[El Greco] Παταπούφα

Kαλημέρα! Artemis μου, η Siso είναι γερμανική εταιρεία με την οποία συνεργαζόταν η Εl Greco, όχι ιταλική. Η ιταλική εταιρεία με την οποία συνεργαζόταν η Εl Greco ηταν η Gig. Αυτό που έχω καταλάβει εγώ από τη δική μου ας το πούμε έρευνα σχετικά είναι ότι οι εταιρείες αυτές δεν ήταν σαν αντιπρόσωποι της El Greco έξω (ή για να το θέσω πιο απλά: η El Greco στην ΙΤαλία λεγόταν Gig, στην Γερμανία Siso κλπ), αλλά απλά συνεργάζονταν σε κάποια παιχνίδια, όπως οι Σπιρτούληδες, οι Τυχερούληδες, οι Παταπούφες και πάει λέγοντας. Για παράδειγμα, η ιταλική Gig έβγαζε εκτός των άλλων και Pin y Pon, παιχνίδι που εδώ κυκλοφορούσε από τη Lyra... Και, για να απαντήσω και σε αυτό που ρωτάς, όχι, δεν πιστεύω πως έχει κάποια σχέση η El Greco με την κούκλα που μας δείχνεις, μιας και δεν υπάρχει πουθενά επάνω στο κουτί το σχετικό λογότυπο, αλλά θα πρέπει να είναι αποκλειστικά δημιούργημα της Siso. :)
 
Αναστασια είπε:
Μακισιμε εισαι φοβερος που ανοιξες αυτο το θεμα περι Πατατουφας και Φασουλετου!!! Βαζω λοιπον και εγω με περηφανεια το μοναδικο κουκλι της el greco που διεσωσα απο την ατιμη μοιρα!!! Την Πατατουφα μου!!! Μονο αυτην βρηκα στο σπιτι μου στην Ελλαδα!!! Ολα τα αλλα τα πηρε το ρεμα, μανα μου δεν ειναι ψεμα!!!
Aυτή την παταπούφα είχα κι εγώ, αχ πόσο συγκινήθηκα.
 
Πατατουφα

Εψαξα αλλα δεν βρηκα αυτο το κουκλακι αναμεσα στα παιχνιδια του φορουμ. Ηταν το αγαπημενο μου. Ειχα μια τεραααστια μπλε και γαλαζια πατατουφα και ηταν σιγουρα η πιο αγαπημενη απο ολα ολα ολα τα παιχνιδια μου. Την αγαπουσα τοσο που την επαιρνα μαζι μου στο δημοτικο. και σκεφτειτε οτι ηταν πιο μεγαλη απο μενα. Τωρα πια γυρευε που να υπαρχουν. Θυμαμαι οτι ο πατερας μου τις πεταξε μετα απο καποια χρονια γιατι απο την χρηση τους , εφευγαν τα μαλλιά της τα οποία ήταν από μαλλί πλεξίματος πουλόβερ η κατι τετοιο δηλαδη. Οταν τις αναζητησα μου ειπε οτι θα μου επαιρνε καινουργια αλλα ποτε δεν το εκανε κι ετσι απο δυο πατατουφες που ειχα, ξεμεινα εντελως απο αυτες. :( :( :(

Επισης μου ερχεται αναμνηση οτι στις διαφημισεις της πατατουφας στην ΕΡΤ τις διαφημιζε μεσα σε ενα σχολειο που το καθε παιδι ειχε και απο μια. Προφανως γι αυτο την κουβαλουσα στο σχολειο μου.
 
Αυτές δεν είναι που μιλούσαν;

Είχε έναν μηχανισμό αλά πικάπ μ' ένα μικρό πλαστικό δισκάκι μέσα.

Η μικρή μου αδελφή είχε την γαλάζια.

Γι' αυτό το ξέρω...

Όχι ότι έπαιζα κι εγώ μαζί της...

Που και που δηλαδή όταν με πίεζε...

Ωχ καρφώθηκα πάλι.
 
Δεν ξερω αν ειναι το ιδιο Παταπουφα και Πατατουφα αλλα υπαρχει ηδη το Παταπούφα .
 
το ιδιο ειναι

να μεταφερθει καλυτερα το θεμα
 
Να και οι δικιες μας παταπουφες!! :D

Αληθεια υπαρχει κοκκινη παταπουφα δεν εχω προσεξει?!

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παιδια καλησπερα σε ολους!!!παροτι εχω κανει καιρο τον λογαριασμο μου ειναι κανας μηνας που μπαινω καθημερινα στη ρετροσελιδα παρακολουθω,αλλα σα φυσικη συνεχεια ηταν να μου ξυπησουν μνημες-σε ασχημο σημειο-και ν αρχισω να ψαχνω τα παιχνιδια που πλεον δεν εχω-αρε μανα!αρε γιαγια!-τεσπα...

σ ενα παλαιοπωλειο βρηκα μια παταπουφα μεγαλη, χωρις κουτι, με κιτρινα μαλλια, σε αρκετη καλη κατασταση.ο τυπος μου τη δινει με αρχικη τα 150 ευρω.

και η ερωτηση ειναι καλη τιμη η μπορω να βρω κατι καλυτερο????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χαχα...αυτος στο μοναστηράκι λες?? Ειναι απατεωνας..!! Βαράει τρελλές τιμές..!! Εννοείται πως δεν αξίζει τόσο..!!
 
ωπα!!!!δε περιμενα τοσο γρηγορη απαντηση!

εκτος αυτου εισαι και μαντης!αλλη περιπτωση για παταπουφα?

θελω να κανω δωρο στην αδερφη μου,εγω για να πω την αληθεια δε τη πολυ προλαβα,αλλα εκεινη ειχε και την εδωσαν δε αλλον....(ποιος να ταν αραγε???)
 
Η λαχτάρα όλων μας για τα παιχνίδια που είχαμε και δεν έχουμε πια είναι κατανοητή και απολύτως σεβαστή. Όμως θα (σας) παρακαλούσα περαιτέρω συνεννοήσεις να γίνουν με ανταλλαγή πμ.
 
Η αλήθεια είναι ότι τόσες μέρες εδω μέσα, είχα αρχίσει να νιώθω πολύ μειονεκτηκά. Διάβαζα συνέχεια για αυτά τα παλιά αγαπημένα παιχνίδια, τα οποία είχα κάποτε αλλά δεν φύλαξα, και απογοητευόμουν. Τόσες μέρες μετά, νιώθω περήφανος που μπορώ να παρουσιάσω και εγώ επιτέλους ένα σπάνιο εύρημα.

Προβολή συνημμένου 34122

Δεν είναι κουκλί;;; :)

patapoufa.jpg
 
τι μουριτσα παραπονεμενη?!?!?!? με γεια σου!!
 
Shattered να το χαίρεσαι είναι πολύ γλυκό.
 
Aσχετο.... Εγω γιατι την ελεγα μικρος (και ακομα την λεω) ΠαταΤουφα ? ... :xm:
 
Δρ.Χού είπε:
Αυτές δεν είναι που μιλούσαν; Είχε έναν μηχανισμό αλά πικάπ μ' ένα μικρό πλαστικό δισκάκι μέσα.

Η μικρή μου αδελφή είχε την γαλάζια.

Γι' αυτό το ξέρω...

Όχι ότι έπαιζα κι εγώ μαζί της...

Που και που δηλαδή όταν με πίεζε...

Ωχ καρφώθηκα πάλι.
ποσο γελασα!!!!! :D :D :D

Παντως ειναι πολυ τρυφερο να βλεπεις 2 αδερφακια να παιζουν με μια αγαπημενη παταπουφα!

Shattered ο Παταπουφος σου ειναι μοναδικος κουκλος!!! Με γεια και με το καλο να σωσεις και αλλα απο τα παχνιδια μας!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα