[El Greco] Μικρό μου Πόνυ G1 και G2

Φορεμάτων συνέχεια..

Μέσα στο κουτί με τα φορεματάκια υπήρχε και το κλαστικό διαφημιστικό βιβλιαράκι των Πονυ..!

Η καρτέλα από την πίσω πλευρά του κουτιού ήταν η παρακάτω..!!! Αν προσέξετε αναγράφει και EL GRECO και HASBRO..!

picture.php


Και λίγα ακόμη κουτιά με φορέματα...

FOREM 5.jpg

FOREM 6.JPG

FOREM 7.jpg

FOREM 10.JPG
 
Τα ΜΕΓΑΛΑ πακέτα με Πόνυ..!!!

Ένα Πόνυ μόνο του τι να σου κάνει..!!! Ένα Πόνυ με ένα μπεμπέ πόνυ στην αγκαλιά, χρειάζεται σίγουρα το σπίτι του, ή μαλλόν για να ακριβολογούμε, τον Μεγάλο στάβλο του..!

Θέλει και το σαλονάκι ομορφιάς, γιατί τόσα φορέματα έβγαλε η el greco, δεν έπρεπε να έχει και έναν χώρο το κάθε Πόνυ για ν' αλλάζει?

Και αν θέλεις να πας ταξίδι και να μεταφέρεις όλα τα πόνυ που έχεις συλλέξει,που θα τα βάλεις?? Και σ αυτό η el greco έδωσε την απάντηση της..!! Στάβλος -βαλιτσάκι μεταφοράς..!!!

Όλα αυτά τα πολύ ακριβά για την εποχή τους αξεσουάρ, έκαναν κάποτε πολλούς γονείς να βάλουν το χέρι βαθιά στην τσέπη και άλλους γονείς να αγανακτούν από το κλάμα των παιδιών τους...!

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Τα....φθηνά αξεσουάρ..!!

Για να κλείσουμε το κεφάλαιο με τα αξεσουάρ, εκείνη την εποχή κυκλοφόρησε ότι είχε σχέση με Μικρό μου Πόνυ...!!! Σχολικά, κασετίνες, τσάντες, αυτοκόλλητα, παζλ κ.λ.π ήταν μερικά από τα πιο φθηνά αξεσουάρ για να μην μείνει κανένα παιδάκι παραπονεμένο..!

Στην 1η φωτό μια πλαστική τσάντα Πόνυ, στις 2η κ 3η album με αυτοκόλλητα, στις 4η κ 5η παζλ Πονυ..!

2901_1145541235726_1143363289_427099_2247617_n.jpg

ALBA.JPG

ALB.JPG

PAZL.JPG

PAZL 1.JPG
 
Πωωωωωπωωωωωωωωω........ παζλ με τα πόνυ! Είχα κι εγώ ένα, στο οποίο έλειπε εξ αρχής ένα κομμάτι! Το είχα ξεχάσει τελείως! Επίσης, για την ύπαρξη ελληνικών μπεμπέ πόνυ έμαθα πολύ πρόσφατα, όσο περίεργο κι αν ακούγεται. Είχα μωρά πόνυ της Hasbro καμιά 10αριά (κ τα έχω ακόμα δλδ...), αλλά ελληνικό κανένα!

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες Μακίσιμε! :D
 
"ΠΑΡΑΜΥΘΕΝΙΑ ΠΟΝΥ"

Και αφόυ δείξαμε όλα τα αντικείμενα και αξεσουάρ, ας δούμε τι κυκλοφόρησε στην συνέχεια η el greco..!!

Μετά τα 8 κλασικά Πόνυ και τα αντίστοιχα μπεμπέ, κυκλοφόρησε δύο σειρές από πόνυ!!

Η πρώτη σειρά λεγόταν "ΠΑΡΑΜΥΘΕΝΙΑ ΠΟΝΥ", κυκλοφορούσαν σε καρτέλες κι όχι σε κουτιά όπως τα πρώτα..!!!!

picture.php


To οπισθόφυλλο της καρτέλας..!!

picture.php


PARA 1.jpg

PARA 2.jpg

PARA 3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"ΠΑΡΑΜΥΘΕΝΙΑ ΠΟΝΥ"

Και τα υπόλοιπα της σειράς..!!!

Δυστυχώς αυτή η προσπάθεια της el greco να κρατήσει "ζωντανά" τα Πόνυ στις καρδιές των παιδιών, δεν απέφερε , μιας κι εμπορικά δεν πούλησαν σε σχέση με τα πρώτα..!!!! Στην αγορά βγήκαν για πολύ μικρό διάστημα..!

picture.php


picture.php


picture.php


PARAM 7.JPG

PARAMY 3.jpg

PARAMY 5.JPG
 
"ΠΟΝΥ ΣΤΑΡ"

Παράλληλα ή κοντά κοντά με τα Παραμυθένια Πόνυ, κυκλοφόρησαν και τα Πόνυ ΣΤΑΡ..!! Κι αυτα σε καρτέλες, μαζί με ένα χτενάκι..!!

Δυστυχώς κι αυτά ακολούθησαν την τύχη των Παραμυθένιων Πόνυ..!!!

Οι πωλήσεις τους δεν ήταν και τόσο καλές..!!!!!!

Ήταν το ΤΕΛΟΣ ΕΠΟΧΗΣ για τα Πόνυ και την el greco..!!!!!

picture.php


picture.php


picture.php


STAR 3.jpg
 
Τα Πόνυ του ΠΑΣΧΑ

Τα πιο συλλεκτικά el greco Πόνυ, είναι τα "Πόνυ του Πάσχα"...!

Ονομάστηκαν έτσι, γιατί κυκλοφόρησαν την περίδο του Πάσχα, μέσα σε ένα Πασχαλινό Κόκκινο αυγό, σε περιορισμένο αριθμό κομματιών...!!!!!

Η θέση στην οποία βρίσκονται τα Πόνυ, διαφέρει από όλα τα υπόλοιπα μιας και είναι καθιστά, στα δύο πίσω πόδια τους..!

Η χρονολογία κατά την οποίαν "εισέβαλαν" στην αγορά, δεν είναι ακριβής αλλά σίγουρα είναι προς τα τέλη του 80..!

Ονόματα δεν τους έβγαλε η el greco, αλλά έχουν κυκλοφορήσει ευρέως με δύο ονόματα, λόγω και της εποχής που βγήκαν στη αγορά..!!!!

Οι τιμές τους στο ebay είναι απλησίαστες, αγγίζουν και τα 3000 ευρώ..!

H "ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΑ" μέσα στο αυθεντικό του πλαστικό σακκουλάκι από την κατασκευάστρια εταιρεία..!

picture.php


Η "ΛΑΜΠΑΔΙΤΣΑ"...

picture.php


Για την ιστορία να θυμήσουμε ότι η el greco, συνήθηζε να βγαζει τα Πασχαλινά της παιχνίδια μέσα σε αυγά..!!!!

Δείτε δύο ακόμη παιχνίδια μέσα σε τέτοιο πλαστικά αυγα..!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πονυ μπεμπε μονοκερος

Τι μας θυμησες τωρα ρε Μακισιμε μας.....Σε ευχαριστουμε πολυ για τις πολυτιμες πληροφοριες σου!!! :) :) :)

Το πονυ μονοκερος που σου λεω ειναι σιγουρα ελ γκρεκο. Το θυμαμαι σαν χθες.

Στην φωτογραφια που εβαλες, κοιτα το δευτερο πονυ μπεμπε, στα αριστερα, και το πρωτο στα δεξια: ειναι 2 πονυ μονοκεροι!!!!!!!!!!

Ετσι ηταν το δικο μου, με το μισοφεγγαρο στα καπουλια.... :cry: :cry: :cry: :cry:

Εχω σκασει μιλαμε......

 
Αναστασία μου, προσωπικά δεν είχα ιδέα πως το συγκεκριμένο πόνυ είχε κυκλοφορήσει στην Ελλάδα! Από περιέργεια λοιπόν, έψαξα και βρήκα φωτογραφία να δω κι εγώ πώς είναι... Ελπίζω, έστω κ έτσι, να παρηγορηθείς λίγο... :)

(Makisime, έχεις βάλει τα πόνυ ανάποδα... Η λαμπαδίτσα είναι το άσπρο με τα κεριά και το ροζ η πασχαλίτσα.. :p :p :p :p)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μικρό μου πόνυ

Ότι έχω πια από τα παλιά πόνυ είναι δύο μικρά μιας και η μάνα μου τα έδινε κρυφά στις ανηψιές μου και μέχρι να το πάρω χαμπάρι είχαν κάνει φτερά τα πόνυ. Αγόρασα τώρα μεγάλη ένα άλλο hasbro!

Σας παραθέτω τα δύο μικρά πόνυ που έχω από τότε της el greco.
 
rapunjel είπε:
Ότι έχω πια από τα παλιά πόνυ είναι δύο μικρά μιας και η μάνα μου τα έδινε κρυφά στις ανηψιές μου και μέχρι να το πάρω χαμπάρι είχαν κάνει φτερά τα πόνυ. Αγόρασα τώρα μεγάλη ένα άλλο hasbro!Σας παραθέτω τα δύο μικρά πόνυ που έχω από τότε της el greco.
Rapunjel τέλεια τα πονυ σου εδώ και χρόνια ψάχνω να βρω έστω και ένα αλλά τπτ τα έχουν πάρει όλοι αυτοί που τα πουλανε στην eBay... :cry:
 
Μικρό μου πόνυ

Γλυκέ μου Jason μην κλαις αν βρω κάποιο στα παλαιοπωλεία που πάω θα στο αγοράσω και θα στο χαρίσω! :heartcloud:
 
rapunjel είπε:
Γλυκέ μου Jason μην κλαις αν βρω κάποιο στα παλαιοπωλεία που πάω θα στο αγοράσω και θα στο χαρίσω! :heartcloud:
rapunjel μου Χιλια ευχαριστω!!!!! :flower:
 
Μ

Μη με ευχαριστείς θα με ευχαριστήσεις όταν στο στείλω. Ψάχνω και για άλλα παιδιά από δω μέσα διάφορα! Να σαι καλά!
 
Αν θέλεις jason έχω εντοπίσει πόνυ της hasbro από το 1990. Οχι el greco. Μπορώ να στα αγοράσω αν θες!
 
Χμ... δεν είμαι ειδική στα πόνυ και για να πω την αλήθεια δεν τα πολυσυμπαθώ κιόλας για να τους έχω δώσει προσοχή, αλλά νομίζω ότι δεν είναι μωρά. Είναι τα κανονικά πόνυ με τα διαφορετικά χρώματα. Ενα πόνυ σε κάθε συσκευασία με διάφορα αξεσουάρ, αν θυμάμαι καλά 10 ευρώ το ένα.
 
Πίσω
Μπλουζα