[El Greco] Σπιρτούλης

Δεν χορτενουμε να κοιτάζουμε τους σπιρτούλιδές σου...!! Αυτός στα δεξιά δεν είναι μόνο ο πιο σπάνιος αλλά και ο πιο όμορφος...!!!

El Greco Fanatic, εσύ πού έχεις ασχοληθεί πολύ με τους σπιρτούληδες και τους τυχερούληδες, πες μας, τι είναι αυτό που τους κάνει σπάνιους μερικούς?

θέμα χώρου εσύ δεν έχεις? Γιατί εγώ αρχίζω και αποκτώ-και πάλι-μεγάλο...!! Αλλα μάλλον βρήκα πατέντα και ένα μέρος ενός τοίχου στο δωμάτιό μου θα το κάνω σαν ντουλάπα και θα βαζω πραμα εκεί μέσα..!! Αλλα για ποσο οεο? Μετά πάλι θα ξαναέχω πρόβλημα..!! :( Εχω σκεφτεί και το ένα δωμάτιο να το κάνω κυριολεκτικά play room, αλλά που θα φιλοξενω το κοσμο μετά? Αυτά είναι προβλήματα...άλυτα..! :D
 
Εl Greco Fanatic τέλειοι οι Σπιρτούληδες στα αυγουλάκια!!! Θα συμφωνήσω με το Μakisimo, ο δεξιά είναι ο πιο όμορφος! Εννοείται πως περιμένουμε να μας δείξεις και τους άλλους Σπιρτούληδες της συλλογής σου...

Δηλαδή.. έχουμε Σπιρτούληδες και από την Polfi Toys? H διαφορά τους με της el Grecο έτσι όπως τους βλέπω πρόχειρα, είναι στο στόμα και στα χεράκια; Από εκεί τους ξεχωρίζεις;

Προσωπικά, δεν το περίμενα να υπάρχουν τόσες παραλλαγές, οπότε δε σας κρύβω πως παρακολουθώ το θέμα με ιδιαίτερο ενδιαφέρον...

Makisime, το θέμα του χώρου είναι και θα παραμένει άλυτο... Στο τέλος μας βλέπω να αφήνουμε το σπίτι στα παιχνίδια, χεχεχε! :p :p
 
Απλά υπέροχοι El Greco Fanatic όλοι αυτοί οι σπιρτούληδες!! :) Να τους χαίρεστε!! :D
 
Ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σας λόγια mytiny, fraoulitsa kai makisimos !! :)

Το θέμα χώρος είναι μεγάλο πρόβλημα και εμείς αναγκαστήκαμε να αλλάξουμε σπίτι μονό και μονό για να εξοικονομήσουμε περισσότερο χώρο :(

Πριν λίγο καιρό παραγγείλαμε 2 μεγάλες βιτρίνες με ράφια για να βάλουμε τα παιχνίδια που πιάνουν σχεδόν της 2 πλευρές του δωματίου και είναι πλέων γεμάτες και πολλά από τα παιχνίδια είναι ακόμα στα συρτάρια τέλος πάντων ,το περίεργο είναι ότι μπαίνοντας στο δωμάτιο δεν φρικάρω με τόσα μάτια που με κοιτάζουν :eek: o_Oo_O

Ας επιστέψουμε στο θέμα Σπιρτούλης και Τυχερούλης ;)

1…Ένας Σπιρτούλης η Τυχερούλης θεωρείτε σπάνιος από το χρώμα και το σχέδιο

Η El Greco είχε μοιράσει τα χρώματα δεν έστελνε τα ιδία χρώματα σε όλες της χώρες που έκανε εξαγωγές

Επομένως θα συναντήσουμε διαφορετικά χρώματα σε κάθε χώρα έκτος από τα στάνταρ χρώματα που κυκλοφορούσαν παντού , εσωτερικό και εξωτερικό

picture.php


Κάποια συνδυασμοί χρωμάτων είναι σπάνιοι γιατί δεν κυκλοφόρησαν για πολύ καιρώ άρα επιβίωσαν λίγα από αυτά :(

picture.php


picture.php


2… Μερικοί από τους Σπιρτούλης έχουν πλαστικά χεράκια και ποδαράκια όπως η Φιλεναδίτσες το Κουκλινι η ΜΙΑ το Τρελλοκοτσιδουλι κτλ…

picture.php


Επίσης και από αυτά κυκλοφορήσαν μερικά διαφορετικά σχέδια σε περιορισμένες ποσότητες ,ακόμα και κάποια που δεν πούλησαν όσο θα έπρεπε και τα σταμάτησαν άρα με τα χρόνια περιορισμένος αριθμός από αυτά διασώθηκε :(

picture.php


3…Κατά την γνώμη μου αυτό οκ!!8)

Όταν παρακολουθείς καθημερινά ότι κυκλοφορεί σε sites και γενικά σε χώρους που γίνονται αγοροπωλησίες σιγά σιγά βλέπεις πια κομμάτια πουλιούνται ακριβότερα και ποια είναι αυτά που εμφανιζόντανε σπανιότερα η και καθόλου (δηλαδή αν έχεις κάποιο που δεν το έχεις δει να κυκλοφορεί πουθενά ε τότε μπορείς να πεις ότι είναι σπάνιο)

4… Κάποια έβγαιναν με στάνταρ χρώμα σώματος αλλά άλλαζε το χρώμα τον μαλλιών .και στην διαδρομή το φιογκάκι άλλαξε και έγινε κασκόλ και από αυτό μπορούμε να πούμε ότι κάποια είναι σπανιότερα από τα υπόλοιπα βλέπε φωτογραφία

picture.php


5)…Υπήρξαν 3 φόρμες (δηλαδή το καλούπι όσο αναφορά το πάνινο σώμα του σπιρτουλη) :)

Το πρώτο σώμα που λανσάρισαν ήταν πιστό αντιγραφή του τυχερούλη αλλά σε μικρογραφία με τους ραμμένος ώμους, και στο πίσω μέρος κοντά σους γοφούς αριστερά και δεξιά επίσης ήταν ραμμένο για να παίρνει την κλίση όταν κάθετε, ακριβώς όπως και ο Τυχερούλης

picture.php


picture.php


Το δεύτερο ήταν πιο απλό τα χέρια ήταν μονοκόμματα χωρίς ραφές στους ώμος άπλα κράτησαν στο πίσω μέρος τις ραφές αριστερά και δεξιά για να παίρνει την κλίση όταν κάθετε όπως το πρώτο ..βέβαια το ύφασμα είχε διάφορα η γραμμές που κάνει το ύφασμα δεν είναι κάθετες αλλά διαγώνιες βλέπε φωτογραφία , αυτά φυσικά κυκλοφορήσαν για λίγο διάστημα και τα περισσότερα Ιταλία πράγμα που τα κάνει σπάνια ακόμα και αν είναι ιδία στο χρώμα με τα υπόλοιπα με το διαφορετικό ράψιμο

picture.php


picture.php


Mετά το 1980 αν δεν κάνω λάθος παρουσίασαν την τελειωτική φόρμα

Το ύφασμα είναι ενιαίο , με ένα απλό ράψιμο στο πίσω μέρος για να μπορεί να παίρνει την κλίση όταν κάθετε και η γραμμές στο ύφασμα έγιναν

πάλι κάθετες ελπίζω να βλέπεται την διάφορα στην φωτογραφία και πλέων έχουν κασκόλ και όχι το κλασικό φιογκάκι βλέπε φωτογραφία

picture.php


picture.php


Οσοι κατάλαβαν καλώς γιατί πολλές φορές δεν καταλαβαίνω και εγώ τι λέω :eek: o_Oo_O:p:p:p
 
Εντάξει, απλά El Greco Fanatic δεν υπάρχεις...!!!!!!!!! Είσαι κορυφή στο είδος σου και πραγματικά υποκλίνομαι..!!!!!!!!!!

Δεν έχω πραγματικά λόγια να περιγράψω τον θαυμασμό μου για την εξειδίκευσή σου σε αυτά τα παιχνίδια..!!! Εισαι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ και πραγματικα αξίζετε συγχαρητήρια τόσο εσύ όσο και η γυναίκα σου..!!!!!!!!!!!!!

Το πιο άρτιο ποστ που υπάρχει σε αυτό το φόρουμ..!!!!!!!! :)
 
Να είσαι καλά Makisimos και σε ευχαριστούμαι πολύ !!!!

Ναι έχουμε γενικά μεγάλο κώλυμα οικογενειακός με τους αλιτήριους που έλεγε και η Αναστασία ;)

Αδυναμίες είναι αυτές #)

Μαζεύουμε από όλες της χώρες το συγκεκριμένο παιχνίδι επόμενος αυτό κάνει ακόμα πιο δύσκολο το χόμπι μας αλλά καλά τα πάμε , έχουμε κάνει πολλούς καλούς φίλους ανά τον κόσμο που μας βοηθούν πολύ σε αυτό που αγαπάμε και αυτό έχει σημασία :)
 
:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: Εντάξει, δεν έχω λόγια!!!! Τι ποστ -χείμαρρος ήταν αυτό? Εκπληκτικό, θα συμφωνήσω με το Μακίσιμο! Ευχαριστούμε El Greco Fanatic για την τόσο διεξοδική ανάλυση του θέματος "Σπιρτούλης"!!! Προσωπικά δεν περίμενα να υπάρχουν τόσες παραλλαγές... έχω μείνει άφωνη! :eek: Πολλά πολλά συγχαρητήρια σε εσένα και τη γυναίκα σου που αγαπάτε τόσο αυτό που κάνετε και το έχετε μελετήσει τόσο σε βάθος!
 
Ευχαριστούμε πολύ fraoulitsa για τα πολύ καλά σου λόγια χαίραμε πολύ που σου άρεσε το ποστ μας :D

Οταν αγαπάς αυτό που κάνεις αυτό φτάνει ..όπως όλοι εσείς με την bibi-bo!!

Με την αφοσίωση και την αγάπη σας την επαναφέρατε στην θέση που της αξίζε ;)
 
Δεν έχω λόγια! :bow: :award: :award: :thumbup:

Απίστευτη σπιρτουλοδιατριβή El Greco Fanatic!!!!!! Σ'ευχαριστούμε πολύ!!!!

Συμπέρασμα: με τα χρόνια απλοποιούσαν τον τρόπο κατασκευής, προφανώς και λόγω κόστους?

El_Greco_Fanatic είπε:
Πιστεύω ότι αυτό με το πολύχρωμο πουά, είναι από τους πιο όμορφους σπιρτούληδες που μας έχεις δείξει μέχρι τώρα! :D
 
El_Greco_Fanatic το έχεις κάνει επιστήμη! :bow:
 
Ευχαριστούμε Mytinyworld όχι μόνο για τα καλά σου λόγια αλλά για όλα ;) !!!!

Ναι στις περισσότερες περίπτωσης αυτό συμβαίνει , αλλά στην συγκειμένη νομίζω ότι άπλα βρήκαν καλύτερον τρόπο ώστε να μειώσουν τον χρόνο που χρειαζόταν για το καθένα από αυτά, επομένως ? περισσότερα κομμάτια = περισσότερο κέρδος #)

Βεβαία το πλαστικό του κεφαλιού άλλαξε έγινε πιο λεπτό και όχι τόσο καλό όπως αλώστε και σε όλα τα παιχνίδια της el Greco :( :(

Έχω πάρα πόλους καινούργιους σπιρτούληδες και τυχερουλιδες να σας δειξω αλλά δεν έχουμε χρόνο καθόλου :(

θυμάσαι αυτά που μας βρήκες? ακόμα στο κουτί είναι, η κακόμοιροι σπιρτούληδες δεν έχουν πέραση από τα SPA μας ακόμα ούτε και ο δικός σου

Ευελπιστώ σύντομα ότι θα ασχοληθούμε μαζί τους ;)

Kambia είπε:
El_Greco_Fanatic το έχεις κάνει επιστήμη! :bow:

Ευχαριστώ πολύ Kambia:D

Επιστήμη δεν λες τίποτα να ξέρατε πόσες φορές μας βρήκε η αυγούλα μαζί με την γυναίκα μου πάνω σε ένα μεγενθυντικό φακό να κάνουμε επεμβάσεις χαχαχαχα πολλές φορές ούτε καφέ δεν προλαβαίναμε να ποιούμε για να προλάβουμε να πάμε δουλεία ::)

Άσε είναι κώλυμα τελικά τα παιχνίδια #) #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ιδού και οι ελάχιστοι σπιρτούληδες-φιλεναδίτσες που μου έχουν απομείνει! Αφιερωμένοι εξαιρετικά στον El Greco Fanatic!

Προβολή συνημμένου 6201

Απ΄ότι θυμάμαι, η κάτω κούκλα δεξιά λεγόταν "καρδουλίτσα" και βρισκόταν μέσα σε μια διαφανή πλαστική καρδούλα! Μου την είχε κάνει δώρο η γιαγιά μου γύρω στο 1987-1988!
 
Kambia είπε:
El_Greco_Fanatic το έχεις κάνει επιστήμη! :bow:
Ετσι ακριβως!!!!!! :flower: :flower: :flower: :flower:

Μιλαμε ντρεπομαι να κοιταξω τα μουτρα μου στον καθρεφτη για το ποσο ειχα παρεξηγησει τον Σπιρτουλη μικρη και τον σνομπαρα οταν μου τον εφερνε στο σπιτι η μαμα (αντι για την ακριβη bibi-bo!!!)...

Αγαπημενε Σπιρτουλη συγχωρα με... :cry:

Δεν ηξερα τοτε, αλλα τωρα, χαρη στον El_Greco_Fanatic μας, εμαθα και αξιολογησα την μοναδικοτητα του!!! #)
 
CandyForEver

Ευχαριστώ για την αφιερώσει πάντα ευπρόσδεκτο τέτοιο θέαμα ;)

Κάποια στιγμή θα ανεβάσω φωτογραφία απο το καθένα με το κουτί του έτσι για να τα θυμηθείς και εσύ. :)

Προς το παρόν Θα στα ονομάσω ακριβώς όπως τα έχεις στην φωτογραφία, με την Ελληνική τους ονομασία

Λοιπόν 1.πάνω δεξιά αυτή με τα μπλε ονομάζεται ΜΙΑ 2.Κλασικός Σπιρτούλης 3.Τρελλοκοτσιδουλι 4..Pop clown η baby clown και 5.όπως πολύ σωστά είπες και εσύ η καρδουλιτσα που ήταν μέσα στην διαφανή πλαστική καρδούλα η και αλλιώς ΤΑ ΓΛΥΚΟΥΛΙΑ που ήταν μέσα στο χάρτινο κουτί με την ζελατίνα μπροστά. Το όνομα άλλαζε αναλόγως την συσκευασία , αλλά αυτές ήταν από Polfi toys όχι από el Greco

Αναστασια

Ο Σπιρτούλης έχει συγχωρέσει πολύ κόσμο :)

Αυτούς που τον έκαψαν, τον κλώτσησαν σαν μπάλα, τον πέταξαν, τον έβαψαν ,τον έκανα παιχνίδι για το σκύλο κλπ…. εσένα το αμάρτημα σου είναι το λιγότερο χαχαχαχα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
El Greco Fanatic σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολυτιμότατες πληροφορίες σου!! Είσαι απίθανος!! Περιμένουμε εναγωνίως τα κουτιά!
 
Όπως σου υποσχέθηκα CandyForEver αν και το άργησα αλλά δεν φταίω, έχω μεταμορφωθεί σε ΘΒ αυτές της μέρες :eek: o_Oo_O

Αυτές είναι η συσκευασίες που κυκλοφορούσαν κάποια από αυτά ;)

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφιερωμένο στην fraoulitsa kai makisimos#)

Στο Μουντιάλ του 1980 η Mundialito όπως το λένε εδω Uruguay

Βγήκαν 6 εκδόσεις από σπιρτούληδες με τις σημαίες από την κάθε χώρα Uruguay, Italy, Argentina, Brazil, West German, Nederland στην συσκευασία που βλέπετε ;)

Κυκλοφόρησαν σε περιορισμένο αριθμώ,

Στην συλλογή μας έχουμε 258 Ουρουγουανους σπιρτούληδες αλλά μόνο 5 από το Μουντιάλ :cry:

3 από Uruguay,1 από Argentina,και 1 από Nederland δυστυχώς για τους υπόλοιπους 3 έχουμε ψάξει παντού αλλά τίποτα :banghead:

Επομένως καταλαβαίνετε, η τιμή του είναι πολυ τσουχτερή για σπιρτουλη :sealed: :eek:

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χίλια ευχαριστώ El greco fanatic!!!

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ τα κουτιά!! Θυμάμαι πολύ καλά την καρδούλα της Polfi Toys και αρκετά καλά το κουτί της Μια (την οποία -κατά έναν περίεργο τρόπο- είχα ονομάσει "Πουφ", κι εγώ δεν ξέρω γιατί!)!!
 
Μήπως γιατί είχες μπερδευτεί με το ιταλικό όνομα της Μια που είναι Pluff???? 8)

picture.php
 
ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟ!!!!

Απίθανη ανακάλυψη, σε ευχαριστώ πάρα πολύ El greco fanatic!!! Ναι, ίσως ήταν αυτός ο λόγος, γιατί θυμάμαι ότι το όνομα το είχα δει στο κουτί!

Άσχετο: η "Πουφ" μου ήταν η "αρχηγός" της μωρο-κουκλοπαρέας και το αγαπημένο παιδάκι του Τζώρτζ (του Τζον-Τζον δηλ. που έχω στο avatar)!!!

Ρετρό κουκλοϊστορίες..!
 
Πίσω
Μπλουζα