[El Greco] Μικρό μου Πόνυ G1 και G2

Εκπληκτικά makisime! Να τα χαίρεσαι! :)
 
τελεια συλλογη!!!!!!!!!!! μπραβω makisime! τη θελω κι εγωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!
 
Kambia, Aggalitsa, giota,mytiny kκαι katerinak, σας ευχαριστω όλους πολύ για τα καλά σας λόγια..!! Να σετ καλά..!!

Σιγα σιγά θα ανεβάσω φωτό και από τα 8 πόνυ για να ειναι ολοκληρωμενη η συλλογη και να δουμε πως ήταν και τα 8 στα κουτιά τους..!!

Σειρά λοιπόν έχει η ΧΙΟΝΟΥΛΑ, της οποίας όμως , λόγω χρόνου και ζεστης, εχουν σβηστει τα σημάδια στα καούλια της!! Απλα αν θυμησουμε οτι ειχε κατι σαν ροζ γφιογκάκια..!!

attachment.php


Πολύ συλλεκτική θεωρείται όταν φέρει αυτα τα σημαδάκια χωρις να εχουν ξεβαφει απο τον χρονο..!!

Και σ αυτο το σημείο θέλω να ρωτησω, όποιον ξέρει, γιατι σε 3 πόνυ (λεμονίτσα, μελένια και χιουνούλα) έφευγαν τα marks τόσο εύκολα, και όχι σε όλα τα άλλα πόνυ..!!! ήταν θεμα βαφης, μάρκας, χρωματος ..τί??? Γιατι για παράδειγμα η Χλόη πάντα την βρίσκουμε σε άριστη κατάσταση,,?!!!
 
Καλησπέρα και από εμένα.... αχ αχ αχ... αυτά τα υπέροχα πόνυ που δυστυχώς πλέον έχω μόνο ένα... τη λεμονίτσα με τη φορεσιά πρωτοβρόχι.. αλήθεια μπορεί να τα βρει κάποιος τα γνήσια πόνυ με την υπέροχη μυρωδιά που είχε το πλαστικό τους, της εταιρείας El Greco ή άδικα ονειρεύομαι... εσείς που τα βρήκατε; Αγαπητέ Μακίσιμε ή όποιος άλλος γνωρίζει, μπορείτε να με ενημερώσετε από που μπορώ να τα προμηθευτώ;

Ευχαριστώ πολύ κ ευελπιστώ για τη σύντομη απάντησή σας... #)
 
Makisime, thanks για τα απανωτά εγκεφαλικά χαράς που μου προσέφερες!! Με 'γειά!! :D
 
spirtoulis είπε:
Makisime συγχαρητήρια για την ανακαλυψή σου. Σε αυτό το site προς το τέλος δίνει πληροφοριες για τα χρώματα των πονυ. http://www.freewebs.com/unicornucopiamlp/greekponies.htm
Aυτό το site Spirtoyli, είναι του φίλου bibi-bo ο οποίος έχει αφιερώσει πολύ χρόνο και κόπο για να βρει όλες αυτες τις πληροφορίες όλα αυτα τα χρόνια και τον ευχαριστούμε όλοι γι αυτο,.!! Διότι μας προσφέρει αυτο που η Ελ Γκρεκο δεν σκέφτηκε ποτέ ότι κάποτε θα χριεαζόμασταν,..!! Χρονολογίες και πληροφορίες..!! Σ αυτο το site στηριχτηκαν και ολες οι πληροφοριες που ειχα μεταφερει στο retromaniax στις αρχες..!!

Ελπίζουμε ΟΛΟΙ να έχει συντομα και το ανάλογο site με την bibi-bo με όλη της την ιστορία..!! Θα ειναι πολύ ενδιαφέρον πιστεύω...!!

Μελένια79 δυστυχως κι εγω δεν τα βρηκα σε μαγαζι, θελει ψάξιμο πολυ για να βρεις τετοια παιχνιδια σε ξεχασμενα παιχνιδοπωλεια, αλλά εγω ήμουν τυχερός γιατι γνώρισα έναν φίλο που μου τα εδωσε σε τιμες πολύ κατώτερες του ebay..!! Ουσιαστικά είναι σαν να μου χάρισε τα μισά πόνυ :) και τον ευχαριστω γι αυτο, γιατι σίγουρα θα μπορουσε να "βγαλει απο την μυγα ξιγγι", όπως κανουν πολλοί, και να βγαλει πολλά περισσότερα..!! ;) Αλλά δεν το έκανε...!!!!

Λώρα τετοια εγκεφαλικά σου ευχομαι να εχεις πάντα..!! Χαρας και γέλιου..!!! :)

Και τώρα ένα πόνυ-σύμβολο της εποχης μας, μιας και θα μπορουσε να χαρακτηριστει και σαν ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ πόνυ..!!! Θεωρω από τα πιο όμορφα, και ίσως πιο σπάνια (?) δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο..!! Σίγουρα όμως απο τα πιο δημοφιλή μαζι με την Λεμονίτσα..!!! Επίσης θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει και για μασκοτ του Παναθηναικου για ευνόητους λόγους..!! Και το όνομα αυτης,,,,....ΧΛΟΗ...!!

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα και πάλι σε όλους....

Σε ευχαριστώ Makisime για την απάντηση σου... αν και όπως κ εσύ με βεβαιώνεις είναι πολύ δυσεύρετα αυτά τα πόνυ....

Σνιφ σνιφ... Δεν γνωρίζει κανένας κάποιο παιχνιδάδικο με ξεχασμένα παιχνίδια;...... :cry:
 
Έχω να μπω πάνω από ένα χρόνο και με χαρά διαπιστώνω ότι το thread παραμένει δραστήριο! Καλή Χρονιά σε όλους, ειδικά σε παλιούς φίλους με τους οποίους γνωριζόμαστε από τα διεθνή Sites (Bibi-Bo και Gazzy90)! Είμαι και εγώ - μάλλον, ήμουν, πριν την κρίση - συλλέκτης Ελληνικών αλλά και ξένων Πόνυ, αν χρειάζεστε κάποια πληροφορία, ρωτήστε!

Όσο για τα παιχνιδάδικα με παλιό εμπόρευμα, φίλη Melenia79, είναι καθαρά θέμα τύχης να βρεις κάποιο και να μην το έχουν ξετρυπώσει συλλέκτες και πωλητές νωρίτερα. Οπότε, μην απογοητεύεσαι, θέλει γερά νεύρα, γεμάτο ντεπόζιτο, περιπετειώδη διάθεση και ...καλή παρέα το "άθλημα"!
 
ΜπεμπέΧλόη δηλαδή σταμάτησες την συλλογή σου?? Κρίμα... :( Δεν μας είχες δείξει όμως αν θυμάμαι καλά μέρος απ αυτήν..!! Θα χαιρόμασταν πολύ αν μας έδειχνες κι εσύ τι συλλέγεις..!!! :)
 
ΚΑΠΟΤΕ θα πρέπει να τη φωτογραφήσω! Το έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου, γιατί σκέφτομαι μέσα στο 2012 να περιορίσω τα "περιουσιακά στοιχεία" μου αρκετά... Οπότε, θα γίνει και αυτό!

Παράλληλα, πρέπει να αποφασίσουμε οι hardcore συλλέκτες να κάνουμε μια Επίσημη Συνάντηση! Για να δω χεράκια!
 
Άτιμη κρίση...οδηγείς σε εκποίηση.,.!!! Κρίμα όμως μπεμπέΧλόη..!! Είναι σίγουρα οδυνηρό να αναγκάζεσαι να δώσεις πράγματα που έχεις συλλέξει με τόση κούραση κι αγάπη, έτσι?? :( Ελπίζω να μην βρεθω κι εγω ποτέ σε τετοιο διλημμα.... :(
 
makisimos είπε:
Άτιμη κρίση...οδηγείς σε εκποίηση.,.!!! Κρίμα όμως μπεμπέΧλόη..!! Είναι σίγουρα οδυνηρό να αναγκάζεσαι να δώσεις πράγματα που έχεις συλλέξει με τόση κούραση κι αγάπη, έτσι?? :( Ελπίζω να μην βρεθω κι εγω ποτέ σε τετοιο διλημμα.... :(
Πως να βρεθεις στο διλημμα Μακισιμακο μου? Προλαβες και τα εστειλες εδω πριν πεσει το βαρυ κουρεμα!!! Με εχουν φαει οι τυψεις να τα βλεπω...

Και τωρα καθονται ολα το ενα διπλα στο αλλο φρεσκολουσμενα και φρεσκοχτενισμενα, τι κουρεμα να καταλαβουν αυτα!!!

Βρε παιδια ποσο καιρο εχω να μπω να γραψω στο φορουμ μας... Αλλα καμια φορα με παιρνει και μενα το παραπονο με αυτην την πικρα που εχουμε φαει και ξεχναω ποσο σημαντικο ειναι να χανεσαι στα παιδικα χρωματα των παιχνιδιων μας. Και να επιστρεφεις πισω τοτε που ησουν παιδι ανεμελο...

Για αυτο σημερα σας βαζω κατι πολυ πολυτιμο απο την συλλογη μου. Ειναι χαρισμενα απο το ρετροαδερφακι μου σε μια στιγμη τρελας, πριν το χαρατσι. Να κλαψω? Να γελασω? Δεν ξερω πια!!! Αλλα οταν κοιταω την δευτερη φωτο με ολα τα καπουλια και τα φιογκακια, δεν κρατιεμαι και σκαω χαμογελο!!!

Με την σειρα που εμφανιζονται λοιπον:

Ξεκινοντας απο πανω αριστερα: Μελενια, Χλοη

Μπροστα: Ελση, Λιλι, Ροζαλι και Ζιζη.

attachment.php


Θα δειτε πολυ φιογκακι, και μπουκλα (εφαγαν περμαναντ με καυτο νερο οπως εχουμε εξηγησει σε αλλο ποστ για την μπιμπιμπο) και επισης μερικα εχουν παθει και reroot στην χαιτη με δυστυχως αλλο χρωμα στο μαλλι, προς το παρον. Εχω τουλαχιστον προσπαθησει να ακολουθησω τα χρωματα που εχουν στο σωμα τους.

Σας χρωσταω crash test μεταξυ πονυ El Greco και πονυ Hasbro πρωτης γενιας. Εκει θα δουμε επιτελους διπλα διπλα τις διαφορες των δυο εταιρειων. :)

attachment.php


Και μερικες προφιλ, δεν εχω αξιωθει να τα φωτογραφισω ολα!

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Αναστασια ειναι τελεια "τα μικρα μου πονυ" :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: να τα χαιρεσαι ολα!!!!!!!!!!

η φωτογραφιση εγινε στην πατεντα σου που μας την εξηγησες σε αλλο θρεντ :) :cheers: :cheers: :cheers:
 
Αναστασια είπε:
Αναστασία μου, αυτά τα πόνυ ήρθαν στο κατάλληλο σπίτι..!!!! Κρίμα που δεν κράτησες φωτό πως ήταν όταν τα 'έστειλα και πως τα μεταμόρφωσες..!! Μιλάμε έχω μεινει άφωνος..!! TI πανέμορφη φωτογραφία είναι αυτη με τα καπούλια που λες κι εσύ..!! Συγκλονιστική..!! Πώς να μην σκάσεις ένα μεγάλο χαμόγελο με τόσα ωραία χρωματα...!! Ειδικά αυτο το πόνυ με τις ανταύγες, το έκανες πανέμορφο, από ένα άκρως ταλαιπορημένο πόνυ..!!!

Όσο για το "κούρεμα" που λες, μην ορκίζεσαι, γιατι ειδικά η Έλση είχε υποστεί χειρότερο κουρεμα κι απ αυτό των Γερμανών..!! :p

Οι φωτογραφήσεις σου ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ...!! Μας έφτιαξες την διάθεση αγαπημένη κουκλομάνα..!! :thanx2:

:thanx2: :bow: :bow: :bow: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι Makisimako μου, αμα ειναι να μπω να γραψω θελω να εχω ορεξη, αλλιως δεν ειμαι τυπος του τραβατε με κι ας κλαιω! :D

Katerinak μου, σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια!!! Με την πατεντα τα εβγαλα φωτογραφια, ναι!

Αλλα καμια φορα επεφτε τετοιο σκοταδι που και οι φωτο δεν βγηκαν τελειες. Αν βαλετε 2 λαμπες φθοριου αντι για 1 που εβαλα εγω (δυο????? οικονομιαααα σφιξτε τα ζωναριααααα!!!!) βγαινουν πραγματικα τελειες!!!! :)
 
μια χαρα βγηκαν οι φωτογραφιες Αναστασια!!!!!!!τελειο το αποτελεσμα!!!!!!!!κατα τη γνωμη μου φτανει η μια λαμπα :)
 
Αναστασία πολύ ωραίες οι φωτογραφίες και η αναβίωση που τους έκανες. Να κάνω μία ερώτηση έχουν ακόμη εκείνη την χαρακτηριστική μυρωδιά ?
 
spirtoulis είπε:
Αναστασία πολύ ωραίες οι φωτογραφίες και η αναβίωση που τους έκανες. Να κάνω μία ερώτηση έχουν ακόμη εκείνη την χαρακτηριστική μυρωδιά ?
Ναι Spirtouli! Παρολο που τα εχω πλυνει και τους εχω βαλει και μασκα μαλλιων (αυτο ειναι λουσο στο πονυ εεεε) εχουν παντα την μυρωδια της ελ γκρεκο!
 
Αναστασία πάλι έκανες το θαύμα σου καταπληκτικό το φρεσκάρισμα :clap:

Η καπουλοφοτογραφια όλα τα λεφτά :thumbup: :award:

Πάντως αν και δεν είμαι fun τον pony τώρα τελευταία έχω βλέψεις για μια Χλόη μάλλον τα τριφυλλάκια στα καπούλια με έλκουν από πλευράς ποδοσφαίρου και μόνο :p #) :D

Η στην προηγούμενη ζωή μου ήμουν πρόβατο και έβοσκα ανέμελο στα λιβάδια κάτι απ τα 2 πρέπει να φταίει :p :sealed: ::)
 
Πίσω
Μπλουζα