι... Ελπίζω, έστω κ έτσι, να παρηγορηθείς λίγο... :)
Ναι Φραουλιτσα μου :D :D:D

Ετσι ηταν!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D:D

Ηταν πανεμορφο!!!!!!!

Α ρε μανα :cry:
 
Καλησπέρα!Ωραίο τόπικ ανοίψατε!Είναι τα αγαπημένα μου τα μικρά μου πόνυ και έχω περάσει ατελείωτες ώρες μαζί τους! [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλως ηρθες joanna_k, σε λιγους μηνες αν μεινεις μαζι μας θα μπορεις να αναρτας αγγελιες ζητησης στο συγκεκριμενο τομεα του forum.
 
πονυ μπεμπε μονοκερος

Ανοιξατε πληγες παιδια τωρα εδω με τα μπεμπε πονυ...

Μακισιμε ειχα και ολοκληρο τον Σταβλο Σπιτακι... καταλαβαινεις μιλαμε τι εξαφανιστηκε απο το σπιτι ετσι;;;; :xm: :xm: :xm:

Oλοκληρη γαιδουρα να χαζευω το μπεμπε πονυ;;; Με το κερατο κιολας;

Αυτο ειναι πολυ πιο ταπεινωτικο...

Θα μου πειτε πως ειναι δυνατον να μην μου ειχε φερει κανενας μπιμπιμπο, λογω της τιμης της, και να μου φερουν ολοκληρο τον Σταβλο Σπιτακι με 2 πονυ μαμαδες και 2 πονυ μπεμπε;

Μυριζομαι οτι εγινε καποια ανακυκλωση δωρου μιας και οταν μας τα φεραν η αδερφη μου ηταν μεν πολυ μικρουλα, αλλα εγω ημουν ηδη πια σε ηλικια που επρεπε να ειχα σταματησει να παιζω με πονυ, και κουκλες ισως. :eek:

Βρε παιδια συγνωμη αλλα θυμαστε για τι ηλικιες ηταν αυτα τα ρημαδια τα πονυ;

Καιρος δεν ειναι να μαθω ποσο καθυστερημενο ημουνα;;;;8)
 
Αναστασία μου, για άνω των 3 νομίζω πως έλεγαν τα κουτιά, μη σε πάρω στο λαιμό μου κιόλας. Άμα θες τόσο πολύ το πόνυ αυτό, γιατί δεν σκέφτεσαι να πάρεις το αντίστοιχο αμερικάνικο, ξέρω γω? Ναι, δεν είναι ακριβώς το ίδιο, αλλά καλό είναι για υποκατάστατο. :p :p :p
 
Λοιπον Φραουλιτσα μου, καταρχην σε ευχαριστω που βρηκες τα ιχνη αυτου του Πονυ!!! :D

Δεν ειχα την παραμικρη ιδεα οτι μπορει να υπαρχει ακομα εστω και μια φωτογραφια του!!! Δεν ειναι πανεμορφο; :D :D:D Αχ Ελ Γρεκο!!! Θυμαμαι ακομα το αρωμα του!!!!

Δυστυχως αν αρχισω να μαζευω και πονυ... θα χρειαστει να τα μαζευω και να φευγω.... :eek: ηδη με τις κουκλες σαν να εχουν μαζευτει πολλοι σε αυτο το σπιτι!!! :D
 
Πολύ όμορφο είναι, ναι! Ευτυχώς εχω το ίδιο, αλλά σε αμερικάνικο κ έτσι το έψαξα με το όνομά του. :p :p

(Χεχεχε, κι εγώ κάνω φιλότιμες προσπάθειες να μην παίρνω πόνυ -έχω κρατήσει όμως όσα είχα από μικρή με ελάχιστες προσθήκες - γιατί με βλέπω στο τέλος να με πετάνε από το παράθυρο κι εμένα και τις κούκλες μου παρέα .... )
 
Μικρό μου πόνυ

Αυτό είναι το Πόνυ της hasbro που αγόρασα μιας και η μαμά μου έδωσε στις ανηψίες μου τα πόνυ μου και εξαφανίστηκαν. Όταν της είπα τι έκανες, μου είπε δεν έδωσα τις bibi-bo τα πόνυ έδωσα....

Γιατί η hasbro δεν ξαναβγάζει και τη bibi-bo όπως τα πόνυ; :cry:

ΥΓ. Το πόνυ λέγεται ουράνιο τόξο...
 
Rapunjel μου, το πόνυ σου είναι πρόσφατο όπως βλέπω, έτσι; Όμορφο είναι, αν κ εμένα δε μου αρέσουν πολύ τα καινούργια.... #) Προτιμώ τα πρώτης γενιάς (τα πρώτα δηλαδή, μέχρι το 90-92 περίπου), που μοιάζουν και με τα πόνυ της σειράς. Να σας δείξω κι εγώ ένα από τα αγαπημένα μου πόνυ, που είναι και ρετρό, μιας κ είχε βγει το 1984. Το όνομά του είναι Baby Moondancer και είναι το αντίστοιχο με το αγαπημένο της Αναστασίας. :flower:
 
Κι εγω οπως η γλυκεια μας Rapunjel επεσα μια μερα πανω σε 2 πονυ hasbro, σε κακα χαλια μεσα στην μπιχλα και με τζιβα μαλλι, και για αυτο τα μαζεψα γιατι τα λυπηθηκα (το γνωστο βιολι δηλαδη...)

Σας τα βαζω διπλα διπλα με το αυθεντικο Ελ Γκρεκο Πονυ μου, να δειτε τις διαφορες, στο σωμα και στα ματακια!

Το υλικο τους ειναι πολυ πιο σκληρο και το αρωμα τους καμια σχεση με την ευωδια του Ελ Γκρεκο Πονυ!

Αλλα εχουν και αυτα την χαρη τους!

Το Baby Moondancer της Φραουλιτσας μας ειναι πολυ τρελα!!!

Αμαν ετσι και κανω το λαθος να πεσω στα πονυ την εκατσα...βαστατε με παιδια...

σημειωση: Οι καρδουλες στο Ελ Γκρεκο Πονυ ειναι ζωγραφισμενες απο εμενα γιατι ειχαν σβηστει εντελως.

picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωωωω ωραίο το ελληνικό σου Αναστασία μου! Κ όχι, μην πέσεις και στα πόνυ γιατί πιάνουν λιγότερο χώρο από τις κούκλες και ξεγελιέσαι και γεμίζεις πόνυ μέχρι να πεις κύμινο (εκ πείρας).

Σκέφτηκα να σας αναφέρω ένα χρήσιμο site, σε περίπτωση που βρείτε ένα πόνυ και θέλετε να δείτε πώς το λένε και πότε βγήκε. Πιάνει και τις τρεις γενιές και βοηθάει πολυ: http://intothesea.com/MyLittlePony/MLPMain.htm Στην αριστερή στήλη επιλέγετε το "ID Machine" και καλή αναζήτηση!
 
Μικρό μου πόνυ

Σε ευχαριστούμε fraoulitsa που μας δίνεις τόσα χρήσιμα πράγματα.

Το καινούριο μου πόνυ μου αρέσει και επιτέλους τα δύο μικρά μου της el greco έχουν μαμά!!!
 
Οκ συγνώμη!Δεν ήξερα ότι δεν επιτρέπεται αυτό...!Ευχαριστώ πάντως!
 
Ενα ακομη παιχνιδι στο οποιο "σκονταψα" κυριολεκτικα πανω τους..!!!! :cool:

Μικρο μου Πονυ απο EL GRECO παντα..!

Τωρα πια ο σταβλος βρηκε μερικα πονυ για να γεμισει..! :p
 
Ειναι υπεροχα Μακισιμακο!!!! Με το καλο!!! Την δευτερη την εχω κι εγω!

Υ.Γ. Με τρελλαινει η μοκετα στο βαθος!!! Σταβλο με μοκετα πρωτη φορα ειδα :D Αμα εισαι αρχοντας βαζεις και στον σταβλο μοκετα, τι σε ενδιαφερει.
 
Μικρό μου Πόνυ

Πάντως τα πόνυ προϋπήρχαν από την el greco. Της el greco δεν ήταν τα ομορφότερα, εκτός τα μικρούλικα που ήταν χαριτωμένα.
 
rapunjel είπε:
Πάντως τα πόνυ προϋπήρχαν από την el greco. Της el greco δεν ήταν τα ομορφότερα, εκτός τα μικρούλικα που ήταν χαριτωμένα.
Rapunjel μου τι εννοεις προϋπήρχαν :eek: ? Εγω δεν γνωριζω αλλα πονυ εκτος απο αυτα της Ελ Γκρεκο και μετα, οπως εμαθα αυτα της Χασμπρο!

Υπηρχαν και αλλα?????8)

Φωτισε μας!!! :)
 
Αναστασία μου, τα πρώτα πόνυ είναι της Hasbro. Πρώτη φορά βγαίνουν το 1982, 4 πονυ, τα οποία μας ήρθαν και στην Ελλάδα και από την επόμενη χρονιά αρχίζουν και βγαίνουν σε διάφορα χρώματα/ σχέδια κλπ (μονόκεροι, "γήινα" πόνυ, πήγασοι, μωρά, με χρωματιστά μαλλάκια κλπ κλπ κλπ). Στην Ελλάδα δεν τα κάνουμε εισαγωγή απ' έξω, αλλά τα φτιάχνει η Ελ Γκρέκο. Σταδιακά, αρχίζουμε και εισάγουμε πόνυ από Ευρώπη και κυκλοφορούν παράλληλα με τα ελληνικά. Κλείνοντας η Ελ Γκρέκο σταματούν και τα ελληνικά πόνυ και μας μένουν μόνο τα εισαγωγής, της Hasbro. Αυτά μέχρι το 1992 περίπου. Όσα πόνυ βγήκαν μέχρι τότε είναι τα λεγόμενα "πρώτης γενιάς" (G1).

Μετά από μερικά χρόνια, στα μέσα της δεκαετίας του 90, λανσάρεται η παιδική σειρά "My little pony tales" κ η Hasbro ξαναβγάζει πόνυ, με διαφορετικό σχεδιασμό. Δε μοιάζουν και πολύ με τα πρώτα κ, κατά την προσωπική μου άποψη, είναι τα ασχημότερα πόνυ. :p Αυτά είναι τα πόνυ "δεύτερης γενιάς" (G2).

Στις αρχές των 00s (γύρω στο 2003 μου φαίνεται) η Hasbro ξαναβγάζει μικρά πόνυ. Αφορμή στέκεται η ταινία "Avery minty christmas", όπου βλέπουμε τα πόνυ αλλαγμένα πάλι. Τα πόνυ αυτά κυκλοφορούν μέχρι σήμερα και είναι τα λεγόμενα "τρίτης γενιάς" (G3). Τέτοια έχετε εσύ και η Rapunjel.

Τέλος, μέσα στο 2009 η Hasbro άρχισε να βγάζει πάλι πόνυ με διαφορετικό πάλι σχεδιασμό, τα οποία μπορείς να βρεις στα σετ "Ponyville". Αυτά τα συναντάμε ως G3.5 ή G4, στη γλώσσα των συλλεκτών.

Αυτή είναι η πορεία των πόνυ μέχρι σήμερα, σε γενικές γραμμές. Αν σας ενδιαφέρει, πείτε μου να ψάξω να βρω φωτογραφίες και να επανέλθω! :)
 
Μικρό μου Πόνυ

Τα πόνυ της hasbro λατρεμένη μου Αναστασία προυπήρχαν από αυτά της el greco...Βγήκαν στις αρχές του 1980 και ακολούθησαν της el greco.
 
Τι λετε βρε παιδια.... Αναθεμα κι αν ηξερα κατι τετοιο!!! :eek: o_Oo_O

Δηλαδη εγω εχω ενα G1 της Ελ Γκρεκο, που μου το ειχανε φερει μα τον Σταυλο Σπιτακι, και 2 πονυ G3 της Χασμπρο! :)

Μου λειπει λετε ενα απο G2 και ενα απο G4? 8)

Οχι γιατι αμα μου λειπουνε αυτα τα βασικα, να εχω μια καλη δικαιολογια να ψαξω να βρω ρε παιδι μου, ποτε δεν ξερεις!

Για αυτο το G4, τελευταιας γενιας δηλαδη, μην με κοροιδεψετε αλλα το εχω ζητησει δωρο απο την αδερφουλα μου για τα γενεθλια μου. Αυτα μεταξυ μας ετσι? :sealed: Nτρεπεται λιγο να παει να μου το αγορασει αλλα θα πει οτι εχει καποιο μικρο ανηψακι ή καποιο ξωγαμο.

Φυσικα και περιμενω να ποσταρετε καμια φωτο γιατι απο G2 ή πονυ G1 που δεν ειναι Ελ Γκρεκο, δεν εχω δει ποτε μου!!! :eek: o_Oo_Oo_O Πολυ ενδιαφερον το θεμα, ελπιζω να κρατησω χαρακτηρα και να μην πεσω στον πειρασμο. Απλα να μαθω κι αλλα για τα πονυ!!!

Αυτα δηλαδη που ποσταρε προς το τελος ο Μακισιμος τα χρωματιστα με το κερατο (Πονυ Σταρ, Παραμυθενια Πονυ), ειναι G2 ή ακομα G1?

Eμπλεξα τα μπουτια μου παλι. :confused:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα