[El Greco] Παταπούφα

dr_slump είπε:
Μήπως γνωρίζεις ποιο είναι το original παιχνίδι στο οποίο βασίστηκε το "brand" Παταπούφα; Συνήθως επρόκειτο για Ιταλικά παιχνίδια της Gig.
Dr_slump ειχαμε ανακαλυψει εδω οτι η ιταλικη GIG κυκλοφορησε την πατατουφα με το ονομα Cuore Caldo.

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?12907-%C9%F4%E1%EB%E9%EA%DD%F2-%E4%E9%E1%F6%E7%EC%DF%F3%E5%E9%F2-%F3%F4%E1-%EA%FC%EC%E9%EA-Mickey-Mouse&p=212110&viewfull=1#post212110

(Το ιδιο ονομα χρησιμοποιηθηκε και για την Happy happy sister, και πιο συγκεκριμενα ονομαζοταν Cuore Caldo Chiave d'oro. Αν συγκρινετε το μουτρακι της Παταπούφας και της Happy happy sister θα δειτε οτι μοιαζουνε, αλλαζει μονο το μεγεθος και το μαλλι. Εχω ξεκινησει ενα ψαξιμο για το συγκεκριμενο θεμα, τα παιχνιδια που κυκλοφορησαν ταυτοχρονα σε Ιταλια και Ελλαδα και οταν βρω περισσοτερες πληροφοριες θα σας τις ποσταρω!)
 
Οι μεγάλες παταπούφες έβγαιναν σε αυτα τα χαρτινα κουτιά από την El greco ..!! Εδω φωτογραφιζω την ροζ πατατούφα, αν και την έχουμε ξαναδεί, απλά για να δειτε πως ήταν στο κουτί τους..!!

attachment.php
 
υπεροχη η παταπουφα σου μακισιμε!!!!!!να τη χαιρεσαι!!!!!! :thanx2: :thanx2: :thanx2: για τη φωτογραφια

για να πω την αληθεια φανταζομουν το κουτι καπως αλλιως
 
Από όσο τις θυμάμαι μικρός, οι Παταπούφες ήταν χωρίς κουτί για εξοικονόμηση χώρου στα ράφια.
 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!! ΨΑΧΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΑΝ ΠΑΤΑΠΟΥΦΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΨΩ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ-ΠΑΤΑΠΟΥΦΑ!!! ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΩΝΙΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΟΥ!!! ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ;;;;;;;
 
Καλώς ήρθες Mέλισσα.

Παταπούφα θα βρείς ή σε δημοπρασία στο ebay, ή σε κανένα παλιό παιχνιδάδικο που τους έχει ξεμείνει κανένα κομμάτι.

Επίσης την επόμενη φορά γράψε σε παρακαλώ με μικρά γράμματα γιατί τα κεφαλαία δηλώνουν οτι φωνάζεις και είναι και κουραστικά στο διάβασμα :)
 
Καλησπερα παιδια...λεγομαι Γιωργος και σημερα απεκτησα τον μεγαλο παταπουφα της el greco στο κουτι του....ωστε να παει δωρακι κατευθειαν στην κορουλα μου...

Ειναι αυτος ο οποιος επρεπε να εχει ενα τσαντακι με 3 δισκους οπως λεει εξω στο κουτι..αλλα δυστηχως δεν τους εχει μεσα...[edited]

ευχαριστω εκ των προτερων...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλησπερα κ απο μενα!ειμαι ολοκαινουργια στη παρεα κ το φορουμ μου ξυπνησε μνημες απτα παλια...εχω κ γω μια παταπουφα αλλα ειναι τεραστιων διαστασεων!με την πρωτη ευκαιρια θα την βγαλω φωτο για να δειτε οτι δεν υπερβαλλω!ειχα την τυχη οι γονεις μου να ειχαν παιχνιδαδικο κ ολα τα παιχνιδια της el greco τα θυμαμαι....μετα ηρθαν τα jumbo κ δυστυχως τα ισοπεδωσαν ολα... παντως την μυρωδια της el-greco ακομα την θυμαμαι...υπεροχες αναμνησεις!
 
markkons είπε:
καλησπερα κ απο μενα!ειμαι ολοκαινουργια στη παρεα κ το φορουμ μου ξυπνησε μνημες απτα παλια...εχω κ γω μια παταπουφα αλλα ειναι τεραστιων διαστασεων!με την πρωτη ευκαιρια θα την βγαλω φωτο για να δειτε οτι δεν υπερβαλλω!ειχα την τυχη οι γονεις μου να ειχαν παιχνιδαδικο κ ολα τα παιχνιδια της el greco τα θυμαμαι....μετα ηρθαν τα jumbo κ δυστυχως τα ισοπεδωσαν ολα... παντως την μυρωδια της el-greco ακομα την θυμαμαι...υπεροχες αναμνησεις!
Καλώς μας ήρθες! :)

Θα χαρούμε πάρα πολύ να μοιραστείς φωτός και αναμνήσεις μαζί μας! :)

Ακόμα περισσότερο θα χαρεί ο φίλος makisimos, που είναι μέγας fan της El Greco!...

Όταν λες "τεραστίων διαστάσεων", πόσο μπορεί να είναι? (μ' έπιασε μια απορία τώρα! :D )
 
ουαου,αυτη ειναι γρηγορη απαντηση :) το θεμα με τη παταπουφα ειναι οτι δεν την εχω παρει ακομα απτο πατρικο μου για να τη βγαλω φωτο αλλα αποσο ειδα στις φωτο με τις υπολοιπες παταπουφες η δικια μου ειναι σιγουρα κατα πολυ μεγαλυτερη.ειναι το μοναδικο παιχνιδι που μου εμεινε (αχ βρε μανα)!κ να φανταστεις οτι μεγαλωσα μεσα στο παιχνιδαδικο κ περασαν απειρα παιχνιδια απτα χερια μου αλλα μολις τα βαριομουν η μαμα φροντιζε να τα δινει στα λιγοτερο τυχερα παιδια της γειτονιας κ ετσι δεν μου μεινε σχεδον τιποτα :(

εγω να δεις ποσο μεγαλη fan της el greco ημουν!το καλυτερο μου ηταν οταν μια φορα το χρονο κατεβαιναμε αθηνα για την εκθεση που κανανε...πρεπει να εχω κ φωτος απο μια εκθεση,θα το κοιταξω....
 
markkons είπε:
μια φορα το χρονο κατεβαιναμε αθηνα για την εκθεση που κανανε...πρεπει να εχω κ φωτος απο μια εκθεση,θα το κοιταξω....
Ο Makisimos θα πάθει έμφραγμα και εγώ εγκεφαλικό.
 
καλως ηρθες κι απο μενα markkons:)

θα χαρουμε πολυ αν μοιραστεις μαζι μας τις αναμνησεις σου :)

μακαρι να βρεθουν αυτες οι φωτογραφιες της εκθεσης παιχνιδιου!!
 
καλως σας βρηκα κ πολυ χαιρομαι που σας βρηκα! :) βρηκα τελικα τη παταπουφα μου αλλα ειναι σε αλθια κατασταση η καημενη...οσο για τις φωτος απτην εκθεση της el greco δυστυχως ειναι σκοτεινες κ δεν διακρινονται πολλα πραγματα...

μπορει μηπως κανεις να με βοηθησει με καμια ιδεα για το πως να τη συνεφερω?πλενεται στο πληντυριο?πως να της ξαναφτιαξω τις μπουκλες?υπαρχει ελπιδα? :)

DSC02748.jpg
 
@ markkons

Καλωσόρισες και από μένα. Σχετικά με αυτό που ρωτάς μπορείς να ρίξεις μία ματιά εδώ για αρχή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλως σας βρηκα.ευχαριστω πολυ :) ομως δεν γραφει κατι σχετικο για τα πλαστικα σγουρα μαλλια.... :)
 
για ριξε μια ματια εδω ειναι για τη μπιμπι μπο το θρεντ αλλα περιπου την ιδια περιποιηση μαλλιων φανταζομαι πως θα θελει και η παταπουφα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ευχαριστω πολυ katerinak! θα προσπαθησω να την περιποιηθω κ ελπιζω να μην την κανω χειροτερα!χεχεχε!παντως το μεγεθος της δεν ειναι τεραστιο?η κανω λαθος κ εμενα μου φαινεται μεγαλυτερη απο τις αλλες παταπουφες?ξερει κανεις?με χει φαει η περιεργεια,μονο εγω εχω την king size?
 
ειναι στ αληθεια μεγαλη η παταπουφα σου :) ποσα εκατοστα ειναι περιπου;
 
Είχα μια μωβ Πατατούφα και ήταν από τις αγαπημένες μου κούκλες!
 
Πίσω
Μπλουζα