[El Greco] Παταπούφα

Πολύ ωραίες οι Παταπούφες σας! Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε εκείνη με τα ροζ και η άλλη με τα λευκά μαλλάκια!

Εννοείται ότι από το φόρουμ ενημερώθηκα για τη σωστή ονομασία - Πατατούφα την έλεγα τόσα χρόνια!!

Μου έφεραν δώρο κάποτε μια τέτοια κούκλα και μου είχε φανεί συμπαθητική. Όταν όμως είδα πως η φίλη μου είχε την παταπούφα που μιλούσε άρχισα να κοιτάζω τη δικιά μου σαν παρακατιανή, ένιωθα πως με είχαν εξαπατήσει δωρίζοντας μου την απλή έκδοση! Προσπαθούσα να παρηγορηθώ σκεπτόμενη πως η δικιά μου είχε ωραία ξανθά μαλλια!! Τώρα που την ξανακοιτάζω, οφείλω να παραδεχτώ πως την αδίκησα! Είναι πραγματικό κουκλί!

Σας την παρουσιαζω!!

DSCN3077.jpg
 
Ειναι τρισχαριτωμενη Aggalitsa!!!! Και η δικια μου παταπουφα ηταν μούγκα αλλα εγω τοτε δεν ηξερα οτι υπηρχαν και οι ομιλουσες, οποτε για μενα ηταν, και ειναι, κατι περισσοτερο απο μοναδικη!!!
 
Σ'ευχαριστώ πολύ, Αναστασία, για τα καλά σου λόγια!

Διάβαζα το μήνυμα σου και καμάρωνα σα γύφτικο σκερπάνι! :D :D

Λες και παινεύουν το παιδί μου!!!

Όσο για το ότι η παταπούφα σου είναι μοναδική ένα έχω να σου πω:Είμαι σίγουρη!

Για τον καθένα τα παιδικά παιχνίδια κουβαλούν, μια ιστορία και πολλές πολλές αναμνήσεις κι αυτό τα κάνει μοναδικά, γι'αυτό πρέπει να φυλάσσονται με αγάπη!

Η δικιά σου κουκλίτσα βέβαια είναι πιο τυχερή από άλλες, γιατί θα μείνει για πάντα νέα!! Βλέπεις δεν έχει μια απλή μαμά, πλαστικό χειρουργό έχει!! ;)
 
Aggalitsas είπε:
Σ'ευχαριστώ πολύ, Αναστασία, για τα καλά σου λόγια!Διάβαζα το μήνυμα σου και καμάρωνα σα γύφτικο σκερπάνι! :D :D

Λες και παινεύουν το παιδί μου!!!

Όσο για το ότι η παταπούφα σου είναι μοναδική ένα έχω να σου πω:Είμαι σίγουρη!

Για τον καθένα τα παιδικά παιχνίδια κουβαλούν, μια ιστορία και πολλές πολλές αναμνήσεις κι αυτό τα κάνει μοναδικά, γι'αυτό πρέπει να φυλάσσονται με αγάπη!

Η δικιά σου κουκλίτσα βέβαια είναι πιο τυχερή από άλλες, γιατί θα μείνει για πάντα νέα!! Βλέπεις δεν έχει μια απλή μαμά, πλαστικό χειρουργό έχει!! ;)
πω πω γελιο!!!! :D :D :D

Παντως Aggalitsa μου, εδω στο ρετρομανιαξ προσπαθουμε να μαζεψουμε πληροφοριες και τουτοριαλ ωστε να εκπαιδευσουμε και αλλους νεους πλαστικους κουκλοχειρουργους και να σωσουμε οσα πιο πολλα παιχνιδια μπορουμε!!! Αν και η παταπουφα ηταν τελικα ενα απο τα πιο ανθεκτικα κουκλια που κυκλοφορησανε. Δυσκολα θα την δεις κουρεμενη ή κομμενη. Το πολυ πολυ να της ξεκολλησει κανα κεφαλι ή να χασει το ρουχαλακι της. Αυτη που τα περασε τα περισσοτερα παθη ηταν η δολια η μπιμπιμπο, και η μπαρμπι...

Ενω η παταπουφιτσα, σεμνη και αθωα, συνηθως την γλυτωνε! :D
 
Πράγματι, η παταπούφα δεν είναι από τα χιλιοβασανισμένα παιχνίδια!!!

Όσο για την κουκλοχειρουργική, εύχομαι να μαθητεύσω με επιτυχία, γιατί έχω κάτι barbie κατσιασμένες (όλο κομμωτήριο και για μπάνιο τις πήγαινα, κόντεψα να τις μαδήσω!), ένα πόνυ χωρίς ουρά, μια μεγάλη κούκλα χωρίς βλέφαρο και που ξέρεις...όλο και κατι άλλο μπορεί να βρεθεί, που να απαιτεί επέμβαση!! :D
 
Οι δικές μου παταπούφες , είναι μικρές σε μέγεθος και στην ποδιά τους γράφουν patapouf, οι τρεις έχουν και την καρφιτσούλα της el greco. Η μία έχει και την συσκευσία της που γράφει Μεμέλα. Οι τρεις έχουν πλαστικό μαλλί και η άλλη χοντρά νήματα.

IMG_0056.jpg

IMG_0055.jpg

IMG_0054.jpg

IMG_0053.jpg
 
Spirtouli, οι παταπούφες σου είναι τέλειες!! Πραγματικά κουκλάκια!!! Έχουν πολύ ωραίους συνδυασμούς χρωμάτων (μαλλί-φόρεμα)! Να τις χαίρεσαι!!

Η Μεμέλα ποιά είναι?
 
Spirtouli, οι παταπούφες σου είναι τέλειες!! Πραγματικά κουκλάκια!!! Έχουν πολύ ωραίους συνδυασμούς χρωμάτων (μαλλί-φόρεμα)!

Να τις χαίρεσαι! :)

Η Μεμέλα ποιά είναι?
 
Η Μεμέλα είναι αυτή με τα ροζ μαλλιά, δίπλα στην ξανθή.
 
Aggalitsa,spirtouli οι παταπούφες σας είναι πάρα πολύ γλυκές και όμορφες.Να τις χαιρεστε! :)
 
Πολύ κοντα στο σπιτι μου υπαρχει ενα μαγαζακι το οποιο ηταν η αρχη της συλλογης μου..!! Εκει βρηκα πολα παιχνιδια..!! Στην πορεια , μη γνωριζοντας το ειπα σε πολλα ατομα με αποτελεσμα εν μια νυκτι ηρθαν και το σηκωσαν κυριολεκτικά.!! Απο τοτε δνε ξαναβρηκα σχεδόν τίποτα σε εκεινο το μαγαζακι..!! Μεχρι χθες που περασα απ έξω και με φωναξε η η καταστηματαρχης και μου ειπε οτι στην αποθηκη της βρηκε 5 τελευταια παιχνιδια Ελ Γκρεκο..!! Αναμεσα σε αυτα ηταν και μια πολυ περίεργη αταπούφα, που ειχε πλαστικα χερια και ποδια, πολύ περίεργο ρουχαλάκι και ροζ σγουρά μαλλιά..!!Το κυριότερο..!!! Μυρίζει El Greco στο φουλλλλ...!!! :p

attachment.php
 
Με γεια σου makisimako!!! Τέλεια η καραμελένια παταπούφα!
 
Κάτι παταπούφηδες με μάλλινα ρούχα είναι από την δεκαετία του 70?
 
Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια..!!! Σπιρτουλη δεν μπορω να εκτιμησω ποσο παλια ειναι η παταπουφα..!! Πιστευω προσωπικά οτι δεν ειναι παιδι του 80...!! Απλα διαφημιστηκε το 80 με τοσοα άλλα..!! Αυτο μπορει να μας το λυσει μονο αν καποιος θυμαται να ειχε παταπουφα το 197καατι..!!!
 
Μήπως γνωρίζεις ποιο είναι το original παιχνίδι στο οποίο βασίστηκε το "brand" Παταπούφα; Συνήθως επρόκειτο για Ιταλικά παιχνίδια της Gig.
 
Οι παταπούφες κάνουν ένα μεγάλο come back , μιας και δύο παταπούφες μεγάλου μεγέθους αποφάσισαν να φωτογραφηθουν και να ποζάρουν μέσα στα Χριστούγεννα..!!

Ανάμεσά τους και ο παταπούφης (το διαφημιστικό της El Greco έλεγε ότι "ο παταπούφης δεν λείπει απ την παρέα..") καθως και μια μικρη παταπούφα για να φανει η διαφορά μεγέθους..!!! ;) Αγαπημένο και κλασικό παιχνίδι El Greco..!! :flower:

attachment.php
 
πολυ ομορφη η οικογενεια με τους παταπουφους σου μακισιμε!!!να τη χαιρεσαι και σ ευχαριστουμε που τη μοιραστηκες μαζι μας !!!!
 
Τον έχω αυτόν τον Παταπούφη!!! Η μύτη του είναι λίγο πιο ροζ όμως.. και μια μικρή κίτρινη Παταπούφα! Σ' ευχαριστούμε για τη γλυκειά φωτογραφία!
 
Το μόνο που με ξενέρωσε με τις μεγάλες παταπύφες ειναι ότι τα μάτια τους ειναι ζωγραφιστά , κι όχι αυτα τα "γυάλινα" μπλέ μάτια που έβαζε η El Greco σε όλες τις κουκλες της..!! Ακόμη και στις πιο μικρές παταπούφες..!! Κι αναρωτιέμαι για ποιιον λόγο το έκανε αυτό..!! Αποκλείεται η εξήγηση τύπου να μην είχε μάτια σε αυτο το μέγεθος, διότι ο παταπούφης που ειναι του ίδιου ακριβώς μεγέθους, έχει αυτα τα υπέροχα μπλε γυάλινα μάτια..!! Εδω νομίζω η αγαπημένη εταιρία έκανε μεγάλο ατόπημα..!! :(

Tώρα, σας παρουσιάζω ένα παταφουιδές, όπως τα λέω εγώ...!! Διότι ειναι εμφανές το γεγονός οτι είναι κλώνος της παταπούφας,,,από μια Ελληνική εταιρία, την "Doly Toys", την οποία δεν την ΄έχω ξανακούσει και ξαναδει εδω μέσα..!!

Ιδού λοιπόν...!!!

100_1657.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μακισιμε ειναι παραξενο αυτο το παταφουιδες,ομορφο ειναι αλλα σε καμμια περιπτωση δε συγκρινεται με τους παταπουφηδες της ελ γκρεκο :)
 
Πίσω
Μπλουζα