[El Greco] Παταπούφα

δεν εχεις αδικο ,φαντασου ειναι μεγαλυτερη απο την 7μηνων μπεμπα μου!γιαυτην την ξεθαψα,οταν μεγαλωσει να την εχει...τωρα αν παιξει μ'αυτην ειναι αλλη ιστορια,ουτε εγω πολυεπαιξα μαζι της κ τωρα την βλεπω κ νιωθω ενοχες που την ειχα παρακατιανη σε σχεση με τα αλλα παιχνιδια!ασε που ηθελα να την χτενισω,την ξεμαλλιασα κ μετα την παρατησα..αλλα μετα απο τοσα χρονια ηρθε η ωρα να ξαναζησει δοξες :) παντως δεν θυμαμαι να ειχε κουτι κ σιγουρα δεν μιλαει η δικια μου.
 
markonns , τώρα πρόσεξα την παταπούφα σου, είναι πολύ χαριτωμένη και μου έκανε εντύπωση το μέγεθος της. Πρώτη φορά βλέπω τόσο μεγάλη παταπούφα.
 
σ'ευχαριστω spirtouli για τα καλα σου λογια :) ειναι οντως μεγαλη κ παιδευτηκα πολυ για να την πλυνω αλλα νομιζω οτι εγινε πολυ καλη τελικα,καμια σχεση με το πριν κ μετα απο μια κουρα με μπικουτι ειναι ετοιμη θαρρω.... DSC02754.jpg

DSC02757.jpg
 
markkons πολυ ομορφη την εφτιαξες την παταπουφα,λες και μολις βγηκε απ το κουτι :cheers: :cheers: :cheers:

συγχαρητηρια!!!!!!!!!!!!

αληθεια,ειχε αραγε κουτι αυτη η κουκλα:what:
 
Μπράβο markonns , καινούργια την έκανες. Το μαλλί πως το πέτυχες?Katerinak εικάζω ότι δεν είχε κουτί. Πιθανότερο θεωρώ να ήταν σε αυτή τη συσκευασία που μοιάζει "χάρτινο θρόνο"
 
σας ευχαριστω πολυ παιδια! εγω δεν θυμαμαι να ειχε κουτι κ ρωτησα τη μανα μου κ μου πε οτι οντως δεν ειχε καθολου κουτι,την ειχαν παρει απτην εκθεση της el greco κ τη βαλανε στη βιτρινα στο μαγαζι,επειδη ομως κανεις δεν την αγοραζε την πηρα εγω.. :) γιαυτο το φορεμα της ειναι τοσο ξεθωριασμενο,απτον ηλιο που χτυπουσε στη βιτρινα...η ποδιτσα της εγραφε cuore caldo αλλα μολις την επλυνα σβηστηκε τελειως.τα μαλλια τα ελουσα με σαμπουαν κ μετα εβαλα μαλλακτικο(για τα ρουχα) κ οταν τα ξεπλυνα τα χτενισα γιατι ειχαν πολλους κομπους κ τελος εβαλα τα ρολα για περμαναντ.το ωραιο ειναι οτι απο το μαγαζι που πηρα τα ρολα εκαναν λαθος κ μου δωσαν ενα νουμερο μεγαλυτερο γιαυτο οι μπουκλες πλεον ειναι πιο χονρες αποτι ηταν αρχικα!τελοσπαντων,για πρωτη αποπειρα αποκαταστασης κουκλας θεωρω οτι το πειραμα πετυχε! :)
 
Και πάνω που νόμιζα ότι τα έχω δει όλα με της παταπουφες :eek: μπράβο την κράτησες σε πολυ καλή κατάσταση :thumbup:
 
markkons είπε:
σας ευχαριστω πολυ παιδια! εγω δεν θυμαμαι να ειχε κουτι κ ρωτησα τη μανα μου κ μου πε οτι οντως δεν ειχε καθολου κουτι,την ειχαν παρει απτην εκθεση της el greco κ τη βαλανε στη βιτρινα στο μαγαζι,επειδη ομως κανεις δεν την αγοραζε την πηρα εγω.. :) γιαυτο το φορεμα της ειναι τοσο ξεθωριασμενο,απτον ηλιο που χτυπουσε στη βιτρινα...η ποδιτσα της εγραφε cuore caldo αλλα μολις την επλυνα σβηστηκε τελειως.τα μαλλια τα ελουσα με σαμπουαν κ μετα εβαλα μαλλακτικο(για τα ρουχα) κ οταν τα ξεπλυνα τα χτενισα γιατι ειχαν πολλους κομπους κ τελος εβαλα τα ρολα για περμαναντ.το ωραιο ειναι οτι απο το μαγαζι που πηρα τα ρολα εκαναν λαθος κ μου δωσαν ενα νουμερο μεγαλυτερο γιαυτο οι μπουκλες πλεον ειναι πιο χονρες αποτι ηταν αρχικα!τελοσπαντων,για πρωτη αποπειρα αποκαταστασης κουκλας θεωρω οτι το πειραμα πετυχε! :)
σ ευχαριστω για την πληροφορια και χαιρομαι που την κρατησες εσυ τελικα την παταπουφα αυτη!!!!!!!!!!

το πειραμα αποκαταστασης οχι μονο πετυχε αλλα τα αποτελεσματα ειναι εκθαμβωτικα!!!!!!!!!!

κατα τη γνωμη μου της ταιριαζουν περισσοτερο αυτες οι μπουκλες :)

να τη χαιρεσαι και να τη χαρει και η μικρη σου οταν μεγαλωσει λιγο :)
 
ευχαριστω πολυυυυυυυυυ katerinak,μεχρι να παιξει η μπεμπα με τη παταπουφα εχουμε καιρο ακομα,προς στιγμη τη κοιτα με απορια,μαλλον τη περναει για παιδακι!!χεχεχεχεχεχεχεχεχε!! :)
 
Πολύ όμορφη η παταπούφα σου, markkons, να τη χαίρεσαι! Την έκανες τέλεια και οι μπούκλες αυτές της πάνε πολύ! Κάποια κυρία που είχε παιχνιδάδικο, μου είχε πει ότι οι παταπούφες που έχουν τα νάυλον μαλλιά, λέγονται Μεμέλες. Δεν το έχω ξανακούσει και το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη.

Θυμάμαι ότι σε κουτί ήταν μόνο οι Παταπούφες με δισκάκι, αυτές που μιλάνε. Οι άλλες νομίζω ότι δεν έχουν κουτί, αλλά ο makisimos θα ξέρει σίγουρα να μας πει!
 
Παταπούφες υπήρχαν και σε κουτιά κλειστά αλλά και σε κουτια ανοιχτά..!!!

patapoyfa5.jpg

Για τα μεγεθη, πραγμακατικά υπήρχαν πολλά...!! Ειδικά αυτο του μελους markkons ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΔΕΙ ούτε το φανταζόμουν ότι υπάρχει..!! Ειναι πραγματικά ΤΕΡΑΣΤΙΑ..!!!

Και την έκανες ολοκαινουργια..!! :) :flower: (η μπούκλα που έκανες πρέπει να μπει στο θρεντ της συντηρησης.. χεχεχε)

pat2.jpg
 
σας ευχαριστω ολους παιδια για τα καλα σας λογια! :flower: μετα απο τοσα χρονια ξεχασμενη κ παρατημενη στο παταρι πηρε τη περιποιηση που της αξιζει κ χαιρομαι πολυ που απο δω κ στο εξης θα διακοσμει το δωματιο της μικρης.

οσο για το ονομα πρωτη φορα το ακουω mytinyworld,δεν εχω ιδεα!

makisimo πραγματικα θαυμαζω τη συλλογη σου κ αναπολω τα παιχνιδια που καποτε ειχα αλλα τωρα πια χαθηκαν... :( κ απτα αγαπημενα ηταν το avatar σου, το σκουλικακι που φωσφοριζε τη νυχτα,οπως κ το παιδικο"φωτηνουλιδες κ υποχθονιοι" που το βλεπαμε σε βιντεοκασσετες!!αλλες εποχες.....
 
markkons είπε:
σ'ευχαριστω spirtouli για τα καλα σου λογια :) ειναι οντως μεγαλη κ παιδευτηκα πολυ για να την πλυνω αλλα νομιζω οτι εγινε πολυ καλη τελικα,καμια σχεση με το πριν κ μετα απο μια κουρα με μπικουτι ειναι ετοιμη θαρρω.... Προβολή συνημμένου 47155Προβολή συνημμένου 47156

Εξαιρετικη δουλεια! Συγχαρητηρια Markkons!!! :)
 
ψάχνω να αγοράσω μια πατατούφα μήπως ξέρετε που πρέπει να ψάξω????
 
Στο ebay θα βρεις σίγουρα αν στην αναζήτηση που έχει στο πλαίσιο μέσα γράψεις τη λέξη παταπούφα ή και στα αγγλικα patapouf, καλή επιτυχία, εύχομαι να βρεις μια όμορφη παταπούφα και σε λογική τιμή.
 
Γεια χαρά! Έχω καιρό να μπω στο forum και το πρώτο μήνυμα που είδα ήταν η παταπούφα πρωτοφανούς μεγέθους!!! Πραγματικά εντυπωσιάστηκα! Να τη χαίρεσαι markkons και μπράβο σου που ασχολήθηκες και την έκανες σαν καινούρια! Να τη δώσεις στην κορούλα σου, αλλά καλύτερα να μη βιαστείς....

Είναι πολύ συγκινητικό να φροντίζεις ένα παιδικό σου παιχνίδι και να το προσφέρεις στο παιδί σου! Πριν λίγους μήνες έδωσα στη μικρή μου την παιδική μου φασουλετίνα που για χρόνια νόμιζα πως είχε πεταχτεί...το αποτέλεσμα ήταν να την αγαπήσει από την πρώτη στιγμή-είναι το μονάδικό παιχνίδι, στο οποίο έδωσε σημασία, ενώ δε μιλάει, δεν τραγουδάει, δεν περπατάει, δεν ανάβει και δε σβήνει...

Το αποτέλεσμα βέβαια ήταν να τις ξεκολλήσει τις κοτσίδες, να της ξεκολλήσει το χνουδωτό μαλλί και να της ξεχειλώσει το παντελόνι, γιατί της το έβγαζε συνεχώς γιατί είχε κάνει κακά!!!

Συγνώμη, αν βγήκα εκτός θέματος...αυτό στο οποίο θέλω να καταλήξω είναι ότι καλό θα ήταν να περιμένεις να φτάσει σε ηλικία που να καταλαβαίνει περισσότερα πράγματα, ώστε να χαρει την γιγάντι παταπούφα χωρίς να τη μαδήσει!

Καλώς ήρθες κι από μένα και σ' ευχαριστούμε που μας έδειξες την παταπούφα-εύρημα!
 
καλως σας βρηκα aggalitsas!!συμφωνω απολυτως σε οσα λες,δεν θα αντεχα να δω την παταπουφα μετα απο τοση περιποιηση παλι ξεμαλλιασμενη...κ το σκεφτομουν οταν την επλενα οτι τα λιγα παιχνιδια μου που διασωθηκαν μαλλον δυσκολα θα τα αποχωριστω,λεω να τα καταταξω στη κατηγορια "διακοσμητικα",δηλ μην αγγιζετε.....χαχαχαχαχαχα ειλικρινα δεν ξερω,θα βρεθω σε διλημα οταν η μικρη μου ζητησει να παιξει με καποιο απο αυτα :eek: ...χαχαχαχαχαχα

anastasia σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια.... :flower:
 
Πριν λίγες μέρες, κατέφθασε στο σπίτι μου ένα δωράκι από μια καλή ρετρο-φίλη, ενα παταπουφάκι σκέτη τρέλλα..!! Με μαλλάκι πλαστικο που δεν ξαναείχα και μυριζε El Greco..!! Σχεδόν καθημερινά μπαίνω στο μαγικό δωμάτιο... και παίρνω την δόση μου από El Greco..!!Eυχαριστώ πολύ πολύ τη φίλη Spirtoulis :[:[για το υπέροχο αυτό δώρο...!!! :flower: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:

attachment.php
 
Να την χαίρεσαι makisime πολύ καλή και μπράβο στην spirtouli που στην χάρισε. :thumbup: :thumbup: Ετσι όσοι ασχολούμαστε με παιχνίδια (Και επειδή η καιροί είναι δύσκολοι) θα έπρεπε να βοηθούμε ο ένας τον άλλο σωστά :confused: :confused:

Εδώ και καιρό είχα πει ότι θα ανεβάσω κάποια video για να ακούσουμε πως μιλούσε η Patapoufa αλλά δυστυχώς δεν υπήρχε χρόνος, πάντως με ένα παιδί και ένα σκύλο να περιφέρονται γύρω μου στο τέλος τα κατάφερα!! :p :p

Sorry για τον ήχο αλλά δεν γινόταν καλύτερα, υπάρχουν ακόμα 3 πλευρές για να ακούσουμε κάποια στιγμή!!

[video=youtube_share;IE2nM4wqORU]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα