[El Greco] Μικρό μου Πόνυ G1 και G2

Αχ ElGrecoFanatic...!!! Αν αρχισεις με τα πόνυ και ειδικά αν τα ΜΥΡΙΣΕΙΣ, μετά θα θες όλο το κοπάδι... Θα θέλεις κάθε σπιρτούλης σου να καβαλάει κι από ένα πόνυ.. :p
 
Αχχ καλέ μου άνθρωπε όπως έλεγε και ο αείμνηστος ΘΒ είσαι με τα καλά σου :p πρέπει να πουλήσω σπίτι αυτοκίνητο και ότι άλλο έχω για να πάρω σε κάθε ένα σπιρτουλη από ένα πόνυ :p :p
 
χαχα Σωστό κι αυτό..!! Οπότε καλύτερα να παραμείνεις στο κοπάδι απο τους Σπιρτούλιδες..!! Με ένα πονυ να βολευτούν κι αυτοί..!! Κρίση έχουμε..!! χαχαχαχαχ
 
Pony El Greco VS Pony Hasbro /1985

Και επειδη σας το ταξα ιδου και το crash test μεταξυ 2 Πονυ και πιο συγκεκριμενα την Ροζαλι, οπως κυκλοφορησε απο την El Greco και οπως απο κατασκευαστηκε απο την Hasbro. Ειμαστε στο 1985 περιπου.

Το πονυ Hasbro, πανω αριστερα,

  • εχει πιο σκληρο βινυλιο
  • δεν μοσχομυριζει
  • ειναι πιο ανοιχτοχρωμο
  • εχει λιγο πιο σκληρα μαλλια
  • εχει διαφορετικα ζωγραφισμενα τα ματια του (τα χρωματα ειναι λιγο φτιαγμενα "στο ποδι", στα γρηγορα)
  • ειναι


attachment.php
 
Πονυ El Greco VS Pony Hasbro 1982

Και επειδη σας το ταξα, ιδου και το crash test μεταξυ 2 Πονυ και πιο συγκεκριμενα την Ροζαλι, οπως κυκλοφορησε απο την El Greco και οπως απο κατασκευαστηκε απο την Hasbro. Ειμαστε στο 1982 περιπου.

Το πονυ Hasbro, πανω αριστερα,

  • εχει πιο σκληρο βινυλιο και για αυτο πιο κρυο στο αγγιγμα
  • δεν μοσχομυριζει
  • ειναι πιο ανοιχτοχρωμο
  • εχει λιγο πιο σκληρα μαλλια
  • εχει διαφορετικα ζωγραφισμενα τα ματια του (τα χρωματα ειναι λιγο φτιαγμενα "στο ποδι", στα γρηγορα)
  • εχει ελαφρως πιο μικρο κεφαλι
  • ειναι σημαδεμενο κατω απο τις πατουσες του με το ετος 1985, made in Italy, Hasbro
  • το κεφαλι του δεν βγαινει με τιποτα! Ειναι κολλημενο.


attachment.php


To Pony El Greco στα δεξια

  • εχει πιο μαλακο βινυλιο, πιο βελουδινο στην αφη
  • το κεφαλι του βγαινει
  • ειναι πιο κεφαλας
  • μοσχομυριζει
  • εχει πιο μαλακα μαλλια
  • εχει πιο σκουρο ζεστο χρωμα
  • τα ματια του ειναι ζωγραφισμενα με αγαπη, οι συλλεκτες τα ονομαζουν "αιγυπτιακα" γιατι ειναι τραβηγμενα προς τα πισω, σαν την Κλεοπατρα ενα πραγμα!
  • δεν εχει σηματα κατω απο τα ποδια (ειχαμε δει απο τον φιλο μας τον bibi-bo, αν θυμαμαι καλα, οτι στην πραγματικοτητα ελεγαν καποτε made in china, για αυτο τον λογο η ελ γκρεκο το εσβηνε με μια στρωση βινυλιου, σαν αν μην ηθελε να ειναι γνωστο οτι κατασκευαζοταν εκτος Ελλαδος. Αν και προσωπικα πιστευω οτι δεν εχει σημασια απο που ειναι η καταγωγη του, μιας και ειναι πολυ πιο καλοφτιαγμενο απο το ιταλικο πονυ.) :)






attachment.php


attachment.php


Να το παλι το ιταλικο Χασμπρο πονυ, προσεξτε το ξεπεταγμα στο βαψιμο του ματιου

attachment.php


attachment.php


Το ιταλικο λεει 82 Hasbro Pat Pend ITALY (αριστερα). Το δικο μας (δεξια)...μουγκα :sealed: (κανει τον κινεζο)

attachment.php


Και τωρα ειστε και εσεις εξπερ του ειδους στην αναγνωριση πονυ! :flower:
 
Αναστασια δυο πραγματα θα πω: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: και :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:

πολυ χρησιμες οπως παντα οι πληροφοριες σου και σιγουρα οι περισσοτεροι απο μας (αν οχι ολοι)δεν γνωριζαμε τις διαφορες αυτες μεχρι τωρα που μας τις αποκαλυψες :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:

ευχαριστουμε παρα πολυ!!!!!!!!!!!!!!

τελικα τα πονυ της ελ γκρεκο ηταν φτιαγμενα με πολυ αγαπη και μερακι :)
 
Aναστασάκι έκανες ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ δουλειά, κι επιτέλους είδαμε διπλα δίπλα τα δυο πόνυ και τις διαφορές τους..!! :thanx2: :thanx2: :thanx2: :bow: :bow: :bow:

Ομολογώ ότι σαν χρώμα το Ελληνικό μου αρέσει πολύ περισσότερο αλλά και το κεφάλι του είναι πιο στρουμπουλό από το ξένο, οπότε και πάλι κερδίζει τις εντυπώσεις..!! Στα μάτια δνε ειδα ιδιαίτερες διαφόρές, μονο το ότι το Ελληνικο πόνυ έχει και δυο ζωγραφισμενες βλεφαρίδες, ενω το ξένο όχι..!!

Όπως και να χει, και τα δυο είναι όμορφα αλλά το el greco ένα κλικ παραπάνω..!! ;)
 
τηλεοπτικη διαφημιση με το μικρο μου πονυ "πατιναζ" θα βρειτε εδω :)
 
Στάβλος-σπιτάκι Μικρό μου πόνυ

Κατά τη δεκαετία του 80 είχε κυκλοφορήσει ο στάβλος-σπιτάκι Μικρό μου πόνυ από την El Greco. Το παιχνίδι είχε αυτοκόλλητα, κονκάρδες, φράχτη, κρεβατάκι και διάφορα μικροαντικείμενα για να στολίσεις το σπιτάκι. Από τα αγαπημένα μου παιχνίδια!
 
δυο διαφημισεις με το πονυ "φανταστικα χτενισματα" και "αστραφτερη πριγκιπισσα" υπαρχουν στο πακετακι
 
ακομη μια διαφημιση "μικρο μου πονυ" (του 1984 αυτη τη φορα) θα βρειτε στο ποστ
 
Hasbro Pony Softie

Δεν είναι της ElGreco αλλά πρόκειται για ένα είδος πόνυ που κυκλοφόρησε για πολύ λίγο παράλληλα με τα πρώτα μικρά πόνυ στο εξωτερικό από τη Hasbro, τα Softie My Little Pony. Η δικιά μου είναι η Cotton Candy και όταν τη βρήκα ήταν σε κακό χάλι, καταμούτζουρη, βρώμαγε τσιγάρο, τα ματάκια της είχαν λίγη φθορά και με φριζαριμένο μαλλί. Την καθάρισα και της έφτιαξα τα μαλλιά όσο μπορούσα και είπα να σας τη δείξω.

mylittlesoftiePQ2_zps0dd1134f.jpg


mylittlesoftiePQ1_zps7c574f28.jpg


mylittlesoftiePQ3_zpscf8f72b9.jpg


mylittlesoftiePQ3_zpscf8f72b9.jpg

mylittlesoftiePQ1_zps7c574f28.jpg

mylittlesoftiePQ2_zps0dd1134f.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρήκα τυχαία σε μπακάλικο στην επαρχία ρε παιδιά, το στάβλο-σπιτάκι του μικρού μου Πόνυ στο κουτί του ξεχασμένο πάνω στο ράφι...και το πήρα κοψοχρονιά για τη γυναίκα μου που έπαιζε μ'αυτά μικρή! Φανταστείτε πως έκανε όταν της το πήγα!!
 
Αυτά είναι! Οι καλύτερες αγορές γίνονται εκεί που δεν το περιμένεις. Και δίνουν τόση μα τόοοση χαρά :D Με γεια!
 
Τρεις κατάλογοι που βρήκα

IMG_8298_zps453e74d6.jpg


IMG_8298_zps453e74d6.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αντε...παμε κι εδω μερικες φωτο... :)

El Greco Μικρο μου Πονυ "Αστραπη"

attachment.php


attachment.php



Εl Greco Μικρο μου Πονυ Σταβλος-Βαλιτσακι


attachment.php


attachment.php


attachment.php


El Greco Μικρο μου Πονυ Σταβλος-Σπιτακι

attachment.php


attachment.php


attachment.php



El Greco Μικρο μου Πονυ Φορεσιες



Νυφουλα,Ομορφουλα,Πριγκηποπουλα,Πατιναζ


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Ολες οι φωτο ειναι απο το e-bay.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έβγαλα φωτογραφίες και τα υπόλοιπα πόνυ της συλλογής μου.Όλα είναι της Hasbro και όχι της El Greco

attachment.php


attachment.php


Αυτά τα 2 μικρούλια είναι ιδιαίτερα αγαπημένα μου

attachment.php


Μόνο ο μπαμπάς μου λείπει απ'αυτήν την οικογένεια :(

attachment.php


Αυτά είναι από το MLP club και δεν έχουν σύμβολα στα καπούλια

attachment.php


Το πιο καλοδιατηρημένο μου

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Και τα αγαπημένα μου βελουδένια

attachment.php


Αυτά!
 
kingtiger077 είπε:
Βρήκα τυχαία σε μπακάλικο στην επαρχία ρε παιδιά, το στάβλο-σπιτάκι του μικρού μου Πόνυ στο κουτί του ξεχασμένο πάνω στο ράφι...και το πήρα κοψοχρονιά για τη γυναίκα μου που έπαιζε μ'αυτά μικρή! Φανταστείτε πως έκανε όταν της το πήγα!!
Απαρηγόρητη είμαι!!!!!! :cry: Πόσο καιρό το ψάχνω..!! Τι τυχερός που είσαι!

Αυτό το επιτραπέζιο το βρήκα πρόσφατα στο ebay και θυμήθηκα που το είχα κι εγώ μικρή! Το βάζω εδώ βασικά επειδή δεν ξέρω αν υπάρχει σχετικό θέμα. Εσάς σας θυμίζει κάτι; $(KGrHqF,!qEE9d9LigOPBPYRSWU4)!~~60_35.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα